ԱԳՆ-ն չի հայտնում Ռուբեն Ռուբինյանին օգնող փորձագիտական խմբի անդամների անունները
Դեռ 2022 թվականի հունվարի 18-ին Ազգային ժողովի հերթական նիստի ժամանակ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հայկական կողմի հատուկ ներկայացուցիչ, ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը հայտարարել էր, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում իր հետ աշխատում է աշխատանքային խումբ, որը կազմված է դիվանագետներից ու ԱԳՆ աշխատակիցներից։
Ռուբինյանը հայտնել էր, որ խորհրդակցել էր նախկինում Թուրքիայի հետ բանակցողների հետ, սակայն անուններ չէր նշել։
«Հետք»-ը հարցում էր ուղարկել Արտաքին գործերի նախարարություն՝ պարզելու, թե ովքեր են ներգրավված Թուրքիայի հետ բանակցությունների փորձագիտական խմբում։ Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից հարցմանն ի պատասխան նշել են, որ Ռուբեն Ռուբինյանին փորձագիտական խորհրդատվություն տրամադրող խումբը ձևավորվել է ԱԳՆ սահմանակից երկրների վարչության հիմքով, ինչպես նաև քննարկումներ են անցկացվում ոլորտային փորձագետների հետ, որոնց անձնական տվյալնեը չեն կարող տրամադրվել՝ առանց վերջիններիս համաձայնության։ Ըստ այդմ՝ մենք ԱԳՆ-ին խնդրել էինք ոլորտային փորձագետների հետ համաձայնեցնելուց հետո, տրամադրել նրանց անունները, որին ի պատասխան՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նշել է՝ «խնդրանքը հնարավոր չէ իրականացնել, քանի որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը նման իրավասություն չունի»։
Հետևաբար, տրամաբանական հարց է առաջանում՝ եթե ԱԳՆ-ն նման իրավասություն չունի, ապա ինչու է նախորդ հարցման պատասխանի մեջ նշում, որ «անձնական տվյալները չեն կարող տրամադրվել՝ առանց վերջիններիս համաձայնության»։
Մի քանի օր առաջ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի ու Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հաջորդ հանդիպումը կկայանա Վիեննայում, որն ըստ՝ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլյութ Չավուշօղլուի, ընտրվել է հայկական կողմի առաջարկությամբ։
Հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը կայացել էր հունվարի 14-ին՝ Մոսկվայում։ Երկու երկրի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները դրական էին գնահատել այդ հանդիպումը։ Հանդիպման փաստը ողջունել էին Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, Եվրամիությունը, ՆԱՏՕ-ն։

Armenian Foreign Ministry Will Not Reveal Names of Experts Assisting Special Representative in Turkey Talks
The Armenian Foreign Ministry says it doesn't have the authority to release the names of diplomats and ministry experts assisting Armenia's Special Representative in normalization talks with Turkey.
The ministry's expanantion is somewhat confusing.
On January 18, 2022, in the Armenian National Assembly, Vice Speaker Ruben Rubinyan, appointed Armenia’s Special Representative for normalization talks with Turkey, stated that he was coordinating his work with Armenian Foreign Ministry experts and Armenian diplomats who had experience negotiating with the Ankara.
Rubinyan did not the names of those diplomats and experts.
Hetq wrote to the Armenian Foreign Ministry, requesting their names. In response, the ministry said it could not release the names without their consent.
Hetq wrote back to the ministry, requesting that it ask the individuals in questions for their consent.
The ministry responded - "It is impossible to fulfill the request, as the Armenian Ministry of Foreign Affairs has no such authority."
If this is the case, then why then why did the ministry originally write that no personal data could be released without the consent of those in question.
The next meeting of the special representatives of Armenia and Turkey will take place in Vienna. According to Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu, Armenia suggested the venue.
“Armenia wanted Vienna. They proposed to hold the second meeting either in Vienna or in Geneva. There was an unsuccessful process in Geneva in 2009. So that the same situation would not occur, Vienna was selected,” Çavuşoğlu is quoted as saying yesterday.