Թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքը երկարացվեց ևս 6 ամսով
Թուրքական ծագում ունեցող ապրանքների ներմուծման ժամանակավոր արգելքը կերկարեցվի ևս 6 ամսով։ Որոշումն ընդունվեց կառավարության հունիսի 24-ի նիստում։ Հիշեցնենք, որ կառավարության 2020 թվականի հոկտեմբերի 20-ի որոշմամբ՝ թուրքական ծագում ունեցող ապրանքների ներմուծման ժամանակավոր արգելք էր սահմանվել, որն ուժի մեջ էր մտել 2020թ․ դեկտեմբերի 31-ից։
Ըստ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատարի՝ թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքը պետք է դիտարկել ոչ միայն որպես Թուրքայի նկատմամբ տնտեսական բնույթի սանկցիա, այլև անվտանգության տեսանկյունից՝ հայաստանյան աղբյուրներից Թուրքիայի պետական գանձարանի ֆինանսավորման դադարեցում։
Վահան Քերոբյանն արձանագրեց, որ Թուրքիայից ընդհանուր ներմուծման ծավալները նվազել են մոտավորապես 70 %-ով։

Запрет на импорт турецких товаров в Армению продлен на шесть месяцев
Срок действия запрета на импорт в Армению товаров турецкого происхождения продлен еще на шесть месяцев. Такое решение было принято на сегодняшнем заседании правительства РА. Напомним, что запрет был введен решением правительства от 20 октября и вступил в силу 1 декабря 2020 г.
По словам исполняющего обязанности министра экономики Ваана Керобяна, запрет на ввоз турецких товаров в Армению следует рассматривать не только как экономическую санкцию в отношении Турции, но и как меру безопасности, направленную на прекращение финансирования госбюджета Турции из армянских источников.