Ադրբեջանը հայտարարել է, որ պատերազմի ընթացքում հայկական կողմը «Իսկանդերի» երկու հրթիռ է արձակել Շուշիի վրա
Ադրբեջանի ականազերծման գործակալությունը հայտարարել է, որ ականազերծման աշխատանքների ընթացքում 2021թ․ մարտի 15-ին Շուշի քաղաքում պայթած երկու հրթիռի մասեր է հայտնաբերել։ Ըստ գործակալության՝ հայկական զինված ուժերը 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի դեմ կիրառել են «Իսկանդեր» օպերատիվ-մարտավարական համալիր՝ Շուշիի վրա արձակելով երկու հրթիռ։ Ադրբեջանի ականազերծման գործակալության հաղորդագրությունում մասնավորապես նշված է հետևյալը․
«Պայթած հրթիռների մասերի աշխարհագրական կոորդինատները հետևյալն են՝ 39°45'38.10 N 46°44'33.90E և 39°45'27.80 N 46°45'25.80 E։ Գործակալության մասնագետները հրթիռի նույնականացման համարի (9M723) ստուգման ընթացքում պարզել են, որ հրթիռի մասերը պատկանում են «Իսկանդեր» հրթիռային համալիրներին։ Նույնիսկ համացանցում բաց որոնման արդյունքում կարելի է պարզել, որ 9М723 նույնականացման համարը պատկանում է «Իսկանդերին»»։
Google Earth համակարգում տեղադրելով Ադրբեջանի ականազերծման գործակալության հրապարակած կոորդինատները՝ ստացվում է, որ ըստ ադրբեջանական կողմի՝ հայկական զինված ուժերի արձակած հրթիռները ընկել են ստորև պատկերված հատվածներում, որոնք գտնվում են անմիջապես Շուշի քաղաքում։
Հիշեցնենք, որ հայկական զինված ուժերի կողմից «Իսկանդերի» կիրառման մասին լուրերը սկսեցին տարածվել պատերազմի ավարտից անմիջապես հետո։ 2020 թվականին նոյեմբերի 18-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողության ծառայության նախկին պետ Մովսես Հակոբյանը հայտարարեց, թե հայկական զինված ուժերը իսկապես կիրառել են «Իսկանդեր», սակայն թե որ ուղղությամբ և ինչ թիրախների վրա, Մովսես Հակոբյանը չէր ցանկացել նշել։
2021 թվականի փետրվարի 16-ին երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Արմնյուզ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում գործող իշխանություններին մեղադրեց «Իսկանդերը» ուշ կիրառելու մեջ։ Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ հայկական զինված ուժերը «Իսկանդեր» կիրառել են պատերազմի վերջին օրերին՝ Շուշիի ուղղությամբ։
2021 թվականի փետրվարի 23-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, 1in.am-ին տված հարցազրույցում արձագանքելով Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը, բառացիորեն ասաց հետևյալը․
«Այդ ակնարկը, գուցե, հասցեագրված է նաև ինձ, բայց կարծում եմ՝ մերժվածը պետք է որ բազմաթիվ հարցերի պատասխան իմանա և չտա հարցեր, որոնց պատասխանն ինքը գիտի: Իսկ գուցե պատասխանե՞ն՝ ինչո՞ւ կրակած «Իսկանդեր»-ը չի պայթել կամ պայթել է, օրինակ՝ 10 տոկոսով»:
Փաշինյանի այս խոսքերից հետո գործին խառնվեց Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը՝ փետրվարի 25-ին հայտարարելով, որ ղարաբաղյան հակամարտության ընթացքում «Իսկանդեր» համալիրներ չեն կիրառվել։
Մարտի 1-ին էլ ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Մանե Գևորգյանը «Արմենպրեսի» հետ զրույցում հայտնել էր, որ ՀՀ վարչապետը և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են նաև Հայաստանի կողմից «Իսկանդեր» համալիրների կիրառման վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարությունը:
«Հայաստանի վարչապետն առկա փաստերի և տվյալների համադրության արդյունքում եկել է եզրակացության, որ իրեն այս իրավիճակի առնչությամբ ճիշտ չի զեկուցվել»,- նշել էր Մանե Գևորգյանը:

Азербайджан заявил, что во время войны армянская сторона выпустила по Шуши две ракеты ОТРК “Искандер”
15 марта 2021 года в ходе работ по разминированию были обнаружены фрагменты двух разорвавшихся в городе Шуши ракет. Сообщившее об этом Агентство по разминированию Азербайджана заявило, что в ходе 44-дневной войны армянские вооруженные силы применили против Азербайджана оперативно-тактический комплекс “Искандер”, выпустив по Шуши две ракеты.
В сообщении Агентства, в частности, говорится: “Географические координаты фрагментов разорвавшихся снарядов следующие: 39°45'38.10 N 46°44'33.90E и 39°45'27.80 N 46°45'25.80 E. В ходе проверки идентификационного номера ракеты (9M723) специалисты Агентства выяснили, что фрагменты ракеты принадлежат ракетным комплексам “Искандер”. Даже в результате открытого поиска в Интернете можно установить, что идентификационный номер 9М723 принадлежит “Искандеру”.
Размещение опубликованных Агентством по разминированию Азербайджана координат в системе Google Earth показало, что ракеты, выпущенные, по мнению азербайджанской стороны, вооруженными силами Армении, упали на представленных ниже участках, которые находятся непосредственно в городе Шуши.
Напомним, что сведения о применении “Искандера” армянскими ВС появились сразу после окончания войны. 18 ноября 2020 г. бывший начальник Службы военного контроля Министерства обороны Армении Мовсес Акопян заявил, что ВС Армении действительно применили “Искандер”, но на каком направлении и по каким мишеням, не пожелал сообщить.
16 февраля 2021 г. третий президент РА Серж Саргсян в интервью телекомпании “Армньюз” обвинил действующие власти в запоздалом применении “Искандера”. По словам Саргсяна, армянские Вооруженные силы применили “Искандер” в направлении Шуши в последние дни войны.
23 февраля премьер-министр Никол Пашинян, комментируя в интервью 1in.am заявление Сержа Саргсяна, сказал буквально следующее: “Этот намек, возможно, адресован мне, но я считаю, что человек, который был отвергнут, должен знать ответы на многие вопросы и не задавать вопросы, ответы на которые он знает. А почему бы им не сообщить, почему выпущенная ракета “Искандера” не разорвалась или разорвалась, скажем, на десять процентов?”.
После этих слов Пашиняна в дело вмешалось Министерство обороны России, которое 25 февраля заявило, что в ходе карабахского конфликта “Искандер” не применялся.
А 1 марта пресс-секретарь главы правительства РА Мане Геворкян сообщила агентству “Арменпресс”, что в ходе телефонной беседы премьер-министра Армении и президента России обсуждалось также заявление Пашиняна о применении Арменией комплекса “Искандер”.
“В результате сопоставления имеющихся фактов и данных премьер Армении пришел к выводу, что ему неправильно доложили ситуацию”,- сказала М. Геворкян.