Հայ-թուրքական «միակողմանի» առևտուրը. ներմուծումը նոր թափ է հավաքել
Թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքի վերացումից հետո Հայաստանն էլ ավելի մեծ թափով է ներկրում թուրքական ապրանքները։
2024 թվականին Հայաստանը Թուրքիայից ներմուծել է 336 մլն դոլարի ապրանք, մինչդեռ արտահանումը կես մլն դոլարի չի հասել։ Տվյալները հրապարակել է Հայաստանի վիճակագրական կոմիտեն (ՀՀ ՎԿ)։
2023 թվականի համեմատ Թուրքիայից Հայաստան ներմուծումը էապես չի փոխվել։ Փոխարենը կտրուկ նվազել է Հայաստանից արտահանումը Թուրքիա՝ 6.4 մլն դոլարից հասնելով 0.4 մլն դոլարի։
Վերջին տասը տարում Թուրքիայից Հայաստան ներմուծման առավել բարձր ցուցանիշներ են գրանցվել 2023-2024 թվականներին։ Այսինքն՝ 2021 թվականի թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքի վերացումից հետո Հայաստանն էլ ավելի մեծ թափով է ներկրում թուրքական ծագման ապրանքները։
2020 թվականին հոկտեմբերի 20-ին, երբ Արցախում ընթանում էին մարտական թեժ գործողություններ, Հայաստանի կառավարությունը որոշում ընդունեց, որով տարեվերջից արգելվեց թուրքական ծագում ունեցող պատրաստի ապրանքների ներմուծումը։
Հայաստանում նման որոշում ընդունվեց, երբ ակնհայտ դարձավ, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմում ներգրավված է նաև Թուրքիան։ Այդ ժամանակ մեկնաբանվեց, որ սա առաջին հերթին ոչ թե տնտեսական, այլ քաղաքական որոշում է։
Հետագայում թուրքական ծագման ապրանքների ներկրման արգելքը երկարաձգվեց ևս վեց ամսով։ Վեց ամիս անց թուրքական ապրանքների ներմուծումն արգելելու նոր որոշում չընդունվեց, հետևաբար՝ ներմուծումն արդեն ազատ էր։
Քանի որ արգելքը տարածվում էր ապրանքների մեծ մասի, բայց ոչ բոլորի վրա, 2021 թվականին պաշտոնական վիճակագրությամբ Թուրքիայից ներմուծում, այնուամենայիվ, արձանագրվել է՝ մոտ 73 մլն դոլար։ Նշված տարում ներմուծվել է հիմնականում արտադրական հումք՝ ալյումինե ձողեր և տրամատներ, տրիկոտաժե պաստառներ, սալիկներ փայտանյութից և այլն։
Չնայած փակ ցամաքային սահմանին ու դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությանը՝ Թուրքիան Հայաստանի ներմուծման կազմում կայուն տեղ է զբաղեցրել մինչև 2021 թվականը։ Օրինակ՝ 2018-2019 թվականներին ներմուծման շուրջ 5%-ն է բաժին ընկել Թուրքիային։ Այս կշիռը հետագայում կրճատվել է։
2024 թվականին այն կազմել է 2%։ Թուրքիայի և շատ երկրների կշիռը Հայաստանի ներմուծման մեջ նվազել է Ռուսաստանի կշռի կտրուկ բարձրացման համատեքստում։ Հիշեցնենք, որ 2024 թվականին մեծ ծավալի ոսկի և ադամանդ է ներմուծվել Ռուսաստանից Հայաստան և վերաարտահանվել մեծ մասամբ ԱՄԷ, ինչպես նաև՝ Չինաստան։
Թելերից մինչ հագուստ, ցիտրուս ու վառելիք
Թուրքիայից Հայաստան ներմուծումը բավականին զանազան է։ Հայաստանը ներկրում է թուրքական հագուստ, տեխնիկա, ավտովառելիք, շինարարական ապրանքներ, սնունդ և այլն։
2024 թվականին, ըստ արժեքի, ներկրված ապրանքների առաջին եռյակում են թելերը, նավթամթերքը (որի ներքո պետք է հասկանալ հիմնականում ավտովառելիքը) և ալյումինե ձողերն ու տրամատները։
Հաջորդում են տրիկոտաժե գործվածքները, լվացող և մաքրող միջոցները, կնոջ հագուստը և այլն։
Այս ինֆոգրաֆիկայում ներկայացված է 2024 թվականին Թուրքիայից Հայաստան ներկրված ապրանքների առաջին տասնյակը, որը կազմել ենք UN Comtrade Database համաշխարհային առևտրի տվյալների բազայի հրապարակած ցուցանիշների հիման վրա։
UN Comtrade Database-ի տվյալները Հայաստանի առևտրի մասին սովորաբար համընկնում են ՀՀ ՎԿ-ի տվյալներին։ Տվյալները, թե որ երկիր ինչ է արտահանվել, Հայաստանում հրապարակում է Մաքսային ծառայությունը։ Սակայն, քանի որ այն դեռևս հրապարակված չէ, նյութի այս հատվածում օգտվել ենք UN-ի բազայից։
Այստեղ կարելի է նկատել, որ նույնիսկ առաջին եռյակոմ գտնվող ապրանքախմբերից յուրաքանչյուրի ներմուծման տարեկան ծավալը չի գերազանցում 15 մլն դոլար, ինչը ևս ցույց է տալիս, որ ներմուծումը դիվերսիֆիկացված է։
Ոսկու առևտուր՝ մեկ տարով. Հայաստանից Թուրքիա արտահանումը գրեթե զրոյական է
Հայաստանից Թուրքիա արտահանումը տարիների ընթացքում չնչին ծավալներ է ունեցել։ Մասնավորապես, 2024 թվականի տարեկան հաշվարկներով Հայաստան-Թուրքիա առևտրաշրջանառությունը կազմել է ընդհանուր 336.3 մլն դոլար, որից միայն 0.1%-ն է արտահանումը։ Բացառությամբ 2022 թվականի, Հայաստանից Թուրքիա արտահանումը խիստ սահմանափակ է։
Ինչ վերաբերում է 2022 թվականին, նշված տարում Հայաստանից Թուրքիա արտահանման ամենաբարձր ցուցանիշն է գրանցվել առնվազն վերջին տասը տարվա ընթացքում՝ 61 մլն դոլար։
Հաջորդող տարիներին, սակայն, այդ տեմպը չի պահպանվել։
«Հետք»-ը ավելի վաղ պարզել էր, որ 2022 թվականին Հայաստանից Թուրքիա ոսկի է վերաարտահանվել։ Մասնավորապես, Մաքսային ծառայության տվյալներով՝ նշված տարում արտահանվել է 1 տոննա անմշակ ոսկի՝ 58 մլն դոլար արժեքով և 2.5 մլն դոլարի՝ թանկարժեք մետաղից պատրաստված իրեր։
Արտահանողը ոսկու միջազգային առևտրով զբաղվող «Գոլդեն հերիթիջ» ՍՊԸ-ն է, որը պատկանում է ռուսաստանաբնակ հայտնի գործարար Վիտալի Գրիգորյանցին և նրա գործընկեր Արսեն Միքայելյանին։
Տվյալները ցույց են տալիս, որ արդեն 2023 թվականին Հայաստանից Թուրքիա արտահանումը նվազել է մինչև 6.4 մլն դոլարով, և արտահանվել են թանկարժեք մետաղից պատրաստված իրեր, տպագրական սարքավորումներ։
2024 թվականին Հայաստանից Թուրքիա է արտահանվել ընդամենը 0.4 մլն դոլարի ապրանք։
Հայաստանից Թուրքիա արտահանման չնչին թվերը տարիներ շարունակ բացատրվել են Թուրքիայի կառավարության կողմից հայկական ապրանքների ներմուծման շուրջ ստեղծած արհեստական խոչընդոտներով, ներքին արգելքներով։
Ներկայում, երբ քննարկվում են հայ-թուրքական ցամաքային սահմանի հնարավոր բացման հետևանքները՝ վիճարկելով դա տնտեսական և առևտրային ռի՞սկ է, թե՞ նոր հնարավորություն, փաստացի թուրքական կողմը չի օգտվում հայկական ապրանքներից, մինչդեռ հայկական շուկան ողողված է թուրքականով։
Հայաստան-Թուրքիա դրամական փոխանցումները
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ 2024 թվականին ֆիզիկական անձինք բանկերի միջոցով Հայաստանից Թուրքիա են ուղարկել 11 մլն դոլարին համարժեք գումար։ Դրանք հիմնականում առևտրային նպատակներով կատարվող փոխանցումներն են։ Նախորդող տարում՝ 2023-ին, փոխանցումները կազմել են 16 մլն դոլար։
Հայաստանից փողի արտահոսքի գծով Թուրքիան առաջին հորիզոնականներում չէ։ Մեծ տարբերությամբ զիջում է ԱՄՆ-ին, ԱՄԷ-ին, Շվեյցարիան և այլ երկրների։ Այս ցուցանիշով առաջատար Ռուսաստանի հետ համեմատությունն անգամ անտեղի է։
Թուրքիայից ևս գումարներ են փոխանցվում Հայաստան, սակայն շատ ավելի փոքր ծավալներով։ 2024 թվականին ֆիզանձանց փոխանցումները Թուրքիայից Հայաստան կազմել են մոտ 2 մլն դոլար։

After the lifting of the ban on the import of Turkish goods, Armenia is importing Turkish goods even more actively.
On October 20, 2020, during the Azerbaijani military assault on the Republic of Artsakh, the Armenian government adopted a decision prohibiting the import of finished goods of Turkish origin starting on January 1, 2021.
The decision was taken when it became clear that Turkey was also involved in the war unleashed by Azerbaijan on Artsakh. At the time, it was remarked that this was primarily a political decision, not an economic one.
Later, the ban on the import of Turkish products was extended for six months. After six months, no new decision was made to ban the import of Turkish goods, therefore, imports were allowed.
In 2024, Armenia imported $336 million worth of goods from Turkey, while exports did not reach half a million dollars. The Statistical Committee of Armenia (SCRA) published the data.
Compared to 2023, imports from Turkey to Armenia have not changed significantly. Instead, exports from Armenia to Turkey have sharply decreased, from $6.4 million to $0.4 million.
In the last ten years, the highest rates of imports from Turkey to Armenia were recorded in 2023-2024, after the lifting of the ban on the import of Turkish goods in 2021.
Since the ban applied to most, but not all, goods imported from Turkey in 2021, according to official statistics, amounted to some $73 million. Mainly raw materials were imported that year: aluminum rods and sections, textiles, wooden boards, etc.
Despite the closed land border and the lack of diplomatic relations, Turkey held a stable place in Armenia's import configuration until 2021. For example, in 2018-2019, Turkey accounted for about 5% of Armenia’s imports. This share was later reduced.
In 2024, it amounted to 2%. The share of Turkey and many countries in Armenia's imports decreased in the context of a sharp increase in Russia's share. Let us recall that in 2024, a large volume of gold and diamonds was imported from Russia to Armenia and re-exported mostly to the UAE, as well as China.
From yarn to clothing, citrus, and fuel
Exports from Turkey to Armenia are quite diverse. Armenia imports Turkish clothing, appliances, motor fuel, construction products, food, etc.
In 2024, the top three imported Turkish goods by value were yarn ($15.2 million), petroleum products; mostly motor fuel ($14.1M), aluminum rods and fixtures ($13.9M), followed by knitted fabrics (13.2M), detergents and cleaning products ($8.4M), and women's clothing ($7.2M).
Gold trade in one year: Exports from Armenia to Turkey are almost zero
Exports from Armenia to Turkey are miniscule. According to annual estimates for 2024, the total trade turnover between Armenia and Turkey amounted to $336.3 million, of which only 0.1% is exports. Except for 2022, exports from Armenia to Turkey are extremely limited.
The highest export figure from Armenia to Turkey was recorded in that year - $61 million. This pace was not maintained in the following years.
In 2022, Hetq revealed that gold was exported from Armenia to Turkey. According to Armenia’s Customs Service, one ton of raw gold worth $58 million and $2.5 million worth of precious metal items were exported.
The exporter, Golden Heritage LLC, is engaged in international gold trade and is owned by the famous Russian-based businessman Vitaly Grigoryants and his partner Arsen Mikaelyan.
The data show that in 2023, exports from Armenia to Turkey decreased to $6.4 million, and items made of precious metals and printing equipment were exported.
In 2024, only $0.4 million worth of goods were exported from Armenia to Turkey.
The small number of exports from Armenia to Turkey has been explained for years by the artificial obstacles and internal barriers created by the Turkish government for the import of Armenian goods.
Currently, when the consequences of the possible opening of the Armenian-Turkish land border are being discussed, arguing whether it is an economic and commercial risk or a new opportunity, Turkey hardly needs Armenian goods, while the Armenian market is flooded with Turkish ones.
Armenia-Turkey remittances
In 2024, according to the Central Bank of Armenia, individuals sent an equivalent of $11 million from Armenia to Turkey through banks. These are mainly transfers made for commercial purposes. In the previous year, in 2023, transfers amounted to $16 million.
Turkey is not in first place in terms of money outflow from Armenia. It lags far behind Russia, the U.S, the UAE, Switzerland, and other countries.
Money is also transferred from Turkey to Armenia, but in much smaller amounts. In 2024, individual remittances from Turkey to Armenia amounted to some $2 million.