Գյումրիում ավտոմաքսատուն կկառուցի Գյումրու ավագանու անդամի հոր ընկերությունը
Գյումրիում նախատեսված նոր ավտոմաքսատունը կկառուցի «Բալասանյան» խմբակցությունից Գյումրու ավագանու անդամ Արտակ Ադամյանի հոր ընկերությունը։ «Մերձմոսկովյան» ԲԲԸ-ն ընտրվել է Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից։ Մաքսատան կառուցման համար մրցույթի չի հայտարարվել․ ՊԵԿ-ը որոշել է շինարարական աշխատանքները պատվիրակել «Մերձմոսկովյան» ԲԲԸ-ին՝ մեկ անձից գնման ընթացակարգով։
Թե որքան գումար է փոխանցվելու պետական բյուջեից ընկերությանը, դեռևս հայտնի չէ, քանի որ գնումների հաշվետվողականության համակարգում (armeps.am) ընկերության և ՊԵԿ-ի միջև կնքված պայմանագիրը հրապարակված չէ։
«Մեկ անձից գնման ձևով և գնման գործընթացին մասնակցելու համար հրավեր է ուղարկվելու շինարարական աշխատանքների կատարման համար «Մերձմոսկովյան» ԲԲԸ-ին»,-օգոստոսի 8-ին կառավարություն ներկայացրած որոշման նախագծում հայտնել էր ՊԵԿ-ը։
Նախագծում չկար հիմնավորում, թե ինչու է մեկ անձից գնման ընթացակարգով ընտրվել հենց «Մերձմոսկովյան» ընկերությունը․ ըստ armeps.am համակարգի՝ կոմիտեն նախկինում ընկերության հետ որևէ պայմանագիր չի կնքել։
«Մեկ անձից գնման պարագայում մենք ո՞նց ենք անելու, որ ճիշտ գին, ճիշտ գումար ծախսվի այդ նախագծի իրականացման համար։ Ի՞նչ մեխանիզմ եք դնելու»,- կառավարության նախորդ նիստին ՊԵԿ նախագահից հետաքրքրվեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Դավիթ Անանյանը պարզաբանեց, որ նախագծի նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը կազմել է նախագծողը՝ շուկայական գների հիման վրա, և շինարարը չի որոշել արժեքը։
Նշենք, որ «Կոմպասս» կենտրոնը «Գյումրու քաղաքային ճանապարհներ» ծրագրի ուսումնասիրություն-վերլուծություն էր կատարել և պարզել, որ «Մերձմոսկովյան» ԲԲԸ-ի հետ 2015-2016թթ. կնքված ճանապարհաշինական պայմանագրերում միջինից բարձր գին է սահմանվել:
Ըստ ՊԵԿ հաշվարկների՝ Գյումրիում ավտոմաքսատուն կառուցելու համար անհրաժեշտ է 2,2 միլիարդ դրամ։ Օգոստոսի 8-ին կառավարությունը ավտոմաքսատան նախնական աշխատանքները կատարելու համար ՊԵԿ-ին տրամադրեց 966 միլիոն դրամ։ Իսկ կառավարության օգոստոսի 1-ի որոշմամբ ավտոմաքսատունը կկառուցվի Գյումրում տեղակայված «Գյումրի-17» զորամասի տարածքում։
«Մերձմոսկովյան» ԲԲԸ-ն հիմնադրվել է 1995 թվականին։ Ընկերության տնօրենն Արամ Ադամյանն է՝ Գյումրու ավագանու անդամ Արտակ Ադամյանի հայրը։ Ընկերությունը մի շարք պայմանագրեր ունի Շիրակի մարզպետարանի, Գյումրու համայնքապետարանի և տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության հետ՝ Շիրակում և Գյումրիում ավտոճանապարհները պահպանելու և նորոգելու, փողոցաշինական ծրագրեր կատարելու համար։
Այն խոշորագույն՝ մոտ 24 միլիոն եվրո արժողությամբ, «Գյումրու քաղաքային ճանապարհներ» ծրագրի շինարարական աշխատանքներն իրականացնող ընկերություններից մեկն է։
«Մերձմոսկովյան» ԲԲԸ-ի հետ վերջին պայմանագիրը կնքվել է այս տարվա հուլիսի 1-ին։ Այդ պայմանագրով ընկերությունը պետք է իրականացնի Ախուրյանի տարածաշրջանի միջպետական և հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհների ամառային և ձմեռային պահպանման աշխատանքները։ Պայմանագրի արժեքը կազմել է մոտ 53 միլիոն դրամ։

Автотаможню в Гюмри построит компания отца члена совета старейшин города
Новую автотаможню в Гюмри построит ОАО “Подмосковье”, принадлежащее отцу члена фракции “Баласанян” совета старейшин города Артака Агамяна. Компанию выбрал Комитет госдоходов. Тендер на строительство автотаможни не объявлялся. КГД решил заказать строительные работы по процедуре закупки у одного лица – ОАО “Подмосковье”.
Пока неизвестно, какая сумма будет перечислена компании из госбюджета, так как в системе отчетности закупок (armeps.am) текст договора между компанией и КГД отсутствует.
В проекте не обосновано, почему выбрана именно компания “Подмосковье”. Согласно armeps.am, ранее КГД не заключал каких-либо договоров с этим ОАО.
“Как в случае закупки у одного лица мы сможем сазать, чтобы деньги на реализацию этого проекта были израсходованы правильно? Какие механизмы вы собираетесь задействовать?” – поинтересовался у председателя КГД на предыдущем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
Давид Анянан пояснил, что проектно-сметную документацию составил проектировщик на основе рыночных цен, так что стоимость определили не строители.
Отметим что центр “Компас” изучил программу “Городские дороги Гюмри” и выяснил, что цены в договорах, заключенных с ОАО “Подмосковье” в 2015-2016 гг., были выше средних.
Согласно расчетам КГД, для строительства автотаможни в Гюмри необходимо 2,2 млрд драмов. 8 августа правительство с целью выполнения предварительных работ выделило КГД 966 млн драмов.
Отметим, что решением правительства от 1 августа автотаможня будет построена на территории военной части “Гюмри-17”.
ОАО “Подмосковье” было основано в 1995 г. Директор компании – Арам Агамян, отец члена совета старейшин Гюмри Артака Агамяна. Компания заключила с администрацией Ширакской области, мэрией Гюмри, Министерством транспорта, связи и информационных технологий ряд договоров о реализации программ по ремонту дорог и благоустройству улиц в Шираке и Гюмри.
Это одна из компаний, выполняющих строительные работы в рамках крупнейшей программы “Городские дороги Гюмри”, стоимость которой составляет около 24 млн евро.
Последний договор с ОАО “Подмосковье” был заключен 1 июля этого года и предусматривал выполнение компанией работ по защите автодорог межгосударственного и республиканского значения в Ахурянском районе в зимний и летний периоды. Стоимость программы – около 53 млн драмов.