Բնակիչ-սպառողների համար գազի գինը կմնա նույնը, այլ խմբերի համար՝ կբարձրանա. «Գազպրոմ Արմենիա»-ն շահում է
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն այսօրվա նիստին որոշեց անփոփոխ թողնել բնակչությանը վաճառվող գազի սակագինը։ Միևնույն ժամանակ, որոշվեց բարձրացնել խոշոր սպառողներին վաճառվող գազի գինը։ Արդյունքում՝ գազի միջին կշռութային գինը բարձրանում է։
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն այսօր հերթական անգամ քննարկում էր «Գազպրոմ Արմենիա»-ի ներկայացրած՝ սպառողներին վաճառվող գազի սակագների բարձրացման հայտը։
Այս տարվա ապրիլի 1-ին «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով՝ սպառողներին վաճառվող բնական գազի սակագների վերանայման հայտով, որով առաջարկվել է բոլոր սպառողների համար սահմանել միասնական 283.14 ԱՄՆ դոլար (135.9 հազար դրամ)՝ հազար խմ-ի դիմաց։
Այսօրվա գործող սակագնով այն 255.06 դոլար է։ Այսինքն՝ ընկերությունն առաջարկում էր միջին գինը բարձրացնել միանգամից 11 %-ով։ Ընկերությունը պնդում է, որ ներկայից սակագներով աշխատել այլևս հնարավոր չէ։
Սակայն, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշեց սահմանել ոչ թե 283.14 դոլար, այլ՝ 266.71 դոլար։ Այսպիսով, գազի միջին կշռութային գինը բարձրանում է 4.6 %-ով։ Եվ, բոլոր դեպքերում, «Գազպրոմ Արմենիա»-ն շահում է այս որոշումից։
Սակայն, ոչ բոլորի համար է գազի գինը բարձրանալու նշված 4.6 %-ով չափով, քանի որ այսօր գազը սպառողներին է հասնում տարբեր գնային սանդղակով՝ ըստ սպառողական խմբերի։
Ըստ նոր որոշման՝ բնակչությանը վաճառվող բնական գազի սակագինը կմնա անփոփոխ՝ հազ. խմ-ի դիմաց 139 հազ. դրամ:
Անփոփոխ կմնա նաև սոցիալապես անապահով խավին վաճառվող գազի գինը՝ հազ. խմ-ի համար 100 հազ. դրամ։
Փոխարենը կթանկանա գյուղատնտեսության ոլորտում գործունեություն իրականացնող ջերմոցային տնտեսությունների համար և վերամշակող՝ պահածոների, խմիչքների, կանթանամթերքի արտադրությամբ զբաղվող ընկերություններին վաճառվող բնական գազի սակագինը. նրանք հազ. խմ-ի դիմաց կվճարեն 224 դոլար՝ ներկայիս 212-ի փոխարեն:
Եվ մնացած սպառողներին, այդ թվում՝ ջերմային էլեկտրակայաններին վաճառվող բնական գազի համար, ամսական մինչև 10 հազ. խմ գազ սպառման դիմաց սահմանվում է 139 հազ. դրամ/հազ. խմ։ Իսկ ամսական 10 հազ. խմ-ն գերազանցողների համար՝ 255.91 դոլար։
Նշված սակագները ուժի մեջ են մտնելու այս տարվա հուլիսի 19-ից։
- Խոշոր սպառողների համար գազի գնի հնարավոր բարձրացումը կարող է հանգեցնել ապրանքների թանկացման
- ՀԾԿՀ-ն «Գազպրոմ Արմենիա»-ին առաջարկում է գազը թանկացնել ոչ թե ակնկալվող 11%-ով, այլ՝ 4.6%
«Գազպրոմ Արմենիա»-ի տնօրեն. «Գազի գնի 255 դոլարից ընկերությանը 16 դոլարն է մնում»
Սպառողների համար գազի սակագները վերջին անգամ վերանայվել և ուժի մեջ են մտել 2016 թվականի հուլիսի 1-ից։
Ըստ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) սակագնային քաղաքականության վարչության պետ Աշոտ Ուլիխանյանի՝ Հայաստանի գազամատակարարման համակարգում լիցենզավորված գործունեություն է իրականացնում երկու ընկերություն՝ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն և «Տրանսգազ» ՍՊԸ-ն։ «Գազպրոմ Արմենիան» զբաղվում է բնական գազի ներկրմամբ և համակարգի օպերատիվ տեխնոլոգիական կառավարմամբ, գազի բաշխմամբ ու վաճառքով։ «Տրանսգազ» ՍՊԸ-ն գազի փոխադրումն ու ստորգետնյա պահեստարանների շահագործումն է ապահովում։
Ուլիխանյանը նիստին ևս մեկ անգամ ներկայացրեց, թե ինչ հաշվարկներ են հիմք հանդիսացել նոր սակագների որոշման համար։ Ինչպես նշվեց, «Գազպրոմ-Արմենիա»-ի հաշվարկներով՝ գազի մատակարարման անհրաժեշտ հասույթը տարեկան կազմում է 234.6 մլրդ դրամ, մինչդեռ հանձնաժողովի աշխատակազմն անհրաժեշտ և հիմնավորված է համարել 221 մլրդ դրամ մեծությունը։ Հաշվի է առնվել ներկրվող գազի արժեքը, աշխատավարձային ֆոնդը, բարենորոգումները, նյութական ծախսերը և այլն։
Այսպես, ներկրվող գազի արժեքը թե՛ հանձնաժողովի, թե՛ «Գազպրոմ Արմենիա»-ի հաշվարկներով 173 մլրդ դրամի շրջանակներում է։
Երկրորդ էական գործոնը աշխատավարձի հաշվարկն է, որը, ըստ «Գազպրոմ Արմենիա»-ի, պետք է կազմի 18.9 մլրդ դրամ` 6 954 աշխատողների համար, որոնց միջին աշխատավարձը ամսական կկազմի 227 հազար դրամ։ Մինչդեռ հանձնաժողովը համարում է, որ պետք է ծախսերը օպտիմալացվեն՝ աշխատակիցների քանակը կրճատելով և դարձնելով 5 383, որոնց միջին աշխատավարձը 227 հազար դրամ մակարդակում պահպանելու պարագայում աշխատավարձային ֆոնդը կկազմի 14.7 մլրդ դրամ։
Տարբերվում են նաև բարենորոգման և նյութական ծախսերը, որոնք ընկերության հաշվարկներով կազմում են 11.4 մլր դրամ, մինչդեռ հանձնաժողովը հիմնավորված է համարում 7 մլրդ դրամը։
Արդյունքում, սպառողներին վաճառվող բնական գազի միջին կշռված սակագինը «Գազպրոմ Արմենիա»-ի ներկայացրած 283.14 դոլար/հազ. խմ-ի փոխարեն հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հաշվարկել է 266.71 դոլար/հազ. խմ արժեքը՝ ներառյալ ԱԱՀ-ն։
«Գազպրոմ Արմենիա»-ն առաջարկում էր բոլորի համար սահմանել մեկ միասնական սակագին։ Մինչդեռ հանձնաժողովի աշխատակազմը որոշեց պահպանել սպառողական խմբերի տարբերակման մոտեցումը։

Для населения газ не подорожает, для остальных потребителей цена повысится
Комиссия по регулированию общественных услуг на сегодняшнем заседании решила оставить неизменным тариф на газ для населения. В то же время для крупных потребителей тариф повысится. В результате подскочит и средневзвешенная цена на голубое топливо.
Сегодня КРОУ в очередной раз обсудила заявку ЗАО “Газпром Армения” на повышение тарифа на газ для потребителей.
1 апреля этого года компания обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг с заявкой на пересмотр цены на природный газ. Предусматривалось установить для всех потребителей единый тариф - 283.14 доллара США (135.9 тыс.драмов) за тысячу кубометров вместо действующего тарифа 255.06 доллара. Иными словами, средняя цена на газ должна была повыситься сразу на 11%. “Газпром Армения” утверждает, что работать по действующему тарифу уже невозможно.
Однако КРОУ предложила новый тариф – не 283.14, а 266.71 доллара. Таким образом, средневзвешенная цена на голубое топливо повысится на 4,6%. Во всех случаях “Газпром Армения” выиграет от этого решения.
Газ, однако, подорожает на 4,6% не для всех абонентов.
Согласно новому решению, стоимость газа, продаваемого населению, останется неизменной – 138 тыс. драмов за тысячу кубометров. Не повысится и тариф для социально необеспеченного слоя – 100 тыс. драмов за 1000 кубометров.
А вот действующие в сельскохозяйственной сфере тепличные хозяйства и компании, занимающиеся производством консервов, напитков, молочной продукции, станут платить больше – 224 доллара вместо действующих сейчас 212 долларов за тысячу кубометров.
Новые тарифы вступят в силу с 19 июля этого года.
В последний раз тарифы на газ были пересмотрены и вступили в силу 1 июля 2016 г.
По словам начальника управления тарифной политики Комиссии по регулированию общественных услуг Ашота Улиханяна, в системе газоснабжения Армении лицензированную деятельность осуществляют две компании – ЗАО “Газпром Армения” и ООО “Трансгаз”. Первая занимается поставкой природного газа, оперативно-технологическим управлением системой, распределением и продажей газа, вторая – обеспечивает транспортировку газа и эксплуатацию подземных хранилищ.
На заседании КРОУ Улиханян еще раз пояснил, какие расчеты послужили основанием для принятия решения об установлении новых тарифов. Было отмечено, что по расчетам “Газпром Армения” необходимая прибыль при поставке газа составляет 234.6 млрд драмов, между тем комиссия посчитала обоснованной сумму в 221 млрд драмов. Были учтены такие факторы, как стоимость импортируемого газа, фонд заработной платы, реформы, материальные расходы и т.д.
Согласно расчетам и КРОУ, и компании “Газпром Армения”, стоимость поставляемого газа составляет порядка 173 млрд драмов.
Вторым существенным фактором является фонд заработной платы, который, по мнению “Газпром Армения”, должен составлять 18.9 млрд драмов для 6.954 работников, получающих в среднем 227 тыс.драмов в месяц. Между тем комиссия считает необходимым оптимизировать расходы, сократив число сотрудников до 5.383. В случае сохранения их зарплаты в размере 227 тыс.драмов фонд заработной платы составит 14.7 млрд драмов.
Материальные расходы, по расчетам компании, составляют 11.4 млрд драмов, тогда как КРОУ считает обоснованной сумму в 7 млрд драмов.
В результате средневзвешенная цена на природный газ для потребителей Комиссия по регулированию общественных услуг рассчитала в размере 266.71 доллара за тысячу кубометров, включая НДС, вместо представленной компанией суммы в 283.14 доллара за тысячу кубометров.
Компания “Газпром Армения” предлагала установить для всех абонентов единый тариф, между тем КРОУ решила сохранить дифференцированный подход к расчету цены на газ для различных групп потребителей.