2020-ին Դրախտիկում ադրբեջանցիները սպանել են հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող կնոջը
Մարինա Հայրապետյանն իր ծնողների հետ ամբողջ կյանքում ապրել է Հադրութի շրջանի Դրախտիկ գյուղում։ Նա մանկուց ունեցել է հոգեկան առողջության խնդիրներ, նրան խնամել են ծնողները։ 2020թ․ սեպտեմբերի 30-ին Մարինեի քրոջ՝ Սուսաննայի զինծառայող որդին ծանր վիրավորվում է, նրան տեղափոխում են Երևան։ Մարինեի ծնողները հոկտեմբերի 12-ին գնում են Երևան, իրենց թոռանը տեսակցության, սակայն այլևս չեն կարողանում գյուղ վերադառնալ, քանի որ այդ ընթացքում ադրբեջանցիները շատ են մոտեցել գյուղին։ Ի վերջո, հոկտեմբերի 21-ին Դրախտիկն ամբողջությամբ անցնում է Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ, իսկ գյուղում մնացած 53-ամյա Մարինա Հայրապետյանը սպանվում է։
Մարինայի քույրը՝ Սուսաննան, «Հետքի» հետ զրույցում պատմում է, որ իրենք չեն սպասել, թե Երևան գնալուց հետո այլևս չեն կարողանալու վերադառնալ Դրախտիկ, քանի որ չեն պատկերացրել, թե ադրբեջանցիները կարող են հասնել Դրախտիկ։
«Ամսի 12-ին ծնողներս եկել են Երևան, որ տղայիս տեսնեն ու հետ դառնան, բայց էդպես էլ հետ չեն դարձել, որովհետև էլ հնարավորություն չի եղել։ Երևան գալուց առաջ չեն սպասել, որ պատերազմը էդ ձևով կվերջանա։ Բայց իմ մյուս տղան, Հադրութում էր ծառայում, վերջին օրերին գյուղում ա եղել, տեսել ա իրան, հաց ա տարել, ուզել ա հանի, բայց չի ենթարկվել ու ճակատագիրն էլ էդպես ա դասավորվել»,- ասում է Սուսաննան։
Դարխտիկ համայնքի ղեկավար Վիտալի Միրզոյանը պատմում է, որ գյուղի տարհանումը սկսել են հոկտեմբերի 10-ից հետո, երբ ադրբեջանցիները գրավել են Հադրութը։ Շրջկենտրոնի անկումից հետո Դրախտիկի գրեթե ամբողջ բնակչությունը տարհանվել է, բնակիչներից գյուղում մնացել է 40-հոգանոց աշխարհազոր՝ համայնքի ղեկավարի գլխավորությամբ։ Վիտալի Միրզոյանը նույնպես նշում է, որ Մարինայի քրոջ որդին գյուղի գրավումից օրեր առաջ պարբերաբար այցելել է Մարինային, նրան սնունդ ու ջուր է տարել, փորձել է նստեցնել մեքենան և դուրս հանել գյուղից, սակայն Մարինան չի ենթարկվել քրոջ որդուն։
Վիտալի Միրզոյանը պատմում է, որ ադրբեջանցիները գյուղի գրոհը սկսել են հոկտեմբերի 20-ին՝ հարակից անտառից, հենց այդ օրն էլ համայնքապետը հրազենային ծանր վիրավորում է ստացել և այլևս չի իմացել, թե ինչ ճակատագրի է արժանացել Մարինա Հայրապետյանը։
2021 թվականի հունվարի 21-ին Դրախտիկում որոնողական աշխատանքների ժամանակ իրենց տան բակից հայտնաբերվում են Մարինա Հայրապետյանի մասունքները։ Թեպետ հարազատները գտնված հագուստից արդեն իսկ կարողացել են ճանաչել Մարինային, սակայն կատարվել է նաև ԴՆԹ-նույնականացում, որի արդյունքները ստացվել են նոյեմբերի սկզբին։ Նոյեմբերի 6-ին Մարինա Հայրապետյանը հուղարկավորվել է Ստեփանակերտի Արմենավան թաղամասում։
Մարինա Հայրապետյանից մնացած միակ իրը նրա անձնագիրն է, որի վավերականության ժամկետը լրացել է 2015 թվականի հոկտեմբերի 5-ին։

В 2020 году азербайджанцы убили в селе Драхтик душевнобольную женщину
Марина Айрапетян всю жизнь жила с родителями в селе Драхтик Гадрутского района Арцаха. С детства у нее обнаружились проблемы с психическим здоровьем. Заботились о Марине родители. 30 сентября 2020 г. ее племянник, который был военнослужащим, получил тяжелое ранение и был доставлен в Ереван. 12 октября родители Марины отправились в столицу навестить внука и больше не смогли вернуться в село, так как оно уже было окружено азербайджанцами. 21 октября Драхтик полностью перешел под контроль вооруженных сил Азербайджана, а оставшаяся в селе 53-летняя Марина была убита.
По словам ее сестры Сусанны, они не ожидали, что, уехав в Ереван, больше не смогут вернуться в Драхтик и что азербайджанцы дойдут до их родного села.
“12 числа родители приехали в Ереван, чтобы повидаться с моим сыном и сразу уехать обратно. Но им так и не удалось вернуться в село. Они подумать не могли, что война закончится таким образом. Другой мой сын служил в Гадруте и в последние дни навестил тетю, привез ей еду. Он хотел вывезти ее, но она не согласилась. И вот так у нее сложилась судьба…” – с горечью сказала Сусанна.
Руководитель общины Драхтик Виталий Мирзоян рассказал, что жителей начали эвакуировать 10 октября. После падения райцентра почти все население Драхтика покинуло свои дома. В селе остались только 40 ополченцев во главе с руководителем общины. По словам Мирзояна, за несколько дней до захвата села племянник Марины привез ей продукты и воду, пытался усадить в машину и вывезти из села, но Марина не послушалась его.
20 октября азербайджанцы начали атаковать село, и именно в этот день глава общины получил огнестрельное ранение и не смог узнать, что случилось с Мариной.
21 января 2021 г. во время поисковых работ в Драхтике во дворе собственного дома были обнаружены останки Марины Айрапетян. Родственники опознали ее по одежде, тем не менее была проведена ДНК-экспертиза, результаты которой были получены в начале ноября. А 6 ноября Марину Айрапетян похоронили на кладбище в Степанакерте.