«Հայաստան» դաշինքը պատրաստվում է «հնարավոր բոլոր միջոցներով» պայքարել գործող իշխանությունների դեմ
«Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը չի հավատում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հաշտության առաջարկին։ Այս մասին երկրորդ նախագահը հայտարարեց հունիսի 22-ին դաշինքի կենտրոնական շտաբում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսին։
Հիշեցնենք՝ նախօրեին Հանրապետության հրապարակում հրավիրած հանրահավաքին Նիկոլ Փաշինյանը բոլոր քաղաքական ուժերին կոչ արեց վերջ տալ հայհոյախոսությանը և թշնամանքին։ Նա հայտարարեց, որ Հայաստանի ու Արցախի պատմության մեջ նոր էջ է բացվում, և այդ էջը պետք է սկսել ազգային ներուժի համախմբմամբ։
Քոչարյանի կարծիքով՝ գործող իշխանությունները այնքան են ստել, որ նրանց հավատալ այլևս հնարավոր չէ։ Երկրորդ նախագահի կարծիքով՝ Փաշինյանի համերաշխության կոչը արտաքին աշխարհին ցույց տալու համար է։
«Եթե իրենք իսկապես նման տրամադրություններ ունենան, ապա առնվազն գոնե 6 ամիս պետք է պահեն այդ ոճը, որպեսզի մի քիչ հավատ ներշնչեն, որ դա իրենց իրական ցանկությունն է։ Իրենց կոչերը զրոյական արժեք ունեն։ Իրենք քայլերով պետք է ցույց տան, որ իրենց մտադրությունը դա է»,- ասաց Քոչարյանը։
Անդրադառնալով դաշինքի հետագա պայքարին՝ ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը նշեց, որ եթե նույնիսկ իրենք մանդատները վերցնեն և գնան խորհրդարան, ապա դա չի նշանակում, որ հրաժարվել են փողոցային պայքարից։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էր, որ անձամբ ինքը ցանկություն չունի մանդատը վերցնելու, սակայն համզոված է, որ եթե դաշինքի մյուս անդամները վերցնեն մանդատները, ապա դա միայն կուժեղացնի իրենց պայքարը։
«Մենք հնարավոր բոլոր միջոցներով այս իշխանության դեմ պայքարելու ենք, դա չի քննարկվում։ Խորհրդարանի մանդատները լինելու են լրացուցիչ գործիք և հնարավորություն մեր պայքարին ավելի մեծ թափ տալու համար։ Մենք ընտրություններին չենք մասնակցել մանդատներ վերցնելու համար, այլ մասնակցել ենք ամբողջական իշխանություն վերցնելու համար»,- ասաց Իշխան Սաղաթելյանը։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով՝ խորհրդարան են անցել երեք քաղաքական ուժեր՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» (53,92 %), «Հայաստան» դաշինք (21,04 %) և «Պատիվ ունեմ» դաշինք (5,23 %)։

Блок “Айастан” собирается “всеми возможными средствами” вести борьбу с действующими властями
Лидер блока “Айастан”, второй президент Роберт Кочарян не верит в предложение о примирении исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна. Об этом второй президент заявил на пресс-конференции в штабе блока сегодня, 22 июня.
Напомним, что на созванном накануне митинге на площади Республики Пашинян призвал все политические силы положить конец ругани и вражде. Он заявил, что в истории Армении и Арцаха открывается новая страница, которую нужно начать с объединения национального потенциала.
По словам Кочаряна, действующие власти столько врали, что им уже нельзя верить. Экс-президент считает, что призыв Пашиняна к солидарности предназначен для внешнего мира.
“Их призывы имеют нулевую ценность. Они своими шагами должны показать, что у них есть такое намерение”,- заявил Кочарян.
Касаясь дальнейшей борьбы блока “Айастан”, представитель Верховного органа Армении АРФ Дашнакцутюн Ишхан Сагателян отметил, что если даже они возьмут мандаты и пойдут в парламент, это не значит отказ от уличной борьбы.
Ранее Роберт Кочарян заявил, то лично он не имеет желания брать мандат, но убежден, что если остальные члены блока возьмут депутатские мандаты, то это усилит их борьбу.
“Мы всеми возможными средствами будем вести борьбу с этой властью, это не обсуждается. Депутатские мандаты станут дополнительным инструментом и дадут нам возможность придать борьбе больший размах. Мы участвовали в выборах для получения всей власти”,- заявил Сагателян.
Напомним, что по результатам прошедших 20 июня внеочередных парламентских выборов в Национальное Собрание прошли три политические силы: партия “Гражданский договор” (53,92%), блоки “Айстан” (21,04%) и “Честь имею” (5,23%).