Թուրքիայի փոխնախագահ. «Նիկոլ Փաշինյանը մարտին կայցելի Թուրքիա»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտին կայցելի Թուրքիա՝ մասնակցելու Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին։ Նման հավանականության մասին ուրբաթ օրը՝ փետրվարի 4-ին, թուրքական A Haber հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի փոխնախագահ Ֆուաթ Օքթայը։
«Չնայած վերջերս Ղարաբաղի ազատագրումն ու գործընթացը, որին մենք աջակցում ենք մինչև վերջ, ընկալվում են որպես պատերազմ, իրականում դա խաղաղության բանալին է։ Նշանակվել են հատուկ ներկայացուցիչներ, արվել փոխադարձ դրական ազդակներ։ Մենք ցանկանում ենք, որ այդ գործընթացն արագանա։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կգա Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին»,- նշել է քաղաքական գործիչը:
Չնայած թուրք պաշտոնյայի հայտարարությանը, հայկական կողմը դեռևս պաշտոնապես նման հայտարարություն չի արել։ Ավելի վաղ, հայտնի էր դարձել, որ Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին մասնակցելու հրավեր են ստացել ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը, որը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցով հատուկ ներկայացուցիչն է։
Միրզոյանը լրագրողներին հայտարարել էր, որ հայկական կողմը դեռևս վերջնական որոշում չունի մասնակցության առնչությամբ։
Դեռ հունվարի 24-ին Փաշինյանը նշել էր, որ Հայաստանը՝ Թուրքիայի հետ բանակցությունների նման դինամիկայի պահպանման պարագայում, հնարավոր է ընդունի թուրքական կողմի հրավերը և մասնակցի Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին, որը կայանալու է մարտի 11-13-ը։
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցերով հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը կայացել էր հունվարի 14-ին՝ Մոսկվայում։ Երկու երկրի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները դրական էին գնահատել այդ հանդիպումը։ Հանդիպման փաստը ողջունել էին Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Եվրամիությունը, ՆԱՏՕ-ն։

Pashinyan to Visit Turkey in March, Says Turkish VP
Turkish Vice President Fuat Oktay , during an interview yesterday with Haber TV, hinted that Armenian PM Nikol Pashinyan will travel to Turkey in March to attend the Antalya Diplomatic Forum.
Although the recent liberation of Karabakh and the process, which we support to the end, are perceived as a war, in reality it is the key to peace. Special representatives have been appointed and mutual positive signals have been made. We want that process to accelerate. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan will come to the Antalya Diplomatic Forum," the Oktay said.
Despite Oktay’s statement, official Yerevan has not said whether it will attend the forum.
Armenia Foreign Minister Ararat Mirzoyan and National Assembly Vice Speaker Ruben Rubinyan, Armenia’s special representative for normalization talks with Turkey, have been invited to the forum
Pashinyan, on January 24, noted that Armenia may accept the invitation to attend the forum to ensure the positive pace of normalization talks with Ankara.
Update: Following Turkish Vice President Oktay’s remarks on Turkish TV yesterday, an Armenian Foreign Ministry spokesperson said the government is not deliberating whether Pashinyan will travel to Turkey.