Մարտի 14-ից մինչև օրս հայրենիք է վերադարձել Հայաստանի մոտ 22 հազար քաղաքացի
Մարտի 14-ից մինչև օրս հայրենիք է վերադարձել Հայաստանի Հանրապետության մոտ 22 հազար քաղաքացի: Այս մասին այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին հայտարարեց արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը՝ ընդգծելով, որ երկրների աշխարհագրությունը շատ լայն է: Նրա խոսքով՝ ապրիլի 21-ի դրությամբ Հայաստան վերադառնալու ցանկություն է հայտնել ևս 1283 քաղաքացի:
Ըստ փոխարտգործնախարարի՝ իրենց վերադարձին սպասող և արտերկրում գտնվող Հայաստանի քաղաքացիներին ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները փորձում են ապահովել ժամանակավոր կեցավայրով, որպեսզի այդ շրջանը քաղաքացիները նորմալ պայմաններում անցկացնեն:
«Մենք ստեղծում ենք անհրաժեշտ պայմաններ, որպեսզի մեր հայրենակիցներին վերադարձնենք Հայաստան: Որևէ այլ միջամտում, բացի Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություններից, չի կարող լինել արդյունավետ, և չի կարող օգնել կամ արագացնել ՀՀ քաղաքացու վերադարձը Հայաստան»,- նշեց Ավետ Ադոնցը:
Անդրադառնալով Մոսկվայի «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում մնացած Հայաստանի քաղաքացիներին՝ Ավետ Ադոնցը վստահեցրեց, որ արտերկրում գտնվող և հայրենիք վերադառնալու ցանկություն հայտնող ՀՀ բոլոր քաղաքացիների տեղափոխումը կկազմակերպվի: «Դոմոդեդովո»-ից ՀՀ քաղաքացիների դուրսբերման մասին փոխարտգործնախարարը նշեց, որ Հայաստանի բոլոր քաղաքացիները պետք է ենթարկվեն տվյալ երկրի կառավարության սահմանած պահանջներին:
«Ռուսաստանում մեր դեսպանությունը ձևավորել է մի մեխանիզմ, որի արդյունքում մեր քաղաքացիները ունենում են ժամանակավոր կեցավայր՝ մինչև որ չկայանա նրանց վերադարձը իրականացնող թռիքչը: «Դոմոդեդովո»-ում հավաքվելու կարիք չկա: Կոչ եմ անում համագործակցել մեր դեսպանության հետ: Մեր աշխատանքները ընթացքում են, և եթե երեկ ու նախորդ օրն ունեցանք վերադարձի թռիչքներ Կրասնոդարից և Ռոստովից, ապա մոտ օրերս կլինեն նաև Ռուսաստանի այլ քաղաքներից՝ Մոսկվայից, և այլն»,- ասաց Ավետ Ադոնցը:
Հարցին, թե Հայաստանի արտգործնախարարության, դեսպանությունների և հյուպատոսարանների աշխատակիցների շրջանում վարակման դեպքեր եղե՞լ են, Ավետ Ադոնցը բացասական պատասխան տվեց:
Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալը նշեց նաև, որ այս պահին իրականացվում է 6 միլիոն դոլար բյուջե ունեցող ծրագիր՝ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության կողմից:
«Հայաստան կբերվեն ատոմային մեթոդների հիման վրա ստեղծված նոր տիպի մոտ 2000 թեստեր, որոնք մի քանի ժամվա ընթացքում տալիս են թեստավորման արդյունքները»,- ասաց փոխարտգործնախարարը:

На родину вернулись 22 тысячи граждан Армении
Начиная с 14-го марта по сей день в Армению вернулись около 22 тысяч граждан РА. Об этом на сегодняшней пресс-конференции сообщил заместитель министра иностранных дел Авет Адонц, отметив широкую географию стран, откуда хотят вернуться наши соотечественники.
Такое желанию по положению на 21 апреля изъявили еще 1283 человека.
Диппредставительства РА стараются обеспечить возвращающихся на родину граждан временным жильем, чтобы период ожидания они проводили в нормальных условиях.
Касаясь остававшихся в московском аэропорту “Домодедово” наших соотечественников, Авет Адонц заверил, что будет организован приезд всех желающих вернуться на родину граждан Армению.
“Наше посольство в России создало механизм, благодаря которому наши граждане на время организации авиарейса для их возвращения обеспечиваются временным жильем. Собираться в “Домодедово” не надо. Призываю сотрудничать с нашим посольством. Ведутся подготовительные работы. Если вчера и в предыдущие дни состоялись вылеты из Краснодара и Ростова, то в ближайшие дни будут организованы авиарейсы из других городов России, в том числе из Москвы”,- отметил Авет Адонц.
На вопрос, были ли случаи заражения коронавирусом среди сотрудников посольств и консульств, заместитель главы МИД ответил отрицательно.
А.Адонц также сообщил, что в настоящее время Международное агентство атомной энергетики осуществляет программу с бюджетом в 6 млн долларов.
“В Армению будут доставлены созданные на основе атомных методов около 2000 тестов нового типа, которые дают ответ в течение нескольких часов”,- сказал замминистра ИД.