Ռուսաստանում ՀՀ նորանշանակ դեսպանը մինչեւ վերջերս բիզնես ուներ այդ երկրում
Օգոստոսի 14-ին նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը վարչապետի առաջարկով Գուրգեն Արսենյանին նշանակել է ՌԴ-ում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան: Մինչեւ անցյալ տարի Արսենյանը Ռուսաստանում բիզնեսի սեփականատեր էր:
Մասնագիտությամբ տնտեսագետ Արսենյանը, ըստ պաշտոնական կենսագրության, 1987-2000 եւ 2007-2012 թթ. զբաղվել է ձեռնարկատիրությամբ, իսկ 2000-2007, 2012-2017 եւ 2021-2024 թթ. եղել է ԱԺ պատգամավոր:
Արսենյանը խորհրդային տարիներին եղել է կոմունիստ, 1990-1994 թթ. ՀՀԿ-ական էր, իսկ 2002-ից Միավորված աշխատանքային կուսակցության (ՄԱԿ) հիմնադիր ղեկավարն է: Այդուհանդերձ, նա տարբեր քաղաքական ուժերի է ներկայացրել ԱԺ-ում: 2000-2003 թթ. անկախ էր ու խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբերում չի ընդգրկվել, 2003-2007 թթ. ՄԱԿ խմբակցության ղեկավարն էր, 2012-2017 թթ. պատգամավոր էր ԲՀԿ-ի կազմում, իսկ 2021-2024 թթ. ընդգրկված էր ՔՊ խմբակցության մեջ:
Գուրգեն Արսենյանի հայտարարագրերի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ նա ԱԺ ամենահարուստ պատգամավորներից էր:
- Գուրգեն Արսենյան. հարուստների ներկայացուցիչը խորհրդարանում
- 533 մլն դրամի նկարներ, 133 մլն-ի՝ ժամացույցներ. Գուրգեն Արսենյանի գույքն ու եկամուտները
Ըստ իր վերջին՝ 2023 թ. տարեկան հայտարարագրի՝ Արսենյանը բաժնեմաս ուներ 8 ընկերություններում, որոնցից 7-ը հայկական են, 1-ը՝ ռուսական: Այդուհանդերձ, հայկական ընկերություններից մեկը՝ «Էլդորադո-Արմեն» ՍՊԸ-ն, որտեղ Գ. Արսենյանը 51 % փայ ուներ, 2020-ին սնանկ է ճանաչվել, իսկ 2023-ի տարեվերջին սնանկության գործն ավարտվել է ընկերության լուծարումով: 2023-ի հունիսից չկա նաեւ միակ ռուսական ընկերությունը՝ «Վկրեդիտ24» ՍՊԸ-ն, սակայն նախկին պատգամավորի 2023 թ. տարեկան հայտարարագրում չի երեւում, որ ընկերությունն այլեւս գոյություն չունի:
Այս ընկերությանը դեռ կանդրադառնանք, իսկ մինչ այդ հիշեցնենք, որ Գուրգեն Արսենյանը 1990-ականների վերջին ընկերություններ ուներ նաեւ ԱՄՆ-ում, որոնք, սակայն, փակվել են հարկային պարտավորությունների կատարման մեջ թերանալու պատճառով: Այս մասին գրել էինք 2021-ին՝ անդրադառնալով նաեւ պատգամավորի ավագ որդու՝ Բաբկենի գործունեությանը:
Բաբկենը ընկերություններ է հիմնել ԱՄՆ-ում ու Չեխիայում: Մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ում առաջին ընկերությունները կրտսեր Արսենյանը հիմնել է 2018-ին: Հայրը 2021 թ. «Հետքին» փոխանցել էր, որ որդին ԱՄՆ է տեղափոխվել զինծառայությունից եւ ամուսնանալուց (2016 թ.) հետո. կինը ԱՄՆ քաղաքացի է, Միացյալ Նահանգներում են ծնվել նաեւ նախկին պատգամավորի թոռները:
«Դա Բաբկենի անձնական որոշումն է: Որոշեց իր կենսագործունեությունը շարունակել Միացյալ Նահանգներում, եւ կարծում եմ, որ հաջողությամբ է ընթանում իր՝ ԱՄՆ-ում տեղայնացվելու գործը: Իր կյանքի մոտակա հատվածը, գործունեությունն առայժմ կապում է ԱՄՆ-ում իրականացվող պրոցեսների հետ»,- 2021-ին «Հետքի» հայտնել էր Գուրգեն Արսենյանը:
Իսկ երբ հարցրել էինք ամերիկյան բիզնեսի վերաբերյալ իր հետաքրքությունների մասին, Արսենյանն ասել էր. «Իմ հետաքրքությունը ամերիկյան համակարգերի նկատմամբ այս պահին սահմանափակվում է ֆինանսական ռեսուրսների որոշակի ներդրմամբ ամերիկյան ֆոնդային բորսաներում գնանշվող ընկերությունների արժեթղթերի մեջ»:
Այլեւս նախկին պատգամավորի 2023 թ. տարեկան հայտարարագրից տեղեկանում ենք, որ 2021-ի հունվարին Նյու Յորքի «Nasdaq» բորսայում ձեռք է բերել արժեթուղթ, որի արժեքը 2023-ի տարեվերջին կազմել է 1,9 մլն դոլար, իսկ 2021-ի տարեվերջին 6,1 մլն դոլար էր:
ԱՄՆ-ը, սակայն, Արսենյանի բիզնես հետաքրքրությունների տիրույթում գտնվող միակ օտարերկրյա պետությունը չի եղել: Ինչպես նշեցինք վերեւում, նա բիզնես է ունեցել նաեւ Ռուսաստանում:
Այսպես՝ 1993-ի հունվարին Մոսկվայում հիմնադրվել է «Արս-Թրեյդ» ՍՊԸ-ն (Арс-Трейд), որի տերերը եղել են Գուրգեն Արսենյանը եւ նրա նախկին կինը՝ Էդիտա Ղարագյոզյանը: Այլեւս չգործող ընկերությունը ՌԴ ռեեստրից ջնջվել է 2006-ի օգոստոսին: Ռուսական տեղեկատուներում այս ընկերության մասին բավականին քիչ տվյալներ կան, հայտնի չէ, թե կոնկրետ ինչով է զբաղվել, սակայն անունից կարելի է ենթադրել, որ ներգրավված է եղել առեւտրում:
1994-ի փետրվարին էլ կրկին Մոսկվայում հիմնադրվել է «Նեֆկո» ՓԲԸ-ն (Нефко), որի ղեկավարը եղել է Գ. Արսենյանը: Այս ընկերության մասին ինֆորմացիան եւս սուղ է: Հայտնի է, որ ՌԴ ռեեստրից ջնջվել է 2007-ի մարտին որպես չգործող իրավաբանական անձ:
Վերը հիշատակված «Վկրեդիտ24» ՍՊԸ-ն (Вкредит24) հիմնադրվել է 2014-ի մայիսին Մոսկվայում: Արսենյանն իր հայտարարագրում նշել է, որ ռուսական ընկերությունում 13 % փայ է գնել ընկերության ստեղծման օրը, ինչը տարօրինակ է, քանի որ այդ պարագայում նա սկզբնական հիմնադիր կլիներ: Այդուհանդերձ, ռուսական տեղեկատուների համաձայն՝ ընկերության առաջին հիմնադիրը եղել է Կորյուն Յուրիկի Գրիգորյանը, իսկ 2015-ին սեփականատերեր են դարձել Գ. Արսենյանը (13 %), Միքայել Սերգեյի Բադալյանը (34 %) եւ օֆշորային Բրիտանական Վիրջինյան Կղզիներում գրանցված Sync Technologies Ltd.-ն (53 %):
«Վկրեդիտ24» ընկերության գործունեության հիմնական տեսակը եղել է տվյալների բազաների ու ինֆորմացիոն ռեսուրսների ստեղծումը, այլ տեսակների մեջ նշվում են կահույքի, կենցաղային ապրանքների, երկաթեղենի եւ այլ մետաղական արտադրատեսակների առեւտուրը, ինտերնետով մանրածախ առեւտուրը, մանրածախ առեւտուրը հեռուստատեսության, ռադիոյի, հեռախոսի միջոցով, ծրագրային ապահովման մշակումը, խորհրդատվական գործունեությունը համակարգչային տեխնոլոգիաների բնագավառում, տվյալների մշակումն ու ինֆորմացիայի տեղաբաշխումը:
Ինչպես տեղեկանում ենք ընկերության կայքից (այլեւս չի գործում), «Վկրեդիտ24»-ը հնարավորություն էր տալիս առցանց եւ սովորական խանութներից առեւտուր կատարելու ժամանակ արագ վարկ ձեւակերպել: Ըստ էության, ընկերությունը կապող օղակ էր գնորդի, խանութի եւ վարկավորող բանկերի միջեւ:
2023-ի հունիսին «Վկրեդիտ24» ՍՊԸ-ն ջնջվել է ՌԴ ռեեստրից, սակայն Գ. Արսենյանը 2023-ի իր տարեկան հայտարարագրում նշել է, որ տարեվերջի դրությամբ եղել է ընկերության 13 %-ի սեփականատեր: Ավելին՝ 2021-ին պատգամավոր դառնալուց առաջ Գ. Արսենյանը 400 հազ. դոլար անտոկոս փոխառություն էր տվել այս ընկերությանը. 2023-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ փոխառության չափն անփոփոխ էր:
Հավելենք, որ այս եւ հայկական ընկերություններում ունեցած բաժնեմասերը նախկին պատգամավորը 2021-ին 5 տարով հավատարմագրային կառավարման է հանձնել երեւանցի Հռիփսիմե Ավետիսյանին:

Новоназначенный посол Армении в РФ до недавнего времени имел бизнес в этой стране
14 августа президент Республики Армения Ваагн Хачатурян по предложению премьер-министра подписал указ о назначении Гургена Арсеняна Чрезвычайным и Полномочным послом РА в России. До прошлого года у Арсеняна был бизнес в РФ.
Экономист по специальности Арсенян, согласно его официальной биографии, в 1987-2000 и 2007-2012 гг. занимался предпринимательством, а в 2000-2007, 2012-2017 и 2021-2024 гг. был депутатом Национального Собрания РА.
В советские годы Гурген Арсенян состоял в Коммунистической партии, в 1990-1994 гг. был членом Республиканской партии Армении, а с 2002 года является председателем Объединенной трудовой партии.
Несмотря на это, в парламенте он представлял разные политические силы. В 2000-2003 гг. Арсенян был независимым депутатом, в 2003-2007 гг. возглавлял фракцию ОТП, в 2012-2017 гг. представлял фракцию “Процветающая Армения”, а с 2021-го года состоит во фракции правящей партии “Гражданский договор”.
Изучение деклараций Гургена Арсеняна показало, что он один из самых богатых депутатов парламента.
- Гурген Арсенян: представитель богачей в парламенте
- Дорогие картины и часы: имущество и доходы Гургена Арсеняна
Согласно его декларации 2023 года, Арсенян владеет долями в восьми компаниях, семь из которых армянские, одна – российская.
Принадлежавшая бывшему депутату компания “Эльдорадо-Армен”, в которой его доля составляла 51%, в 2020 году была признана банкротом, а к концу 2023-го дело о банкротстве завершилось ликвидацией компании.
С июня 2023-го перестала действовать его единственная российская компания – ООО “Вкредит24”, однако в последней декларации бывшего депутата этот факт не указан.
К этой компании мы еще вернемся, а пока напомним, что в конце 1990-х у Арсеняна были компании также в США, которые, однако, закрылись из-за невыполнения налоговых обязательств. Сын Г.Арсеняна Бабкен основал компании в США и Чехии. В частности, первые компании в Америке Арсенян-младший основал в 2018 году. В 2021-ом отец рассказал Hetq.am, что сын переехал в Соединенные Штаты после службы в армии и женитьбы в 2016 году на гражданке США. Там же родились внуки бывшего депутата. “Это было решение самого Бабкена. Он захотел продолжить свою жизнедеятельность в Соединенных Штатах, и я думаю, что его адаптация в этой стране проходит успешно”,- сказал Гурген Арсенян в интервью Hetq.am в 2021 году.
Когда же мы спросили о его интересе к американскому бизнесу, Арсенян ответил, что на данный момент его интерес к американским системам “ограничивается определенными вложениями финансовых ресурсов в ценные бумаги компаний на фондовых биржах”.
Из декларации 2023 года следует, что в январе 2021 года бывший депутат приобрел на нью-йоркской бирже “Nasdaq” ценную бумагу, стоимость которой к концу 2023 года составила 1,9 млн долларов, а в конце 2021 года достигала 6,1 млн долларов.
Однако США не единственная страна, входящая в сферу бизнес-интересов Гургена Арсеняна. Как уже отмечалось, у него был бизнес и в России. Так, в январе 1993 года в Москве было основано ООО “Арс-Трейд”, собственниками которого были Гурген Арсенян и его бывшая жена Эдита Карагезян. Эта компания в августе 2006-го была исключена из реестра РФ. В российских справочниках информации об “Арс-Трейд” очень мало. В частности, неизвестно, чем она занималась, однако, судя по названию, можно предположить, что видом ее деятельности была торговля.
В феврале 1994-го опять-таки в Москве было учреждено ЗАО “Нефко”, которое возглавил Г.Арсенян. Об этой компании тоже мало информации. Известно, что в марте 2007 года она была исключена из российского реестра как недействующее юридическое лицо.
Вышеупомянутое ООО “Вредит24” было основано в мае 2014 г. в Москве. В декларации Арсеняна указано, что 13% российской компании он приобрел в день ее создания, что странно, поскольку в этом случае он бы считался первоначальным учредителем. Тем не менее, по данным российских справочников, первым учредителем компании был Корюн Юрикович Григорян, а в 2015-ом собственниками стали Гурген Арсенян (13%), Микаел Сергеевич Бадалян (34%) и зарегистрированная в офшоре, на Британских Виргинских Островах, компания Sync Technologies Ltd. (53%).
Основным видом деятельности “Вкредит24” было создание баз данных и информационных ресурсов. В разделе “Дополнительные виды деятельности” указана торговля мебелью, бытовыми товарами, металлической продукцией, розничная интернет-торговля, консалтинговая деятельность в сфере компьютерных технологий, обработка данных и размещение информации.
Как узнаем из уже не действующего сайта компании, “Вкредит24” давала возможность быстро оформить кредит для осуществления покупок в режиме онлайн и обычных магазинах. По сути, компания являлась связующим звеном между покупателем, магазином и выдававшими кредит банками.
В июне 2023-го ООО “Вкредит24” было исключено из реестра РФ, однако в своей декларации того же года Г.Арсенян указал факт владения 13 процентами этой компании. Более того, в 2021-ом, до избрания депутатом парламента, Гурген Арсенян предоставил “Вкредит24” беспроцентный заем в 400 тыс.долларов. По положению на 31 декабря 2023 года размер займа оставался неизменным.
Добавим, что свои доли в российской и армянских компаниях бывший депутат в 2021 году передал в концессионное управление сроком на 5 лет жительнице Еревана Рипсиме Аветисян.