Ինչպե՞ս պատժել երիտասարդներին
Լուսանկարում Մանուկ Սահակյանն է, ում հարազատներն՝ իր իսկ համաձայնությամբ, թույլատրեցին հրապարակել այն: «Հետքում» «Խեղված ճակատագրեր» հոդվածաշարի հայտարարությունից հետո Մանուկն առաջին արձագանքողներից էր:
Նա մեկն է Հայաստանում պատիժը կրող 105 ցմահ դատապարտյալներից, մեկն է այն 21 ցմահ ազատազրկվածներից, ովքեր արարքը կատարելու պահին եղել են 18-21 տարեկան (Մանուկը արարքը կատարելու պահին եղել է 20 տարեկան, այժմ 24 տարեկան է-հեղ.):
21 ցմահականներից 8-ը, այդ թվում և Մանուկ Սահակյանը մեղադրվել են մեկ անձի սպանության մեղադրանքով (երկու և ավելի անձանց սպանությունը գրեթե բոլոր երկրների օրեսդրություններում համարվում է ծանրացուցիչ հանգամանք): 21 ցմահականներից 14-ը նախկին շարքային զինվորներ են, նրանցից շատերը պատիժ են կրում դեռ 1990-ականներից: Մանուկը շարքային զինվոր չի եղել, սովորել է Երևանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի 4-րդ կուրսում: 2009 թ-ին մեղադրվել է առանձնապես ծանր հանցանք կատարելու մեջ՝ տաքսու վարորդի կամխամտածված, շահադիտական սպանության մեղադրանքով: Մեկ տարի անց դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման, նախկինում դատված չի եղել: Դատարանում ընդունել է իր մեղքը: 4 տարի է պատիժը կրում է «Նուբարաշենի» բանտում:
Մանուկ Սահակյանն ու իր ընտանիքը չեն բարձրաձայնում դատական հնարավոր սխալների մասին: Նրանք պարզապես գտնում են, որ չափազանց խիստ պատիժ է սահմանվել դատարանի կողմից՝ հաշվի առնելով երիտասարդ տարիքը, նախկինում դատապարտված չլինելու հանգամանքը, ուսումնառությունը բուհում, դատապարտյալի դրական բնութագիրը, մեկ անձի սպանության մեղադրանքը, մի խոսքով՝ մեղմացուցիչ հանգամանքները:
«Հետքի» հետ զրույցում Մանուկի մայրը՝ Ծովինար Հովհաննիսյանը նշեց, որ որևէ վերականգնողական աշխատանք չկա, տղաները փակ դռների հետևում են՝ չհաշված 1 ժամանոց զբոսանքը.
«Մենք իրեն հանդիպում ենք տարեկան մեկ անգամ՝ 3 օրով և 3 անգամ՝ 1-ական ժամով, այն էլ տեսնում ենք ապակիներից այն կողմ: Այդպես է կարգը: Սարսափելի է, երբ հարազատից են անգամ մեկուսացնում մարդուն: Այս չորս տարիներին ես էլ, կարծես, բանտված լինեմ, աշխատում եմ բացառապես Մանուկի համար, որ ապահովեմ նրա մտքի ու մարմնի առողջությունը: Տարել ենք շատ գրքեր, խորացնում է անգլերենի գիտելիքները, իտալերենի ինքնուսույցներով իր ցանկությամբ փորձում է իտալերեն սովորել: Շատ է ուզում ավարտել ուսումը բուհում, բայց ԿԳՆ-ից պատասխանել էին, որ ՀՀ պետական բուհերում հեռահար ուսուցում չկա: Միգուցե հեռակա փորձենք, ինչպես երեք ցմահ բանտարկյալներն են սովորում՝ Արսեն Արծրունին, Մհեր Ենոքյանը ու նախկին զինվոր տղան» (խոսքը՝ Գեորգի Խանամիրյանի մասին է, ով ցմահ է դատապարտվել 19 տարեկանում՝ ծառայակցին սպանելու մեղադրանքով: Ի դեպ, նույն այս գործով ցմահ են դատապարտվել երկու շարքային զինվորներ - հեղ.)
Երիտասարդների արդարադատություն
Եթե Մանուկ Սահակյանը և մյուս 20 ցմահ դատապարյալներն, ովքեր արարքը կատարելու պահին եղել են մինչև 21 տարեկան, դատապարտվեին, օրինակ, Ավստրիայում, Շվեդիայում կամ Բոսնիայում, ապա նրանց հանդեպ չէր կիրառվի պատժի առավելագույն չափ ցմահ բանտարկությունը, այլ կնշանակվեր տարիների տեսքով ամենաբարձր պատիժը, քանի որ նրանք տեղավորվում են երիտասարդների տարիքային խմբում: Եվրոպական մի շարք երկրների օրենսդրություններում տարանջատված են երիտասարդները, ովքեր ներառված են 18-21, որոշ դեպքերում նաև` 21-24 տարիքային խմբերում: Հիմնականում 18-21 տարիքային խմբում օրենսդրությամբ սահմանափակվում է դատարանների կողմից պատժի առավելագույն չափի նշանակումը: Երիտասարդների արդարադատությունը վերականգնողական արդարադատության բաղադրիչներից մեկն է: Այն հայաստանյան քրեական օրենսդրության մեջ երբևէ սահմանված չի եղել: Մեր օրենսդրությամբ սահմանված է պարզապես անչափահասների ու չափահասների արդարադատություն:
Ո՞ր տարիքից կարելի է նշանակել պատժի առավելագույն չափը
Պետությունների մեծամասնությունը օրենսդրորեն ամրագրել է 18 տարեկանը, այդ թվում և` մեր պետությունը: Սակայն կան երկրներ, որտեղ պատժի առավելագույն չափը կարող է նշանակվել 18 տարեկանից ցածր անձանց հանդեպ, ինչպես Անգլիայում, բայց և 18-ից բարձրերի հանդեպ, ինչպես Ավստրիայում, Շվեդիայում, Բոսնիայում:
Բոսնիայից Սարաևոյի համալսարանի պրոֆեսոր, քրեական իրավունքի մասնագետ Գորան Շիմիչը մեզ հետ զրույցում ասում է. «Իմ երկրում նախ անձին չեն կարող դատապարտել պատժի առավելագույն չափի, եթե արարքը կատարելու պահին լրացած չի եղել նրա 21 տարին: Բացի այդ, երկարատև՝ 45 տարվա ազատազրկման են դատապարտում (ցմահ հասկացություն չկա) միայն պատերազմի հանցագործներին ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների մեղադրանքով; Սա է պատճառը, որ անգամ 45 տարվա ազատազրկման դատապարտված ընդամենը 2 մարդ կա Բոսնիայում»:
Բուլղարիայից փորձագետ, սոցիոլոգ, իրավապաշտպան Կրասիմիր Կանևն էլ նշում է, որ թեպետ Բուլղարիայում օրենսդրորեն տարբերակված չեն երիտասարդները, այդուհանդերձ չգրված օրենք կա` նրանց չդատապարտել պատժի առավելագույն չափի: «Իմ երկրում ցմահ դատապարտյալների միջին տարիքը 30 և բարձր է»:
Ֆիննլանդիայում, եթե անձի տարիքը հանցանք կատարելու պահին 21-ը լրացած չի եղել, ապա նա 10 տարի անց կարող է դիմել պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակման համար: Գերմանիայում գործում է հատուկ մասնագիտական հանձնաժողով:
Ինչպե՞ս վերականգնել օրինախախտ երիտասարդներին
Բորստալյան բանտն Անգլիայում հարյուրամյա պատմություն ունի: Սկսել է գործունությունը 1902 թ-ին, երբ բանտապետ Ռեգլս Բրայսն առաջին անգամ մշակեց և կիրառեց 16-21 տարեկան օրինախախտների համար հատուկ վերականգնողական ծրագրեր: Հենքային տեղում աշխատելու հմտությունն էր:
Բրիտանացի փորձագետ Քեթրին Էփելթոնը Լիդսի համալսարանի դասախոս է, քրեական իրավունքի մասնագետ, Օքսֆորդի համալսարանում տասը տարի զբաղվել է դոկտորական ատենախոսությամբ: Առանձին գրքով հրատարակել է «Կյանքը` ցմահ ազատազրկումից հետո» աշխատությունը: «Անգլիայում մենք ցմահ բանտարկության հատուկ համակարգ ունենք, նրանց տեղավորում են երկրորդ կատեգորիայի բանտում: Բանտային համակարգը քառաստիճան է՝ A-D: Ցմահները պիտի անցնեն այդ համակարգով`սկսելով երկրորդից, միայն առանձին դեպքերում, եթե շատ վտանգավոր են, առաջին կատեգորիայից: Որոշ ժամանակ անց կարող են հասնել մինչև չորրորդ կատեգորիա, որն անվանում ենք առանց պատերի բանտ: Այստեղ նրանք կարող են մնալ իրենց հարազատների հետ: Անգլիայում ցմահ ազատազրկվածներն ունեն համակարգիչներ, սահմանափակ մուտք կարող են ունենալ համացանց: Կարող են մասնակցել բարձրագույն տեխնոլոգիաների դասերի: Նրանք կարող են որոշ ցածր ռոճիկով տարբեր աշխատանքներ կատարել: Ի դեպ, ցմահ դատապարտյալները հաճախ շատ ավելի հանդարտ են, քան նրանք, որոնք պարբերաբար բանտարկվում և ազատվում են: Այցերը խրախուսվում են, դա նպաստում է բանտարկյալի հետագա ներգրավմանը»:
Հոգեբան Միհրդատ Մադաթյանը արձանագրում է, որ հայաստանյան քրեակատարողական հիմնարկներում անձի ուղղման մասին խոսելն անիմաստ է: «Դատավորը խփեց մուրճը, այդ մարդուն տանում ենք բանտ ու մոռանում նրա մասին առնվազն 15 տարի: Պատկերացրեք՝ 18 տարեկան մարդը, որը իր գիտակցական կյանքը դեռ շատ քիչ է ապրել, ընկնում է մի միջավայր, որտեղ, ասենք, 7 տարի ապրելուց հետո, սկսում է ապրել բանտի կանոններով, հետո էլ այդ կանոններով վերադառնում է սոցիում: Քչերին է հաջողվում հակառակը՝ պինդ մնալ, զարգացնել միտքը, պահել ապրելու մոտիվացիան: Հոգեբանները շատ քիչ են մեր ՔԿՀ-ներում: Ենթադրենք մեկ հոգեբանը օրական 3 ցմահ դատապարտյալի լսեց, նշանակում է, որ նրանց կարող է լսել միայն տարի անց: Սա հոգեբանություն չեղավ արդեն: Ու հետո՝ հոգեբանը պիտի կարողանա համակարգում մի բան փոխել, պիտի նրա խոսքը լսելի լինի: Մեզ մոտ, ցավոք, այդպես չէ»:
Ողջ «Նուբարաշենի» բանտում, որտեղ 100-ից ավելի ցմահ դատապարտյալ է պահվում, աշխատում է ընդամենը 1 հոգեբան, ով ֆիզիկապես անգամ չի կարող հասցնել լսել դատապարտյալներին: Համեմատության համար նշենք, որ Լատվիայում ամեն 25 դատապարտյալի հետ աշխատում է 1 հոգեբան, կան ուսուցիչներ ու այդ ամենը նրանք դեռ բավարար չեն համարում: Իսկ երբ երիտասարդ տարիքում է անձը դատապարտվում պատժի առավելագույն չափի, այն էլ առաջին դատվածությամբ, ավելանում են նրան` որպես քաղաքացի ուղղելու ռիսկերը:
Թեմայի մասին երկար ժամանակ բարձրաձայնելուց, առաջարկություններ ներկայացնելուց հետո ստացա արձագանք. քրեական նոր օրենսգրքի հայեցակարգում արձանագրվել է երիտասարդների արդարադատությանը վերաբերող դրույթ, ըստ որի` երիտասարդներին պատժի առավելագույն չափի դատապարտելը նպատակահարմար չէ: «Հետքի» հարցին, թե ինչպես կարելի է բնորոշել մշակվելիք նոր օրենսգիրքը, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի քրեական իրավունքի ամբիոնի դոցենտ Աննա Մարգարյանն ասաց՝ այլընտրանքային պատիժներ, վերականգնողական արդարադատություն: 2016-ին արդեն կունենանք նոր քրեական օրենսգիրք՝ նոր քաղաքականությամբ:
Իսկ մինչ այդ Մանուկն ու իր բախտակիցները ստիպված են ապրել փակ ռեժիմային գոտում՝ առանց ռեժիմների փոփոխման (22 տարում 1 անգամ է կիրառվել-հեղ.), պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակման, խրախուսանքների մեթոդի, համաներումների ու ներումների, տարբերակված մոտեցումների կիրառման հույսի: Նշածս բոլոր կետերը կան միայն թղթի վրա:

Как наказывать молодых?
Фотографию, на которой изображен Манук Саакян, мы публикуем с разрешения его родных и с согласия самого Манука. Он стал первым, кто откликнулся на размещенное в “Hetq” объявление о публикации цикла статей под общим названием “Искалеченные судьбы”.
Манук Саакян – один из отбывающих в Армении пожизненное наказание 105 осужденных и один из 21 заключенного, которым в момент совершения преступления было от 18 до 21 года (Манук совершил преступление в 20 лет, сейчас ему 24 года. – Авт.).
Восемь из 21 пожизненно осужденных, в том числе Манук Саакян, обвинены в убийстве одного человека (убийство двух и более лиц в законодательствах почти всех стран считается отягчающим обстоятельством). Четверо из 21 осужденного – бывшие солдаты, многие из них несут наказание еще с 1990-х годов. Манук учился на четвертом курсе Ереванского государственного инженерного университета. В 2009 году он был обвинен в совершении особо тяжкого преступления – предумышленном убийстве в корыстных целях водителя такси. Через год он был приговорен к пожизненному заключению. Ранее не был судим, в суде признал свою вину. Уже четыре года он содержится в тюрьме “Нубарашен”.
Манук Саакян и его семья не говорят о возможных судебных ошибках, они просто считают, что установленное судом наказание чересчур жестокое, учитывая молодой возраст, отсутствие в прошлом судимостей, учебу в вузе, положительную характеристику осужденного и обвинение в убийстве одного человека –одним словом, смягчающие обстоятельства.
В беседе с нами мать Манука Цовинар Ованнисян отметила, что никакой реабилитационной работы не ведется, ребята находятся за закрытыми дверьми, не считая часовой прогулки.
“С ним мы встречаемся три раза в году по три дня и три раза по часу, причем свидания проходят через стекло, таков порядок. Ужасно, когда человека изолируют даже от его родных. Я работаю исключительно ради Манука, чтобы обеспечивать для него здоровье духа и тела. Мы отвезли много книг, он изучает английский, по самоучителю итальянского пытается выучить итальянский. Очень хочет окончить вуз, но в министерстве образования и науки нам сказали, что в государственных вузах нет дистанционного обучения. Наверное, попробуем заочное обучение, как трое пожизненно осужденных Арсен Арцруни, Мгер Енокян и бывший солдат (речь идет о Георгии Ханамиряне, который был осужден к пожизненному заключение в 19 лет за убийство сослуживца – авт.).
Правосудие молодых
Если бы Манука Саакяна и 20 остальных пожизненно осужденных, которым в момент совершения преступления было до 21 года, судили, скажем, в Австрии, Швеции или Боснии, то к ним было бы применено не пожизненно лишение свободы, а самый большой по годам срок заключения, поскольку они входят в возрастную группу молодых. В законодательствах ряда стран Европы молодые выделены в особую возрастную группу от 18 до 21 года, а в некоторых случаях – от 21 до 24 лет. В первой возрастной группе назначение максимальной меры наказания ограничено. Правосудие молодых – один из компонентов реабилитационного правосудия. В уголовном законодательстве Армении оно не установлено. В нашем законодательстве просто зафиксировано правосудие несовершеннолетних и совершеннолетних.
С какого возраста можно назначать максимальный срок наказания?
В большинстве государств, в том числе нашем, законодательно закреплено 18 лет. Однако есть страны, где максимальная мера наказания может быть вынесена как лицам младше 18 лет, как в Англии, так и старше 18 лет, как в Австрии, Швеции, Боснии.
В беседе с нами профессор уголовного права Сараевского университета Горан Шимич сказал: “В моей стране лицо не может быть осуждено к максимальной мере наказания, если в момент совершения преступления ему не исполнился 21 год. Кроме того, к 45 годам лишения свободы (понятия пожизненного заключения нет) приговаривают только военных преступников и на основании обвинения в совершении преступлений против человечества. В этом причина того, что в Боснии всего два человека приговорены к 45 годам заключения”.
Эксперт из Болгарии, социолог, правозащитник Красимир Канев отмечает, что хотя в Болгарии молодые люди законодательно не разграничены, тем не менее есть неписаный закон: не приговаривать их к максимальной мере наказания. “В моей стране возраст лиц, которых приговаривают к пожизненному наказанию, начинается с 30 лет и выше”.
В Финляндии если лицо в момент совершения преступления не достигло 21 года, то через 10 лет оно может обратиться для условно-досрочного освобождения. В Германии действует специальная экспертная комиссия.
Как реабилитировать нарушивших закон молодых людей?
Борстальская тюрьма в Англии имеет столетнюю историю. Она начала действовать в 1902 году, когда директор Управления каторжных тюрем Рэгглс-Брайс впервые разработал и применил специальные восстановительные программы для правонарушителей в возрасте от 16 до 21 года. В основе программы лежало обучение трудовым навыкам.
Британский эксперт Кэтрин Эпплтон – преподаватель Лидского университета, специалист уголовного права. Десять лет работала в Оксфордском университете над докторской диссертацией. Издала работу “Жизнь после пожизенного осуждения”. “В Англии существует специальная система пожизненного заключения. Осужденных помещают в тюрьму второй категрии. Тюремная система четырехступенчатая – А-D. Пожизненно осужденные должны пройти через эту систему, начиная со сторой ступени, и лишь в отдельных случаях, если преступники очень опасные, - с первой. Через некоторое время они могут дойти до четвертой категории. Здесь они могут оставаться со своими родными. В Англии пожизненно осужденные имеют компьютеры, ограниченный доступ в интернет, могут участвовать в уроках высших технологий, за определенную низкую зарплату могут выполнять различную работу. Кстати, пожизненно заключенные по характеру более спокойные, чем те, кто регулярно выходит на свободу и снова попадает в тюрьму. Свидения поощряются, так как это способствует дальнейшей интеграции заключенного”.
Психолог Мигрдат Мадатян отмечает, что в армянских уголовно-исполнительных учреждениях говорить об исправлении личности излишне. “После того, как судья ударяет молотком, человека отправляют в тюрьму и забывают о нем как минимум на 15 лет. Представьте, 18-летний юноша, который прожил небольшую сознательную жизнь, попадает в среду, где, скажем, через 7 лет начинает жить по тюремным законам, а потом с этими же законами возвращается в общество. Мало кому удается не сломаться, сохранить дух, мотивацию жить. В наших УИУ психологов очень мало”. В тюрьме “Нубарашен”, где более 100 пожизненно заключенных, работает всего один психолог. Для сравнения в Латвии с 25 заключенными работает один психолог, есть учителя, и они еще считают, что этого недостаточно. А когда человека в молодом возрасте приговаривают к максимальной мере наказания, да еще если это первая судимость, рисков добиться его исправления как гражданина становится больше.
В результате неоднократного затрагивания этой темы, выдвижения предложений я получила ответ: в концепции нового УК зафиксировано положение, касающееся правосудия молодых, согласно которому осуждать молодых людей к максимальной мере наказания нецелесообразно. Отвечая на вопрос “Hetq”, как можно охарактеризовать разрабатываемый новый Уголовный кодекс, доцент кафедры уголовного права юридического факультета Ереванского государственного университета Анна Маркарян сказала: альтернативные наказания, восстановительное правосудие. В 2016 году мы уже будем иметь новый уголовный кодекс с новой политикой.
А пока Манук и другие пожизненно заключенные вынуждены жить в зоне закрытого режима без надежды на его смену (за 22 года это было сделано один раз. – Авт.), на условно-досрочное освобождение, методы поощрений, амнистии, помилования, дифференцированные подходы. Все указанные методы существуют только на бумаге.