Սյունեցիները դիմել են վարչապետին՝ հանքարդյունաբերական մի շարք ծրագրեր ժամանակավորապես դադարեցնելու համար
Այսօր 9 հասարակական կազմակերպությունների և 3 կուսակցությունների (ՀՅԴ, «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Երկիր Ծիրանի») սյունեցի ներկայացուցիչներն առաջարկ են ուղարկել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Սյունիքի մարզի բնապահպանական առաջնահերթ հարցերի վերաբերյալ: Այս մասին մեզ տեղեկացրել է Կապանի «Կայուն զարգացում» ՀԿ-ի նախագահ Արմեն Փարսադանյանը: Վերջինիս փոխանցմամբ՝ առաջարկի առիթը Փաշինյանի կողմից արված ինքնակազմակերպման կոչն է, ըստ որի՝ հանրությանն առաջնահերթ մտահոգող հարցեր կարող են ներկայացնել:
Ա. Փարսադանյանի փոխանցմամբ՝ առաջարկի տեքստում ասվում է, որ «Ոչ մի նոր հանք Հայաստանում» կարգախոսը հանրային անբեկանելի պահանջ է, որը գերակա է բոլոր օրենքների նկատմամբ, և այն պետք է օրակարգային հարց համարվի համաժողովրդական վստահություն վայելող կառավարության համար:
Նախաձեռնողներն առաջարկել են Սյունիքի մարզի բնապահպանական իրավիճակը դիտարկել ազգային անվտանգության ապահովման տեսակետից՝ օգտագործելով օրենսդրական հնարավոր գործիքակազմ, ապա առաջարկել ժամականավորապես դադարեցնել մի շարք ծրագրերի ընթացքը, որոնք կխորացնեն մարզի բնապահպանական խնդիրները:

Сюникцы призвали премьер-министра временно приостановить осуществление ряда горнодобывающих проектов
Сюникские представители девяти общественных организаций и трех партий (АРФ Дашнакцутюн, “Гражданский договор”, “Страна абрикоса”) сегодня обратились к премьер-министру Николу Пашиняну с предложением по приоритетнымдля области экологическим проблемам. Об этом нам сообщил председатель капанской общественной организации “Стабильное развитие” Армен Парсаданян. По его словам, поводом для такого предложения стал призыв Пашиняна самоорганизоваться и представить волнующие общественность первоочередные вопросы.
Как сообщил А.Парсаданян, в обращении к главе правительства говорится, что лозунг “Ни одного нового месторождения в Армении” является неоспоримым общественным требованием, которое приоритетно по отношению ко всем законам и должно быть включено в повестку правительства, пользующегося общенародным доверием.
Инициаторы предложили рассмотреть экологическую ситуацию в Сюникской области с точки зрения обеспечения национальной безопасности, а также временно приостановить осуществление ряда горнодобывающих проектов, которые могут углубить экологические проблемы в области.