«ԶՊՄԿ-ն որդեգրել է վախի, հետապնդումների քաղաքականություն»,- ասում է կոմբինատի նախկին աշխատողը
Հունվարի 31-ին «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի (ԶՊՄԿ) մի քանի հարյուր աշխատակիցներ գործադուլ էին սկսել՝ վերադասից պահանջելով աշխատավարձերի բարձրացում եւ սոցիալական արդարության հաստատում։ Փետրվարի 10-ին որոշ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելուց հետո հայտարարվել էր գործադուլի ավարտի մասին: Այդուհանդերձ, ԶՊՄԿ-ն աշխատանքից ազատել էր գործադուլին մասնակցած 8 հոգու:
Ավելի ուշ այս անձինք դիմել են դատարան՝ աշխատանքում վերականգնվելու համար։ Նրանց հայցերն ընդդեմ ԶՊՄԿ-ի քննվում են առանձին-առանձին:
Աշխատանքից ազատված աշխատակիցներն են Կարեն Արշակյանը, Տիգրան Աթայանը, Շավարշ Մարգարյանը, Վահե Մխիթարյանը, Կարեն Անդրեասյանը, Գոռ Բաբաջանյանը, Արթուր Բաբաջանյանը եւ Վահե Բաբաջանյանը (վերջին երեքը եղբայրներ են): Բոլորն էլ աշխատանքից ազատվել են ԶՊՄԿ-ի գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլիի՝ փետրվարի 7-ի հրամաններով:
Բոլոր հայցվորները պահանջը նույնն է՝ նախկին աշխատանքում վերականգել, հարկադիր պարապուրդի ամբողջ ժամանակահատվածի համար միջին աշխատավարձը բռնագանձել, իսկ աշխատանքում վերականգնելու անհնարինության դեպքում նաեւ աշխատանքի չվերականգնելու դիմաց հատուցում բռնագանձել: Հայցերը քննում են Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորներ Ռոմեն Ահարոնյանը (3 հայց), Գուրգեն Քոթանջյանը (2 հայց), Անահիտ Թումանյանը (3 հայց)։
Բոլոր գործերով առայժմ նախնական դատական նիստեր են ընթանում: Գործադուլի մասնակցած եւ կոմբինատի դեմ դատական հայց ներկայացրած Վահե Մխիթարյանի գործը քննում է դատավոր Ա. Թումանյանը: Մայիսի 29-ին կայացած նախնական դատական նիստին Մխիթարյանը չի մասնակցել, բայց ասում է, որ տեղյակ է դրա ընթացքից։ Նրա եւ Թումանյանի վարույթում գտնվող մյուս երկու գործերի շրջանակներում դատավորը բավարարել է փաստական հիմքերի հստակեցման միջնորդությունները: «ԶՊՄԿ-ի ներկայացուցիչները դատարանի դահլիճում չարախնդում էին, թե մարդիկ չեն կարող ապացուցել, որ գործադուլը եղել է օրինական»,- «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում ասում է Վահե Մխիթարյանը։
Շաբաթներ առաջ, ըստ Մխիթարյանի, ԶՊՄԿ-ից հաշտության առաջարկ է եղել իրենց։ «Մինչ այս մենք ստացել ենք նաեւ հաշտություն կնքելու առաջարկ։ Դա ենթադրում էր 12 ամսվա աշխատավարձ, որի դիմաց պետք է հետ վերցնեինք մեր դատական հայցերը։ Մենք մերժել ենք, քանի որ աշխատողների իրավունքները չեն վաճառվում»,- ասում է ԶՊՄԿ–ի նախկին աշխատակիցը։
Կոմբինատը մի քանի միլիարդ դրամ է պահանջում 8 հոգուց
Հաշտության չգալուց հետո՝ մայիսի 5-ին, ԶՊՄԿ-ն ինքն է քաղաքացիական հայց ներկայացրել ընդդեմ 8 նախկին աշխատողների: Կոմբինատը դատարանին խնդրել է պատասխանողներից համապարտության կարգով բռնագանձել 4.758.480.000 դրամ՝ որպես նրանց գործողությունների հետեւանքով (ԶՊՄԿ-ն տեղի ունեցածը գործադուլ չի համարում) իրեն պատճառված վնասի գումար։ Բացի այս մեծ գումարից՝ հանքարդյունաբերողը դատարանին խնդրել է պատասխանողներից բռնագանձել 25.000.000 դրամ՝ որպես նախապես վճարված պետտուրքի գումար, ինչպես նաեւ փաստաբանի խելամիտ վարձատրության գումար՝ 2.500.000 դրամի չափով:
Կոմբինատը հայցը քննում է դատավոր Գուրգեն Քոթանջյանը:
«Պետական ապարատը ղեկավարող քաղաքական ուժն սպասարկում է խոշոր կապիտալի շահերը»
Նախկին աշխատողների եւ ԶՊՄԿ-ի հայցերի մասին զրուցել ենք Վահե Մխիթարյանի հետ, որը կոմբինատի հայցի մասին տեղեկացել է «Դատալեքս» տեղեկատվական համակարգից։
-Եթե հաշտության առաջարկն ընդունեիք, ի՞նչ եք կարծում՝ ընկերությունը հայց կներկայացնե՞ր ձեր դեմ։
-Կարծում եմ՝ այո, քանի որ ԶՊՄԿ-ի ռազմավարությունն ու մարտավարությունը հենց դա է։ Նաեւ հաշվի առնելով Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի փորձը՝ նրանք գնում են միայն ճնշելու եւ հաղթելու ուղղությամբ։ Եվ, բնականաբար, հաշտություն կնքելու որեւէ մտադրություն չունեն։ Եթե մենք հետ վերցնեինք մեր հայցերը, դա կնշանակեր, որ մեզ օրինական ձեւով հանել են աշխատանքից։
-Այսինքն՝ միեւնույնն է՝ ձեր դեմ հայց ներկայացնելո՞ւ էին։
-Միանաշանակ, առավել քան համոզված եմ։ Մենք գործադուլի ընթացքում բարձրաձայնել ենք խնդիրներ։ Մոտավորապես 500-600 գործընկերներ շարունակում են աշխատել մարդկային արժանապատվության եւ առողջության հետ անհամատեղելի աշխատանքային պայմաններում, եւ այդ խնդիրը մինչ օրս չի լուծվել, նույնիսկ հույս էլ չունեմ, որ մոտ ապագայում կարող է լուծվել։ Նկատի ունեմ՝ գոնե մեկ տարվա ընթացքում, որովհետեւ բանակցային գործընթացում ընդգծել էինք, որ եթե խնդիրը կա, վերջնաժամկետներ ներկայացրեք, թե երբ է այն լուծվելու։ Հստակ պատասխան չենք ստացել այս առումով։
Միանշանակ հասկանալի է, որ այդ գումարներին մենք չենք տիրապետում, եւ այդ գործիքակազմն օգտագործվել է՝ լռեցնելու համար մեր այն գործընկերների հնարավոր բողոքի ձայնը, ովքեր դեռ մնացել են «աշխատանքային գաղութում»։ Այսինքն՝ վախի, հնարավոր հետապնդումների այն քաղաքականությունն է, որը որդեգրել է ԶՊՄԿ-ն։ Չնայած ամենաբարձր մակարդակով պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ որեւէ հետապնդում չի լինելու, անվստահության մթնոլորտը, որը կար եւ գործադուլ կազմակերպելու պատճառ էր, մինչեւ հիմա էլ գոյություն ունի, ու չեմ բացառում, որ այն կարող է դառնալ նոր ճգնաժամի աղբյուր։
-Ինչո՞ւ հայցը ներկայացվեց 8 հոգու դեմ, եթե գործադուլի մասնակիցները շատ էին։
-Որ անկեղծ ասեմ, այդ հարցի պատասխանը չգիտեմ, նաեւ այն մարդը չեմ, որ տա պատասխանը։ ԶՊՄԿ-ի ներկայացուցիչն ավելի հստակ կասի։
-Իսկ ի՞նչ եք ենթադրում։
-Ենթադրում եմ, որ այս գործընթացն ավելի շատ կազմակերպվել է մեր մնացած գործընկերներին, ովքեր մնացել են ԶՊՄԿ-ում, ովքեր տեսնում են, որ սայլը տեղից չի շարժվում, եւ տարրական, նույնիսկ կենցաղային պայմանները չեն լուծվում, նրանց հնարավոր բողոքի ձայնը լռեցնելու համար, ավելի շուտ ցուցադրական, դաժան հաշվեհարդարի սցենար է։
Միանշանակ կարող ենք շեշտել, որ պետությունը՝ ի դեմս պետական ապարատը ղեկավարող քաղաքական ուժի, ամբողջովին կրավորական դիրք է ընդունել, ավելի շատ կողմնակալ դիրք է ընդունել։ Այն սպասարկում է խոշոր կապիտալի շահերը։
Կարող եմ ասել, որ մեր օրակարգը չի փոխվել։ Հայաստանի Հանրապետության աշխատավոր մարդիկ պետք է լինեն գնահատված եւ պաշտպանված։
ԶՊՄԿ. «Նման գործողությունները պետք է իրավական գնահատական ստանան»
ԶՊՄԿ-ի նախկին 8 աշխատակիցների դեմ դատական հայցապահանջի մասին հայտարարություն է տարածել նաեւ Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ) բազմաշահառու աշխատանքային խմբի քաղհասարակության խմբակցությունը։ Հայտարարության մեջ ասվում է, որ ԶՊՄԿ-ն նախկին աշխատակիցներին սնանկացնելու միտում ունի։
ԶՊՄԿ-ի լրատվության եւ հասարակության հետ կապերի բաժնի պետ Արայիկ Մարգարյանին խնդրել էինք պատասխանել մի քանի հարցի։
1․ Ինչո՞վ է պայմանավորված ԶՊՄԿ-ի դատական հայցը գործադուլի մասնակից 8 նախկին աշխատակիցների դեմ, երբ դրան մասնակցել էին բազմաթիվ աշխատակիցներ։ Սա արդյոք հաշվեհարդար չէ։
2․ Մեր տեղեկություններով՝ ընկերության կողմից հաշտության առաջարկ է եղել 8 նախկին աշխատակիցներին, որպեսզի վճարեք նրանց մեկ տարվա աշխատավարձը, եւ վերջիններս հետ վերցնեն իրենց հայցերը։ Հաստատո՞ւմ եք այս տեղեկությունը։
3․ Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ) բազմաշահառու աշխատանքային խմբի քաղհասարակության խմբակցությունը հայտարարություն է տարածել ԶՊՄԿ-ի՝ նախկին աշխատակիցների դեմ դատական հայցի մասին։ Այդտեղ ասվում է, որ կոմբինատն իր նախկին աշխատակիցներին սնանկացնելու միտում ունի։ Ծանո՞թ եք այդ հայտարարությանը: Եթե այո, ապա ընկերությունն ի՞նչ դիրքորոշում ունի։
4․ ԶՊՄԿ-ն հնարավոր համարո՞ւմ է հայցը հետ վերցնելու տարբերակը, եւ ո՞ր դեպքում դա կլինի։
Մեր 4 հարցերին Արայիկ Մարգարյանի պատասխանը ընդհանուր է. «Իրավական գործընթացը չի կարող հաշվեհարդար համարվել։ Ընկերությունը փորձում է դատարանի միջոցով նախկին աշխատակիցների գործողություններին իրավական գնահատական ստանալ եւ պաշտպանել իր օրինական շահերը։ 2025 թ. հունվար-փետրվար ամիսներին «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ում արձանագրված արտադրական գործընթացի ավելի քան 10 օրվա ամբողջական դադարեցումը ընկերության տնտեսական գործունեության իրականացման խոչընդոտում էր՝ պայմանավորված մի շարք անձանց կողմից իրականացված ապօրինի եւ ոչ իրավաչափ գործողություններով։ Մասնավորապես, դրսեւորվել են սաբոտաժի դեպքեր, ինչպես նաեւ անօրինական կերպով այլ աշխատակիցները զրկված են եղել աշխատանքային պարտականությունները կատարելու հնարավորությունից։ Այս ապօրինությունները հանգեցրել են էական տնտեսական վնասների՝ ընկերության եւ դրա հարյուրավոր աշխատակիցների, բազմաթիվ կապալառու ընկերությունների եւ այլ շահագրգիռ կողմերի համար։ Նման գործողությունները պետք է իրավական գնահատական ստանան։ Խնդիրն ունի բացառապես իրավական ճանապարհով լուծում ստանալու նպատակ՝ տեղի են ունեցել հակաիրավական գործողություններ, սաբոտաժի դեպքեր, խախտվել են ընկերության բազմաթիվ աշխատակիցների, ընկերության իրավունքները, երկրին եւ ընկերությանը հասցվել է զգալի վնաս, եւ դրա գնահատականը պետք է տրվի քաղաքակիրթ եղանակով»։
Ինչպես կարելի է նկատել, ԶՊՄԿ-ի ներկայացուցիչն անպատասխան է թողել ընկերության կողմից նախկին աշխատակիցներին հաշտություն առաջարկելու մասին մեր հարցը։
Պարզաբանում չկա նաեւ, թե ինչու են աշխատանքից հենց վերոնշյալ 8 անձինք ազատվել: Այդուհանդերձ, Կարեն Արշակյանի եւ Կարեն Անդրեասյանի գործերից, որոնք քննում է դատավոր Ռոմեն Ահարոնյանը, տեղեկանում ենք, որ ԶՊՄԿ-ի գլխավոր տնօրեն Ռ. Խուդոլին նրանց աշխատանքից ազատել է պատճառաբանությամբ, թե թույլ են տվել աշխատանքային կարգապահության խախտումներ՝ 2025 թ. հունվարի 31-ից մինչեւ փետրվարի 6-ը կազմակերպել են (հորդորել, ուղղորդել) մասնակցել ընկերության աշխատանքային գործընթացը խոչընդոտելուն ուղղված հետեւյալ գործողություններին՝ ընկերության գործունեության տարածքում արգելապատնեշների տեղադրում, դեպի արտադրամասեր տանող ճանապարհները փակում, խտանյութով բարձված բեռնատարների ելքի սահմանափակում, ընկերության մի շարք աշխատակիցների՝ համապատասխան արտադրական տարածքների մուտքի սահմանափակում։

“ЗММК проводит политику запугивания и репрессий”
Бывшие сотрудники Зангезурского медно-молибденового комбината отклонили предложение руководства компании о заключении мирового соглашения
31 января несколько сот работников ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат” начали забастовку с требованием повысить зарплаты и утвердить социальную справедливость. 10 февраля были достигнуты определенные договоренности, после чего было объявлено о прекращении забастовки.
Но, несмотря на это, руководство ЗММК уволило восемь участников акции. Позже эти лица обратились в суд с иском о восстановлении их на работе. Иски против комбината рассматриваются в суде по отдельности.
Бывшие работники комбината Карен Аршакян, Тигран Атаян, Шаварш Маргарян, Ваге Мхитарян, Гор Бабаджанян, Артур Бабаджанян и Ваге Бабаджанян (последние трое братья) были уволены приказами от 7 февраля гендиректора ЗМКК Романа Худолия. Истцы требуют восстановить их на работе, выплатить среднемесячную зарплату за весь период простоя, а в случае невозможности восстановления на прежней работе выплатить компенсацию. Иски рассматриваются в суде первой инстанции Сюникской области.
В настоящее время проходят предварительные судебные заседания. По некоторым искам суд удовлетворил ходатайства об уточнении фактических оснований.
По словам Ваге Мхитаряна, несколько недель назад ЗММК предложил им заключить мировое соглашение, предусматривающее выплату зарплаты за 12 месяцев. Взамен было выдвинуто требование отозвать судебные иски. “Мы отклонили это предложение, так как права работников не продаются”,- заявил бывший работник комбината.
ЗММК требует от нескольких работников 8 млрд драмов
5 мая, после отклонения предложения о заключении мирового соглашения, Зангезурский ММК подал встречный гражданский иск с требованием взыскать с ответчиков 4.758.480.000 драмов в качестве суммы ущерба, причиненного их действиями. Кроме того, комбинат просил взыскать еще 25.000.000 в качестве заранее уплаченной госпошлины, а также оплатить разумные расходы на услуги адвоката в размере 2.500.000 драмов.
“Руководящая госаппаратом политическая сила обслуживает интересы крупного капитала”
Вопросы, касающиеся бывших работников ЗММК и исков комбината, мы обсудили с Ваге Мхитаряном.
Как Вы думаете, если б предложение о заключении мирового соглашения было принято, подала бы компания иск против вас?
Думаю, да, так как именно в этом заключаются стратегия и тактика ЗММК. Кроме того, учитывая опыт Агаракского медно-молибденового комбината, они стремятся одержать победу путем оказания давления. У них, разумеется, нет намерения пойти на мировую, и если мы отзовем наши иски, это будет означать, что нас уволили законно.
Во время забастовки мы подняли конкретные вопросы. Около 500-600 наших коллег продолжают работать в условиях, не совместимых с человеческим достоинством и здоровьем людей. И эта проблема до сих пор не решена. Я даже не надеюсь, что она может решиться в ближайшем будущем, хотя бы в течение года, поскольку когда во время переговоров мы потребовали назвать конечные сроки ее решения, четкого ответа мы не услышали.
Понятно, что таких сумм у нас нет, и подобный инструментарий используется для того, чтобы заглушить возможный голос протеста наших товарищей, которые все еще остаются в “трудовой тюрьме”. То есть ЗММК проводит политику запугивания, возможных репрессий. Несмотря на достигнутые на самом высоком уровне договоренности об исключении любых репрессий, атмосфера недоверия, которая и стала причиной организации забастовки, сохраняется до сих пор. И я не исключаю, что она может стать причиной возникновения нового кризиса.
Почему судебный иск был подан только против восьми человек, если участников забастовки было намного больше?
Я не могу ответить на этот вопрос. Конкретный ответ может дать только представитель ЗММК.
А у Вас есть предположение?
Я полагаю, что этот процесс организован скорее для тех наших коллег, которые остались на комбинате и видят, что дело не двигается с мертвой точки, не обеспечиваются элементарные бытовые условия. Это делается для того, чтобы заглушить возможный голос протеста и организовать жестокую расправу. Могу однозначно заявить, что государство в лице руководящей государственным аппаратом политической силы заняло пассивную позицию и обслуживает интересы купного капитала. Наша повестка не изменилась: в Республике Армения трудящиеся должны быть защищены и оценены по достоинству.
ЗММК: “Подобные действия должны получить правовую оценку”
Заявление о судебном иске против бывших восьми работников Зангезурского медно-молибденового комбината распространила и многобенефициарная группа Инициативы прозрачности добывающих отраслей. В заявлении говорится, что ЗММК преследует цель обанкротить бывших работников.
Мы попросили начальника отдела информации и по связям с общественностью ЗММК Араика Маргаряна ответить на следующие вопросы:
1.Чем обусловлена подача ЗММК судебного иска против участвовавших в забастовке восьми бывших работников, если в забастовке участвовали многочи ленные работники? Не является ли это сведением счетов?
2․ По нашим сведениям, компания предложила восьми бывшим работникам заключить мировое соглашение с тем, чтобы выплатить им зарплату за год, а они в ответ должны отозвать свои иски. Вы подтверждаете эту информацию?
- Многобенефициарная группа Инициативы прозрачности добывающих отраслей распространила заявление о подаче судебного иска против бывших работников ЗММК. В нем говорится, что комбинат намерен обанкротить своих бывших работников. Знакомы ли вы с этим заявлением, и если да, то какова позиция компании?
- Считает ли ЗММК возможным отозвать иск и в каком случае будет предпринят такой шаг?
На все эти вопросы Араик Маргарян дал общий ответ. В нем, в частности, отмечалось, что правовой процесс не может считаться сведением счетов, что компания пытается посредством суда дать правовую оценку действиям бывших работников и защитить свои законные интересы, что имели место случаи саботажа, некоторые работники были незаконным образом лишены возможности выполнять свои трудовые обязательства. “Вопрос может быть решен исключительно правовым путем: имели место противоправные действия, случаи саботажа, были нарушены права многих работников компании, стране и компании был нанесен значительный ущерб, и оценку этому необходимо дать цивилизованным способом”.
Отметим, что представитель ЗММК оставил без ответа наш вопрос о предложении заключить мировое соглашение между компанией и бывшими работниками. Не дается разъяснение и по поводу причин увольнения вышеуказанных восьми лиц. Тем не менее, согласно делам Карена Аршакяна и Карена Андреасяна, гендиректор ЗММК Р.Худолий уволил их из-за нарушений трудовой дисциплины в период с 31 января по 6 февраля 2025 года, в том числе блокирования дорог, установки барьеров на территории деятельности компании, создания ограничений при выезде груженных концентратом грузовых автомобилей.