Կանադահայ նախկին հանքարդյունաբերողը Կապան է եկել նավթ ու գազ որոնելու ծրագրով
Այսօր Կապանի համայնքապետարանում չնայած պիտի տեղի ունենար նավթ ու գազ որոնող «ԱԳԱՊԵ» ընկերության գործունեության հայտի հանրային լսումը, դրա փոխարեն տեղի ունեցավ քննարկում, ինչն ընկերության հավանական գործունեության դեմ բողոքի ակցիայի մասնակիցների պահանջն էր: Նախքան հանրային լսումը բողոքող քաղաքացիները փակել էին դահլիճի դուռը՝ պահանջելով, որ համայնքի տարածքում այլևս ոչ մի հետախուզական աշխատանք չիրականացվի: Դուռը բացեցին պայմանով, որ քննարկումը չի արձանագրվելու որպես հանրային լսում: Հիշեցնենք, որ «ԱԳԱՊԵ»-ի հայտի առաջին հանրային լսումը տեղի է ունեցել այս տարվա հունվարին, իսկ երկրորդի կայացումը կապանցիները ձախողել են մայիսին, սեպտեմբերին էլ ընկերությունը չէր ապահովել իր ներկայացուցչի մասնակցությունը, և լսումը կրկին տեղի չէր ունեցել:
Այսօր բնապահպան Դավիթ Հակոբյանը, դիմելով նորընտիր համայնքապետ Գևորգ Փարսյանին, ասաց, որ պատրաստ են խոսել քաղաքի ապագայի զարգացման մասին, բայց ոչ հանքերի: Փարսյանն առաջարկեց ներս մտնել դահլիճ և քննարկել հարցը: Նշեց, թե «քաղաքապետարանում այսպիսի անկարգ, անկանոն վիճակը վերացնում ենք», ապա խոստացավ, որ եթե քաղաքացիները դեմ են հանրային լսմանը, ապա այն չի լինի, բայց կարող են դահլիճ մտնել և քննարկել հարցը:
Բնապահպան Արմեն Ղազարյանը համայնքապետին առաջարկեց նախքան իրենց դահլիճ մտնելը կարծիք հայտնել Սյունիքի մարզկենտրոնում հնարավոր նավթարդյունաբերության մասին: Համայնքապետն ասաց, որ դահլիճում կպատասխանի հարցին:
Եթե նավթ ու գազ գտնեն, Հայաստանին կապահովեն տնտեսական կայունությամբ
«ԱԳԱՊԵ» ՍՊԸ-ի սեփակնատեր կանադական «Armenian Gas and Power Enterprises Inc.» (հապավումը՝ AGAPE) ԲԲԸ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն, կանադահայ Հրաչ Ջաբրայանը, որը նախկինում եղել է Կապանի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրը շահագործող «Դանթի Փրիշս Մեթալս Կապան» ընկերության գլխավոր տնօրենը, այսօր համայնքապետարանում նշեց, որ մինչև տեղեկություն չունենան, չեն կարող ասել՝ Հայաստանում նավթի ու գազի պաշարների կա՞ն, թե՞ ոչ: Ըստ նրա՝ եթե անգամ մակերեսային աշխատանքներ անեն և տեսնեն, որ նավթի ու գազի պաշար չկա, ապա աշխատանքները կդադարեցվեն: «Մենք ոչ մի կապ չունենք հանքարդյունաբերության հետ՝ ոսկու, պղնձի կամ որևէ այլ մետաղական հանքի հետ: Մակերեսային աշխատանքներն են սկզբից, հող կամ տարածք քանդելու ծրագիր չունենք, աշխատանքներից որևէ մեկի տունը չի քանդվելու»,- ասաց Հրաչ Ջաբրայանը: Ապա նշեց, որ խորհրդային տարիներից փաստարկներ կան, որ Հայաստանը նավթի ու գազի հարստություն ունի, և այդ տեղեկությունը վերջին 25 տարիներին որոշ ընկերությունների ձեռքից ձեռք է անցել, այդ թվում՝ ամերիկյան ընկերությունների:
Ջաբրայանի խոսքով՝ եթե Հայաստանում նավթ ու գազ կա, ապա չարդյունահանելը պետական դավաճանություն կլինի: Ընկերությունը, ըստ նրա, 35 միլիոն դոլարի ներդրումային ծրագիր կիրականացնի Հայաստանում: «Եթե որևէ մեկին կարողանաք համոզել 35 միլիոն դոլարի ներդրում անել Հայաստանում, ես ձեզ ցանկանում եմ հաջողություն»,- ասաց Ջաբրայանը: Նրա կարծիքով՝ նավթի ու գազի պաշարներ հայտնաբերելու դեպքում կկարողանան ապահովել Հայաստանի տնտեսության կայունությունը: Գլխավոր գործադիր տնօերնը նաև նշեց, որ դրական արդյունքի դեպքում 9 տարի կունենան պաշարներն արդյունահանելու համար:
Բնապահպանների առաջարկը. կարևոր հարցերը՝ տեղական հանրաքվեով
Բնապահպան Դավիթ Հակոբյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ ոչ միայն Կապանի, այլև Հայաստանի զարգացման ապագան տեսնում են ոչ թե հանքարդյունաբերության որեւէ տեսակի, այլ ուրիշ ոլորտների զարգացման մեջ՝ բարձր տեխնոլոգիաներ, ռազմարդյունաբերություն, թեթև, սննդի արդյունաբերություն, օրգանական գյուղատնտեսություն: «Այսինքն՝ համարում ենք, որ պիտի կատարվի տնտեսության դիվերսիֆիկացիա՝ այդ խոշոր, արդեն իսկ գործող ընկերություններից աստիճանաբար անցում կատարեն այլ տնտեսությունների»,- նշեց նա:
Հակոբյանի կարծիքով՝ մի շարք հարցերի պատասխաններ դեռևս պարզ չեն հանրությանը, ինչպես օրինակ, ովքե՞ր են այս ընկերության սեփականատերերը, իրական ի՞նչ նպատակներ ունեն, որո՞նք են ներդրումներ անելու պատճառները: Նրա փոխանցմամբ՝ իրենց պահանջն է, որ «ԱԳԱՊԵ»-ն հետախուզական աշխատանքներ չանի: Բնապահպանը նաև հայտնեց, որ հետագա հանրային լսումների մասին նախօրոք քննարկումներ կանեն և կորոշեն մարտավարությունը, ապա նշեց, որ կարևորագույն հարցերը պետք է լուծվեն տեղական հանրաքվեի միջոցով:
Մեկ այլ կապանցի բնապահպան՝ Արմեն Փարսադանյանը, ասաց, որ դեմ է բնապահպանական ռիսկեր պարունակող ցանկացած գործունեության, քանի որ գիտի, թե ինչ միջավայրում են ապրում: «Բայց կոնկրետ այս փուլում՝ երկրաբանահետախուզական աշխատանքների դեպքում, հորատումներ նախատեսված չեն, և դեմ չեմ, որ իրականացվեն հետախուզական աշխատանքներ, թեկուզ ժամանակավոր աշխատատեղեր կլինեն»,- նշեց Փարսադանյանը՝ ավելացնելով, որ առաջարկը հետևյալն է՝ եթե հետախուզական աշխատանքների արդյունքում հաստատվի, որ տնտեսապես նպատակահարմար է շահագործումը, ապա այդ հարցը պետք է որոշվի տեղական հանրաքվեի միջոցով:
Հիշեցնենք, որ «ԱԳԱՊԵ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2017 թ.-ի մարտին Երևանում: ՍՊԸ-ի 99 տոկոսը պատկանում է Կանադայի Մոնրեալ քաղաքում գործող «Armenian Gas and Power Enterprises Inc.» ԲԲԸ-ին, իսկ մեկ տոկոսը՝ Գրեմ Սկոթ Ջոնսոնին, ով կանադական ընկերության գործադիր նախագահն է ու հայկական ընկերության տնօրենը:
«ԱԳԱՊԵ»-ն նախատեսում է որոնողական աշխատանքներ իրականացնել Կապանի տարածաշրջանում, ինչի համար, ընկերության ներկայացրած աշխատանքային ծրագրի համաձայն, ծախսվելու է 2,8 մլն դոլար:

Бывший канадский горнопромышленник приехал в Капан искать нефть и газ
Сегодня в мэрии города Капана должны были состояться общественные слушания по заявке компании “АГАПЕ”, занимающейся поиском нефти и газа. Но вместо этого прошло обсуждение, как того требовали участники акции протеста против возможной деятельности компании. До начала общественных слушаний протестующие заблокировали вход в зал заседаний, требуя не проводить разведочные работы на территории общины.
Дверь удалось открыть при условии, что обсуждение не будет оформлено как общественное слушание. Напомним, что первые общественные слушания по заявке компании “АГАПЕ” состоялись в январе этого года, вторые были сорваны капанцами, а третьи не состоялись, так как компания не обеспечила присутствие на них своего представителя.
Сегодня эколог Давид Акопян, обращаясь к новоизбанному мэру Капана Геворку Парсяну предложил совместно обсудить перспективы развития города, но не месторождений. Парсян сказал, что они собираются устранить сложившуюся в мэрии ситуацию. Мэр также заверил, что если граждане против проведения общественных слушаний, то они не состоятся, но вопрос можно обсудить.
Эколог Армен Казарян предложил главе города высказать мнение о возможной добыче нефти в областном центре Сюника. Мэр сказал, что ответит на вопрос в зале.
Если в Армении найдут нефть и газ, то можно будет обеспечить экономическую стабильность страны
Генеральный исполнительный директор ОАО “Armenian Gas and Power Enterprises Inc.” (AGAPE), являющегося собственником канадского ООО “АГАПЕ”, армянин из Канады Грач Джабарян, занимавший ранее должность гендиректора эксплуатирующей Капанское золото-полиметаллическое месторождение компании “Данди Пришс Металс Капан”, сегодня в мэрии отметил, что пока они не получат кконкретные данные, не смогут сказать, есть в Армении запасы нефти и газа или нет. По словам Джабаряна, если они проведут поверхностные работы и выяснят, что запасов нефти и газа нет, то работы будут прекращены. “Мы не имеем отношения к горнодобывающей промышленности, к каким-либо металличесим месторождениям. Мы не предусматриваем раскапывать территорию, в результате наших работ дома не будут разрушены”,- заверил Грач Джабраян. Он сообщил, что данные о наличии в Армении нефти и газа были получены еще в советское время, и за последние 25 лет некоторые компании, в том числе американские, получили такие данные.
По словам предпринимателя, если в Армении есть нефть и газ, то не добывать их равносильно государственной измене. Компания ссобирается осуществить инвестиции в размере 35 млн долларов. Грач Джабраян высказал мнение, что в случае обнаружения запасов нефти и газа можно будет обеспечить экономическую стабильность Армении.
Экологи предлагают наиболее важные вопросы решать посредством местного референдума
В беседе с нами эколог Давид Акопян сказал, что развитие не только Капана, но и Армении в целом они видят в развитии не горнодобывающих отраслей, а других сфер – высоких технологих, военной, легкой, пищевой промышленности, органического сельского хозяйтсва.
По словм Акопяна, общественность пока не имеет ответов на ряд вопросов. В частности, неизвестно, кто владельцы этой компании, каковы их реальные цели и причины осуществления инвестиций. Эколог также заявил, что они требуют от “АГАПЕ” не проводить разведочные работы, подчеркнув, что самые важные вопросы должны решаться путем проведения местного референдума.
Другой капанский эколог, Армен Парсаданян, отметил, что он против любой деятельности, которая содержит экологические риски, поскольку знает, в какой среде они живут. “Но в случае проведения геолого-разведочных работ конкретно на данном этапе бурение скважин не предусмотрено. Я не против проведения геологической разведки”,- добавил А.Парсаданян. По его словам, если в результате разведочных работ подтвердится, что эксплуатация экономически целесообразна, то по этому вопросу необходимо будет провести местный референдум.
ООО “АГАПЕ” было основано в марте 2017 г. в Ереване. 99% акций компании принадлежат действующему в Монреале ОАО “Armenian Gas and Power Enterprises Inc.”, один процент - председателю канадской компании и директору армянской компании Грэму Скотту Джонсону.
“АГАПЕ” предусматривает провести в Капанском регионе разведочные работы, на которые выделит 2,8 млн долларов.