Մերժվել է ՊԵԿ-ի վերաքննիչ բողոքը, իսկ Վարդան Հարությունյանը վճռաբեկ նոր բողոք է ներկայացրել
Հոկտեմբերի 28-ին Վարչական վերաքննիչ դատարանը որոշել է Պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացրած վերաքննիչ բողոքը մերժել՝ Վարչական դատարանի 2019 թվականի օգոստոսի 6-ի վճիռը թողնելով անփոփոխ։
Նշենք, որ օգոստոսի 6-ին Վարչական դատարանը ՊԵԿ-ին պարտավորեցրել էր «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ին տրամադրել չինական «Պաքս Թեքնոլոջի» և թայվանական «Միտաք Ինֆորմեյշն Թեքնոլոջի» ընկերությունների հետ կնքած բոլոր պայմանագրերի պատճենները՝ բացահայտելով այն տեղեկությունները, որոնք, ըստ կառավարության որոշման, համարվում են գաղտնի։
Դրանից հետո կառավարությունը գաղտնազերծեց ՀԴՄ-ների գնման որոշումները, և «Հետաքննող լրագրողներ» կազմակերպությունը ՊԵԿ-ից ստացավ գնման պայմանագրերի մի մասը։ Այնուամենայնիվ, Պետական եկամուտների կոմիտեն վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ օգոստոսի 6-ին հօգուտ «Հետաքննող լրագրողներ»-ի կայացված վճռի դեմ։
Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների գործով սա դատական միակ զարգացումը չէ։
Հոկտեմբերի 5-ին Վճռաբեկ դատարանը վերադարձրել է ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանն ընդդեմ «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի գործով Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ բերված վճռաբեկ բողոքը:
Դատարանը թերությունները շտկելու և վճռաբեկ բողոքը կրկին ներկայացնելու համար սահմանել էր որոշումը ստանալուց հետո հնգօրյա ժամկետ։ Վարդան Հարությունյանի ներկայացուցիչները հոկտեմբերին 15-ին ներկայացրել են շտկված վճռաբեկ բողոքը։
Նշենք, որ Քաղաքացիական վերաքննիչ դատարանը հուլիսի 31-ին որոշել է բավարարել «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի վերաքննիչ բողոքը՝ բեկանելով առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի մարտի 11-ին կայացրած վճիռը և ամբողջությամբ մերժել ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանի հայցը: Դատարանը նաև որոշել է Վարդան Հարությունյանից հօգուտ «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի բռնագանձել 10.000 դրամ՝ որպես պետական տուրք նախապես վճարված գումար:
Հիշեցնենք՝ ՊԵԿ նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանը հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան՝ ընդդեմ «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի։ Նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյան պահանջում էր, որպեսզի լրատվամիջոցը հատուցի իր պատվին, արժանապատվությանը պատճառված վնասը, ինչպես նաև հրապարակայնորեն հերքի զրպարտություն համարվող փաստական տվյալները:

Апелляционная жалоба КГД отклонена. Вардан Арутюнян подал кассационную жалобу
Апелляционная жалоба Комитета госдоходов отклонена. Решение Административного суда от 6 августа 2019 г. остается в силе. Такое решение принял 28 октября Административный апелляционный суд.
6 августа Административный суд обязал КГД предоставить копии всех договоров, заключенных с китайской компанией “Пакс Текнолоджи”  и тайваньской компанией “Митак Информейшн Текнолоджи”, а также сведения, которые, согласно решению правительства Армении, считаются конфиденциальными.
После этого правительство рассекретило решения о закупках контрольно-кассовых аппаратов, благодаря чему электронное издание Hetq.am получило от КГД копии части договоров о закупках данного ведомства.
Тем не менее, Комитет госдоходов обратился в Административный суд с апелляционной жалобой на решение, принятое в пользу общественной организации “Журналисты-расследователи”.
Это не единственное обстоятельство по делу о закупках контрольно-кассовых аппаратов.
5 октября Кассационный суд вернул кассационную жалобу на решение Апелляционного суда, принятого по иску бывшего председателя КГД Вардана  Арутюняна к общественной организации “Журналисты-расследователи”.
Суд установил 5-дневный срок с момента получения решения для устранения недостатков и подачи повторной кассационной жалобы. 15 октября представители Вардана Арутюняна подали откорректированную кассационную жалобу.
Отметим, что 31 июля Апелляционный гражданский суд решил удовлетворить апелляционную жалобу ОО “Журналисты-расследователи”, отменив решение суда первой инстанции от 11 марта, и полностью отклонил иск Вардана Арутюняна. Суд также решил взыскать с бывшего председателя КГД в пользу ОО “Журналисты-расследователи” 10 тысяч драмов в качестве предварительно уплаченной госпошлины.
Напомним, что В.Арутюнян подал судебный иск против ОО “Журналисты-расследователи”. Бывший высокопоставленный чиновник требовал от СМИ компенсацию за ущерб, причиненный его чести и достоинству, а также публичного опровержения считающихся клеветой фактологических данных.