Կենդանաբանները պարզել են արագիլների աղտոտման մոտավոր մասշտաբները. վիճակը մխիթարող չէ
Օգոստոսին 6-ին բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմինը Արարատի մարզի կեղտոտ, յուղային շերտով պատված արագիլների վերաբերյալ նյութերն ուղարկել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն: Այս մասին մեզ հայտնել է տեսչական մարմնի իրազեկման եւ հանրության հետ տարվող աշխատանքների վարչության պետ Նաիրա Աղաբաբյանը: Գլխավոր դատախազությունից էլ, ինչպես հայտնել է դրա հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանը, նյութերն ուղարկվել են Արարատի մարզի դատախազություն, որտեղից էլ՝ ոստիկանության Արտաշատի բաժին. այստեղ նյութեր են նախապատրաստվում:
Արդեն մի քանի շաբաթ է, ինչ հանրության ուշադրության կենտրոնում է Արտաշատի ու Մասիսի տարածաշրջանների գյուղերի տարածքներում արագիլների կեղտոտման թեման: Այդուհանդերձ, շատերի ուշադրությունը սեւեռել է մեկ գյուղի՝ Հովտաշենի վրա, որտեղից բնապահպանության եւ տեսչական մարմնի աշխատակիցները Կենդանաբանության ինստիտուտ էին տարել արագիլի առանձյակ, որն ամբողջությամբ պատված է եղել կեղտի եւ ճենճի հաստ շերտով, ինչի պատճառով չէր կարողանում թռչել:
Արագիլի փետուրների արտաքին զննման արդյունքում պարզվել էր, որ դրանց վրա սննդի արտադրության մեջ օգտագործվող բուսական կամ կենդանական ծագում ունեցող յուղ է: Այս արագիլը միակը չէր, այդպիսի բազմաթիվ թռչուններ էին հայտնաբերվել: Կենդանաբաններից ու բնապահպաններից ոմանք ստեղծված իրավիճակն անվանեցին էկոլոգիական աղետ:
Շուտով բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմինը հայտարարեց, թե Հովտաշենի արագիլների աղտոտվածության աղբյուրի հայտնաբերման գործընթացը շարունակվում է, տեսչական մարմնի ու շրջակա միջավայրի նախարարության աշխատակիցները մի խումբ կամավորների հետ համատեղ իրականացնում են արագիլների մաքրման աշխատանքներ: Նախարարությունն էլ իր հերթին նշեց, թե Արարատի մարզում արագիլների փետրավորման աղտոտման եւ անկման խնդիրը գտնվում է իրենց ուշադրության կենտրոնում:
Տեսչական մարմինն այդպես էլ չի կարողացել պարզել կեղտի բաղադրությունը
Տեսչական մարմնի ղեկավարի տեղակալ Արմեն Հակոբյանը մեզ հայտնել էր. «Թռչունների աղտոտվածության պատճառը Հովտաշեն համայնքի շրջակայքի ջրային տարածքներում յուղային շերտի առկայություն է: Կատարվել են Հրազդան գետի եւ շրջակա ջրանցքների ջրի նմուշառումներ, կատարվել են լաբորատոր հետազոտություններ։ Ուսումնասիրություններ են կատարվում այն տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ, որտեղից կարող է լինել վերոնշյալ նյութերի արտահոսքը»: Տեսչական մարմնի կենդանական աշխարհի վերահսկողության բաժնի պետ Արթուր Բեգլարյանն էլ «Հետքին» փոխանցել էր, թե իրենք բազմաթիվ նմուշառումներ են արել Արարատի մարզի այն համայնքներում, որտեղ շատ են կեղտոտված արագիլները: Նմուշառումներ արվել են համայնքների ջրային տարածքներից՝ Հրազդան գետից, ջրանցքներից, դրանց ճահճացած հատվածներից, որտեղ, թերեւս, արագիլները եկել ու կեղտոտվել են: Լաբորատոր ուսումնասիրությամբ հաջողվել էր պարզել, որ թռչունները կեղտոտվել են սննդային յուղով, բայց թե կոնկրետ ինչ յուղ է, եւ որ տնտեսվարողից է եղել դրա արտահոսքը, Բեգլարյանը չէր կարողացել հայտնել՝ նշելով, որ ուսումնասիրություններն ընթացքի մեջ են:
Սակայն Կենդանաբանության ինստիտուտի գիտաշխատող Լյուբա Բալյանը «Հետքի» հետ զրույցում ուշադրություն էր հրավիրել հետեւյալ հանգամանքի վրա. լաբորատորիան առաջին նմուշառումից պարզել էր, որ արագիլների վրա առկա կեղտի միայն 20 տոկոսն է յուղանյութ, իսկ թե ինչ է մնացած 80 տոկոսը, չէր պարզվել: Դրա համար կենդանաբանները արագիլի եւս երկու փետուր էին փոխանցել տեսչական մարմնին, որպեսզի դրանք այլ լաբորատորիայում ուսումնասիրվեին: Լ. Բալյանը նշել էր, թե ակնկալում են այս անգամ համապարփակ տեղեկություններ ստանալ:
Վերջինս մեզ հետ հերթական զրույցում հայտնեց, թե իրենք դեռ սպասում են երկրորդ լաբորատոր անալիզի արդյունքներին, չնայած որ նմուշառումից բավական երկար ժամանակ է անցել: Իր հերթին տեսչական մարմնի բաժնի պետ Արթուր Բեգլարյանը կրկնեց նախկինում հնչեցրած միտքը. «Տեսչական մարմնի լաբորատորիան ուղղակի կարողացել է ճշտել, որ դա սննդային յուղ է, իսկ թե մանրակրկիտ ինչ տեսակ է, ուղարկել ենք իրավապահ մարմիններին՝ իրենց փորձագիտական լաբորատորիան պետք է ուսումնասիրի եւ ասի կոնկրետ քրեական գործով»: Փետուրների երկրորդ նմուշառումից հետո տեսչական մարմինը նոր տվյալներ չի ունեցել եւ, ըստ Բեգլարյանի, իր ունեցած բոլոր նյութերն ուղարկել է իրավապահ մարմիններին, այդ թվում՝ փետուրների նմուշները:
Հարցին, թե ինչն է պատճառը, որ տեսչական մարմինի լաբորատորիան չի կարողացել ստանալ ամբողջական պատասխանը, արդյոք կա սարքավորումների խնդիր, Ա. Բեգլարյանը նշեց. «Այո, կոնկրետ թե ինչ սննդային յուղ է, ինչ տեսակ է, մենք չենք կարող պարզել, մեր հնարավորությունները չեն ներում»:
-Ինչո՞ւ այն ժամանակ չասացիք, որ տեսչական մարմնի լաբորատորիան չունի այդ հզորությունը:
-Մեր լաբորատորիան առաջին հերթին ասաց, որ արագիլների փետուրներին եղածն ու գետում հայտնաբերվածը նույն յուղն է, իսկ թե ինչ տեսակի է, վերջնական չկարողացավ ասել, կառուցվածքը կանխորոշել, դրա համար էլ, քանի որ քրեական հատկանիշներ կային, մենք ամբողջ նյութն ուղարկեցինք իրավապահ մարմիններին:
-Ո՞ր թվականի սարքավորումներով եք կատարում անալիզը:
-Մեզ մոտ այդ լաբորատորիան նեղ մասնագիտացած է, ուսումնասիրում ենք կեղտաջրերը, որոնք թափվում են շրջակա միջավայր, բայց մանրակրկիտ ուսումնասիրել յուղերը, որ կարող է արտանետում ունենային, այդ մասով հնարավորություն չունենք:
Արթուր Բեգլարյանի փոխանցմամբ՝ չնայած տեսչական մարմնի կողմից ուսումնասիրություններն ընթացքի մեջ էին (ուսումնասիրում էին վտանգված արագիլների քանակը, համայնքների շրջակայքում գործունեություն ծավալող տնտեսվարողներին), հավաքած նյութերն ամբողջությամբ հանձնվել են իրավապահներին, ու իրենք, «նախաքննության նյութերի գաղտնիությունից ելնելով», չեն կարող ամեն ինչ հրապարակել: Իսկ իրականում, ինչպես նշեցինք ամենասկզբում, ընդամենը նյութեր են նախապատրաստվում, քրեական գործ չի հարուցվել, նախաքննություն էլ չի ընթանում:
Սա նշանակում է, որ բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմինն իր առաքելությունն ավարտած է համարում: Փաստորեն, այս ամբողջ ընթացքում տեսչական մարմինը կարողացել է միայն հստակ պարզել, որ արագիլների փետուրներին սննդային յուղ կա:
Հակասությունների շղթա կամ բառեր եւ իրականություն
Երկու շաբաթ առաջ մեր դիտարկմանը, թե բնապահպանների մի մասը ստեղծված իրավիճակը էկոլոգիական աղետ է համարում, Արթուր Բեգլարյանը չէր ցանկացել որակում տալ՝ նշելով, որ դրա համար պետք է ունենալ գիտական հիմնավորում, որի մասին կհայտնեն առաջիկայում: Տարօրինակ է, բայց երեք օր առաջ news.am-ին նա ասել է, թե արագիլների անկումն անխուսափելի էր, ու իրենք դա կանխատեսել էին. «Մենք սա որակել ենք էկոլոգիական աղետ, գիտեինք, որ նրանք անկում էին ապրելու։ Արագիլների մի մասը չի կարողանում թռչել, սնունդ հայթայթել եւ անխուսափելիորեն անկում կապրեին»։
Շրջակա միջավայրի նախարարի իրավախորհրդատու Կարեն Աղաբաբյանն էլ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում հուլիսի վերջին հայտնել էր, թե արագիլներին նոր ռեագենտներով մաքրելն ավելի արդյունավետ է, քան նախորդ մեթոդը (տնտեսական օճառի լուծույթ). «Այնպես որ հաջորդ կիրակի (օգոստոսի 4-ին) մենք ստիպված կլինենք կազմակերպել մեծ լվացք արագիլների համար»: Արթուր Բեգլարյանը news.am-ին օրերս ասել է, որ հնարավոր չի լինում լվանալ արագիլների փետուրները. «Փետուրները մաքրելու գործընթացում վնասվում են թռչունների փետուրները, եւ արդյունքում ստացվում է նույն վիճակը»։
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնել էր, որ Արարատի մարզի 11 գյուղում՝ Հովտաշեն, Հովտաշատ, Հայանիստ, Զորակ, Դաշտավան, Սիփանիկ, Սայաթ-Նովա, Դարակերտ, Դարբնիկ, Նորամարգ, Նիզամի, հայտնաբերվել են յուղային շերտով պատված արագիլներ: Անմխիթար պատկեր է գրանցվել նաեւ գյուղերին հարակից ջրային տարածքների ուսումնասիրության արդյունքում: ՇՄՆ-ն «Հետքին», մասնավորապես, տեղեկացրել էր. «Նախարարության «Շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի եւ տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը Հրազդան գետի Դարբնիկ եւ Գեղանիստ գյուղերի մոտ, ինչպես նաեւ գետաբերանի հատվածում, յուրաքանչյուր ամիս իրականացնում է ջրի որակի մոնիթորինգ, ինչի արդյունքում հաճախակի արձանագրվում է ջրի 5-րդ դասի՝ «վատ» որակ: 2019 թ. հուլիսի 23-ին նախարարության մասնագետներն Արարատի մարզի Խաչփառ գյուղի տարածքում իրականացրել են Հրազդան գետից ջրի նմուշառում: Լաբորատոր հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ ջուրն աղտոտված է մեծ քանակությամբ օրգանական նյութերով, ֆոսֆատի եւ ամոնիումի իոններով»:
Այսքանով հանդերձ, չգիտես ինչու, «ավետվեց», թե «շան գլուխը» հայտնաբերվել է: Նախարարի իրավախորհրդատու Կարեն Աղաբաբյանը դեռ հուլիսի վերջին գրել էր. «Ըստ երեւույթին, աղտոտման աղբյուրը թառափի ձկնաբուծարաններն են, որոնք գետերի մեջ են գցում ձկների ներքին օրգանները, որոնք պարունակում են մեծ քանակությամբ յուղ: Այս արտանետումները ձեւավորում են ջրանցքներում խցանում, եւ այդ կետերում արագիլները սննդամթերք են փնտրում՝ հայտնվելով ձկան յուղի մեջ եւ մնացած բոլոր հետեւանքներով: Այս վարկածը պահանջում է հաստատում, որից հետո ձկնաբուծարաններին պետք է պարտադրվի ջրանցքների մաքրում եւ իրենց թափոնները կառավարելու այլ միջոցներ»: Օգոստոսի սկզբին Աղաբաբյանը մեկ այլ գրառում արեց. «Մեր վերջին արշավի ընթացքում մենք գտանք իրական աղբյուրը, որն աղտոտում է ջրային էկոհամակարգը եւ սպիտակ արագիլներին: Այսօր սկսվեց այդ ջրանցքի՝ թափոններից մաքրման գործընթացը: Շնորհավորում եմ բոլորիս»:
Նույն ընթացքում տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների ջրային կոմիտեն տեղեկացրեց, որ «Մելիորացիա» ՓԲԸ-ն մաքրում է Հրազդան գետի աջափնյա կոլեկտորի երկրորդ տեղամասը. «Ամբողջ ցանցի երկարությունը 6800 մ է, սակայն առավել աղտոտվողը Սիս համայնքից եկող բաց դրենաժային ցանցն է Սիս-Նորամարգ-Ռանչպար համայնքների խաչմերուկում, որտեղ կամրջի տակ աղբի իսկական պահեստ է ձեւավորվել: Աղբի կուտակմանը նպաստում է նաեւ «Նաիրիտ» գործարանից եկող եւ դրենաժին հատվող խոշոր տրամաչափի չգործող խողովակը: Իսկ կուտակված աղբի մեջ գերակշիռը ձկնաբուծարաններից եկող ճարպոտ թափոններն են, որոնք էլ, ի դեպ, վերջին օրերին պատուհաս են դարձել տարածքի արագիլների համար»: Կոմիտեն նշել էր, որ մեկ օրում մաքրվել է 30 տ աղբ, սակայն եռակին մաքրելու անհրաժեշտություն կա:
Բայց իրական խնդիրը մեկ գյուղի, մեկ կոլեկտորի ու մեկ խողովակի մեջ չէ, ինչի վրա, կարծես, պետական գերատեսչությունները փորձում են սեւեռել հանրության ուշադրությունը: Նույն նախարարության նշած 11 գյուղերի մի մասը Սիս-Նորամարգ-Ռանչպար համայնքների խաչմերուկի կամրջից ու ջրի հոսքից 11-13 կմ վեր (հյուսիս) է գտնվում, այսինքն՝ կոլեկտորի մի հատվածում թեկուզ տոննաներով կուտակված աղբը չէր կարող լինել բոլոր գյուղերի բոլոր արագիլների աղտոտման միակ պատճառը: Սա պարզ տրամաբանություն է:
Ավելին՝ գիտաշխատող Լյուբա Բալյանը «Հետքին» է տրամադրել շրջայցերի արդյունքում Կենդանաբանության ինստիտուտի աշխատակիցների կազմած քարտեզը, որում նշված են բոլոր այն վայրերը, որտեղ հայտնաբերվել են կեղտոտ, սեւացած, յուղային շերտով պատված արագիլներ: Քարտեզում նրանք փորձել են էկոլոգիական աղետի մասշտաբները ներկայացնել: Կապույտով նշվել են Մասիսի, Արտաշատի ու Էջմիածնի այն 20 գյուղերը, որտեղ կեղտոտ արագիլներ են եղել, իսկ կարմիր նշանները ցույց են տալիս ձկնաբուծական տնտեսությունները:
Բալյանի տեղեկացմամբ՝ իրենք չեն կարող ասել, թե այդ տնտեսությունները քանի հոգու եւ կոնկրետ ում են պատկանում, դա վերահսկողական ու ստուգման աշխատանքների միջոցով պետք է բացահայտեն պատկան մարմինները:
Պետական ուշադրության եւ հստակ գործողությունների անբավարարություն
Կենդանաբանը նշում է, որ չնայած առաջին ահազանգից հետո Արարատի մարզի համայնքները հայտնվեցին ուշադրության կենտրոնում, ավելի հստակ՝ Հովտաշենը, որտեղ մեծ թվով կեղտոտված արագիլներ էին հայտնաբերվել, իրականում շատ արագիլներ մնացին ուշադրությունից դուրս: Բանն այն է, որ մեծ թվով թռչուններ բնադրում են ճանապարհների եզրերին գտնվող էլեկտրական սյուների վրա, որոնք բնակելի տարածքներից դուրս են: Մինչ օրս, ըստ Բալյանի, որեւէ պետական մարմնի կողմից մշտադիտարկում, վերահսկողություն չի իրականացվել այս ուղղությամբ:
«5 օր առաջ շրջում էինք այդ համայնքներով՝ հասկանալու համար, թե որ համայնքում ինչ վիճակում են գտնվում արագիլները: Կեղտի մեջ կորած արագիլների զգալի տոկոսը պակասել էր, այսինքն՝ դա վատ ցուցանիշ է, հավանական է, որ անկում է եղել»,- ասում է Լյուբա Բալյանը: Անկման հստակ դեպքերի մասին մեր զրուցակիցը նշում է, որ Հովտաշենում երկու արագիլ ընկել է ջրանցքի մեջ ու սատկել: Ըստ Բալյանի՝ երբ թռչունը հյուծված, սովի պատճառով սատկում է, կարող է դառնալ գիշատիչների կեր, իսկ այդ դեպքում արագիլների անկման դեպքերն արձանագրելը պարզապես հնարավոր չի լինի, քանի որ հետքերը հնարավոր չի լինի գտնել:
Գիտաշխատողն ասում է, որ այս ամբողջ թեման պետական բավարար ուշադրության չարժանացավ, հստակ գործողություններ չեղան: Ըստ մեր զրուցակցի՝ արձանագրված միակ դրական հանգամանքը կամավորների սրտացավ արձագանքն էր, որոնք խմբեր կազմեցին՝ արագիլներին մաքրելու համար. «Բայց դա նույնիսկ ամոթալի է, որովհետեւ նման տեսակի հարցը չպետք է լուծվի միայն կամավորական ուժերով, աշխատանքները պետք է մի քիչ ավելի օպերատիվ լինեին, մի քիչ ավելի լուրջ լուծում էր պահանջվում: Բացի դրանից՝ հաշվի չէին առել, որ կենդանիներին մաքրելը կենդանաբանի գործն է, քանի որ անվտանգության կանոններ կան, մարդկանց թույլ էին տվել մոտենալ կենդանուն՝ առանց նախապես տեղյակ լինելու, թե արդյոք այդ կենդանին հիվանդություն ունի: Փոքր-ինչ ոչ կառավարելի էր այդ պահը»:
Բալյանի համոզմամբ՝ նույնիսկ եթե դիտարկենք միայն արագիլներին մաքրելը, դա եւս ինտենսիվորեն չեղավ, քանի որ դա ոչ միայն հանգստյան, այլեւ աշխատանքային օրերին պետք է կազմակերպվեր: Գիտաշխատողը նշում է, որ եթե 2 ամսվա ընթացքում ամեն օր գործեր օպերատիվ խումբ կամ հանձնաժողով, ապա 50-60 տոկոսով հնարավոր կլիներ փրկել արագիլներին:
«Այս տարվա արագիլների սերնդի որոշակի անկում է լինելու: Եթե մշտադիտարկումն իրականացվի նման տեմպերով եւ ներուժով, ինչ այսօր է, ապա կարծում եմ, որ ավելի քան 100 արագիլի չի հաջողվի փրկել»,- ասում է մեր զրուցակիցն ու հավելում, որ ամեն տարի Հայաստանում ընդհանուր առմամբ 1000-1200 արագիլ է մնում ձմեռելու: Հաշվի առնելով այս ամառվա զարգացումները՝ կարեւոր է լինելու գալիք ձմռանը հաշվառել այստեղ մնացած արագիլներին՝ պարզելու, թե ինչ փոփոխություններ են եղել:

The birds were spotted along a section of the Hrazdan River, near the village of Dashtavan in Armenia’s Ararat Province.
Government officials in Armenia, evidently caught off guard, hastened to diffuse the situation by sending a team of investigators to the scene.
On August 6, Armenia’s Nature Protection and Soil Inspectorate sent their findings to the Prosecutor General's Office, this according to Naira Aghababyan who heads the Inspectorate’s Department of Public Affairs.
According to Arevik Khachatryan, Head of the Prosecutor General’s Office, the materials were sent to its Ararat Province branch and from there to the Artashat Police Department, where a case file is being prepared.
The problem, centered in the villages of Artashat and Masis, has been in the public spotlight for several weeks. However, much of the attention was drawn to one village, Hovtashen, where environmental ministry and inspectorate staffers had taken one of the oil-soaked storks, unable to fly, to the Institute of Zoology.
An examination of the stork feathers revealed that they contained vegetable or animal oil used in food production. This stork was not the only one; many such birds were found. Some zoologists and environmentalists have called the situation an environmental disaster.
Soon afterwards, the Inspectorate announced that the process of detecting the source of contamination of the Hovtashen storks was continuing, with the Inspectorate and the Ministry of Environment working in conjunction with a group of volunteers cleaning the storks. The ministry, for its part, said that it was focusing its attention on the contamination problem and the declining number of storks in Ararat Province.
Inspectorate unable to determine the composition of the contamination
Inspectorate Deputy Head Armen Hakobyan said the following to Hetq:
“The reason for the contamination of the birds is the presence of an oil layer in the waters around the Hovtashen community. Water samples were taken from the Hrazdan River and the surrounding canals, and laboratory tests were carried out. Investigations are being carried out on the commercial entities from which the above materials may be leaked.”
Arthur Beglaryan, who heads the Inspectorate’s Wildlife Management Division, told Hetq that they had taken numerous samples in the communities of Ararat Province where the storks are heavily contaminated. Samples were taken from the communities' waters - the Hrazdan River, the canals, and their swampy sections, where the storks were probably contaminated.
A laboratory study found that the birds had been contaminated with edible oil, but what the oil was and exactly from what commercial entity it had flowed from, Beglaryan could not say, noting that the studies were ongoing.
Institute of Zoology researcher Lyuba Balyan, in a conversation with Hetq, drew attention to the following.
A lab examination of the first sample found that only 20% of the pollution on the bird was oil. It could not specify what the remaining 80% was. Zoologists then transferred two stork feathers to the Inspectorate for study in another laboratory. Balyan said they expected to receive more detailed information from this examination
In a follow-up conversation with Hetq, Balyansaid they were still waiting for the results of the second laboratory analysis.
For his part, Arthur Beglaryan merely repeated his earlier statement.
"The Inspectorate’s laboratory has revealed that it is a nutritional oil. As to a detailed analysis of the oil, we have sent the case to the law enforcement agencies. Their lab should investigate and launch a criminal case if called for."
The Inspectorate has yet to announce any new developments after the second feather sampling. Beglaryan says he has sent all pertinent materials to law enforcement, including the feather samples.
When asked why the Inspectorate hasn’t been able to unearth specifics regarding the contamination, and whether its equipment was inadequate for the job, Beglaryan responded: “We cannot ascertain what the oil is specifically. Our equipment is lacking.”
Q - Why didn't you say as much at the time, that the Inspectorate’s lab doesn’t have the necessary capabilities?
Beglaryan – To begin with, our laboratory said that what was found in the stork’s feathers and what was found in the river was the same oil. As to what kind of oil, we couldn’t specify. Because there were indications of criminality, we sent allmaterials to the law enforcement.
Q – How old is your laboratory equipment?
Beglaryan - We have a specialized laboratory. We study wastewater that is discharged into the environment. But as to a detailed analysis of the oil, that may be a discharge, we don’t have the capability.
Beglaryan says that although investigations were underway (investigating the number of endangered storks, businesses operating in communities around the district), the collected materials were completely handed over to law enforcement, and they could not publish anything "due to the confidentiality of the investigative materials."
As a matter of fact, as Hetq mentioned at the beginning, only case materials are being prepared. No criminal case has been launched and no preliminary investigation is underway.
This means that the Inspectorate sees its role in the matter as finished. The Inspectorate confesses that it has only been able to determine that some of the material contaminating the storks is edible oil.
A chain of contradictions: words versus reality
Beglaryan didn’t wish to comment on our observation that some environmentalists consider the situation an environmental catastrophe, noting that such an evaluation must have a scientific justification.
Strangely, just three days ago Beglaryan told news.am that the decline in stork numbers was inevitable, and they had predicted it.
"We labelled it an ecological disaster. We knew they were going to decline. Some storks can't fly. They can’t get food and inevitably die.”
In late July, Karen Aghababyan, a legal adviser to the Minister of the Environment, posted on Facebook that cleaning the storks with new reagents was more effective than the previous method (soap solution).
"Thus, next Sunday (August 4) we will have to organize a big clean-up for the storks,” his post read.
Recently, however, Beglaryan told news.am that it is not possible to wash the storks’ feathers. "The feathers are damaged when washed and the result is the same,” he said.
In response to a Hetq inquiry, the Ministry of Environment said that oil-soaked storks were found in eleven villages in Ararat Province - Hovtashen, Hovtashat, Hayanist, Zorak, Dashtavan, Sipanik, Sayat-Nova, Darakert, Darbnik, Noramarg, Nizami.
A troubling situation has also been recorded in waters adjacent to the villages, according to the following environmental statement sent to Hetq.
"The Ministry's Environmental Monitoring and Information Center SNCO conducts water quality monitoring every month near the Darbnik and Geghanist villages of the Hrazdan River, as well as near the riverbank, as a result of which we often find poor water classified as 5th grade. On July 23, 2019, ministry specialists sampled water from the Hrazdan River in the Khachpar village of Ararat Province. Laboratory research has shown that the water is contaminated with large amounts of organic matter, phosphate and ammonium ions.”
Despite the government’s failure to pinpoint the sources of the pollutants contaminating the storks, officials declared that they had indeed done just that.
In late July, Karen Aghababyan wrote the following:
"The source of the pollution is probably the sturgeon fisheries, which dump the internal organs, containing large amounts of oil into the rivers. These dischargesaggregate in the canals and the storks in these spots, looking for food, are contaminated. This theory requires confirmation, after which the fish farms should be forced to clean the canals and find other means of managing their waste.”
Earlier this month, Aghababyan noted that: "During our last hike we found a real source that pollutes the aquatic ecosystem and white storks. The process of cleaning up the canal started today. I congratulate us all.”
At the same time, the Ministry of Territorial Administration and Infrastructures’ Water Resources and Infrastructure Committee announced that Melioration CJSC was cleaning up the second site of the Hrazdan River riverbank collector.
“The whole network is 6800m long, but the most polluted is the open drainage network coming from the Sis community at the intersection of the Sis-Noramarg-Ranchpar communities, where a real garbage sump has been built under the bridge. The large diameter pipe coming from the Nairit Plant and the non-functioning drainage pipe also contribute to the waste back-up. The accumulated garbage is the fat from the fish farms, which, by the way, has become a nuisance for storks in recent days."
The Committee noted that 30 tons of rubbish had been cleaned in one day, but there was a need to clean the three times that amount.
But the real issue is not one village, one collector and one pipe, as various government agencies seem intent on focusing on.
Some of the eleven villages mentioned by the same ministry are 11-13 km (north) above the crossroads of Sis-Noramarg-Ranchpar communities, signifying that even tons of garbage in a single collector cannot be the sole cause of stork contamination in all villages. This is simple logic.
What's more, researcher Lyuba Balyan provided Hetq with a map of the Institute of Zoology listing all the places where blackened oil-coated storks were found. On the map, they tried to show the scale of the environmental disaster. The twenty villages of Masis, Artashat and Etchmiadzin with contaminated storks are marked in blue, while the red marks indicate fish farms.
Balyan says they cannot say who these fish farms belong to, noting that such work must be carried out by relevant government authorities.
Lack of government attention and targeted actions
The zoologist notes that while the communities in Ararat Province were in the public spotlight after the first alert, specifically Hovtashen, where many contaminated storks were found, many storks were left out of the spotlight.
The fact is that many birds nest on electricitypylonson the edges of roads outside residential areas. To date, according to Balyan, no monitoring has been conducted by any state agency in this direction.
“We were walking around these communities five days ago to find out what condition the storks are in. There’s been a decrease in the number of contaminated storks. This is a bad sign. Most have probably died,” says Balyan.
Balyan noted that two storks fell into the canal and died in Hovtashen. She says that when a bird dies of starvation it can become another animal’s prey. In this case it is not possible to record the stork deaths, as any traces will not be found.
The researcher says that this whole topic has not received enough government attention and clear action.
Balyan says the only positive outcome was the response of volunteers who formed teams to clean the storks.
"But even this is shameful because such a question should not be solved solely by volunteer forces. The work should have been a bit more operative; a more serious solution was required. In addition, they did not consider that cleaning the animals is a zoologist's job. There are safety factors involved. They allowed people to approach the animals without knowing in advance whether the animal was diseased. The whole thing as a bit unregulated."
Balyan argues that the cleaning of the birds was lacking,only organized on the weekends. The researcher points out that if an on-site team or commission had been operating every day for two months, it would have been possible to increase the number of storks saved by 50%-60%.
“There will be some decline in the new stork numbers this year. If the monitoring is carried out at such a rate and potential as it is today, I think that more than 100 storks will not be able to survive,” says Balyan, adding that 1,000-1,200 storks winter in Armenia each year.
Given this summer's developments, it will be important to keep track of the number of storks wintering in Armenia.