Պատժամիջոցների տակ գտնվող իրանցիներն ավարտին են հասցրել Հայաստանի միջոցով օդանավ ձեռք բերելու հերթական օպերացիան
Իրանական «Iran Airtour Airlines» ավիաընկերությունն սկսել է շահագործել «Airbus A310» տիպի մի ինքնաթիռ, որն Իրան է տեղափոխվել Հայաստանից, բայց մեխն այն է, որ այս անգամ էլ, ինչպես նախկինում բազմիցս եղել է, մեր երկիրն Իրանին փաստացի տվել է պատժամիջոցները շրջանցելու լավ հնարավորություն:
Արեւմտյան պատժամիջոցների տակ գտնվող Իրանի ավիաընկերություններն իրենց ավիապարկը թարմ ու սարքին պահելու մեծ դժվարությունների առաջ են կանգնել վերջին տարիներին, ինչը դրդում է նրանց տարբեր զարտուղի ճանապարհներով, երրորդ երկրների միջոցով ձեռք բերել օդանավեր, որոնք կա՛մ իրենք երկինք կբարձրանան, կա՛մ պահեստամաս կդառնան իրանական բորտերի համար:
Հայաստանը տարիներ շարունակ այդպիսի ցատկահարթակ է եղել այն օդանավերի համար, որոնք իրականում ձեռք են բերվել իրանական ավիաընկերությունների կողմից, սակայն նրանց հասնելուց առաջ ժամանակավոր գրանցվել են մեր երկրում՝ ցույց տալու համար, թե իբր հայկական փոխադրողներն են շահագործողները:
Նախկինում իրանական ավիաընկերություններին ձեռք մեկնելու եւ օդանավեր փոխանցելու գործում ակտիվ են եղել հայկական «Բլյու Էյրվեյս» եւ «Վերթիռ» ընկերությունները, որոնք կապ ունեին քաղավիացիայի գլխավոր վարչության (ներկայում՝ քաղավիացիայի կոմիտե) նախկին պետ Արտյոմ Մովսեսյանի հետ: Հայաստանում սրանց անունով գրանցված ինքնաթիռները (արեւմտյան արտադրության «Airbus» եւ «Boeing») որոշ ժամանակ անց հայտնվել են գլխավորապես իրանական «Mahan Air»-ի ավիապարկում, որը 2008-ից ամերիկյան պատժամիջոցների տակ է:
Հայ-իրանական այս համագործակցության մասին նախկինում «Հետքը» գրել է: 2013-ին ամերիկյան պատժամիջոցների տակ է հայտնվել նաեւ «Վերթիռը», որը գործունեություն չի ծավալում, սակայն լուծարված էլ չէ: Իսկ «Բլյու Էյրվեյսը» պատժամիջոցների տակ չի ընկել այն պատճառով, որ 2009-ին լուծարվել է:
Հայաստանի միջոցով Իրանին օդանավ հասցնելու վերջին օպերացիան մեծ աղմուկ բարձրացրեց: Խոսքը «Fly Armenia Airways»-ի անունով գրանցված «Boeing 737-300» (հայկական գրանցումը՝ EK-FAA) ինքնաթիռի փախուստի մասին է, որի մեջ հայկական ընկերությունը մեղադրում է շվեյցարական սեփականատիրոջը՝ իրեն համարելով տուժած:
Բայց, ինչպես արդեն գրել ենք, այս վերջին միջադեպի ու Մովսեսյանին առնչվող ընկերությունների գործարքների արանքում էլի է եղել դեպք, երբ Հայաստանում գրանցված ու երբեւէ չօգտագործված ինքնաթիռները տեղափոխվել են Իրան եւ այնտեղ սկսել շահագործվել:
Խոսքը 2018 թ. հունիսին Ռումինիայից Հայաստան բերված 2 հատ «Airbus A310» օդանավերի մասին է, որոնք մեր երկրում գրանցվել էին տեղական «Armenia Airways»-ի անունով որպես EK-31001 եւ EK-31002 (երկուսն էլ արտադրվել են 1992-ին):
Երբ ինքնաթիռները Բուխարեստից դեռ չէին ժամանել Երեւան, «Հետքի» ռումինացի գործընկերները կասկած էին հայտնել, որ դրանք իրականում նախատեսված են հենց Իրանի համար: Ռումինիայում բորտերը շահագործում էր այդ երկրի ազգային փոխադրող «TAROM»-ը:
Մեր ձեռքի տակ էին հայտնվել փաստաթղթեր, ըստ որոնց, երկու ինքնաթիռները գնելու ցանկություն էր հայտնել «AerSale» կորպորացիան, որը մասնագիտացած է օդանավերի եւ ավիացիոն սարքավորումների վաճառքի, վարձակալության, տեխնիկական ծառայությունների մեջ, ինչպես նաեւ թուրքական «VEGA Aviation» ընկերությունը: Ըստ փաստաթղթերի՝ «AerSale»-ը 2 օդանավերի եւ մի քանի սարքերի (շարժիչներ, օժանդակ ուժային համակարգ) համար պատրաստ է եղել վճարել 4,6 մլն դոլար: Թուրքական կողմն առաջարկել է 3,25 մլն դոլար: Ավելի ուշ, սակայն, «TAROM»-ը փոխըմբռնման հուշագիր էր կնքել «Armenia Airways»-ի ղեկավար Առլեն Դավուդյանի հետ: Ըստ հուշագրի՝ 2 օդանավերն ու տեխնիկական մասերը գնահատվել էին 5,48 մլն դոլար (առանց հարկերի եւ այլ ծախսերի):
Հայաստանում, սակայն, օդանավերը երկար չէին մնացել: Հղում անելով «Armenia Airways»-ում մեր աղբյուրին՝ նախկինում գրել էինք, որ ինքնաթիռները տեխսպասարկման եւ ներկման համար 2018-ի օգոստոսին տեղափոխվել են Թեհրանի «Մեհրաբադ» օդանավակայան, սակայն, կրկին ըստ աղբյուրի, EK-31001-ի վրա խնդիրներ էին հայտնաբերվել, ինչը աննպատակահարմար էր դարձրել դրա հետագա շահագործումը:
«Հետքի» աղբյուրը նաեւ նշել էր, որ «Armenia Airways»-ի սեփականատեր, պարսկահայ Առլեն Դավուդյանը «A310»-երը դեպի Մերձավոր Արեւելք եւ հեռավոր ուղղություններ (օրինակ՝ Չինաստան) թռցնելու նպատակ ուներ, սակայն հետո որոշվել էր մաս-մաս իրացնել Թեհրանում մնացած տեխնիկապես անսարք EK-31001-ը:
Բրիտանական «The Independent» օրաթերթի պարսկալեզու կայքի հեղինակ, ռազմական եւ պաշտպանական ոլորտի փորձագետ Բաբակ Թաղվայիի (Babak Taghvaee) փոխանցմամբ՝ ամերիկյան պատժամիջոցները շրջանցելու եւ մարդատար օդանավեր ներկրելու համար Իրանը տարիներ շարունակ դիմել է Հայաստանի, Ղազախստանի, Ուկրաինայի, Ուզբեկստանի ու Տաջիկստանի միջնորդների օգնությանը: 2018-ին «Armenia Airways»-ի «A310»-երի տեղափոխությունը Թեհրան նա դիտարկել է հենց այս տեսանկյունից: Ըստ պարսիկ հեղինակի՝ այս օդանավերն իրականում նախատեսված էին պատժամիջոցների տակ գտնվող «Mahan Air»-ի համար: Ավիացիոն տեղեկատուները հաստատում են Թաղվայիի պնդումը:
Իսկ ի՞նչ էր եղել հետո: Եթե անսարք EK-31001-ը 2018-ի օգոստոսից հետո շարունակել էր մնալ Թեհրանում, ապա EK-31002-ը 2019-ի ապրիլին Երեւան էր վերադարձվել: Ըստ Բաբակ Թաղվայիի՝ դա տեղի էր ունեցել ամերիկյան եւ ՀՀ կառավարությունների ճնշման տակ (համեմատեք այս տարվա փետրվարին Թեհրանում վայրէջք կատարած, բայց երկար քաշքշուկներից հետո ապրիլին Երեւան բերված EK-FAA-ի միջադեպի հետ. նմանություններն ակնհայտ են):
Այդուհանդերձ, Երեւան գալուց շատ չանցած՝ 2019 թ. մայիսին, EK-31002-ը դուրս էր բերվել հայկական ռեգիստրից: Քաղավիացիայի կոմիտեում «Հետքի» աղբյուրն ու ավիատոր Հակոբ Ճաղարյանը, ով այդ ժամանակ վարչապետի խորհրդականն էր, մեզ հայտնել էին, որ փորձ է արվել օդանավը Հայաստանից դուրս բերել կեղծ ղրղզական գրանցումով, ինչը, սակայն, կանխվել է: Ի վերջո, ՀՀ ռեգիստրից հանված օդանավը օրինական կերպով գրանցվել էր Տաջիկստանում տեղական «Asia Sky Lines»-ի անունով, ինչից հետո՝ 2020 թ. հունվարին, ըստ planespotters.net-ի, «Զվարթնոցից» նորից տեղափոխվել էր Թեհրանի «Մեհրաբադ», ապա հանձնվել տեղական «Iran Airtour Airlines»-ին ու ստացել իրանական գրանցում՝ EP-MDL: 2020-ի օգոստոսից ինքնաթիռը սկսել էր թռիչքներն իրանական փոխադրողի կազմում: Դրանով ավարտին էր հասցվել էր նրա ձեռքբերման երկարատեւ արկածը:
Ինչ վերաբերում է EK-31001-ին, ապա վերջինս ՀՀ օդանավերի ռեգիստրից դուրս է բերվել 2019-ի հոկտեմբերին, սակայն, ըստ planespotters.net-ի, 2018-ի օգոստոսից մինչեւ այս տարվա նոյեմբեր կայանված էր «Մեհրաբադում»: Թվում էր, թե այն այլեւս երկինք չի բարձրանա, բայց արի ու տես, որ իրանցիները հաջողացրել են դրան երկրորդ կյանք տալ, ու այս տարվա նոյեմբերից օդանավը «Iran Airtour Airlines»-ի կազմում սկսել է իր թռիչքները: Այժմ այն կրում է իրանական EP-MDK գրանցումը:
Ստացվում է, որ 2018-ի ամռանը Հայաստան բերված «Airbus A310»-երը ի վերջո հասան այն հանգրվանին, որի վերաբերյալ կասկածներ կային դրանց արտահանման երկիր Ռումինիայում:

Находящиеся под санкциями иранцы довели до конца очередную операцию по приобретению самолета с помощью Армении
Иранская авиакомпания «Iran Airtour Airlines» приступила к эксплуатации самолета «Airbus A310», который был доставлен в Иран из Армении. Однако дело в том, что и на этот раз, как и раньше, наша страна дала возможность Ирану обойти санкции.
В последние годы подпавшие под западные санкции авиакомпании Ирана столкнулись с большими трудностями в вопросе обновления своего авиапарка, что заставляет их обходными путями, с помощью третьих стран приобретать воздушные суда, которые либо сами поднимутся в воздух, либо послужат запчастями для своих лайнеров.
На протяжении многих лет Армения служила транзитной страной для самолетов, которые в действительности приобретались иранскими авиакомпаниями. Однако перед их отправкой в Иран, эти воздушные суда регистрировались в нашей стране, дабы создать видимость их эксплуатации армянскими авиаперевозчиками.
Ранее в деле оказания помощи иранским авиакомпаниям и передачи им самолетов наибольшую активность проявляли армянские компании “Блю Эйрвейс” и “Вертир”, имевшие отношение к бывшему начальнику Главного управления гражданской авиации (в настоящее Комитет гражданской авиации) Артему Мовсесяну. Зарегистрированные на эти компании самолеты «Airbus» и «Boeing» западного производства через некоторое время оказывались в авиапарке иранской компании «Mahan Air», в отношении которой с 2008 года действуют американские санкции.
Ранее Hetq.am писал об армяно-иранском сотрудничестве в этой сфере. В 2013 году под американские санкции подпала также компания “Вертир”, которая в настоящее время не действует, но и не ликвидирована. А вот компания “Блю Эйрвейс” избежала санкций, так как в 2009 г. объявила о ликвидации.
Большой шум вызвала последняя операция по передаче Ирану самолета «Boeing». Речь идет об угоне зарегистрированного на компанию «Fly Armenia Airways» самолета «Boeing 737-300» (армянская регистрация EK-FAA), в чем армянская компания обвиняет швейцарского собственника борта, называя себя пострадавшей стороной.
Но, как мы уже писали, в период между этим последним инцидентом и сделками компаний, имеющих отношение к Мовсесяну, произошел еще один случай: зарегистрированные в Армении, но неиспользованные самолеты были доставлены в Иран, где начали эксплуатироваться.
Речь идет о доставленных в июне 2018 г. в Армению двух «Airbus A310», которые в нашей стране были зарегистрированы на местную авиакомпанию «Armenia Airways» под регистрационными номерами EK-31001 и EK-31002 (оба были произведены в 1992 г.).
Еще до прибытия самолетов из Бухареста в Ереван наши румынские коллеги высказали сомнение в том, что на самом деле эти лайнеры предназначены для Ирана. В Румынии самолеты эксплуатировались национальным перевозчиком «TAROM».
В нашем распоряжении оказались документы, согласно которым желание купить оба самолета изъявила корпорация «AerSale», специализирующаяся на продаже самолетов и авиационного оборудования, на оказании услуг по аренде, техническому обслуживанию, а также турецкая компания «VEGA Aviation». По документам за 2 самолета и несколько запчастей «AerSale» готова была заплатить 4,6 млн долларов. Турецкая сторона предложила 3,25 млн долларов. Однако позднее «TAROM» подписала с руководителем «Armenia Airways» Арленом Давудяном меморандум о взаимопонимании, согласно которому 2 самолета и технические части были оценены в 5,48 млн долларов (без учета налогов и других расходов).
Однако в Армении самолеты долго не остались. Ранее мы со ссылкой на наш источник в «Armenia Airways» писали о том, что в августе 2018 г. самолеты были доставлены в аэропорт “Меграбад” в Тегеране для прохождения техобслуживания и покраски. Однако, согласно источнику, на EK-31001 были обнаружены проблемы, что сделало его дальнейшую эксплуатацию нецелесообразной.
Источник Hetq.am также отметил, что владелец «Armenia Airways», иранский армянин Арлен Давудян собирался эксплуатировать «A310» на ближневосточных рейсах и на дальних маршрутах (например, на Китай), но потом решил продать оставшийся в Иране технически неисправный EK-31001 на запчасти.
По словам корреспондента ираноязычного сайта британской газеты «The Independent», военного эксперта Бабака Тагваи (Babak Taghvaee), Иран с целью обхода американских санкций и доставки в страну пассажирских самолетов на протяжении многих лет прибегал к посредничеству Армении, Казахстана, Украины, Узбекистана и Таджикистана. Именно с этой точки зрения Тагваи рассматривает доставку в 2018-ом в Тегеран самолетов «A310» компании «Armenia Airways». По его словам, в действительности эти самолеты были предназначены для находящейся под санкциями компании «Mahan Air». Эту точку зрения подтверждают также авиационные справочники.
А что произошло потом? Если неисправный EK-31001 после августа 2018 г. продолжал оставаться в Иране, то EK-31002 в апреле 2019-го вернулся в Ереван. По словам Бабака Тагваи, это произошло под давлением правительств США и Армении (сравните с инцидентом совершившего в феврале этого года посадку в Тегеране, однако в апреле после долгих перепитий доставленного в Ереван EK-FAA: сходство очевидно).
Несмотря на это, вскоре после возвращения в Ереван самолет EK-31002 в мае 2019 г. был исключен из армянского реестра.
Источник Hetq.am в Комитете гражданской авиации и авиатор Акоп Чагарян, который в то время был советником премьера, сообщили нам, что была предпринята попытка вывезти самолет из Армении на основании поддельной киргизской регистрации, которая, однако, была пресечена. В конце концов, исключенный из реестра РА самолет на законных основания был зарегистрирован в Таджикистане на местную авиакомпанию «Asia Sky Lines», после чего в январе 2020 г. вновь был переправлен из аэропорта “Звартноц” в тегеранский аэропорт “Меграбад”, где был передан местной компании «Iran Airtour Airlines» и получил иранскую регистрацию EP-MDL.
С августа 2020 г. самолет начал выполнять полеты в составе иранского перевозчика. Тем самым была завершена длительная операция по приобретению этого борта.
Что касается EK-31001, то в октябре 2019 г. этот самолет исключили из реестра самолетов РА, однако, согласно planespotters.net, с августа 2018 г. по ноябрь этого года он находился в аэропорту “Меграбад”. Казалось бы, что это воздушное судно больше не поднимется в небо, но иранцам удалось вдохнуть в него вторую жизнь. И с ноября этого года EK-31001 начал выполнять полеты в составе авиакомпании «Iran Airtour Airlines». Сейчас он имеет иранскую регистрацию EP-MDK.
Получается, что доставленные в Армению летом 2018 г. самолеты «Airbus A310» наконец-то прибыли в пункт назначения, по поводу чего в экспортировавшей их стране, Румынии, имелись серьезные сомнения.
В настоящее время и EP-MDL, и EP-MDK выполняют полеты из различных городов Ирана в Стамбул.
На главном снимке: самолет EP-MDK в Тегеране, 27.11.2021. Автор: Маджид Гасанхани, planespotters.net