Դատապարտյալները ահազանգում են. կա հոդվածային խտրականություն
Ըստ վիճակագրության, եթե 2006 թ.-ին քրեակատարողական հիմնարկների վարչական հանձնաժողովները պայմանական ազատման համար անկախ հանձնաժողովներին են ներկայացրել այդ իրավունքը ունեցող դատապարտյալների 85 տոկոսին, ապա 2013 թ.-ին՝ միայն 18 տոկոսին: Բնականաբար, նվազել է նաև ՀՀ նախագահի 2006 թ.-ի հրամանագրով ստեղծված անկախ հանձնաժողովների կողմից պայմանական ազատություն վերադարձողների թիվը: Իրավապաշտպանները, դատապարտյալները բարձրաձայնում են տաբուի տակ գտնվող ՔՕ հոդվածների մասին, որոնցով առհասարակ չի կիրառվում պայմանական վաղաժամկետ ազատում: Հետևանքն այն է, որ դատապարտյալները հիմնականում պատիժը կրում են մինչև վերջ: Մինչ պետական գերատեսչություններում, հասարակական կազմակերպություններում փնտրում են պայմանական ազատման նոր մոդել, ՔԿՀ-ներում դատապարտյալները շարունակում են բարձրաձայնել պայմանական ազատման մերժումների մասին:
«Հետքը» պարբերաբար նամակներ է ստանում դատապարտյալներից, ովքեր բարձրացնում են իրենց պայմանական ազատման խոչընդոտների մասին: Այս անգամ մեզ գրել են «Կոշ» ՔԿՀ-ի դատապարտյալներ Հարություն Նենեջյանն ու Ռուբեն Ամատունին:
Դատապարտյալ Հարություն Նենեջյանը գրում է, որ 7 անգամ մերժվել է պայմանական ազատման իր իրավունքից: Նա դիմել է դատարան՝ հույս ունենալով, որ դատարանը այս անգամ գոնե կկայացնի արդարացի որոշում: Դատապարտյալի խնամքին են գտնվում հիվանդ մայրը, 4 երեխա, որոնք հոր պատժի կրման ընթացքում դարձել են չափահաս, ընտանիքը գտնվում է ծանր սոցիալական վիճակում: Իր բացակայության ժամանակ ընտանիքը գոյատևել ու գոյատևում է ընկերների ու ազգականների օգնության շնորհիվ: Հարություն Նենեջյանը հեռուստատեսությամբ լսել է ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքը, ով խոսել է անարդար դատավարությունների ու պայմանական վաղաժամկետ ազատման խոչընդոտների մասին: Նա դիմում է մարդկանց, որպեսզի հետևողականություն ցուցաբերեն, ու, ի վերջո, լուծում գտնի այս հարցը:
«Հարգելի Նաիրա Զոհրաբյան, Դուք լիովին արդարացի եք, քանի որ ՀՀ նախագահի հրամանագրով գործող անկախ հանձնաժողովը, առանց որևէ չափանիշների և պատճառաբանությունների, ինչ-որ գաղտնի քվերակությամբ իրականացնում է մասսայական մերժումներ: Վերջիններիս կողմից կիրառվում է հոդվածային ու պատժաչափային խտրականություն: Իսկ ՔԿՀ-ները ստիպված են լինում հնարել գոյություն չունեցող պատճառաբանություններ մեզ՝ դատապարտյալներիս, բացասական բնութագրելու և մերժելու որոշում կայացնելու համար»,- գրում է դատապարտյալն իր նամակում:
Մեկ այլ դատապարտյալ՝ Ռուբեն Ամատունին, տեղեկացնում է, որ թեպետ դատական կարգով վիճարկել է ՔԿՀ վարչական հանձնաժողովի մերժման որոշումը, և հանձնաժողովը ներկայացրել է իրեն անկախ հանձնաժողովին ազատման համար, այդուհանդերձ անկախ հանձնաժողովից ստացել է մերժում: Վերջերս նա մերժումը բողոքարկել է դատարանում (անկախ հանձնաժողովի որոշումները կարելի է բողոքարկել միայն այն դեպքում, երբ առկա են ընթացակարգային խախտումներ): Սակայն ստացել է մերժում: Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ս. Մնոյանի նախագահությամբ, գտել է, որ անկախ հանձնաժողովը չի խախտել ՀՀ նախագահի հրամանագրով հաստատված կարգը:
Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը դատապարտյալ Ռուբեն Ամատունին բողոքարկել է վերաքննիչ դատարանում: Նա խնդրում է բեկանել Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը ու իրեն հնարավորություն տալ պատժից պայմանական ազատվել:
Դատապարտյալ Ռուբեն Ամատունին բաց նամակ է գրել ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին՝ նշելով, որ իրեն զգում է գերու կարգավիճակում իր իսկ հայրենի հողում: Դատապարտյալը շարադրել է պայմանական ազատման իր իրավունքի կիրառման համար բողոքարկումների անցած ճանապարհը:
«Անկախ հանձնաժողովը, որը ստեղծվել է Քրեակատարողական օրենսգրքի 114-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հիման վրա, իրականացնում է հակակոռուպցիոն վերահսկողական լիազորություն բացառապես ՔԿՀ-ների վարչական հանձնաժողովների նկատմամբ և պարտավոր է կատարել դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած որոշումը, որով հաստատված է իմ՝ ուղղված լինելու հանգամանքը»,- նշված է դատապարտյալ Ամատունու բաց նամակում:
Ռուբեն Ամատունին խնդրում է գլխավոր դատախազից հանձնարարել ստուգել անկախ հանձնաժողովի կողմից իր վերաբերյալ կայացված 23.07.2014 թ. մերժման որոշման օրինականությունը:
Թե՛ պետական մարմինները, թե՛ հանրային սեկտորը, թե՛ դատապարտյալները միակարծիք են մեկ հարցում, որ նախագահի հրամանագրով գործող անկախ հանձնաժողովները չունեն մարդկանց պայմանականորեն ազատություն վերադարձնելու չափորոշիչներ:
Եթե տարիների տեսքով ազատազրկման դեպքում պայմանական ազատումը թեկուզ քիչ, բայց կիրառվում է, այլ է պատկերը ցմահ ազատազրկման պարագայում: Թեպետ ցմահ դատապարտյալներն, ըստ օրենքի, պատիժը կրելուց 20 տարի անց ունեն պայմանական ազատման իրավունք, այդուհանդերձ մոտ 10 ցմահ դատապարտյալ հատել է պայմանական ազատման իրավունքի 20 տարվա շեմը, սակայն որևէ մեկը պայմանական վաղաժամկետ ազատություն չի վերադարձել: Այդ մասին բարձրաձայնել է 22 տարի անազատության մեջ գտնվող ցմահ բանտարկյալ Վահագն Մարուքյանը, ով բազմաթիվ հիվանդություններ է ձեռքբերել բանտում, 2-րդ կարգի հաշմանդամ է:

Осужденные сигнализируют: существует дискриминация по статьям УК РА
По статистике, если в 2006 году административные комиссии уголовно-исполнительных учреждений представили в независимые комиссии по условно-досрочному освобождению фамилии 85% осужденных, имеющих на это право, то в 2013-ом этот показатель составил лишь 18%. Естественно, сократилось также число вышедших на свободу по решениям независимых комиссий, созданных указом президента РА от 2006 г.
Правозащитники и осужденные говорят о статьях УК, на которые наложено табу и по которым условно-досрочное освобождение вообще не применяется. Следствием такого подхода является то, что осужденные в основном несут наказание до конца. В то время как государственные ведомства, общественные организации ищут новую модель условного освобождения, осужденные продолжают сигнализировать об отказах в условном освобождении.
Hetq.am регулярно получает письма от осужденных, которые сообщают о препятствиях в деле их условного освобождения. На этот раз нам написали заключенные УИУ “Кош” Арутюн Ненеджян и Рубен Аматуни.
Ненеджяну в условном освобождении было отказано семь раз. Он обратился в суд в надежде на справедливое решение. На иждивении осужденного находятся больная мать и четверо детей, которые в процессе несения им наказания стали совершеннолетними, семья находится в тяжелом социальном положении. За время отсутствия Арутюна Ненеджяна его родные выживали благодаря помощи друзей и родственников. Арутюн Ненеджян услышал по телевизору выступление Наиры Зограбян, которая говорила о несправедливых судебных процессах и препятствиях досрочному освобождению.
“Уважаемая Наира Зограбян, Вы абсолютно правы: созданные по указу президента РА независимые комиссии без каких-либо объяснений и критериев, каким-то тайным голосованием в массовом порядке принимают решения об отказе. Эти комиссии проявляют дискриминацию по статьям и мерам наказания. А УИУ приходится придумывать несуществующие причины, чтобы дать нам, осужденным, отрицательную характеристику и отказать в освобождении”,- пишет в своем письме Ненеджян.
Другой осужденный, Рубен Аматуни, сообщил, что оспорил в судебном порядке решение об отказе административной комиссии УИУ, которая представила его фамилию в независимую комиссию для освобождения, но ему опять было отказано. Недавно он обжаловал в суде это решение (решения независимой комиссии можно обжаловать только при наличии процедурных нарушений), и ему вновь отказали. Суд общей юрисдикции Арагацотнской области под председательством судьи С.Мнояна посчитал, что независимая комиссия не нарушала порядок, утвержденный указом президента РА.
Это судебное решение Рубен Аматуни обжалует в Апелляционном суде. Осужденный просит отменить решение суда общей юрисдикции и дать ему возможность выйти на освободу условно.
Аматуни написал также открытое письмо генпрокурору РА Геворку Костаняну, отметив, что на своей родной земле чувствует себя в статусе пленного. Осужденный изложил путь обжалований, который он прошел для реализации своего права на условное освобождение.
Рубен Аматуни также попросил генпрокурора поручить проверить законность решения об отказе, принятого независимой комиссией по его вопросу 23.07.2014 года.
И государственные органы, и общественный сектор, и осужденные придерживаются единого мнения в вопросе о том, что действующие по указу президента РА независимые комиссии не имеют критериев условно-досрочного освобождения людей.
Если в отношении лиц, осужденных к определенному сроку, условное освобождение пусть и не всегда, но все же действует, то в вопросе пожизненно осужденных ситуация совсем другая. По закону осужденные к пожизненному заключению лица по истечении 20 лет несения наказания имеют право на условное освобождение. И хотя десять пожизненно осужденных уже перешагнули этот рубеж, однако никто из них не вышел на свободу условно-досрочно. Об этом сообщил находящийся уже 22 года в тюрьме пожизненно осужденный Ваагн Марукян, который за время пребывания в заключении приобрел многочисленные болезни и стал инвалидом 2-ой группы.