Պատերազմական հանցագործությունների վերաբերյալ բազմաթիվ ապացույցներ են ներկայացվել ՄԻԵԴ
Ադրբեջանի կողմից ռազմական հանցագործություններ իրականացնելու վերաբերյալ բազմաթիվ փաստաթղթեր են ներկայացվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ): Այս պահին ավելի մեծ փաթեթ է պատրաստվում ՄԻԵԴ ուղարկելու նպատակով:
ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում ասաց, որ պատերազմի սկսման հենց առաջին օրվանից շատ փաստաթղթեր են ներկայացվել ՄԻԵԴ, և «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի» գործերով այդ երկրների նկատմամբ դատարանի կողմից միջանկյալ միջոց է կիրառվել:
«Դրան զուգահեռ, սեպտեմբերի 27-ից՝ գրեթե ամենօրյա ռեժիմով, օր է եղել՝ նաև երկու անգամ, հավաքագրված փաստերը, ապացույցներն ուղարկվել են ՄԻԵԴ, այդ թվում՝ ռազմական հանցագործությունների հետ կապված»,- ասաց Եղիշե Կիրակոսյանը:
Մասնավորապես, ապացույցներ են ներկայացվել, ներկայում էլ պատրաստվող փաթեթում ներառվելու են փաստեր, ապացույցներ խաղաղ բնակիչների սպանության, արգելված զենքերի, այդ թվում՝ քիմիական տարրեր պարունակող զենքերի օգտագործման, ոչ ընտրանքային հարձակումների, Ադրբեջանի իշխանության ներքո հայտնված ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի, մշակութային արժեքների վնասման, ոչնչացման մասերով:
Հիշեցնենք, որ 2020թ. սեպտեմբերի 29-ին ՄԻԵԴ-ը՝ «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով, միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշում է կայացրել, որով կոչ է արել ինչպես Ադրբեջանին, այնպես էլ Հայաստանին ձեռնպահ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել քաղաքացիական բնակչության՝ Կոնվենցիայով ապահովվող իրավունքների խախտմանը, այդ թվում՝ վտանգի տակ դնել նրանց կյանքն ու առողջությունը։ Նույն որոշմամբ ՄԻԵԴ-ը կոչ է արել կողմերին կատարել Կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորությունները, մասնավորապես՝ կյանքի իրավունքի և խոշտանգումների, անմարդկային, նվաստացուցիչ վերաբերմունքի և պատժի արգելքի մասով:
Արդեն հոկտեմբերի 6-ին ՄԻԵԴ-ը, Հայաստանն ընդդեմ Թուրքիայի գործով, կրկին որոշել է կիրառել միջանկյալ միջոց` այս անգամ կոչ անելով հակամարտության մեջ ուղղակի կամ անուղղակիորեն ներգրավված բոլոր պետություններին, ներառյալ՝ Թուրքիային, զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք նպաստում են քաղաքացիական անձանց՝ Կոնվենցիայով ապահովվող իրավունքների խախտմանը և հարգել Կոնվենցիայով ստանձնած իրենց պարտավորությունները:
Հոկտեմբերի 18-ին Հայաստանի կառավարությունը Ադրբեջանի դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մեկ այլ դիմում է ներկայացրել՝ հիմնականում Ադրբեջանին մեղադրելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումներ թույլ տալու մեջ` ռազմագերիների և հակամարտության ընթացքում գերեվարված այլ անձանց նկատմամբ դրսևորվող վերաբերմունքի մասով:
Առանձին գերիների վերաբերյալ ներկայացված դիմումներով, որոնք ներկայացվել են ինչպես ՀՀ կառավարության կողմից, այնպես էլ անհատական դիմումների տեսքով, Դատարանը որոշել է կասեցնել միջանկյալ միջոցի դիմումների քննությունը և Ադրբեջանից պահանջել է տրամադրել տեղեկություններ, թե արդյո՞ք նշված անձինք գերի են ընկել, եթե այո, ապա ի՞նչ պայմաններում են պահվում և արդյոք նրանք ենթարկվել են բժշկական հետազոտության կամ բուժման:

В ЕСПЧ представлены многочисленные доказательства военных преступлений Азербайджана
В Европейский суд по правам человека представлены многочисленные документы, подтверждающие совершение Азербайджаном военных преступлений. В настоящй момент готовится увесистый пакет документов, который будет передан в ЕСПЧ.
Представитель Армении в ЕСПЧ Егише Киракосян в беседе с Hetq.am сообщил, что с первых дней начала войны в Евросуд были представлены многочисленные документы, и в рамках дела “Армения против Азербайджана и Турции” в отношении этих стран была применена промежуточная мера.
“Одновременно с этим 27 сентября практически в каждодневном режиме, бывало даже дважды в день в ЕСПЧ передавались собранные документы и доказательства, в том числе о военных преступлениях”,- сказал Е.Киракосян.
В частности, в пакет документов войдут факты и доказательства убийства мирных жителей, использования запрещенных видов оужия, в том числе содержащих химические элементы боеприпасов, невыборочных нападений, применения пыток и бесчеловечного отношения к оказавшимся в руках азербайджанцев военнопленным и гражданским лицам, повреждения, местами уничтожения культурных ценностей.
Напомним, что 29 сентября 2020 г. Европейский суд по правам человека принял решение применить в рамках дела “Армения против Азербайджана” промежуточную меру, которым призвал Азербайджан и Армению воздержаться от действий, способных привести к нарушению предусмотренных Конвенцией прав гражданского населения, в том числе по части права на жизнь, применения пыток, бесчеловечного, унизительного отношения, запрета на наказание.
6 октября ЕСПЧ применил по делу “Армения против Турции” промежуточную меру, на этот раз призвав все прямо или косвенно вовлеченные в конфликт государства, включая Турцию, воздержаться от таких действий, которые приводят к нарушению обеспеченных Конвенцией прав человека, и уважать взятые Конвенцией обязательства.
18 октября правительство Армении представило еще одно заявление о применении промежуточной меры в отношении Азербайджана, обвинив эту страну в нарушении международного гуманитарного права по части отношения, к военнопленным и другим лицам, попавшим в плен в ходе конфликта.
По заявлениям, касающимся отдельных пленных, которые были представлены как правительством РА, так и в индивидуальном порядке, Суд решил приостановить рассмотрение заявлений о применении промежуточной меры и потребовать от Азербайджана предоставить сведения о том, действительно ли указанные лица попали в плен, и если да, то в каких условиях они содержатся и прошли ли медицинское обследование или лечение.