Գյումրու «Շիրակ» օդանավակայանը հետընթաց է գրանցել նախորդ տարի
Հայաստանի երկրորդ միջազգային օդանավակայանի՝ Գյումրու «Շիրակի» հիմնական արտադրական ցուցանիշները նախորդ տարի ավելի ցածր են եղել, քան 2018-ին:
Այսպես՝ եթե 2018-ին «Շիրակից» օգտվել է 165.946 ուղեւոր, ապա անցյալ տարի այդ թիվը եղել է 147.536: Տարբերությունը զգալի է՝ ավելի քան 18 հազար հոգի: Նկատենք, որ 2017-ից Գյումրիում ուղեւորահոսքն աճում էր, սակայն դրական միտումները խախտվեցին նախորդ տարի:
Ինֆոգրաֆիկայում կարելի է տեսնել, որ 2019-ը «Շիրակը» վատ չէր սկսել, հունվար-փետրվարի ցուցանիշները նախորդ տարիների համեմատ ավելի բարձր էին, սակայն մարտից սկսած ուղեւորահոսքն ավելի պակաս է եղել, քան 2018-ին, ինչն էլ վերջնական ազդեցություն է ունեցել տարեկան տվյալների վրա: Ամռանը հույս կար, որ երկրորդ կիսամյակում «Շիրակը» կակտիվանա՝ հաշվի առնելով ռուս-վրացական օդային կապի խափանումը, ինչից օգտվեց Հայաստանը: Այդուհանդերձ, հայտարարությունները, թե Գյումրուց չվերթներ են բացվելու Մոսկվա եւ Բաթում, իրականություն չդարձան:
2017-ի դեկտեմբերից ի վեր, ինչ «Շիրակից» իր թռիչքները դադարեցրեց «Տարոն-Ավիան», այս օդանավակայանից օգտվում է միայն ռուսական «Պոբեդան», որն այստեղ թռչում է 2016-ի դեկտեմբերից Մոսկվայից: Այլ կերպ ասած՝ Գյումրին կանոնավոր օդային կապ ունի միայն Ռուսաստանի մայրաքաղաքի հետ, որն ապահովում է մեկ օպերատոր:
Այս տարի Գյումրուց նոր չվերթներ է բացելու իռլանդական «Ryanair» բյուջետային ավիաընկերությունը: Այս պահի տվյալներով՝ նախատեսվում է 2 ուղղություն՝ դեպի գերմանական Մեմինգեն եւ հունական Աթենք: Հաշվի առնելով «Շիրակի» ներկա կախվածությունը «Պոբեդայի» Մոսկվա-Գյումրի-Մոսկվա ուղեգծից՝ կարելի է պնդել, որ «Ryanair»-ի մուտքով ուղեւորահոսքը Հայաստանի հյուսիսային օդանավակայանում մեծանալու է: Կարելի է ակնկալել նաեւ, որ այս տարի «Շիրակը» կգերազանցի 2018-ին գրանցված 165.946 ուղեւոր ցուցանիշը, որն առայժմ ռեկորդային է Գյումրու համար:
Ինչ վերաբերում է բեռնափոխադրումներին, ապա անցյալ տարի «Շիրակով» չի տեղափոխվել ո՛չ բեռ, ո՛չ փոստ: Այս մասին տեղեկանում ենք օդանավակայանի կոնցեսիոներ ««Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ի տրամադրած տվյալներից: Նշենք, որ վերջին տարիներին այս սեգմենտում լավագույն ցուցանիշը գրանցվել է 2015-ին՝ 50,8 տոննա, ինչը, սակայն, մեծ հաշվով չնչին թիվ է:
Հնարավոր է, որ բեռնափոխադրումը «Շիրակում» աշխուժանա, երբ Գյումրիում սկսի գործել ազատ տնտեսական գոտին: Վերջինիս անդրադարձել ենք, այն իր գործառնական տեսակով լինելու է լոգիստիկ եւ արտադրական: Հենց Գյումրիում ԱՏԳ ստեղծելու գաղափարին նպաստել է միջազգային օդանավակայանի առկայությունը:
Վերադառնալով «Շիրակի» արտադրական ցուցանիշներին՝ նշենք, որ 2019-ին այստեղ նվազել են նաեւ թռիչք-վայրէջքները, որոնք, բնականաբար, եւս գլխավորապես կախված են «Պոբեդայի» գործունեությունից: Եթե 2018-ին, ըստ ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի, կատարվել էր 488 թռիչք-վայրէջք (ՔԱԿ-ը մեկ թռիչքն ու մեկ վայրէջքը հաշվարկում է որպես մեկ թռիչք-վայրէջք, այսինքն՝ 2018-ին եղել է ընդհանուր 976 հատ թռիչք եւ վայրէջք), ապա, կոնցեսիոների փոխանցմամբ, 2019-ին «Շիրակում» կատարվել է 453 թռիչք եւ 454 վայրէջք, ընդհանուր՝ 907 հատ:

Показатели аэропорта “Ширак” в прошлом году снизились
Основные производственные показатели гюмрийского аэропорта “Ширак”, второго международного аэропорта Армении, в прошлом году оказались ниже, чем в 2018-ом.
Так, если в 2018 году “Шираком” воспользовались 165.946 пассажиров, то в прошлом году - 147.536. Разница значительная – более 18 тыс. человек. Отметим, что начиная с 2017 г. в аэропорту Гюмри наблюдался рост пассажиропотока, однако в прошлом году эта положительная тенденция прекратилась.
На инфографике можно увидеть, что 2019 год “Ширак” начал неплохо – в январе-феврале показатели были выше, чем в предыдущие годы. Однако с марта пассажиропоток оказался меньше, чем в 2018 г., что повлияло на годовые данные.
Летом появилась надежда, что во втором полугодии, учитывая прекращение воздушного сообщения между Россией и Грузией, работа “Ширака” активизируется. Однако заявления об открытии рейсов из Гюмри в Москву и Батуми не стали реальностью.
С декабря 2017 г., когда компания “Тарон-Авиа” перестала выполнять полеты с аэропорта “Ширак”, его услугами пользуется только российская авиакомпания “Победа”, которая с декабря 2016 г. выполняет рейсы в Москву. Другими словами, Гюмри поддерживает регулярную воздушную связь только с российской столицей.
В этом году новые рейсы с гюмрийского аэропорта начнет выполнять ирландская бюджетная авиакомпания “Ryanair”. На данный момент предусмотрено два направления – Меминген (Германия) и Афины. Учитывая нынешнюю зависимость “Ширака” от рейса Москва-Гюмри-Москва, который выполняет “Победа”, можно утверждать, что с приходом “Ryanair” пассажиропоток в северном аэропорту Армении увеличится. Можно также ожидать, что в этом году “Ширак” превысит зарегистрированное в 2018 г. число пассажиров - 165.946, которое пока является рекордным для Гюмри.
Что касается грузоперевозок, то в прошлом году через аэропорт “Ширак” не были перевезены ни грузы, ни почта. Об этом свидетельствуют данные концессионера аэропорта – ЗАО “Международные аэропорты “Армения”.
Отметим, что в последние годы наилучший показатель в этом сегменте был зафиксирован в 2015 г. - 50,8 т, что, однако, по большому счету является незначительным числом.
Возможно, грузоперевозки через “Ширак” активизируются после открытия в Гюмри свободной экономической зоны. Именно наличие международного аэропорта и способствовало созданию в Гюмри СЭЗ.
Возвращаясь к показателям аэропорта “Ширак”, отметим, что в 2019 г. здесь сократилось также число взлетов и посадок, которые зависят главным образом от деятельности авиакомпании “Победы”. Если в 2018-ом, согласно данным Комитета гражданской авиации РА, было выполнено 488 взлетов-посадок, то в 2019-ом, согласно концессионеру, 907 (453 взлета и 454 посадки).