Մևլյութ Չավուշօղլու. «Ադրբեջանն աջակցում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը»
Ադրբեջանն աջակցում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը։ Այդ մասին հինգշաբթի օրը՝ փետրվարի 10-ին, հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն TRT Haber հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
Թուրք դիվանագետի խոսքով՝ կարգավորման գործընթացում Անկարան մշտապես խորհրդակցում է Բաքվի հետ։
«Հիմա տարածաշրջանում պետք է խաղաղություն լինի և հաստատվի համագործակցություն։ Մենք պետք է աշխատենք տարածաշրջանի զարգացման ուղղությամբ՝ իրագործելով կարևոր նախագծեր։ Դրա համար բոլոր երկրները պետք է հասկանան իրար և պետք է մասնակցեն գործընթացին։ Ոչ ոք չպետք մի կողմ մնա, ներառյալ Հայաստանը»,- նշել է Չավուշօղլուն։
Թուրքիայի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ Հայաստանը պետք է դասեր քաղի 44-օրյա պատերազմից։ «Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի ավարտից հետո մենք դրական ազդակներ ենք փոխանցել։ Ընտրություններում իր հաղթանակից հետո Նիկոլ Փաշինյանը կարևոր հայտարարություններ է արել։ Մեր նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ևս դրական է պատասխանել։ Այնուհետ մենք նշանակել ենք հարաբերությունների կարգավորման հատուկ ներկայացուցիչներ, որոնք հանդիպել են Մոսկվայում, իսկ շուտով կհանդիպեն նաև Վիեննայում։ Ադրբեջանը ևս Հայաստանի հետ խաղաղություն է ուզում»,- հայտարարել է Չավուշօղլուն։
Թուրք նախարարը նշել է, որ առաջիկայում Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հրավերով կայցելի Ադրբեջան։
Մի քանի օր առաջ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի ու Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հաջորդ հանդիպումը կկայանա Վիեննայում, որն ըստ՝ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլյութ Չավուշօղլուի, ընտրվել է հայկական կողմի առաջարկությամբ։

Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu, in an interview today with TRT Haber, said that Azerbaijan supports the normalization of Armenian-Turkish relations.
Çavuşoğlu said that Ankara is in constant consultation with Baku on the matter.
"Now, there must be peace in the region, cooperation must be established. We must work for the development of the region by implementing important projects. For this, all countries must understand each other. They must participate in the process. No one should be left out, including Armenia," Çavuşoğlu said.
The Turkish Foreign Minister said Armenia should learn lessons from the 2020 Artsakh war.
"After the end of the second Karabakh war, we conveyed positive signals. After his victory in the elections, Nikol Pashinyan made important statements. Our president, Recep Tayyip Erdogan, answered in the affirmative. Then we appointed special representatives for the normalization of relations, who met in Moscow, and will meet soon in Vienna. Azerbaijan wants peace with Armenia," Çavuşoğlu said.
The Turkish Foreign Minister noted that he will soon visit Azerbaijan at the invitation of Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov.
The next meeting of the special representatives of Armenia and Turkey will take place in Vienna. According to Çavuşoğlu, Armenia suggested the venue.