Համահայկական հիմնադրամին հանգանակված գումարի 60%-ը տրամադրվել է Կառավարությանը. հաշվետվությունն ուշանում է
Այս հոդվածն ընթերցողներից շատերը, մեծ հավանականությամբ, գումար են հանգանակել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում։ Ավելին, ձեզնից ոմանք նվիրատվության մասին վկայող կտրոնը հրապարակել են սոցցանցերում՝ հորդորելով ընկերներին նույնպես մասնակցել դրամահավաքին։
Հիմնադրամի տնօրեն Հայկակ Արշամյանն իր հարցազրույցներից մեկում նշել է, որ «Հայաստանի պրակտիկորեն չափահաս բնակչությունը ներգրավված է եղել այս դրամահավաքին», իսկ ԱՄՆ-ից մոտ 250 հազար մարդ է նվիրատվություն արել։
Ասպիսով, հանրության համատեղ ջանքերով Հիմնադրամը հավաքել է մոտ 170 մլն ԱՄՆ դոլար, որից 60-70 մլն դոլարը՝ Հայաստանից, մնացածը՝ Սփյուռքից։
Նվիրատու «չափահաս» հանրությունը մինչ օրս ակնկալում, բայց չի ստանում հիմնադրամի թափանցիկ, համապարփակ և բաց հաշվետվությունն այն մասին, թե ինչի վրա են ծախսվել իրենց նվիրաբերած գումարները։
Պատերազմի ընթացքում իրականացվող «Մենք ենք, մեր սահմանները. բոլորս Արցախի համար» կոչվող դրամահավաքի նպատակն էր թիկունքում վերականգնողական աշխատանքներ և ծառայություններ իրականացնել։ Տարբեր հանրային ազդեցություն ունեցող անձինք և պաշտոնյաներ հորդորում էին գումար փոխանցել Համահայկական հիմնադրամին, քանի որ այն միակ վստահելի ճանապարհն է՝ պատերազմից տուժածներին օգնելու։
2020-ի հոկտեմբերին Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը որոշել է հավաքված գումարի մոտ 60 տոկոսը (մոտ 105 մլն դոլար) նվիրաբերել Հայաստանի կառավարությանը, ինչի մասին նվիրատու հանրությունը տեղեկացել է միայն նոյեմբերի 18-ին։ Ի դեպ՝ Կառավարությանը նվիրաբերած գումարի չափի մասին հիմնադրամի տնօրենը նախընտրում էր չխոսել։
Հաշվի առնելով հանրության տեղեկացված լինելու պահանջը՝ 2020թ. դեկտեմբերի 18-ին «Հետք»-ը հարցում ուղարկեց Համահայկական հիմնադրամ՝ խնդրելով տրամադրել 2020 թ.-ի հունվարի 1-ից դեկտեմբերի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում բոլոր ֆինանսական մուտքերի և ելքերի բացվածքը։ Խնդրել էինք նաև տրամադրել տեղեկություն, թե հավաքված գումարն ինչի վրա է ծախսվել, թիկունքի հատկապես ո՞ր կարիքներն են բավարարվել, և ի՞նչ ծրագրեր են իրականացվել։
Մեր հարցմանը մեկ ամսից ավելի պատասխան չստանալուց հետո զանգահարեցինք Հիմնադրամի լրատվության բաժին։ Մեկ աշխատանքային օր մեզ չէր հաջողվում կապվել բաժնի պատասխանատուներից որևէ մեկի հետ։ Հաջորդ օրը զանգահարեց մարկետինգի և հանրային կապերի հարցերով խորհրդատու Աշոտ Բարսեղյանը, ով նշեց, որ «Հետքից» այլ հարցումներ էլ են ստացել, և նշված հարցումը շփոթել են մյուսների հետ, ինչի պատճառով էլ թողել են անպատասխան։
Հունվարի 29-ին ստացանք գրություն, որում ֆինանսական մուտքերի և ելքերի բացվածքը տրամադրելու վերաբերյալ մեր հարցին Հիմնադրամը տվել էր հետևյալ պատասխանը.
«Հիմք ընդունելով հանրության պահանջը և վերջիններիս մտորումները Հիմնադրամի բարի համբավի շուրջ՝ Հիմնադրամը, առաջնորդվելով «Հիմնադրամների մասին» օրենքով, հրավիրել է միջազգային հեղինակություն վայելող անկախ աուդիտորական ընկերությանը իրականացնելու աուդիտորական ուսումնասիրություն՝ 2020 թվականի ընթացքում Հիմնադրամի կողմից կազմակերպված դրամահավաքների արդյունքում հավաքագրված գումարների և դրանց օգտագործման նպատակայնության և արժանահավատության կապակցությամբ, որի արդյունքները, հոգաբարձուների խորհրդի կողմից ընդունվելուց և հաստատվելուց հետո, կհրապարակի բաց հաշվետվություն»:
Հարցին, թե կոնկրետ ինչ ծրագրեր են իրականացվել թիկունքում, Հիմնադրամը պատասխանել էր.
«Մենք ենք, մեր սահմանները» դրամահավաքի ողջ հասույթը նպատակաուղղվում է միայն ռազմական դրության և պատերազմի հանգամանքներով պայմանավորված ենթակառուցվածքների, ֆինանսական և առողջապահական ծախսերի ֆինանսավորման, արցախցիներին անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերելու համար»։
Ստիպված եղանք ևս մեկ անգամ հեռախոսային զրույց ունենալ Հիմնադրամի ներկայացուցիչ Աշոտ Բարսեղյանի հետ՝ նշելով, որ նշված տեքստը ոչ թե պատասխանում է մեր հարցերին, այլ նման է մամուլի հաղորդագրության։ Խնդրեցինք հստակ պատասխանել մեր հարցերին, և եթե չեն տրամադրելու ֆինանսական բացվածքը, պատասխանեն, որ չեն տրամադրում։
Ստացանք երկրորդ պատասխանը, որում ասվում էր. «Հիմնադրամի կողմից կատարված ծախսերը ենթակա են հրապարակման միայն միջազգային աուդիտ և հոգաբարձուների խորհրդի կողմից վերջնական հաստատում անցնելուց հետո»։ Թե երբ կիրականացվի աուդիտ և կհրապարակվի հաշվետվությունը, պատասխանում չէր նշվում։
Համահայկական հիմնադրամի վերջին` 2018թ.-ի հաշվետվությունը հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում (azdarar.am) հրապարակվել է 2019թ.-ին։ Ըստ «Հիմնադրամների մասին» ՀՀ օրենքի 39-րդ հոդվածի՝ յուրաքանչյուր հաշվետու տարվան հաջորդող մարտի 25-ից ոչ ուշ հիմնադրամները պարտավոր են հրապարակել նվիրատվությունների և ծախսերի վերաբերյալ հաշվետվություն։ Սա ենթադրում է, որ մինչև այս ամսվա վերջ Հիմնադրամը նվիրատվությունների և ծախսերի վերաբերյալ մանրամասն հաշվետվություն պետք է հրապարակի։ Սահմանված ժամկետում հաշվետվությունը չհրապարակելու կամ թերի հրապարակելու դեպքում արդարադատության նախարարությունը կիրառում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքով նախատեսված պատասխանատվության միջոցներ, ընդհուպ հիմնադրամը լուծարելու պահանջով դատարան դիմելը:
Հայաստանի կառավարությունը Հիմնադրամի շահառուն չէ
Հայաստանի Հանրապետությունը հանդիսանում է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հիմնադիրը, իսկ կանոնադրության համաձայն՝ Հիմնադրամի սեփականությունը չի կարող օգտագործվել ի շահ իր հիմնադրի, այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետության։
«Հետքը» հարցրել է Հիմնադրամին, թե ինչո՞ւ են խախտել կանոնադրությունը՝ հավաքված գումարի մեծ մասը փոխանցելով պետբյուջե։ Հիմնադրամը, հղում անելով կանոնադրության 27-րդ կետին, նշել է, որ խախտում չի եղել։ Ըստ այդ կետի՝ հիմնադիրը (Հայաստանի Հանրապետությունը) կարող է օգտագործել Հիմնադրամի սեփականությունը, եթե հանդիսանում է կանոնադրությամբ նախատեսված շահառու։
Ըստ կանոնադրության (7-րդ կետ)՝ Հիմնադրամի շահառու են Հայաստանի, Արցախի և սփյուռքաշատ այլ երկրների բնակչությունը։ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը Հայաստանի բնակչությունը չէ, հետևապես Հիմնադրամի շահառուն չէ։ Այդ տրամաբանությամբ Հիմնադրամի հավաքած միջոցները կարող էին ուղղվել սփյուռքաշատ այլ երկրներից մեկի, ասենք` ԱՄՆ-ի կամ Ռուսաստանի կառավարություններին։
Թե ինչ իրավական հիմքով է Հայաստանի կառավարությունը վերածվել շահառուի, անհասկանալի է։ Գումարը պետական գանձապետարան փոխանցելուց հետո Հիմնադրամն այլևս որևէ լծակ չունի վերահսկելու, թե երբ և ինչ նպատակներով է այն ծախսվում։
2020թ. նոյեմբերի 19-ին «Հետք»-ի հետ զրույցում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրեն Հայկակ Արշամյանը նշել էր, որ պետբյուջե փոխանցված գումարից չի վճարվել աշխատավարձ կամ պարգևավճար, այլ «կատարվել է փախստականների հետ կապված ամբողջ գործընթացը», իրականացվել են «առողջապահական ծախսեր»։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, որ զբաղվում է արցախցիների կացարանների ապահովմամբ և հումանիտար այլ աջակցությամբ, 2020թ. դեկտեմբերի 28-ի դրությամբ «Հետք»-ին հայտնել էր, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից որևէ ֆինանսական աջակցություն չի ստացել։
2020թ. դեկտեմբերի կեսերին Արցախի առողջապահության նախարար Արարատ Օհանջանյանը «Հետք»-ին հայտնել էր, որ Արցախի շատ հիվանդանոցներ ունեն վերանորոգման կարիք. շենք-շինությունները լրջորեն վնասվել են, բոլոր հիվանդանոցների պատուհանները կոտրված են, բայց «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամից որևէ աջակցություն չեն ստացել։
Այս հարցով դիմել էինք Հիմնադրամ՝ ճշտելու, թե արդյոք hանգանակություններից նախատեսվում է օգնություն տրամադրել Արցախի առողջապահական համակարգը վերականգնելու համար։ Այս հարցը մնացել էր անպատասխան։
2021-ի հունվարի 29-ին Հայկակ Արշամյանը «Հետք»-ին հայտնել է, որ ակտիվ համագործակցում են Արցախի Հանրապետության կառավարության հետ՝ վերակառուցման աշխատանքներ իրականացնելու ուղղությամբ:
«Մեկնարկել է լայնածավալ շինարարական աշխատանքների, ինչպես նաև՝ շինարարական աշխատանքների համար անհրաժեշտ շինանյութերի ձեռքբերմանն ուղղված ծրագիր, որի նպատակն է արցախա-ադրբեջանական ռազմական գործողությունների արդյունքում տուժած բնակելի տների, բազմաբնակարան շենքերի վերակառուցման և մի շարք այլ օբյեկտներին հասցված վնասների հրատապ վերացումը: Հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ վերոնշվյալ ծրագրի ֆինանսավորումն իրականացվում է Հիմնադրամի «Մենք ենք, մեր սահմանները» դրամահավաքի միջոցներով»,- ասել էր Արշամյանը:
Իսկ 2021թ. փետրվարի 17-ի դրությամբ պարզ դարձավ, որ Հիմնադրամը դեռ գումար չի հատկացրել Արցախում բնակարանաշինության կամ այլ քաղաքաշինական ծրագրեր իրականացնելու համար։ Արցախի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը «Հետք»-ին հայտնեց, որ Հիմնադրամում «ինչ-ինչ խնդիրներ կան», ինչի պատճառով ֆինանսական հատկացումներն ուշանում են։
Հիմնադրամն անպատասխան թողեց նաև մեր՝ նվիրատուների ամբողջական ցանկի, գնումների ընթացակարգերի, ընկերությունների անվանումների մասին հարցերը։
Ինչևէ, Հիմնադրամի կայքում առկա տեղեկության համաձայն՝ հանգանակված գումարից 10 մլրդ դրամ հատկացվել է միանվագ 68 հազար դրամ և ավել դրամական աջակցություն տրամադրելու համար, (ինչը կազմում է մոտ 20 մլն ԱՄՆ դոլար), ևս 10 մլրդ ՀՀ դրամ՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված բնակավայրերի բնակիչներին միանվագ 300 000 ՀՀ դրամ աջակցության համար։
1,1 մլն դոլար հիմնադրամը հատկացրել է «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին»։
Հիմնադրամից մեզ հայտնել են, որ գնել են նաև դիզելային գեներատորներ, շտապ օգնության մեքենաներ, բժշկական սարքավորումներ ու առաջին օգնության պարագաներ, կենցաղային առաջին անհրաժեշտության իրեր, փայտի վառարաններ, հոսանքի տաքացուցիչներ, շարժական գազօջախներ, շարժական լիցքավորման կայաններ, մահճակալներ և այլ անհրաժեշտ պարագաներ։
«Այժմ էլ Հիմնադրամը մշակում է ճգնաժամի հաղթահարման կարճաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրեր»,- նշված է Հիմնադրամի պատասխանում։
Կարճաժամկետ, առավել ևս երկարաժամկետ ծրագրեր իրականացնելու համար Հիմնադրամը նոր ֆինանսների կարիք կունենա, իսկ հաշվետու և թափանցիկ մեխանիզմների առկայությունը հանրության վստահության և նվիրատվությունների շարունակականության գրավականն է։
Ուղղում. տեքստում կատարվել է փոփոխություն՝ «կառավարությանն ուղղված գումար» արտահայտությունը փոխարինվել է «պետբյուջե փոխանցված գումար» արտահայտությամբ։

60 процентов собранных пожертвований Всеармянский фонд “Айастан” передал правительству: отчет о деятельности фонда до сих пор не опубликован
В ходе второй арцахской войны большинство наших читателей, скорее всего, перечислили пожертвования во Всеармянский фонд “Айастан”. Более того, некоторые из них опубликовали в соцсетях чеки о переводе денег, чтобы воодушевить своих друзей на участие в сборе пожертвований.
Директор фонда Айкак Аршамян в одном из своих интервью отметил, что “в этом сборе пожертвований участвует практически все совершеннолетнее население Армении”, а в США – около 250 тысяч человек.
Таким образом, совместными усилиями общественности было собрано около 170 млн долларов США, из которых 60-70 – в Армении, остальная сумма – в диаспоре.
Перечислившее пожертвования “совершеннолетнее” население до сих пор не может дождаться прозрачного, всеобъемлющего и открытого отчета фонда “Айастан” о том, на что были потрачены собранные деньги.
Целью кампании по сбору денежных средств, которая проходила в дни арцахской войны под девизом “Мы и наши границы: все для Арцаха”, было выполнение различных работ в тылу. Многие публичные деятели и должностные лица призывали перечислить деньги в фонд “Айастан”, уверяя, что это единственный надежный путь оказания помощи пострадавшим от войны нашим соотечественникам.
В октябре 2020 г. Совет попечителей фонда решил передать около 60 процентов собранной суммы (примерно 105 млн долларов) правительству Армении, о чем общественность узнала лишь 18 ноября. Отметим, что директор фонда предпочитает не говорить о размере переданной правительству суммы.
Учитывая требование общественности получить информацию, Hetq.am 18 декабря 2020 г. направил запрос фонду “Айастан”, которым просил предоставить справку о всех финансовых поступлениях и расходах в период с 1 января по 15 декабря 2020 г. Мы также интересовались тем, на что были потрачены собранные деньги – в частности, какие нужды тыла были удовлетворены, какие программы реализованы.
Через месяц мы, так и не дождавшись ответа, позвонили в информационный отдел фонда. В течение всего рабочего дня нам не удалось связаться с кем-либо из сотрудников, поэтому на следующий день мы позвонили консультанту по вопросам маркетинга и общественных связей Ашоту Барсегяну. Последний сообщил, что наши запросы они получили, но перепутали их с другими запросами, поэтому оставили без ответа.
29 января фонд прислал записку, в которой на нашу просьбу предоставить данные о финансовых поступлениях и расходах был дан следующий ответ: “Учитывая требование общественности и ее обеспокоенность добрым именем Фонда, мы, руководствуясь законом РА “О фондах”, пригласили авторитетную независимую международную аудиторскую компанию для проведения аудита сумм, собранных в результате организованной Фондом кампании по сбору пожертвований, их целевого и достоверного использования. После того, как Совет попечителей Фонда утвердит результаты аудита, будет опубликован открытый отчет”.
На вопрос, какие конкретные программы были осуществлены в тылу, фонд сообщил: “Вся сумма пожертвований, которые были собраны под девизом “Мы и наши границы”, направляется на финансирование инфраструктур и медицинских расходов, обусловленных исключительно обстоятельствами военного положения и войны, оказания необходимой помощи арцахцам”.
Мы были вынуждены еще раз побеседовать по телефону с Ашотом Барсегяном и заметить, что вышеупомянутый текст напоминает пресс-релиз, а не ответ на запрос. Мы попросили дать конкретные ответы на наши вопросы, отметив также, что если они не собираются предоставлять финансовые данные, то пусть прямо скажут об этом.
После этого пришел второй ответ, в котором говорилось: “Осуществленные Фондом расходы подлежат публикации только после проведения международного аудита и окончательного утверждения его результатов Советом попечителей”. Сроки проведения аудита и опубликования отчета в ответе не были указаны.
В 2019 г. на официальном интернет-сайте публичных извещений (azdarar.am) был опубликован последний отчет Всеармянского фонда за 2018 г.
Между тем, согласно закону “О фондах”, эти организации обязаны публиковать отчеты о пожертвованиях и расходах не позже 25 марта каждого последующего отчетного года. Это означает, что отчет о пожертвованиях и расходах фонд должен опубликовать до конца этого месяца. Если это не будет сделано, то Министерство юстиции вправе применить меры ответственности, предусмотренные Кодексом административных правонарушений, вплоть до обращения в суд с требованием распустить фонд.
Правительство Армении не является бенефициаром фонда “Айастан”
Учредителем Всеармянского фонда “Айастан” является Республика Армения. Согласно Уставу, собственность фонда не может быть использована в интересах его учредителя, то есть Республики Армения.
Hetq.am поинтересовался, почему фонд нарушил Устав, передав большую часть собранной суммы правительству. Фонд, сославшись на 27-й пункт Устава, заявил, что нарушения не было. Согласно этому пункту, учредитель (Республика Армения) может использовать собственность фонда, если является предусмотренным Уставом бенефициаром.
Согласно Уставу (п.7), бенефициаром фонда является население Армении, Арцаха и крупные армянские общины других стран. Правительство Республики Армения – не население Армении, следовательно и не бенефициар фонда. В соответствии с этой логикой собранные фондом средства могут быть направлены правительствам других стран, где есть крупные армянские общины, например США или России.
Непонятно, на каком правовом основании правительство Армении превратилось в бенефициара. После перечисления суммы в госказну фонд больше не имеет рычагов контроля за тем, когда и в каких целях будут использованы эти средства.
19 ноября 2020 г. директор Всеармянского фонда “Айастан” Айкак Аршамян в беседе с Hetq.am отметил, что перечисленная правительству сумма не была использована на выплату зарплат или премиальных, а “потрачена на процессы, связанные с беженцами, и оплату медицинских расходов”.
28 декабря 2020 г. Министерство труда и по социальным вопросам, которое занимается вопросами обеспечения жильем арцахцев и оказанием им другой гуманитарной помощи, сообщило нам, что не получало от Всеармянского фонда “Айастан” какой-либо финансовой поддержки.
В середине декабря 2020 г. министр здравоохранения Арцаха Арарат Оганджанян сообщил Hetq.am, что многие больницы нуждаются в ремонте – здания-строения серьезно пострадали, во всех выбиты стекла, однако никакой помощи от фонда “Айастан” они не получили.
Мы обратились в фонд, чтобы узнать, предусмотрено ли выделение средств на восстановление системыа здравоохранения Арцаха, однако наш вопрос остался без ответа.
29 января 2021 г. Айкак Аршамян сообщил Hetq.am, что они активно сотрудничают с правительством Республики Арцах в направлении выполнения восстановительных работ.
“Стартовали широкомасштабные строительные работы, а также программа приобретения необходимых для строительства стройматериалов, цель которой восстановление жилых домов и многоквартирных зданий, пострадавших в результате арцахско-азербайджанских военных действий, а также срочное устранение ущерба, причиненного ряду других объектов. Считаем нужным сообщить, что финансирование вышеупомянутой программы осуществляется за счет пожертвований, собранных в рамках общенациональной кампании “Мы и наши границы: все для Арцаха”,- сказал Аршамян.
17 февраля 2021 г. стало ясно, что фонд пока не предоставил деньги на осуществления жилищных или градостроительных программ. Руководитель администрации президента Арцаха Артак Бегларян сообщил нам, что в фонде “возникли некоторые проблемы”, из-за которых финансовые выделения запаздывают.
Фонд оставил без ответа и наши вопросы о полном списке жертвователей, о процедурах закупок, названиях компаний.
Так или иначе, согласно информации, размещенной на сайте фонда, 10 млрд драмов из собранных пожертвований были перечислены для единовременной выплаты денежной помощи в размере 68 тысяч драмов и больше (это составляет около 20 млн долларов США) и еще 10 млрд драмов – на оказание единовременной помощи в размере 300 тысяч драмов жителям населенных пунктов, перешедших под контроль Азербайджана.
1,1 млн долларов фонд “Айастан” перечислил Фонду страхования военнослужащих.
Из Всеармянского фонда нам сообщили, что были также закуплены дизельные генераторы, машины скорой помощи, медицинское оборудование, предметы первой необходимости, дровяные печи, электрообогреватели, мобильные газовые плиты и мобильные зарядные станции, кровати, другие необходимые принадлежности.
“Сейчас Фонд разрабатывает краткосрочные и долгосрочные программы преодоления кризиса”,- говорится в ответе Всеармянского фонда “Айастан”.
Заметим, что для осуществления краткосрочных, а главное долгосрочных программ фонду потребуются новые финансовые средства, между тем залогом сохранения доверия общественности и продолжения перечисления пожертвований является наличие отчетных и прозрачных механизмов.