Սնուփ Դոգին կփոխարինի Ջենիֆեր Լոպեսը. պետբյուջեից հատկացված 6 մլն դոլարը չի վերադարձվի
2023թ. սեպտեմբերի 23-ին աշխարհահռչակ ռեփեր Սնուփ Դոգը պետք է համերգ ունենար Երևանում։ Կառավարությունը պայմանագիր էր կնքել «Դոպինգ Սփեյս» կազմակերպության հետ, որի արժեքը 2 մլրդ 318 մլն դրամ էր կամ 6 մլն դոլար։ Այդ գումարը պիտի ուղղվեր ռեփերի հոնորարի վճարմանը, նրա թիմի տեխնիկական պահանջների, անվտանգության և ապահովագրական ծախսերի, բարձրակարգ տեխնիկական հագեցվածության ապահովմանը և գովազդային միջոցառումների իրականացմանը:
Այսօր՝ հուլիսի 31-ին, Կառավարությունը չզեկուցվող հարցերի փաթեթով ընդունել է որոշում, ըստ որի՝ Սնուփ Դոգին կփոխարինի Ջենիֆեր Լոպեսը։ Համերգը տեղի կունենա օգոստոսի 3-ին Վ. Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում։
Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ծրագրի իրականացման համար Կառավարությունն արդեն իսկ 2023թ. «Դոպինգ Սփեյս» կազմակերպությանը հատկացրել է գումար, և Ջենիֆեր Լոպեսի համերգի համար հավելյալ ֆինանսավորում չի տրամադրվելու։
Ըստ որոշման, «Դոպինգ Սփեյս» կազմակերպության և Ջենիֆեր Լոպեսի միջև կնքված պայմանագիրն առկա է, որի օրինակը տրամադրվել է ԿԳՄՍՆ նախարարությանը: Նախագծում նշվում է նաև, որ միջոցառման ավարտից հետո, պետական մարմնի և կազմակերպության ﬕջև կնքված պայմանագրի պայմաններին համապատասխան, կազմակերպությունը պարտավոր է 60 օրվա ընթացքում պետական մարմին ներկայացնել պայմանագրի կատարմանը վերաբերող ֆինանսական (հատկացված դրամական միջոցների ծախսերի մասով) և բովանդակային (արդյունքային ցուցանիշներ. մասնակիցների քանակ, լուսանկարներ, ազդագրեր, մամուլի հրապարակումներ և այլ տեղեկատվական նյութեր) հաշվետվություններ։
Սեպտեմբերի 19-ին Արցախի դեմ Ադրբեջանի լայնամասշտաբ ագրեսիայից և Արցախի հայաթափումից հետո համերգի կազմակերպիչները, դատապարտելով Բաքվի գործողությունները, հայտարարեցին, որ սեպտեմբերի 23-ին նախատեսված համերգը հետաձգվում է։ Սակայն համերգը չկայացավ, իսկ գումարը պետբյուջե այդպես էլ չվերադարձվեց։
2025-ի հունվարի 8-ին հրավիրած ասուլիսում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտարարել էր՝ նախարարությունը գրավոր դիմում է ներկայացրել «Դոպինգ Սփեյս» կազմակերպությանը՝ Սնուփ Դոգի չկայացած համերգի ամբողջ գումարը պետական բյուջե վերադարձնելու պահանջով։
«Նրանք ամբողջ տարին բանակցել են, և տարբեր ժամանակաշրջաններում ունեցել ենք որոշակի պայմանավորվածություններ, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով տեղի չեն ունեցել: Սա նշանակում է, որ պետք է գործեն պայմանագրի դրույթները: Այսինքն՝ քանի որ նախատեսված ժամանակահատվածում համերգը չի կայացել, մենք արդեն գրությամբ դիմել ենք կազմակերպությանը, որ ամբողջ գումարը վերադարձվի պետական բյուջե»,- ասել էր նախարարը։
Ստացվում է, որ գումարը պետբյուջե վերադարձնել այդպես էլ չի հաջողվել, և միայն երկու տարի անց համաձայնություն է ձեռք բերվել «Դոպինգ Սփեյս» կազմակերպության հետ, սակայն Ջենիֆեր Լոպեսի համերգի կազմակերպման համար, մինչդեռ վաղուց էր հայտնի, որ Լոպեսը համերգ է ունենալու Երևանում։ «Հետքն» այս առնչությամբ կփորձի պարզաբանում ստանալ ԿԳՄՍՆ-ից։

Снуп Догга заменит Дженнифер Лопес. Выделенные на концерт рэппера 6 млн долларов не будут возвращены в госбюджет
23 сентября 2023 года с концертом в Ереване должен был выступить всемирно известный рэппер Снуп Догг. В связи с этим правительство заключило с компанией “Допинг Спейс” договор на сумму 2 млрд 318 млн драмов, или 6 млн долларов. Эта сумма должна была пойти на выплату гонорара Доггу, расходы на технические требования его команды, обеспечение безопасности и страховые платежи.
Сегодня, 31 июля, правительство приняло решение, по которому Снуп Догга заменит Дженнифер Лопес. Ее концерт состоится 3 августа на Республиканском стадионе имени В.Саргсяна в Ереване.
В обосновании решения отмечается, что на осуществление этого проекта в 2023 году правительство уже выделило деньги компании “Допинг Спейс”, поэтому для концерта Лопес дополнительное финансирование не предусмотрено.
Согласно решению, между компанией “Допинг Спейс” и Дженнифер Лопес заключен договор, экземпляр которого предоставлен Министерству образования, науки, культуры и спорта. По завершении мероприятия компания в соответствии с договором обязана в течение 60 дней представить в государственный орган отчеты о его выполнении.
Напомним, что в результате развязанной 19 сентября 2023 года широкомасштабной агрессии Азербайджана против Арцаха и исхода оттуда армянского населения организаторы концерта, осудив действия Баку, заявили, что запланированный на 23 сентября концерт переносится. Однако концерт так и не состоялся, а выделенная на его проведение сумма не была возвращена в госбюджет.
На созванной 8 января 2025 года пресс-конференции министр ОНКС Жанна Андреасян заявила, что министерство обратилось в компанию “Допинг Спейс” с письменным требованием вернуть в госбюджет всю сумму, выделенную на не состоявшийся концерт Снуп Догга,.
Получается, что это требование так и не было выполнено. И только спустя два года с компанией “Допинг Спейс” была достигнута договоренность об организации концерта Дженнифер Лопес, тогда как о ее выступлении в Ереване было известно давно. В связи с этим Hetq.am попытается получить комментарий МОНКС.