ՊԵԿ-ը բողոքարկել է ՀԴՄ-ների գնման պայմանագրերը տրամադրելու վճիռը
Պետական եկամուտների կոմիտեն վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել վարչական դատարանի՝ օգոստոսի 6-ին հօգուտ «Հետաքննող լրագրողներ»-ի կայացրած վճռի դեմ։
Նշենք, որ օգոստոսի 6-ին վարչական դատարանը որոշեց «Հետաքննող լրագրողներ»-ի հայցը բավարարել մասնակի։ Մասնավորապես՝ դատարանը ՊԵԿ-ին պարտավորեցրեց տրամադրել չինական «Պաքս Թեքնոլոջի» և թայվանական «Միտաք Ինֆորմեյշն Թեքնոլոջի» ընկերությունների հետ կնքված բոլոր պայմանագրերի պատճեները՝ փակելով այն տեղեկությունները, որոնք, ըստ կառավարության որոշման, համարվում են գաղտնի։ Բացի այդ, ՊԵԿ-ը պարտավոր է պարզաբանել՝ արդյոք այս ընկերությունների հետ կապ է հաստատել հայաստանյան ներկայացուցիչների միջոցով: Եթե այո, ապա ովքեր են նրանք։
Պետական եկամուտների կոմիտեն վերաքննիչ դատարան ներկայացված բողոքում նշել է, որ դատարանը բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ չի վերլուծել այս գործի քննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցները։
«Այն, որ այդ որոշումներում (ի նկատի ունի կառավարության որոշումները-հեղ․) ըստ դատարանի առկա չէ որևէ կետ, որով կսահմանվեր ՀԴՄ-ների գնման գործընթացը գաղտնի ընթացակարգով իրականացնելու իրավակարգավորում, փաստում է դատարանի կողմից ներկայացված ապացույցի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտված չլինելու մասին։ Հակառակ դեպքում դատարանը չէր հանգի վերոնշյալ ներքին համոզմունքի, ինչն էլ չէր հանգեցնի դատական սխալի»,-վերաքննիչ բողոքում նշել է ՊԵԿ-ը։
Պետական եկամուտների կոմիտեն հայտնել է նաև, որ եթե գաղտնի որոշման որևէ կետով իրականացվող գործընթացը չի առանձնացվում որպես գաղտնի, ապա այդ գաղտնի որոշմամբ կարգավորվող գործընթացի բոլոր ընթացակարգերն են համարվում գաղտնի։
ՀԴՄ-ների գնման պայմանագրերի հրապարակումը «կարող է ծանր հետևանքներ առաջացնել»
Ըստ ՊԵԿ-ի՝ թեև դատարանը պարզաբանել է, որ ՀԴՄ-ների գնման մասին կառավարության որոշման վրա դրված է «գաղտնի» գրառումը, այն, միևնույն է, պետք է ունենար նաև առանձին տող՝ սահմանելով գործընթացը գաղտնի ընթացակարգով իրականացնելու իրավակարգավորում։
ՊԵԿ-ը համարում է, որ դատարանի վերլուծությունները հիմնավոր չեն, իսկ նման պայմաններում հայցվող տեղեկությունը ենթակա չէ տրամադրման։
ՊԵԿ-ը խոստանում է ՀԴՄ-ների ձեռքբերման որոշումները գաղտնազերծելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել
Կոմիտեն հայտնել է նաև, որ իրենց կողմից ձեռնարկվում են օրենքով նախատեսված միջոցառումներ՝ ՀԴՄ սարքերի գնման գործընթացի կազմակերպումը և դրա արդյունքում պայմանագրերի կնքումը կարգավորող կառավարության գաղտնի որոշումների գաղտնազերծման ուղղությամբ։
Նոր ՀԴՄ-ները վաճառվել են ինքնարժեքից մոտ 70% թանկ գնով. ՊԵԿ-ը գաղտնի է պահում պայմանագրերը
Նշենք, որ օրեր առաջ էլ պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ Վարդան Հարությունյանն է դատական հայց ներկայացրել ընդդեմ «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի։
ՊԵԿ նախկին նախագահը պահանջում է հերքել «ՀԴՄ-ները կառավարության գաղտնի որոշումով ձեռք են բերվել բարձր արժեքով. հարուցվել է քրեական գործ» հոդվածում զրպարտություն համարվող տվյալները՝ հրապարակելով պատասխանը, ինչպես նաև «Հետաքննող լրագրողներ»-ից հօգուտ Վարդան Հարությունյանի բռնագանձել 1 դրամ՝ որպես փոխհատուցում։

Комитет госдоходов обжаловал решение суда о предоставлении копий договоров закупки ККА
Комитет госдоходов подал апелляционную жалобу на принятое 6 августа административным судом решение в пользу общественной организации “Журналисты-расследователи”.
Суд обязал КГД препдоставить организации договоры покупки контрольно-кассовых аппаратов.
Отметим, что 6 августа административный суд принял решение о частичном удовлетворении иска “Журналистов-расследователей”. Суд, в частности, обязал Комитет госдоходов предоставить ОО копии всех договоров, заключенных с китайской компанией “Пакс Текнолоджи” и тайваньской компанией “Митак Информейшн Текнолоджи”, закрыв те сведения, которые, согласно решению правительства, считаются конфиденциальными.
Кроме тго, КГД обязан разъяснить, была ли установлена связь с этими компаниями через армянских представителей, и если да, то кто они.
В поданной в Апелляционный суд жалобе КГД отмечается, что суд не проанализировал всесторонне, полно и объективно доказательства, полученные в ходе расследования этого дела.
“Тот факт, что в этих решениях (то есть в решениях правительства. – Авт.), согласно суду, нет пункта, устанавливающего правовое регулирование процесса закупки ККА по конфиденциальной процедуре, подтверждает, что представленное судом доказательство не было исследовано всесторонне, полно и объективно. В противном случае суд не пришел бы к вышеизложенному внутреннему убеждению, что в свою очередь не привело бы к судебной ошибке”,- пишет в своей апелляционной жалобе КГД.
По утверждению ведомства, хотя суд пояснил, что, несмотря на наличие на решении правительства грифа “Секретно”, должна была быть отдельная строка о правовом регулировании процесса, осуществляющегся по конфиденциальной процедуре.
КГД считает, что анализ суда не является обоснованным, а в подобных условиях затребованная информация не может быть предоставлена.
Комитет также сообщил, что с их стороны осуществляются предусмотренные законом мероприятия по организации процесса закупки контрольно-кассовых аппаратов и рассекречиванию конфиденциальных решений правительства, которые регулируют процесс заключения договоров,
Напомним, что Комитет госдоходов отказался предоставить копии договоров закупки контрольно-кассовых аппаратов, сославшись на закон РА “О государственной и служебной тайне”.
Было отмечено, что эти документы содержат сведения, публикация которых может иметь тяжелые опследствия для безопасности Армении.
Общественная организация “Журналисты-расследователи” обжаловала в Административном суде решение об отказе в предоставлении договоров приобретения контрольно-кассовых аппаратов, подав иск к КГД.
Несколько дней назад бывший председатель этого ведомства Вардан Арутюнян подал судебный иск против ОО “Журналисты-расследователи”. Бывший высокопоставленный чиновник требует опровергнуть сведения, содержащиеся в статье “По конфиденциальному решению правительства контрольно-кассовые аппараты были приобретены по высокой цене. Возбуждено уголовное дело”, которые, на его взгляд, являются клеветой, а также опубликовать ответ и взыскать с “Журналистов-расследователей” в качестве компенсации 1 драм в пользу Вардана Арутюняна.