Վաչե Գաբրիելյան. «Վարկային ծրագրերն այս փուլում անարդյունավետ են. շեշտադրումը հիմա պետք է լինի անվերադարձ օգնության վրա»
Հայաստանի նախկին փոխվարչապետ, տնտեսագետ Վաչե Գաբրիելյանը համարում է, որ կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքներին հակազդելու համար Կառավարության առաջարկած վարկային ծրագրերն այս փուլում անարդյունավետ են։ Նա առաջարկում է շեշտադրել անվերադարձ օգնությունը։ «Հետքի» հետ զրույցում Վաչե Գաբրիելյանը տնտեսական բացասական հետևանքները մեղմելու նաև այլ գործիքներ է առաջարկել։
Պրն Գաբրիելյան, Կառավարությունը մի քանի փուլով ծրագրեր է մշակել կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքներին հակազդելու համար։ Ըստ Ձեզ՝ այդ ծրագրերը որքանո՞վ են արդյունավետ։ Խնդրում եմ մանրամասնել, թե որ գործիքներն եք համարում արդյունավետ, որոնք՝ ոչ։
Բովանդակային առումով ծրագրերը բավական համապարփակ են, սակայն ազդեցության տեսակետից պետք է ավելի մանրամասն հաշվի առնենք երկու բան՝ ժամկետները և չափը։ Փորձենք մոտենալ այս տեսակետից։ Ծրագրերը կարելի է բաժանել 2 մասի՝ վարկային (թեև վարկայինը ևս աջակցության բաղադրիչ ունի) և օժանդակության, երբ պետությունն անվերադարձ օգնություն է տալիս, սակայն ոչ վարկային տոկոսի սուբսիդավորման տեսքով:
Վարկային ծրագրերն, ըստ իս, այս փուլում անարդյունավետ են։ Դրանք կսկսեն արդյունավետ դառնալ մի քանի ամիս հետո, երբ բնականոն տնտեսական գործունեությունը վերսկսվի, հատկապես ծառայությունների ոլորտում, և արդեն մոտակա տարիների միտումները հաշվի առնելով՝ վերակազմավորման կամ վերակառուցման խնդիրներ կիրականացվեն։ Չափի տեսակետից վարկային միջոցների հայտարարված գումարները, երևի թե, բավարար են ՓՄՁ խնդիրներին հասու լինելու համար, հատկապես, որ դրանք համակցվելու են բանկային ռեսուրսների հետ։ Դրանք, սակայն, կարճ ժամկետում տնտեսություն, հատկապես` սպառողներին իրացվելիություն ներարկելու տեսակետից որևէ ճգնաժամի ժամանակ լավագույն գործիք չեն հանդիսացել։ Դեմ չեմ, որ դրանք պետք է հիմա սկսել, որ հետո աշխատեն, սակայն անհրաժեշտ է դրանց կալիբրացիան, մասնավորապես՝ ֆինանսական պայմանների և ժամկետների համադրումները փոխել։ Ասենք, չեմ կարծում, որ առաջիկա ամսում հարկերը տալու համար դա կաշխատի։ Այստեղ միայն կամեցողության խնդիր չէ՝ տնտեսվարողների համար կա ժամկետների և հեռանկարների ռադիկալ անորոշություն, որի պայմաններում թե՛ բանկերի, թե՛ վարկառուների համար որոշումներ կայացնելը բարդ է։
Մինչ այդ, ելնելով արտակարգ իրավիճակ մտցնելու անհաժեշտությունից և դրանից հետո ծառայությունների (և ոչ միայն) ոլորտի ակնհայտորեն ոչ արագ վերականգնման հեռանկարից, շեշտադրումը պետք է լինի անվերադարձ օգնության վրա։ Սա, առաջին հերթին, պետք է լինի սոցիալական ուղղությամբ՝ աշխատավարձերը և սպառումն այնքան չիջեցնելու, որ ՀՆԱ վերականգնումը տևի տարիներ, ապա՝ բիզնեսին կարճաժամկետ (1-3 ամիս) փրկօղակ տալու՝ մինչև համաճարակային պատկերը թե՛ Հայաստանում, թե՛ արտերկրում ավելի հստակ կդառնա։
Դրանից հետո միայն, երբ տնտեսության և արտաքին շուկաների վերականգնման բնութագրիչներն ուրվագծվեն, այդ ժամանակ կսկսեն վարկային ծրագրերն աշխատել։ Այս ժամանակ թե՛ փողը կսկսի հոսել (թեև ոչ շատ արագ), թե՛ թիրախայնությունը կլինի ավելի լավը, քանի որ բանկերը պետությունից ավելի լավ կգնահատեն ռիսկերը, անհեռանկարային տնտեսվարողներին անհարկի հատկացումներ չեն անի։
Մինչ այդ, սակայն, պետք է արագ և շատ ավելի շատ իրացվելիության ներարկում՝ հիմնականում սոցիալական ուղղվածությամբ։ Այստեղ պետք է նորովի մեկնաբանել, թե ինչ է նշանակում խոցելի խումբ. դրանք հիմա շատ ավելի լայն են, քան դասական սոցիալական քաղաքականության առումով մեզ հայտնի խոցելի խմբերը։ Երբ Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձը 92 հազար դրամ է (ներառյալ հարկերը,-հեղ.), իսկ աշխատողների կեսը ստանում է մինչև 120-125 հազար դրամ աշխատավարձ, ապա օգնության կարիք ունեցողների քանակը շատ ավելին է, քան սոցիալական ծառայությունների հիմնական շահառուները, և այստեղ հիմնական գործող պետական մարմինը պարտադիր չէ, որ լինի սոցիալական ծառայությունը։ Ելնելով այն փաստից, որ առևտուրն ու ծառայությունների ոլորտը ՀՀ-ում տնտեսության շուրջ 55%-ն է (որի մեջ ամենածանր հարված կրող հատվածը՝ առևտուրը՝ շուրջ 11%-ը, իսկ հանրային սնունդն ու կացությունը՝ շուրջ 2․5%-ը), իսկ տնտեսության գրեթե համատարած կանգը ենթադրում է շատ ավելի մասշտաբային՝ միգուցե շատ կոշտ ու կոպիտ թիրախայնությամբ, սակայն արագ իրացվելիության ներարկում, ինչպես դա անում է երկրների մեծամասնությունը։
Բացի ժամկետից, որին անդրադարձա, այստեղ նաև կարևոր է չափի խնդիրը՝ այն մի քանի անգամ ավելի պետք է լինի։ Չեմ ուզում համաճարակաբանական դատողություններ անել, սակայն, դիտարկելով այլ երկրների տնտեսական արձագանքի փորձը, կարծում եմ, որ ինքնամեկուսացման ներկայիս ռեժիմը հավանաբար պետք է շարունակվի առնվազն մինչև մայիս, ուստի պետք է դրան համապատասխան միջոցներ ծախսել։ Նաև անհրաժեշտ է հնարավորինս վաղաժամ մոտակա ամսվա հեռանկարի մասին ներկայացնել տնտեսվարողներին, որպեսզի նրանք պլանավորեն՝ ում են արձակուրդ ձևակերպում, ում են այլ ռեժիմների տեղափոխում, ինչպիսի հերթապահություն են սահմանում և այլն։ Նրանցից շատերը չէ, որ ավելցուկային շրջանառու միջոցներ ունեն, որ կարողանան անորոշ ժամանակով դիմանալ։ Անգամ բանկերից վարկավորման պարագայում հարկ է իմանալ իրացվելիության կարիքի վերաբերյալ՝ մեկ շաբաթվա, մեկ ամսվա, եռամսյակի մասին է խոսքը, թե ավելի խորը կառուցվածքային խնդիրների համար։
Այս իրավիճակներում ի՞նչ այլ գործիքներ կարելի է կիրառել տնտեսական բացասական հետևանքները նվազագույնի հասցնելու համար։
Վերը նշված տրամաբանությամբ, ի լրումն կառավարության ներկայացրած 9 միջոցառումների, կնշեի ևս 4 հնարավոր ուղղություն։ Առաջին՝ կոմունալ ծախսերի սուբսիդավորում՝ լայնորեն ձևակերպված սոցիալական խավի համար (սրա իրականացման փորձն ունենք, հեծանիվ հորինելու կարիք չկա): Երկրորդ՝ ՓՄՁ, առանձին դեպքերում մեծ, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով կրիտիկական համարվող մեծ ձեռնարկությունների համար խիստ թիրախավորված հարկային հետաձգումներ: Երբևէ նկատի չունեմ երկարատև հարկային արձակուրդներ, խոսքս 1-2 ամսի մասին է։ Երրորդ՝ անհրաժեշտության դեպքում շատ ավելի ագրեսիվ իրացվելիության ներարկում բանկային համակարգ և տնտեսություն՝ ընդհուպ քանակական ընդլայնման քաղաքականությամբ (երբ Կենտրոնական բանկը գնում է ֆինանսական ակտիվներ)։ Չորրորդ՝ ի լրումն այսօր արդեն իսկ կատարվող աշխատանքների՝ ուղղորդված աջակցություն գյուղատնտեսությանը «բնամթերային» տեսքով։ Նկատի ունեմ առաջին հերթին ջուր, սերմացու, պարարտանյութ, վառելիք և այլն։
Հաճախ, ծախսումների թիրախայնությունը մեծացնելու նպատակով, պետությունն օգնությունը կարող է տալ ոչ թե փողով, այլ պայմանական փողով (վաուչերներ, տալոններ), որոնցով կարելի է օգտվել միայն կոնկրետ ապրանքներից կամ ծառայություններից։ Սակայն, սա ավելի երկար ժամանակային ներդրում պահանջող միջոցառում է, չեմ կարծում, որ հիմա հասցնենք։
Համոզված եմ, որ կառավարությունը քննարկում է բազմաթիվ, միգուցե շատ ավելի լավ, տասնորդական տոկոսներով ճշգրտված միջոցառումներ։ Այս փուլում, սակայն, կարևորը թիրախավորման ճշգրտությունը չէ, կարևոր է, որ դրանք արագ ընդունվեն և էլ ավելի արագ իրագործվեն։
Ակնհայտ է, որ ներկա իրավիճակն ու արտաքին աշխարհից եկող ազդակները էապես նվազեցնելու են Հայաստանի տնտեսական աճի ցուցանիշն այս տարի։ Իսկ որքանո՞վ է մեծ ռեցեսիայի հավանականությունը։
Հավանականությունը շատ մեծ է (թե՛ ՀՀ-ում, թե՛ ամբողջ աշխարհում-սա հայկական ֆենոմեն չէ), շատ-շատերի կարծիքով՝ արդեն իսկ իրողություն։ Հայաստանի համար Կենտրոնական բանկն, օրինակ, կանխատեսում է մինչև 1 տոկոս աճ (թեև ճշգրտության շատ մեծ միջակայքով), էկոնմիկայի նախկին նախարար Վահրամ Ավանեսյանը գնահատում է աշխարհում շուրջ 6%, իսկ ՀՀ-ում շուրջ 11% անկում։ Միջազգային գնահատականները ևս տատանվում են, սակայն, մեծամասամբ դիտարկվում է անկում։ Այս պահին դժվարանում եմ ճշգրիտ գնահատական տալ՝ գնահատականներն էապես կախված են վարակի դինամիկայով պայմանավորված աշխատանքի և շփումների սահմանափակման ռեժիմներից, որոնք բազմազան են։ Կարծում եմ՝ անգամ 2-3% անկումն այս տարվա համար, երևի թե, հակված կլինենք համարել նվաճում։
Այս տեմպերով Հայաստանը կհասցնի՞ ամբողջությամբ կատարել բյուջեով պլանավորված ծախսերն ու եկամուտները։ Այսօր որքանո՞վ է կարևոր կապիտալ ծախսերի դերը։
Թեև կառավարությունն ունի կուտակված միջոցների պաշար, կարծում եմ, որ բյուջեն ունի վերանայման անհրաժեշտություն։ Առաջինը՝ պետք է էապես մեծացնել դեֆիցիտը՝ թե՛ եկամուտների նվազման, թե՛ ծախսերի մեծացման տեսակետից։ Պարտքի կայունության տեսակետից կառավարությունը հետևել է նախկինում հրապարակված հարկաբյուջետային կանոններին, և չեմ կարծում, որ որևէ կերպ սա ազդի երկրի վարկունակության վրա՝ ամբողջ աշխարհն է այժմ նման իրավիճակում։ Չլինելով հարկաբյուջետային կանոններից դուրս պետական պարտքի մեծացման ջատագով՝ կարծում եմ, որ եթե կա իրավիճակ, որ իրավացիորեն պահանջում է պարտքի ժամանակավոր ավելացում, ապա դա հիմա է։ Ընդ որում, պետք է դիտարկել ոչ միայն արտաքին պարտքի հնարավորությունը։ Կարծում եմ, որ մեր ավանդական գործընկերները՝ ԱՄՀ-ն և միջազգային զարգացման բանկերը (ՀԲ, ԱԶԲ, ԵՎԶԲ և այլն), անպայման կունենան հին ու նոր գործիքներ նոր իրավիճակի համար, բայց նաև չէի անտեսի տեղական շուկան՝ Կենտրոնական բանկի հետ հստակ համագործակցության պարագայում երկու-երեք տասնյակ միլիարդ դրամ տեղական շուկայից, միգուցե, հնարավոր լինի շատ ավելի արագ հավաքագրել։
Կապիտալ ծախսերն այժմ ավելի քան կարևոր են՝ տնտեսության դանդաղման և անկման պայմաններում ավելի կարևոր գործիք չկա։ Նայեք 2009 թվականին մենք ինչքան ճանապարհ ենք կառուցել։ Պետական բյուջեի դեֆիցիտը 2008-ի 0.5%-ից հասավ 7.5 %-ի, որից 7%-ն ուղղվեց կապիտալ ծախսերի։ Դա արդեն իսկ դրեց 2010-ին տնտեսական աճի վերադարձի խնդիրը։ Ընդ որում, շփման ոչ ինտենսիվության տեսակետից, օրինակ, ճանապարհաշինարարության որոշ աշխատանքներ համադրելի են գյուղատնտեսության հետ՝ դրանք, թերևս, կարելի է վերադիտարկել սահմանափակումների համատեքստում։ Միջազգային ծրագրերով կապիտալ ծախսերի իրականացման համար շատ կարևոր է, որ միջին օղակների մենեջերները վստահություն ունենան, որ իրավասու են ապահով որոշումներ կայացնել և կայացնեն այդ որոշումները։
Հետհեղափոխական ժամանակահատվածում Հայաստանի տնտեսությունն, ըստ Ձեզ, որակական ու կառուցվածքային փոփոխություններ կրե՞լ է։
Կարծում եմ, որ առայժմ էական կառուցվածքային փոփոխություններ չկան։ Տնտեսությունը միշտ էլ իներցիայիով է շարժվում, այդ փոփոխությունների համար ավելի մեծ ժամանակ է անհրաժեշտ։
Հայաստանին որքա՞ն ժամանակ է հարկավոր այսօրվա տնտեսական կորուստները հաղթահարելու և որակական աճ գրանցելու համար։
Քանի դեռ համավարակը մոլեգնում է մոլորակով, չեմ ուզում թվեր հնչեցնել։ Երբ գլոբալ առողջապահական պատկերն ավելի որոշակի դառնա (իսկ դա բոլոր երկրների համար բոլոր առումներով առաջնային է), երևի թե հնարավոր կլինի գնահատականներ տալ։ Այժմ ունենք միայն Չինաստանի տնտեսության ոչ լրիվ վերականգնման տեմպերի նախնական թվերը, որոնք անգամ Չինաստանի դեպքում կանխատեսելու հնարավորություն չեն ընձեռում։
Բոլոր երկրների համար աշխատող միօրինակ ճշմարիտ լուծումներ գոյություն չունեն․ պետք է փնտրել առողջապահության և տնտեսության ակտիվության այնպիսի համադրում, որ դրանց գումարային կորուստները լինեն նվազագույն։ Այս լուծումը նախնական պատասխան չունի՝ կախված է վարակի տեմպերից, աշխարհագրությունից, առողջապահական համակարգի ծանրաբեռնվածությունից և գործունակությունից, տնտեսական գործունեության կառուցվածքից (գյուղատնտեսության մասնաբաժինը, հեռավար ծառայությունների հնարավորությունը և այլն)։ Որքան խիստ պահպանենք սահմանափակումների ռեժիմը, այնքան կնպաստենք խնդրի արագ լուծմանը։

Economist Vache Gabrielyan: “Armenian government loan programs are ineffective at this stage; the focus should now be on grant assistance”
Ex-deputy prime minister of Armenia, economist Vache Gabrielyan believes that the loan programs proposed by the Government to counter the economic consequences of COVID-19 are ineffective at this stage. He suggests focusing on grant assistance instead. In an interview with Hetq, Gabrielyan proposes other tools for mitigating the economic consequences as well.
Mr. Gabrielyan, the Government has developed several-phase programs to counter the economic consequences of COVID-19. In your opinion, how effective are these programs? Please elaborate which tools you consider effective and which ones not.
In substantive terms, the programs are quite comprehensive, but for impact, we need to look more closely at two factors—timing and scale. From that point of view, the programs can be divided into two parts: loan programs (although the loan programs contain a grant element, as well) and support in the form of grant assistance by the government, but not in the form of subsidizing loan interest.
I think loan programs are ineffective at this stage. They will start to become effective after a few months when normal economic activity resumes, especially in services, and considering the trends of the next few years, restructuring or reorganization will be performed. As to scale, the stated loan program sums are perhaps sufficient for addressing the SMEs’ problems, especially as they will be combined with the banks’ resources. However, in terms of injecting liquidity in the short run, especially for consumers, they were never a good tool in any crisis. I don’t object to starting them now to get them working later, but they need to be calibrated better by changing the combination of their financing terms and maturities. I don’t think, for example, that it will work to get taxes paid over the next month. This is not only about reluctance: businesses are radically uncertain about timelines and prospects, and under these circumstances, banks and borrowers find it hard to make decisions.
In the meantime, given the need to impose the state of emergency and the prospect that services (among others) will obviously not recover swiftly after the state of emergency is lifted, the focus should be on grant assistance. It must be primarily social—to make sure that wages and consumption do not fall so far that GDP recovery would take years. Then, it should provide short-term (1-3 months) relief to businesses, until the pandemic situation is more clear in Armenia and abroad.
And only then, when the recovery of the economy and external markets is more clearly outlined, loan programs will start to work. At that time, money will start flowing (albeit not too rapidly), and the targeting will be better, because banks will assess risks better than the government, and they will not lend to businesses that are unlikely to succeed.
In the meantime, however, liquidity must be injected rapidly and in much larger quantities, mostly with a social focus. “Vulnerable groups” need to be redefined: the new definition should be much wider than in social policies at normal times. With a minimum wage of 92,000 drams in Armenia (including taxes), and half of the employees earning between 120 and 125 thousand drams, many more people need assistance than the main beneficiaries of social services, and the key governmental actor does not have to be the social services agency. Given that trade and services account for around 55 percent of the Armenian economy (with trade, which is suffering the heaviest blow, accounting for about 11%, and public catering and accommodation—around 2.5%), a virtually total stoppage of the economy requires fast injection of liquidity in much larger volumes, albeit rougher and less targeted; this is what most countries are doing.
In addition to speed, scale is crucial. The current amount needs to be multiplied several-fold. I don’t want to project the course of the pandemic, but I think that the current mode of self-isolation will perhaps be continued at least until May; therefore, proportionate funds have to be spent. It is also necessary to present the next months’ prospect to businesses as soon as possible, so that they can plan whom to send on leave, whom to transfer to other schedules, how to line up their staffing on duty shifts, and so on. Not many of them have excess working capital to be able to persevere for an indefinite term. Even in case of lending from the banks, they need to know their liquidity need for the next week, month, and quarter, or whether they should prepare for even deeper structural problems.
In this situation, what tools can be be used to minimize the negative economic impact?
Following the logic above, in addition to the 9 measures put forward by the Government, I would mention further 4 potential areas. First, subsidizing utility expenses for a broadly defined social class (we have such experience, no need to reinvent the wheel). Second, highly targeted tax deferrals for SMEs, in specific cases, also for some large enterprises regarded as criticial for certain reasons. I do not mean long-lasting tax holidays, but short -1 to 2 months. Third, if necessary, injecting liquidity into the banking system and the economy more agressively, even through a quantitative expansionary policy (when the Central Bank purchases financial assets). Fourth, in addition to the activities that are already underway, focused in-kind assistance to agriculture. I mean first of all water, seeds, fertilizers, fuel, etc.
Often, to improve the targeting of spending, the state can provide assistance not in form of cash but in form of vouchers and stamps that can be used only for specific goods or services. However, this measure requires more time to be invested, and I do not think we will manage to do it now.
I am certain that the Government is discussing many measures, maybe much better ones, and measures that are accurate to a decimal point. At this stage, however, their targeting accuracy is not important but what matters is that they [the measures] are adopted quickly and implemented even more quickly.
Obviously, the current situation and the external impulses will significantly lower Armenia’s growth this year. How likely is this a great recession?
The likelihood is very high (both in the Republic of Armenia and globally; this is not an Armenian phenomenon) and many people maintain that it is already a reality. For Armenia, for instance, the Central Bank is projecting a growth of up to one percent (although the range of accuracy is very wide). Vahram Avanesyan, former Minister of Economy, estimates that the decline would be 6 % globally and 11 % in Armenia. International estimates also vary; however, generally a recession is anticipated. At this moment, I cannot provide an accurate estimate; the estimates would significantly depend on the host of regimes restricting work and interactions due to the virus dynamics. I think that we would even be inclined to consider a decline of 2-3% as an achievement for this year.
At such pace, would Armenia manage to fully execute the expenditure and revenue planned in the budget? How important is the role of capital spending today?
While the government has accumulated resources, I think that the budget needs to be revised. First, the deficit has to be significantly widened, both in terms of decreased revenue and increased expenditure. With respect to debt sustainability, the government has followed the previously published fiscal rules, and I don’t think it will have any impact on the country's creditworthiness – the entire world is in a similar situation. Although I am not a supporter of increasing public debt beyond the fiscal rules, I think that the situation now it one, which justly requires a temporary increase in debt. Meanwhile, the external debt should not be considered as the only possibility. I think that our traditional partners, the IMF and international development banks (WB, ADB, EBRD, etc.) would certainly have old and new instruments for the new situation, but I would also consider the domestic market; in cooperation with the Central Bank twenty to thirty billion drams could possibly be raised in the domestic market more quickly.
Capital spending now is more than important: no instrument is more important amid the economic slowdown and downturn. Consider how many roads we built in 2009. The fiscal deficit reached 7.5% from 0.5 % in 2008 of which 7 % was channeled to capital spending. It set the stage for the growth rebound in 2010. In addition, in terms of low-intensity interactions, some road construction activities, for instance, are comparable to agriculture, and they perhaps could be reconsidered in the context of the restrictions. For execution of capital spending under international projects it is very important that mid-level managers have confidence that they are authorized to take safe decisions and take those decisions.
In your opinion, has Armenia’s economy undergone qualitative and structural changes in the post-revolution period?
I think that so far there have been no significant structural changes. The inertia has kept the economy in motion; such changes require much longer time.
How much time would Armenia need to overcome the economic losses of today and to achieve qualitative growth?
As long as the pandemic is raging across the planet, I do not want to announce numbers. When the global health picture becomes more certain (and it is of primary importance for all countries in all respects), then it might be possible to provide estimates. Now we only have the preliminary numbers on the pace of partial recovery of the Chinese economy, which do not even allow making forecasts for China.
There is no one-size-fits-all solution for all countries; such a mixture of health and economic activities should be pursued that has minimal aggregate losses. This solution does not have an initial answer; it depends on the pace, geography, health system workload and ability to function, structure of the economic activity (share of agriculture, possibility to provide remote services, etc.). The more strictly we comply with the regime of restrictions, the more we would contribute to the quick solution of the problem.