Հրազդան գետի աղտոտվածությունը սպառնում է ոչ միայն արագիլներին, այլեւ մարդկանց
Սեւացած, տկար տեսքով ու յուղային շերտով ծածկված արագիլները Հրազդան գետի աղտոտվածության ցուցիչ են: Գետի ջրով ոռոգվում են Արարատի մարզի մի շարք գյուղերի հողատարածություններ, որոնց բերքը հետո օգտագործում են մարդիկ:
Մասիսի տարածաշրջանի Դաշտավան գյուղի ցուցանակի մոտ կանգնած արագիլը չէր կարողանում թռչել, ոտքը վնասված էր: Գրեթե ամբողջությամբ սեւացած, յուղային շերտով պատված թռչունը ավտոմեքենաների անցուդարձի ժամանակ անհանգիստ շարժումներ էր անում, թեւերը թափահարում, փորձում էր թռչել, բայց ապարդյուն:
Զորակ-Դաշտավան խաչմերուկի մոտ գտնվող վարսավիրանոցում հավաքված տղաներն ասացին, որ տեղյակ չեն, թե ինչքան ժամանակ է թռչունն այդ վիճակում: Նրանց փոխանցմամբ, սակայն, արդեն երկու-երեք ամիս է, ինչ Դաշտավանի արագիլները ոչ միայն սեւացած, յուղոտ տեսքով են, այլեւ նկատելի տկարություն ունեն, օրինակ, ձագերը թռչելիս հանկարծ թուլանում ու ընկնում են: Տղաներից մեկն ասաց, թե արագիլները գուցե աղիքային հիվանդություն ունեն, որովհետեւ Հրազդան գետից են սնվում, որտեղ, հնարավոր է, վարակի աղբյուր կա:
Այս պահին ամենակարեւորն արագիլներին կերակրելն է
Հուլիսի 20-ին Կենդանաբանության եւ հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի գիտաշխատող Լյուբա Բալյանն իր ֆեյսբուքյան էջով հայտնեց, որ օրեր առաջ բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի աշխատակիցները Կենդանաբանության ինստիտուտ են բերել արագիլի առանձնյակ, որն ամբողջությամբ պատված է եղել կեղտի ու ճենճի հաստ շերտով, ինչի պատճառով անընդունակ էր թռչել:
Արագիլի փետուրների արտաքին զննման արդյունքում պարզվել էր, որ դրանց վրա ոչ թե տեխնիկական յուղանյութ է, այլ պարենային՝ սննամթերքի արտադրության մեջ օգտագործվող բուսական կամ կենդանական ծագում ունեցող յուղ:
«Մենք փորձեցինք մաքրել փետուրների մի քանի նմուշ թռչնի համար ոչ վնասակար նյութով, սակայն միայն տնտեսական օճառի լուծույթով հաջողվեց փետուրները ազատել այդ շերտից, ինչը լավ նախադրյալ չէ»,- տեղեկացրել էր Լյուբա Բալյանը:
«Հետքի» հետ զրույցում գիտաշխատողն ասում է, որ եթե թռչունը չի կարողանում թռչել, ուրեմն չի կարող նաեւ որս անել, կեր հայթայթել, իսկ եթե նաեւ ձագեր ունի, ապա դրանք եւս սովի կմատնվեն: Ըստ Լ. Բալյանի՝ սա ամենամեծ խնդիրն է, քանի որ ոչ միայն հասուն թռչուններն են թուլացման գնում, այլեւ ձագերն են անտեսվում նրանց կողմից, այսինքն՝ հնարավոր է, որ անկում կա բների մեջ:
Ստեղծված իրավիճակի հետքերով գնացած Կենդանաբանության եւ հիդրոէկոլոգիայի կենտրոնի եւ Հայաստանի թռչունների պահպանման միության ներկայացուցիչները շրջայց են կատարել Արարատյան դաշտավայրում՝ Արմաշի ձկնաբուծական տնտեսություններից մինչեւ Մասիս քաղաք ու Սիս գյուղ ընկած հատվածում՝ այցելելով այն ափամերձ բնակավայրերը, որտեղ արագիլներ կան: Արդյունքում, մասնավորապես Արտաշատի տարածաշրջանի Հովտաշեն գյուղում հայտնաբերվել էին մեծ թվով արագիլներ, որոնք նույն վիճակում են եղել, ինչ ինստիտուտ տարված առանձնյակը:
Հուլիսի 21-ին բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմինը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ Հովտաշեն համայնքի արագիլների աղտոտվածության աղբյուրի հայտնաբերման գործընթացը շարունակվում է, տեսչական մարմնի ու շրջակա միջավայրի նախարարության աշխատակիցները մի խումբ կամավորների հետ համատեղ իրականացնում են արագիլների մաքրման աշխատանքներ: Նախարարությունն էլ իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է, թե Արարատի մարզում արագիլների փետրավորման աղտոտման եւ անկման խնդիրը գտնվում է իրենց ուշադրության կենտրոնում:
Լյուբա Բալյանը նշում է, որ թռչուններին օգնելիս կարեւոր է մասնագիտական մոտեցումը: «Խնդիրներ կան թեկուզ լվալու հետ կապված, որը պետք է մի քիչ պրոֆեսիոնալ ձեւով կազմակերպել, ոչ թե կամավորն անի: Կամավորները շատ սրտացավ մարդիկ են, եւ նրանց կարելի է ճիշտ առաջադրանք տալ, օրինակ՝ թռչունների տեղափոխությունն իրականացնեն, բայց կոնկրետ լվալու գործընթացը պետք է անի կենդանաբանը, դրա ժամանակ կենդանու հետ ես շփվում, պետք է հասկանաս վարքը, այսինքն՝ հարցը պետք է ճիշտ ձեւով կարգավորվի»,- ասում է մեր զրուցակիցը:
Վերջինիս տեղեկացմամբ՝ երեկ Կենդանաբանության ինստիտուտի ողնաշարավոր կենդանիների կենդանաբանության լաբորատորիայի վարիչ Մամիկոն Ղասաբյանի գլխավորած խումբը նորից այցելել է Հովտաշեն, որտեղ, ըստ Լ. Բալյանի, արձանագրվել է, որ արագիլների շուրջ 30 առանձնյակ եղել է առավել թուլացած, եւ անհրաժեշտ է կազմակերպել դրանց անհապաղ կերակրումը:
Լյուբա Բալյանն ասում է, որ Հովշատենի գյուղապետ Սուրեն Մկրտչյանը հայտնել է, թե արագիլներին կերակրելու իրավական խնդիր ունի: «Գյուղապետն ասել է, թե պետք է թույլտվություն ունենա, քանի որ արագիլը վայրի թռչնատեսակ է, արդյոք գոյություն ունի նման օրենք, որը թույլ կտա հավաքել այդ թռչուններին, տանել ուրիշ տարածք: Դրա պատասխանը դեռ չենք ստացել, հիմա կարեւորը կերային բազան ապահովելն է, նաեւ հասկանանք, թե որն է աղտոտման աղբյուրը, ու ինչպես կարելի է մաքրել թռչուններին»,- նշում է գիտաշխատողը՝ հավելելով, որ իրենք կապ են հաստատել միջազգային գործընկերների հետ, ու մասնագիտական մոտեցումներ արդեն կան, բայց այս պահին հրատապը արագիլների առանձնյակներին կերով ապահովելն է:
«Հրազդան գետը կոյուղատար է դարձել»
Հովտաշեն գյուղը միակ վայրը չէ, որտեղ արագիլները շրջում են սեւացած, յուղոտ եւ սոված: Դաշտավան, Ղուկասավան, Զորակ գյուղերում էլ, որտեղ եղել ենք մենք, նույն պատկերն է:
Դաշտավանցի Արտաշես Քոչարյանն ասում է, որ արագիլները լողանում են Հրազդանի ջրերում, սեւանում ու սատկում: Ըստ նրա՝ ինչ կեղտ ասես, որ չի լցվում գետ: Համագյուղացի Վասիլ Խանաղյանն էլ հարցնում է՝ գյուղ գալուց ճանապարհին հոտ չզգացի՞նք: Խանաղյանի ասելով՝ բացի նրանից, որ Հրազդան են լցվում Երեւանի կեղտաջրերի մաքրման «Աերացիա» կայանի ջրերը (կայանը միայն նախնական մեխանիկական մաքրում է կատարում, այն էլ հարց է, թե ինչ որակով), այստեղ են թափվում նաեւ կաշվի, սպունգի առափնյա արտադրամասերի թափոնները:
Դաշտավանցի Գագիկ Թորոսյանը ցույց է տալիս այգում կանգնած երկու արագիլ: Ասում է՝ 3-4 ժամ է՝ այգուց չեն գնում, որովհետեւ չեն կարողանում թռչել, կարծես հիվանդ լինեն, ու հիմա այդ տեսքն ունեն գյուղի գրեթե բոլոր արագիլները: Հետո մատնացույց է անում իր տան մոտ գտնվող հեռագրասյան վրա բույն դրած արագիլներին, ասում է՝ «արագիլներն էսպես չէին, սպիտակ էին»: Նրա կարծիքով՝ թռչունները յուղային շերտի պատճառով չեն կարողանում թռչել: «Մի տեղ ինչ-որ մի բան կա, մի բան էն չի»,- ասում է Թորոսյանը:
Նույն գյուղի բնակիչ Ռազմիկ Մուրադյանի կարծիքով՝ այս տարի արագիլները շատացել են, բայց որսի խնդիր ունեն. գետի աղտոտվածությունը միանշանակ ազդում է նրանց վրա: «Հրազդան գետը ոնց որ կոյուղատար լինի»,- նշում է Ռ. Մուրադյանը՝ ավելացնելով, որ գետի ջրերով որոշ գյուղացիներ ոռոգում են իրենց այգիները: Ինքը օգտվում է արտեզյան հորից:
Հրազդանի կեղտաջրերով հող են ոռոգում
Դաշտավանի գյուղապետ Վարդգես Խանաղյանն ասում է, թե առաջին անգամ են տեսնում արագիլներին այս վիճակում, նախկինում նման դեպքեր չեն եղել: Նշում է, որ թռչունների սեւանալու հնարավոր պատճառը Հրազդանն է:
Գյուղապետը եւս նկատում է, որ ոչ միայն «Աերացիայի», այլեւ առափնյա մի քանի արտադրամասերի կեղտը լցվում է Հրազդան, իսկ քանի որ ամռան շոգ եղանակին գետի ջրի հոսքը նվազում է, կեղտը կուտակվում է, ճահճանում՝ տհաճ հոտ տարածելով շուրջբոլորը:
Ըստ Վ. Խանաղյանի՝ Մասիսի տարածաշրջանի 7 համայնքի (Գետափնյա, Գեղանիստ, Նորաբաց, Զորակ, Ղուկասավան, Դաշտավան, Դարակերտ) ղեկավարներով բարձրաձայնել են Հրազդանի աղտոտվածության հարցը, որպեսզի մաքրման կայան կառուցվի: Նախորդ տարի 7 գյուղերի ղեկավարները նամակով դիմել են Արարատի մարզպետին, վերջինս էլ այն հասցեագրել է շրջակա միջավայրի նախարարություն: Հարցը դեռ չի լուծվել:
Դաշտավանի համայնքապետն ասում է, թե նշված գյուղերում հիմնականում Հրազդանի ջրերով են ոռոգում հողերը, թեեւ արտեզյանով ոռոգողներ էլ կան: Գետի կեղտաջրերը, ի վերջո, հասնում են բերքին: Վարդգես Խանաղյանն ասում է, որ եթե արագիլներին հասցված վնասը միանգամից ենք տեսնում, ապա մարդկանց հասցվածն աստիճանաբար կերեւա:
Կենդանաբանության ինստիտուտի գիտաշխատող Լյուբա Բալյանը եւս շեշտում է, որ ստեղծված իրավիճակի գլխավոր պատճառը Հրազդան գետի աղտոտվածությունն է, եւ պետությունը պետք է սեփական մասնակցություն ունենա հարցի լուծմանը: Ըստ նրա՝ արագիլների աղտոտվածությունը, թուլությունն ու կեր հայթաթել չկարողանալը զանգվածային բնույթ է կրում ու անմիջականորեն կապ ունի էկոլոգիական աղետի հետ: Գիտաշխատողը սոցիալական ցանցում նշել էր խնդիրը քրեական տիրույթում դիտարկելու կարեւորության մասին: Ասում է, որ անհրաժեշտ է բացահայտել, թե բացի արագիլներից՝ ուրիշ ինչ կենդանատեսակների անկում է եղել, հնարավոր է, որ ձկները, գորտերն ու ջրի կամ ափամերձ տարածքների հետ առնչություն ունեցող այլ կենդանիները եւս տուժած լինեն:
Կեղտ, աղբ, գարշահոտություն
Մենք շրջել ենք Դաշտավան, Ղուկասավան, Գետափնյա, Գեղանիստ գյուղերի՝ Հրազդան գետին հարող տարածքներով: Դարբնիկ-Դաշտավան հատվածում գետի մեջ նկատելի էին սեւ, ոչ կարծր գոյացություններ, որոնք կոշտ մակերեսի հանդիպելիս տարրալուծվում էին ջրում: Գետափնյա, Գեղանիստ, Ղուկասավան գյուղերում էլ նկատելի էր գետի գարշահոտն ու կեղտը:

Загрязненность реки Раздан угрожает не только аистам, но и людям
Изможденные, с почерневшими перьями, покрытые масляным слоем аисты стали показателем степени загрязненности реки Раздан. Ее водой орошаются земли ряда сел Араратской области, а выращенный на них урожай используют люди.
Стоявший возле щита с названием села Даштаван Масисского района аист не мог взлететь из-за поврежденной ноги. Оперенье птицы почти полностью почернело и было покрыто масляным слоем. При приближении машин аист делал беспокойные движения, взмахивал крыльями, пытаясь взлететь, но – тщетно.
Собравшиеся в парикмахерской у перекрестка парни не могли сказать, как давно птица находится в таком состоянии, но отметили, что уже около трех месяцев аисты в Датшаване не только почернели и покрылись масляным слоем, но и явно больны. Птенцы во время полета ослабевают и падают на землю. Один из парней предположил, что у птиц кишечная инфекция, поскольу они добывают корм в реке Раздан, которая возможно, и является источником заражения.
Сейчас главная задача – организовать кормление птиц
Научный сотрудник Центра зоологии и гидроэкологии Люба Балян 20 июля сообщила на своей фейсбуковской странице, что несколько дней назад сотрудники Инспекции по экологии и недрам доставили в Институт зоологии аиста, который был полностью покрыт толстым слоем грязи и прогорклого масла, из-за чего не мог летать.
Внешний осмотр птицы показал, что ее перья покрыты не техническим маслом, а маслом растительного или животного происхождения.
“Мы попытались почистить оперенье некоторыми неопасными для пернатых моющими средствами, однако эффективным оказался только раствор хозяйственного мыла”,- рассказала Люба Балян.
В беседе с Hetq.am научный сотрудник отметила, что если птица не может взлететь, то она не сможет и охотиться, находить корм. А если у нее к тому же есть птенцы, то они будут обречены на голод.
По словам нашей собеседницы, это самая большая проблема, поскольку ослабевают не только взрослые особи, но и птенцы погибают в гнездах.
В процессе изучения сложившейся ситуации представители Центра зоологии и гидроэкологии и Армянского общества защиты птиц побывали во всех хозяйствах этого региона – от армашских рыбоводческих хозяйств до производственых цехов в городе Масис и селе Сис, посетили все те прибрежные населенные пункты, где гнездятся аисты. В результате рейда в селе Овташен Арташатского района было обнаружено большое число аистов, которые были в том же состоянии, что и аист, доставленный в Институт зоологии.
21 июля Инспекция по экологии и недрам сообщила на своей фейсбуковской странице, что процесс поиска источников загрязнения аистов в общине Овташен продолжается, сотрудники Инспекции и Министерства окружающей среды вместе с группой волонтеров проводят работы по очистке птиц. В свою очередь Министерство на своей странице в Фейсбуке сообщило о том, что проблемы загрязнения оперенья и падежа аистов в Араратской области находятся в центре их внимания.
По словам Любы Балян, при оказании помощи птицам очень важен профессиональный подход. “Взять хотя бы процесс мытья, который должен проводить специалист, а не волонтер. Волонтеры – люди очень сердобольные, им нужно давать правильные задания, например, поручить перевозку птиц. Но конкретно процесс мытья должен проводить зоолог”,- подчеркнула Люба Балян.
По ее словам, вчера группа специалистов во главе с заведующим лабораторией позвоночных Института зоологии Мамиконом Касабяном вновь побывала в Овташене, где было обнаружено 30 наиболее ослабевших птиц. В связи с этим возникла необходимость в срочной организации процесса их кормления.
Староста Овташена Сурен Мкртчян сказал, что в деле кормления аистов есть правовая проблема: нужно иметь разрешение, так как аист считается дикой птицей. Существует ли закон, позволяющий собирать и отвозить их в другое место? - поинтересовался С.Мкртчян. “Ответ на этот вопрос мы пока не получили. Главное сейчас – обеспечить для птиц кормовую базу, а также выявить источник загрязнения и как можно скорее почистить их”,- отметила научный сотрудник, добавив, что они связались с зарубежными коллегами и уже получили их отклики. Однако в настоящий момент самым актуальным является вопрос обеспечения птиц кормом.
“Река Раздан превратилась в сточную канаву”
Село Овташен – не единственное место, где можно встретить почерневших, покрытых маслом, голодных аистов. Аналогичную картину можно наблюдать в селах Даштаван, Гукасаван, Зорак, где мы побывали.
Житель Даштавана Арташес Кочарян рассказал, что аисты плавают в реке Раздан, чернеют и погибают. “Какая только грязь не сливается в реку…”- сказал Арташес.
Его односельчанин Васил Ханагян поинтересовался, почувствовали ли мы по пути сюда запах. По словам Ханагяна, в Раздан попадают не только сточные воды очистительной станции ”Аэрация” (станция проводит предварительную механическую очистку, причем неизвестно, какого качества), но и отходы расположенных рядом с берегом различных цехов – кожевенного, по производству губки и др.
Давташенец Гагик Торосян показал находившися в его саду двух аистов. По его словам, птицы уже 2-3 часа не покидают сад, так как не могу летать, они, по всей видимости, больны. И в таком состоянии находятся почти все аисты в их селе, сказал Гагик. Потом, показав на птиц, свивших гнездо на телеграфном столбе, он отметил: “Аисты имели совсем другой вид, они были белые”. Наш собеседник также сообщил, что из-за толстого слоя масла птицы не могут летать. “Где-то что-то не так…” - добавл Гагик Торосян.
Житель того же села Размик Мурадян считает, что в этом году число аистов увеличилось, но у них возникли трудности с охотой, и загрязненность реки однозначно влияет на них. “Река Раздан превратилась в сточную канаву”,- сказал Р.Мурадян, добавив, что часть крестьян орошает свои сады речной водой. Сам Размик использует для полива артезианскую воду.
Грязной водой из реки Раздан орошают землю
Староста Дашташена Вардгес Ханагян впервые видит аистов в таком состоянии. Раньше, по его словам, подобных случаев не было. Возможной причиной почернения оперенья птиц он считает реку Раздан.
Староста также отметил, что в реку сливается не тролько грязная вода очистительной станции “Аэрация”, но и отходы расположенных по соседству с рекой нескольких производственных цехов. А поскольку в жаркую погоду скорость течения реки снижается, то грязь накапливается, происходит заболачивание, вследствие чего повсюду распространяется неприятный запах.
По словам В.Ханагяна, вместе с руководителями семи общин Масисского района (Гетапня, Геганиста, Норабаца, Зорака, Гукасавана, Даштавана, Даракерта) они подняли вопрос загрязненности реки Раздан, заявив о необходимости строительства очистительной станции.
В прошлом году руководители всех этих общин обратились к губернатору Араратской области, который переадресовал их письмо в Министерство окружающей среды. Вопрос пока не решен.
По словам старосты Даштавана, в указанных селах земли орошаются в основном водой из Раздана, хотя есть земледельцы, которые используют артезианскую воду. В конечном итоге грязная речная вода воздействует на урожай. Вардгес Ханагян отметил, что если вред, причиненный аистам, виден сразу, то вред, который причинется людям, начнет давать о себе знать постепенно.
Сотрудник Института зоологии Люба Балян тоже подчеркнула, что главная причина сложившейся ситуации – загрязненность реки Раздан, и государство должно принять участие в решении этой проблемы.
Загрязнение аистов, их слабость и неспособность добывать пищу носят массовый характер и напрямую связаны с экологической катастрофой.
В социальной сети научный сотрудник Института зоологии указала на необходимость рассмотреть проблему в уголовной плоскости. По словам Любы Балян, очень важно выяснить, были ли случаи падежа и среди других видов птиц, рыб, лягушек, прочих животных, связанных с водой и прибрежными территориями.
Грязь, мусор, зловоние…
Мы побывали на прилегающих к реке Раздан территориях сел Даштаван, Гукасаван, Гетапня, Геганист.
В той части реки, которая протекает через участок сел Дарбник-Даштаван, можно было увидеть нетвердые образования черного цвета, которые при столкновении с твердой поверхностью растекались по воде. А в селах Гетапня, Геганист, Гукасаван реке была заполнена грязью и повсюду чувствовалось зловоние.