Սողոմոն Քոչարյանի գործով ՀՔԾ-ում նյութեր են նախապատրաստվում
1995թ. մահապատժի դատպարտված (2003-ից՝ ՀՀ նախագահի հրամանագրով ցմահ ազատազրկում) Սողոմոն Քոչարյանի գործով տեղաշարժ կա:
Այս մասին «Հետքին» հայտնեց փաստաբանների պալատի անդամ, Սողոմոն Քոչարյանի ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ռևազյանը (Հայաստանի հելսինկյան կոմիտե):
Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ օրեր առաջ ՀՀ գլխավոր դատախազությունից ստացել է գրություն, ըստ որի` իր կողմից գլխավոր դատախազությանը Սողոմոն Քոչարյանի գործով ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդումն ուղղվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն:
«Հետքը» դիմեց ՀՔԾ՝ հարցմամբ, թե ինչ գործողություններ է նախաձեռնել Հատուկ քննչական ծառայությունը Սողոմոն Քոչարյանի գործով ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդման առնչությամբ: Մեզ պատասխանեց ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Միքայել Ահարոնյանը՝ հայտնելով հետևյալը. ««Հետք» ինտերնետային թերթի հրապարակումների հիման վրա ցմահ դատապարտյալ Սողոմոն Քոչարյանի ներկայացուցիչ, ՀՀ Փաստաբանների պալատի անդամ Ռոբերտ Ռևազյանի ՀՀ Գլխավոր դատախազություն ներկայացրած դիմումը վերահասցեագրվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն: ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հիշյալ դիմումի հիման վրա նախապատրաստվում են նյութեր»:
Հիշեցնենք, որ փաստաբանը հանցագործության մասին հաղորդման հիմքում դրել է «Հետքի»՝ այս տարվա մայիսի 6-ի «Հետախույզ Սողոմոն Քոչարյանը մահապատժի է դատապարտվել քաղաքական ճնշմամբ. բացահայտում է դատախազը» հոդվածը, որտեղ մեջբերված է 1995թ. մեղադրանքը պաշտպանած դատախազ Ժիրայր Խառատյանի խոսքը:
Մասնավորապես՝ դատախազը 20 տարի անց բացահայտել է, որ Սողոմոն Քոչարյանին մահապատժի դատապարտելու պահանջը թելադրված է եղել Իրանի դեսպանի կողմից, իսկ ինքն անձամբ դեմ է եղել մահապատժի դատավճռին: Ժիրայր Խառատյանը բացահայտել է, որ ԻԻՀ դեսպանը հակառակ դեպքում սպառնացել է քաղաքական սկանդալ բարձրացնել:
Ըստ փաստաբանի` մեղադրող դատախազի գործունեության նկատմամբ տեղի է ունեցել միջամտություն, այսինքն՝ կատարվել է արդարադատության դեմ ուղղված հանցագործություն` նախատեսված քրեական օրենսգրքի 332 հոդվածով (արդարադատության իրականացմանը և քննությանը խոչընդոտելը):
Բացի դրանից, դարձյալ Սողոմոն Քոչարյանի գործի շրջանակներում փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանը մոտ օրերս Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում կվիճարկի վերադաս դատախազի մերժումը՝ նոր երևան եկած հանգամանքներով 19 տարի անց վարույթ նորոգելու մասին:

В ССС готовят материалы по делу Согомона Кочаряна
В деле Согомона Кочаряна, осужденного в 1995 г. к смертной казни (с 2003 г. – по указу президента РА к пожизненному осуждению) есть сдвиг. Об этом Hetq.am сообщил член Адвокатской палаты, представитель Согомона Кочаряна Роберт Ревазян (Хельсинкский комитет Армении).
По словам адвоката, несколько дней назад из Генпрокуратуры пришло письмо, в котором говорилось, что представленное им сообщение о преступлении по делу Согомона Кочаряна направлено в Специальную следственную службу.
Hetq.am обратился в ССС с запросом о том, какие действия инициировала служба по сообщению о преступлении, представленному в рамках дела Согомона Кочаряна. В ответе пресс-секретаря ССС Микаела Агароняна говорилось: “Направленное в Генпрокуратуру заявление представителя осужденного к пожизненному заключению Согомона Кочаряна, члена Адвокатской палаты РА Роберта Ревазяна, составленное на основе публикаций в интернет-газете Hetq.am, переадресовано в Специальную следственную службу РА. На основе упомянутого заявления в ССС готовятся матери алы”.
Напомним, что сообщение о преступлении адвоката основывалось на публикации от 6 мая с.г. под заголовком “Разведчик Согомон Кочарян был приговорен к смертной казни под политическим давлением – признание прокурора”. В статье были приведены слова прокурора Жирайра Харатяна, поддерживавшего в 1995 г. обвинение против С.Кочаряна. Спустя 20 лет прокурор в частности признался, что требование приговорить Согомона Кочаряна к смертной казни исходило от посла Ирана в Армении, хотя он лично был против смертного приговора. По словам Жирайра Харатяна, посол ИРИ пригрозил, что в противном случае поднимет политический скандал.
Адвокат утверждает, что было совершено вмешательство в деятельность прокурора, то есть преступление против правосудия, предусмотренное ст.332 УК РА.
Кроме того, на днях опять-таки в рамках дела Согомона Кочаряна Роберт Ревазян оспорит в суде общей юрисдикции административных округов Кентрон и Норк-Мараш решение вышестоящего прокурора, которым было отказано в обновлении производства через 19 лет.