1 քառակուսի մետրը՝ ամսական 4,5 դրամով. ովքեր են «տիրացել» Օղակաձև զբոսայգուն (մաս 3)
«Հետք»-ը շարունակում է ներկայացնել Օղակաձև զբոսայգում տարածքներ վարձակալած, կառուցապատում իրականացրած ընկերություններին և անձանց: Այս հրապարակման մեջ կանդրադառնանք զբոսայգու երրորդ հատվածին, որն ընդգրկում է Աբովյան և Նալբանդյան փողոցների միջակայքը:
Ուսումնասիրությունը կատարվել է Երևանի քաղաքապետարանի և Կադաստրի կոմիտեի՝ «Հետք»-ին տրամադրած փաստաթղթերի հիման վրա: Զբոսայգու երրորդ հատվածի տարածքները վարձակալության են տրվել 2000-ականների սկզբից:
Զբոսայգու երրորդ հատվածը բաժանվել և վարձակալության է տրվել երեք ընկերությունների՝ «Կոտդեազուր» ՍՊԸ, «Գրին Ֆլորա» ՍՊԸ և «Օրիենթ Սթոն» ՍՊԸ: Հարկ է նշել, որ «Կոտդեազուր»-ի զբաղեցրած տարածքը ամենամեծն է ամբողջ Օղակաձև զբոսայգում: Այդ ընկերությանը վարձակալությամբ տրված տարածքի մակերեսը 12,860 քառակուսի մետր է, այսինքն՝ մեկ հեկտարից ավելի:
Ամենամեծ տարածքը՝ ամենացածր գնով
Գործարար Նիկոլայ Խաչատուրովին պատկանող «Կոտդեազուր» ՍՊԸ-ի վարձակալած տարածքը ամենամեծն է ոչ միայն զբոսայգու երրորդ հատվածում, այլ ընդհանրապես՝ ամբողջ Օղակաձևում՝ «Պոպլավոկ»-ից մինչև «Լունապարկ» ընկած հատվածում: Հողամասի վարձակալության պայմանագիրը «Կոտդեազուր»-ի և Երևանի քաղաքապետարանի միջև կնքվել է 2002թ. հոկտեմբերի 8-ին, համաձայն որի՝ ընկերությանը 25 տարի ժամկետով վարձակալության իրավունքով տրվել է 12,860 քառակուսի մետր մակերեսով հողամաս: Տարեկան վարձավճարը սահմանվել է 676 հազար դրամ: Այսինքն՝ «Կոտդեազուր» ՍՊԸ-ն իր վարձակալած ավելի քան մեկ հեկտար հողատարածքի համար ամսական վճարում է 56 հազար դրամ, ինչը շատ չնչին գումար է զբոսայգու մյուս վարձակալների զբաղեցրած շատ ավելի փոքր տարածքների վճարների համեմատությամբ, չնայած որ վերջիններս նույնպես փոքր գումարներ են վճարում:
Օրինակ՝ եթե Օղակաձև զբոսայգու առաջին հատվածում ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Գարեգին Նուշիկյանը իր վարձակալած սրճարանային տարածքի մեկ քառակուսի մետրի համար ամսական վճարում էր 500 դրամ, ապա երրորդ հատվածում գործարար Նիկոլայ Խաչատուրովը իր վարձակալած կանաչապատ տարածքի դիմաց ամսական վճարում է 4,5 դրամ:
Պայմանագրում վարձավճարին վերաբերող հատվածում կա մի այսպիսի կետ, համաձայն որի՝ վարձավճարի այս չափը կիրառվում է մինչև վարձակալի կողմից շինարարական աշխատանքների ավարտը, որից հետո պետք է կնքվի վարձավճարի վերաբերյալ լրացուցիչ համաձայնագիր: Սակայն Երևանի քաղաքապետարանի՝ «Հետք»-ին փոխանցած փաստաթղթերում նման համաձայնագիր առկա չէ, ինչից կարելի է ենթադրել, որ նշված վարձավճարի չափը մինչև այսօր չի փոխվել:
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալներով՝ «Կոտդեազուր» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2002 թվականի հուլիսի 24-ին: Մինչև 2013թ. ընկերության միակ սեփականատերը եղել է Նիկոլայ Խաչատուրովը, իսկ դրանից հետո 99 % բաժնեմասը փոխանցվել է «Վենի Գրուպ» ընկերությանը, որը նույնպես պատկանում է Նիկոլայ Խաչատուրովին: Երկու ընկերություններն էլ գործում են անշարժ գույքի շուկայում, հիմնականում՝ սեփական կամ վարձակալած անշարժ գույքը վարձակալության հանձնելով: Այդպես է նաև Օղակաձև զբոսայգու երրորդ հատվածի դեպքում: Նիկոլայ Խաչատուրովին պատկանող ընկերությունը զբոսայգու տարածքը ենթավարձակալության է հանձնել տարբեր տնտեսվարողների: Այժմ էլ այդ հատվածում կարելի է գտնել վարձակալության ենթակա տարածքներիի մասին հայտարարություններ:
Տարբեր օրերի մի քանի անգամ փորձեցինք կապ հաստատել Նիկոլայ Խաչատուրովի հետ: Մեր բազմաթիվ զանգերին պատասխանում էր նրա որդին, ով կամ ասում էր, որ հայրը երկրում չէ, կամ՝ կճշտեմ հանդիպման օրը, կասեմ: Նշենք նաև, որ հարցեր ենք ուղարկել գրավոր տարբերակով, որոնք ևս անպատասխան են մնացել:
Նիկոլայ Խաչատուրովը նաև մի շարք այլ ընկերությունների սեփականատեր է: Նրա ընկերությունները հիմնականում գործունեություն են ծավալում անշարժ գույքի, շինարարության, ցեմենտի և ավազի արտադրության ոլորտներում: Նիկոլայ Խաչատուրովը նաև ղեկավարում է Հրազդանի ցեմենտի գործարանի աշխատանքները: Նրա «Դելտա-Ֆրագմենտ» ընկերությունը ունի Հրազդանի ցեմենտի գործարանում արտադրվող ցեմենտի վաճառքի իրավունք:
Քարեր մշակող ընկերությունը՝ Օղակաձև զբոսայգում
Օղակաձև զբոսայգու երրորդ հատվածի վարձակալներից մեկն էլ «Օրիենթ Սթոն» ընկերությունն է, որը մինչև 2009 թվականը կոչվել է «Ֆլորա Լենդ»: Քաղաքապետարանի և ընկերության միջև պայմանագիրը կնքվել է 2002 թվականի սեպտեմբերի 3-ին, և «Ֆլորա Լենդ»-ին 25 տարի ժամկետով վարձակալության է հանձնվել 9040 քառակուսի մետր մակերեսով տարածք՝ սննդի օբյեկտի շինարարության նպատակով:
Ըստ պայմանագրի՝ տարեկան վարձավճարը 356 հազար դրամ է: Ինչպես «Կոտդեազուր»-ի դեպքում, այստեղ նույնպես պայմանագրում կար մի այսպիսի տող, որտեղ նշվում էր՝ վարձավճարի սույն չափը կիրառվում է մինչև վարձակալի կողմից շինարարական աշխատանքների ավարտը, որից հետո կկնքվի վարձավճարի վերաբերյալ լրացուցիչ համաձայնագիր:
«Ֆլորա Լենդ»-ին վարձակալության տրված տարածքը գտնվում է Կամերային երաժշտության տան (լուսանկարի կենտրոնում՝ կարմիր տանիքով շինությունը) հետնամասում: 2005 թվականի հոկտեմբերին այդ հատվածում ընկերությունը նախաձեռնել էր «Մոդեռն» սրաճարանի կառուցում, ինչը բողոքի ակցիաների առիթ էր դարձել: 2005 թվականի նոյեմբերին բողոքի ակցիաներից հետո քաղաքապետարանը որոշեց դադարեցնել սրճարանի շինարարությունը, չնայած որ տարիներ անց, «Մոդեռն» սրճարանը ի վերջո կառուցվեց:
2009 թվականին «Ֆլորա Լենդ» ընկերությունը վերանվանվեց և դարձավ «Օրիենթ Սթոն», որը զբաղվում է բնական քարերի արդյունահանմամբ, վերամշակմամբ, արտահանմամբ և ներկրմամբ: Ընկերության 100 % բաժնեմասի սեփականատերը Ռոբերտ Եղիազարյանն է, սակայն հարկ է նշել, որ ժամանակին, երբ «Օրինեթ Սթոն»-ը կոչվում էր «Ֆլորա Լենդ», ընկերության բաժնետերերից մեկը եղել է նույն Նիկոլայ Խաչատուրովը:
2013 թվականին Երևան համայնքը քաղաքացիական հայց է ներկայացրել «Օրիենթ Սթոն» ընկերության դեմ գումարի բռնագանձման պահանջով՝ հողատարածքի վարձակալության գումարը չվճարելու համար: Արդյունքում կողմերի միջև հաշտություն է կնքվել:
2016 թվականի հունիսի 7-ին քաղաքապետի որոշմամբ՝ կատարվում է սահմանների վերաճշտում, ինչից հետո 2002 թվականին կնքված վարձակալության պայմանագրում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին համաձայնագիր կնքելու թույլտվություն է տրվում: Նույն որոշման մեջ նշվում է նաև՝ «Օրիենթ Սթոն» ընկերությունը ընդունում է, որ 2012 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2016 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ, վարձավճարի պարտքը կազմում է 34 մլն 213 հազար դրամ, որից 2012 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2013 թվականի նոյեմբերի 11-ը ներառյալ հողամասի տարեկան վարձավճարը հաշվարկվում է 339.05 քմ մակերեսով հողամասի համար կադաստրային արժեքի 10 տոկոսի չափով, իսկ 8700.95 քմ մակերեսով հողամասի համար՝ կադաստրային արժեքի 3 տոկոսի չափով, ըստ այդմ՝ վարձակալը պարտավորվում է համաձայնագրի ստորագրման պահից՝
- 10 օրվա ընթացքում ամբողջությամբ մարել Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի որոշմամբ հաստատված հաշտության համաձայնությամբ վճարման ենթակա 9,2 մլն դրամից 1 միլիոն դրամը,
- 10 օրվա ընթացքում ամբողջությամբ մարել 12.11.2013-30.06.2016 թվականի համար՝ հաշվարկված 12,5 մլն դրամը,
- 18 ամսվա ընթացքում հավասարաչափ վճարումներով մարել 2012 թվականի հուլիսի 1-ից առ 2013 թվականի նոյեմբերի 11-ը ծագած հարաբերությունների նկատմամբ հաշվարկված 21,7 մլն դրամ:
Քաղաքապետի 2016թ. հունիսի 7-ի որոշումից օրեր անց՝ հունիսի 28-ին, «Օրիենթ Սթոն»-ի և քաղաքապետարանի միջև կնքվում է վարձակալության պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին համաձայնագիրը, համաձայն որի՝ Աբովյան 36/2 հասցեում ընկերությանը վարձակալության իրավունքով պատկանող 9040 քառակուսի մետր մակերեսով հողամասի սահմանները վերաճշտելուց հետո, տարածքի մակերեսը կազմել է 1701,28 քառակուսի մետր, որից 339,05-ը՝ սրճարանի օգտագործման համար, իսկ մնացած մասը՝ բարեկարգման և կանաչապատման համար: Տարեկան վարձավճարն էլ սահմանվում է 4 մլն 486 հազար դրամ՝ նախկին 356 հազար դրամի փոխարեն: Այս համաձայնագրով հաստատվում են նաև ընկերության չմարած պարտավորությունները, որոնք պետք է մարվեին քաղաքապետի որոշման մեջ նշված ժամանակացույցով:
Երևանի քաղաքապետի 2018 թվականի հունիսի 29-ի որոշմամբ էլ՝ թույլատրվում է վարձակալության պայմանագրի ժամկետը երկարաձգել մինչև 2040 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
Մենք կապ ենք հաստատել «Օրիենթ Սթոն» ընկերության հետ և ասել, որ ցանկանում ենք զրուցել ընկերության ղեկավարներից մեկի հետ՝ Օղակաձև զբոսայգում վարձակալած տարածքի մասին, սակայն մի քանի անգամ նույն պատասխանն են տվել՝ տնօրենը տեղում չէ, կամ պետք է փորձել մի քանի օր հետո: Օրեր շարունակ մեր զանգերին տրվում էր նույն պատասխանը:
Օղակաձև զբոսայգում 50 տարով տարածք են վարձակալել
«Գրին Ֆլորա» ՍՊԸ-ն Օղակաձև զբոսայգու երրորդ հատվածում տարածք է զբաղեցնում 2000 թվականից: Ընկերության և քաղաքապետարանի միջև գործող պայմանագիրը կնքվել է 2016թ. սեպտեմբերի 13-ին: Ընկերությանը մինչև 2050թ. հոկտեմբերի 10-ը վարձակալության է տրվել ընդհանուր 1162 քմ մակերեսով տարածք:
Ըստ վարձակալության պայմանագրի՝ հողամասի տրամադրման նպատակն է՝ սրճարան, հասարակական շինություն, բարեկարգման և կանաչապատման հատված: 1162 քմ մակերեսով հողամասի համար «Գրին Ֆլորա» ՍՊԸ-ն տարեկան վճարում է 4 մլն 104 հազար դրամ:
Այստեղ կրկին հարկ է նշել վարձավճարների անտրամաբանության մասին: «Գրին Ֆլորա»-ի վարձակալած տարածքը մոտ 10 անգամ փոքր է «Կոտդեազուր»-ի տարածքից, սակայն առաջինը տարեկան վճարում է 4 միլիոնից ավել գումար, իսկ երկրորդն ընդամենը 676 հազար դրամ:
Օղակաձև զբոսայգում տարածքների վարձավճարները հաշվարկվում են հետևյալ կերպ. սրճարանների համար տարեկան վարձավճարը սահմանվում է հողի կադաստրային արժեքի 10 %-ի չափով, հասարակական շինությունների համար՝ 5 %-ի չափով, բարեկարգման և կանաչապատման հատվածների դեպքում՝ 3%-ի չափով: Մեր նախորդ հրապարակման մեջ, որում ներկայացրել էինք զբոսայգու երկրորդ հատվածի վարձակալներին, շատ էին դեպքերը, երբ տարածքները ձևակերպված էին որպես բարեկարգման և կանաչապատման հատված, սակայն, փաստացի տարածքի մեծ մասը զբաղեցնում էին սրճարանները: Այդ մեխանիզմը վարձակալներին հնարավորություն է տալիս ավելի քիչ վճարել վարձակալության համար:
«Գրին Ֆլորա» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 1994 թվականին, ընկերության կանոնադրական կապիտալը 42 միլիոն դրամ է: Մինչև 2019 թվականի դեկտեմբերի 2-ը ընկերության միակ սեփականատերը Հակոբ Բուռնուչյանն էր, սակայն ամսի 2-ից ընկերության բաժնեմասը կիսվել է Հակոբ Բուռնուչյանի կնոջ՝ Մելանյա Թահմիզյանի և որդու՝ Միխայիլ Բուռնուչյանի միջև:
2018թ. հունվարին «Գրին Ֆլորա» ընկերությունը «ՍԱՍ» սուպերմարկետի հետնամասում սրճարանի շինարարություն էր սկսել, որը նախատեսում էին շահագործման հանձնել 2019թ. հունվարի 23-ին, սակայն սրճարանի կառուցումը բավական երկար ժամանակ դադարեցվել էր: Այնուամենայնիվ, վերջերս «Գրին Ֆլորա»-ն գրեթե ավարտին է հասցրել շինարարությունը:
«Գրին Ֆլորա»-ին պատկանող Իսահակյան 35 հասցեի տարածքում է գտնվում նաև ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Արտակ Սարգսյանին պատկանող «ՍԱՍ» սուպերմարկետը, որին «Գրին Ֆլորա»-ն տարածք է տրամադրել ենթավարձակալության հիմունքներով: «Գրին Ֆլորա»-ն անշարժ գույքի շուկայում գործունեություն իրականացնող ընկերություն է:
«Գրին Ֆլորա» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչների հետ նույնպես չհաջողվեց կապ հաստատել, մեր այցելությունների ընթացքում կառուցապատած շինության տարածքում նույնպես ընկերությունից ոչ ոք չկար:
Լրացում / 04.02.2020. Հոդվածի հրապարակումից օրեր անց Նիկոլայ Խաչատուրովի որդին կապվեց մեզ հետ և ասաց, որ հայրը կարող է հանդիպել մեզ: Հանդիպման ընթացքում Նիկոլայ Խաչատուրովն ասաց, որ զբոսայգու իր վարձակալած հատվածի պահպանման և մաքրության համար ինքը միլիոնավոր դրամներ է ծախսում, այսինքն՝ բացի պայմանագրով նախատեսված տարեկան 676 հազար դրամ վարձավճարից, ինքը նաև այլ գումարներ է վճարում: Բացի այդ, գործարարը նշեց, որ մի քանի անգամ՝ տարբեր քաղաքապետերի օրոք, այդ թվում՝ գործող քաղաքապետ Հայկ Մարությանի, այգու կառուցապատման և բարեկարգման, ինչպես նաև երեք հարկանի ստորգետնյա ավտոկայանատեղի կառուցելու համար նախագիծ է ներկայացրել քաղաքապետարան, սակայն, ըստ Խաչատուրովի, այդ առաջարկությունները անհիմն պատճառներով մերժվել են:

Четыре с половиной драма за аренду одного квадратного метра: кто “завладел” Кольцевым бульваром (часть 3)
Hetq.am продолжает представлять компании, которые арендовали и застроили территории на Кольцевом бульваре. В этой статье мы расскажем о третьем секторе бульвара, охватывающем участок между улицами Абовяна и Налбандяна.
Изучение было проведено на основании документов, предоставленных Hetq.am Комитетом кадастра и мэрией Еревана.
Территории в третьем секторе Кольцевого бульвара были сданы в аренду в начале 2000-го года трем компаниям – ООО “Котдеазур”, ООО “Грин Флора” и ООО “Ориент Стон”. Отметим, что “Котдеазур” занимает самую большую площадь на Кольцевом бульваре – 12,860 кв.м, то есть больше одного гектара.
Самая большая территория арендована по самой низкой цене
Территория, арендованная ООО “Котдеазур” (оно принадлежит предпринимателю Николаю Хачатурову), самая большая по площади не только в третьем секторе Кольцевого бульвара, но и на всем его протяжении от “Поплавка” до “Лунапарка”. Договор аренды между компанией и столичной мэрией был подписан 8 октября 2002 г. Согласно договору, компания получила на правах аренды земельный участок площадью 12,860 кв.м сроком на 25 лет. Годовая арендная плата составляет 676 тыс.драмов. То есть за аренду территории больше гектара ООО “Котдеазур” платит в месяц 56 тыс. драмов. Это ничтожная сумма по сравнению с арендной платой за другие, гораздо более маленькие по площади участки.
Например, если бывший депутат-республиканец Гарегин Нушикян за квадратный метр территории под кафе платит в месяц 500 драмов, то Николай Хачатуров – 4,5 драма.
В той части договора, которая касается аренды, есть пункт о том, что установленный размер арендной платы будет взиматься до окончания строительных работ арендующей компанией, после чего будет заключено дополнительное соглашение об аренде. Однако в предоставленных мэрией Еревана документах такое соглашение отсутствует. Это означает, что вышеуказанный размер аренды действует по сей день.
Согласно данным госреестра юридических лиц, ООО “Котдеазур” было учреждено 24 июля 2002 г. До 2013 г. единственным собственником компании был Николай Хачатуров, после чего 99% компании перешли к принадлежащей ему же “Вени Групп”. Обе компании действуют на рынке недвижимости и занимаются сдачей в аренду собственных или арендованных помещений и участков.
Аналогичная ситуация сложилась и в третьем секторе Кольцевого бульвара. Компания Николая Хачатурова сдала арендованную ею территорию в субаренду различным хозяйствующим субъектам. Объявления о сдаче в аренду земельных участков можно увидеть здесь и сегодня.
Мы неднократно пытались связаться с Николаем Хачатуровым, однако на наши звонки отвечал его сын, который либо говорил, что отец отсутствует из страны, либо обещал уточнить и сообщить нам день встречи. Отметим, что свои вопросы мы адресовали Хачатурову и в письменном виде, однако он не ответил на них.
Николай Хачатуров является также владельцем ряда других компаний, которые действуют в сферах недвижимости, строительства, оптовой торговли цементом и песком. Предприниматель руководит и Разданским цементным заводом.
Территорию на Кольцевом бульваре арендует компания по обработке камней
Еще одной компанией, арендующей территорию в третьем секторе Кольцевого бульвара, является “Ориент Стон”, которая до 2009 г. называлась “Флора Ленд”.
Договор между столичной мэрией и компанией был заключен 3 сентября 2002 г. На основании этого документа “Флора Ленд” получила в аренду участок площадью 9040 кв.м под строительство объекта питания сроком на 25 лет.
Согласно договору, годовая арендная плата составляет 356 тыс.драмов. В этом договоре, как и в случае с “Котдеазуром”, есть пункт о том, что указанный размер арендной платы будет действовать до окончания строительных работ, после чего должно быть заключено дополнительное соглашение об аренде.
Арендованная “Флорой Ленд” территория находится за Домом камерной музыки (строение с красной крышей в центре снимка). В октябре 2005 г. компания начала строить здесь кафе “Модерн”, что вызвало волну недовольства. Из-за многочисленных акций протеста мэрия решила прекратить строительство, однако спустя несколько лет кафе все же было построено.
В 2009 г. “Флора Ленд”была переименована в “Ориент Стон”. Последняя занимается добычей, обработкой, экспортом и импортом природных камней. 100-процентным владельцем компании является Роберт Егиазарян. Следует, однако, отметить, что в свое время, когда компания называлась “Флора Ленд”, одним из ее акционеров был тот же Николай Хачатуров.
В 2013 г. мэрия столицы подала иск против компании “Ориент Стон” с требованием о взыскании неуплаченной платы за аренду территории. В ходе судебной тяжбы стороны заключили мировое соглашение. 7 июня 2016 г. решением мэра были проведены работы по уточнению границ территорий, после чего в 2002 г. было дано разрешение на заключение соглашения о внесении изменений в договор аренды от 2002 г. В том же решении отмечается, что размер долга “Ориент Стон” по арендной плате в период с 1 июля 2012 г. по 30 июня 2016 г. составляет 34 млн 213 тыс. драмов. Отметим, что с 1 июля 2012 г. по 11 ноября 2013 г. годовая плата за аренду земельного участка рассчитывалась в размере 10% от кадастровой стоимости земельного участка площадью 339.05 кв.м, а за участок площадью 8700.95 кв. м – в размере 3% от кадастровой стоимости.
Спустя несколько дней после решения мэра от 7 июня 2016 г. между компанией и мэрией было заключено соглашение о внесении изменений в договор аренды, согласно которому после уточнения границ территории площадью 9040 кв.м по адресу: Абовяна, 36/2 площадь участка составила 1701,28 кв.м, из которых 339,05 кв.м предназначены для использования под кафе, остальная часть – для благоустройства и озеленения. Годовая арендная плата была установлена в размере 4 млн 486 тыс.драмов вместо прежних 356 тыс.драмов. Этим соглашением утверждались и непогашенные компанией обязательства.
Решением мэра Еревана от 29 июня 2018 г. было разрешено продлить срок действия договора аренды до 31 декабря 2040 г.
Мы несколько раз звонили в компанию “Ориент Стон”, чтобы побеседовать с одним из руководителей об арендованной на Кольцевом бульваре территории, однако нам каждый раз отвечали, что директора нет на месте.
Один из участков Кольцевого бульвара арендован на 50 лет
ООО “Грин Флора” арендует территорию на Кольцевом бульваре с 2000 г.
Договор между компанией и мэрией был заключен 13 сентября 2016 г. Земельный участок площадью 1162 кв.м предоставлен компании в аренду до 10 октября 2050 года.
Согласно договору, цель предоставления участка – строительство кафе, общественного строения, благоустройство и озеленение территории. За аренду территории площадью 1162 кв.м ООО “Грин Флора” платит в год 4 млн 104 тыс. драмов.
Здесь хочется еще раз отметить, что в рассчетах арендной платы отсутствует какая-либо логика. Территория, арендованная “Грин Флора”, в десять раз меньше территории компании “Котдезуар”, однако первая платит в год более 4 млн драмов, вторая – всего 676 тыс.драмов.
Плата за аренду участков на Кольцевом бульваре рассчитывается следующим образом: для кафе плата устанавливается в размере 10% от кадастровой стоимости земли, для общественных строений –в размере 5%, а для подлежащих озеленению и благоустройству территорий – в размере 3%.
В нашей предыдущей публикации мы представили много случаев, когда участки оформлялись как подлежащие озелению и благоустройству, однако в действительности большинство этих территорий было занято под кафе. Такой механизм позволяет платить за аренду намного меньше.
ООО “Грин Флора” было основано в 1994 г. Уставной капитал компании составляет 42 млн драмов. До 2 декабря 2019 г. единственным владельцем “Грин Флоры” был Акоп Бурнучян, однако в дальнейшем компания была поделена между женой А.Бурнучяна Меланией Тахмизян и его сыном Михаилом Бурнучяном.
В январе 2018 г. компания “Грин Флора” приступила к строительству кафе на участке за супермаркетом “САС”. Кафе предусматривалось сдать в эксплуатацию 23 января 2019 г., однако строительные работы долгое время не велись, тем не менее, сегодня строительство уже почти завершено.
На принадлежащей компании “Грин Флора” территории по адресу: Исаакяна, 35 находится супермаркет “САС” бывшего депутата парламента от Республиканской партии Артака Саргсяна. “Грин Флора” предоставила этот участок супермаркету в субаренду. Компания осуществляет деятельность на рынке недвижимости. Нам не удалось связаться и с представителями “Грин Флоры”. Во время наших посещений территории строения никого из сотрудников компании на месте не было.