Չթողնելով հայրենի Տողը․ ադրբեջանցիները Մարտիկ Ավետիսյանին սպանել են իր տան բակում
Մարտիկ Ավետիսյանը կնոջ և երեք երեխաների հետ ապրում էր Հադրութի շրջանի Տող գյուղում։ Նրանք զբաղվում էին հողագործությամբ և անասնապահությամբ։ 2020թ․ արցախյան պատերազմի օրերին Մարտիկ Ավետիսյանը կնոջն ու երեխաներին տեղափոխում է Ստեփանակերտ, իսկ ինքը վերադառնում է Տող։ 2020թ․ հոկտեմբերի 21-ին գյուղ ներխուժած Ադրբեջանի զինված ուժերը սեփական տանը սպանում են 57-ամյա Մարտիկ Ավետիսյանին։
Մարտիկ Ավետիսյանը ծնվել է 1963 թվականին Տող գյուղում։ Երկար տարիներ ապրել և աշխատել է Ռուսաստանում, սակայն վերջին տարիներին մշտապես Տողում է եղել, հող է մշակել, անասնապահությամբ զբաղվել։ 2003 թվականին ամուսնացել է, կինը՝ Էվելինան, Հադրութի շրջանի Ուխտաձոր գյուղից է։
Վերջինս «Հետքի» հետ զրույցում պատմում է, որ երբ ադրբեջանցիները, գրավելով Հադրութի շրջանի մի շարք բնակավայրեր, արդեն իսկ մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա են եղել իրենց գյուղից, Տողի համայնքապետը եկել է իրենց տուն և ասել, որ պետք է տարհանվեն գյուղից։ Այդ ժամանակ Մարտիկ Ավետիսյանն ու իր ավագ որդին՝ 16-ամյա Նորայրը, եղել են իրենց այգում, որն իրենց տնից շատ հեռու է։ Էվելինան ամուսնուն ասել է Տողից դուրս գալու անհրաժեշտության մասին, սակայն Մարտիկ Ավետիսյանը չի ցանկացել լքել գյուղը։
«Գնացել եմ ամուսնուս մոտ, ասել եմ՝ թուրքը գալիս ա, մտել են Հադրութ։ Ասում ա՝ թուրքը ոնց կարա հասնի ստեղ։ Ասում եմ՝ արի գոնե էրեխուն բերենք տուն, հետո մի բան կմտածենք։ Վերջը զոռով բերում եմ տուն ամուսնուս ու էրեխուն։ Մի օր մնում ենք։ Հաջորդ օրը քույրս էլ ա զանգում, ասում ա՝ էրեխեքը մեղք են, ամուսնուդ համոզի՛, դու՛րս եկեք գյուղից։ Ասում եմ՝ Մարտիկն ասում ա, բենզին չունեմ։ Հետո քույրս զանգում ա մեր գյուղապետին, գյուղապետն էլ ասում ա՝ թող գան, ես իրենց բենզին կտամ, մենակ թե էրեխեքին ու կնոջը դուրս հանի գյուղից»,- հիշում է Էվելինան։
Տող համայնքի ղեկավար Վարդան Գրիգորյանը մեզ հետ զրույցում պատմում է, որ գյուղից կանանց և երեխաների տարհանումը սկսել են սեպտեմբերի 28-ից, իսկ հոկտեմբերից 10-ից հետո, երբ հայտնի է դարձել, որ ադրբեջանցիները գրավել են շրջկենտրոն Հադրութ քաղաքը, Տողում շատ քիչ բնակիչներ են մնացել։ Համայնքապետը նշում է, որ իրենք բենզին են տվել Մարտիկ Ավետիսյանին, և նա իր ավտոմեքենայով հոկտեմբերի 13-ին կնոջն ու երեխաներին տեղափոխել է Ստեփանակերտ, սակայն հետո ինքը միայնակ վերադարձել է։ Գյուղ վերադառնալուց հետո Վարդան Գրիգորյանը Մարտիկ Ավետիսյանին չի տեսել, սակայն գիտի, որ տանը շատ չէր մնում, գնում էր այգին գործ անելու։
«Ինքն ու իրա ընտանիքը շատ դժվարությամբ դուրս եկան։ Չէին ուզում գնային գյուղից, չէին պատկերացնում, թե ինչեր կարող էին պատահել։ Վերջը, 3-4 անգամ գնալ-գալուց հետո մի կերպ համոզվեցին ու դուրս եկան։ Մարդ ուղարկեցի, բենզին տարան։ Իր ավտոյով ընտանիքին տարավ Ստեփանակերտ ու հետ եկավ»,- ասում է Վարդան Գրիգորյանը։
Էվելինան պատմում է, որ Ստեփանակերտ գալուց հետո Մարտիկ Ավետիսյանը ծանոթ մարդ է գտել, ընտանիքին նստեցրել մեքենան և ուղարկել Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր գյուղ։ Գնալուց առաջ Էվելինան համոզել է ամուսնուն, որ նա էլ չվերադառնա Տող, սակայն Մարտիկ Ավետիսյանը չի լսել կնոջը և գնացել է։
«Ասում էր՝ ամոթ չի՞, թուրքը մտնի գյուղ, ես էնտեղից փախնեմ, ես իմ գյուղը չեմ թողելու, ոչ մի բան էլ չի լինի»,- ամուսնու խոսքերն է հիշում Էվելինան։
Նա ամուսնու հետ վերջին անգամ խոսել է հոկտեմբերի 20-ին։ Երեխաների և կնոջ որպիսությամբ է հետաքրքրվել, հարցրել է, թե ինչպես են տեղավորվել։ Իսկ ինքը պատմել է, որ իրադրությունն արդեն ծանր է, ադրբեջանցիները մոտեցել են գյուղին։ Կնոջ հարցին, թե ինչու դուրս չի գալիս գյուղից, Մարտիկ Ավետիսյանը կրկին ասել է, որ իր տնից ոչ մի տեղ չի գնալու։ Դրանից հետո Արցախում գտնվող իրենց ծանոթներից Էվելինան փորձել է տեղեկություններ ճշտել ամուսնու մասին, սակայն ոչ ոք ոչինչ չի իմացել։
Հոկտեմբերի 21-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը գրոհում են Տողը, իսկ երեկոյան այն անցնում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ 2020թ․ դեկտեմբերի 19-ին որոնողական աշխատանքների ժամանակ իր տան բակից հայտնաբերվում է Մարտիկ Ավետիսյանի դին՝ գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով։ Մի քանի օր անց Մարտիկ Ավետիսյանին հուղարկավորել են Երևանում։
Նախորդ տարվա սեպտեմբերից 42-ամյա Էվելինան իր երեխաների՝ 18-ամյա Նորայրի, 12-ամյա Նատաշայի և 9-ամյա Դիմայի հետ բնակվում է Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաքում՝ մեկ սենյականոց բնակարանում։
44-օրյա պատերազմի ընթացքում Տող գյուղում Մարտիկ Ավետիսյանից բացի ադրբեջանցիները սպանել են նաև 83-ամյա Ռադիկ Ստեփանյանին։ Նրա պատմությանը ևս առաջիկայում կանդրադառնանք։ «Հետքը» շարունակում է ներկայացնել պատերազմի ընթացքում սպանված քաղաքացիական անձանց պատմությունները։

Не покинувший родное село Мартик Аветисян был убит азербайджанцами во дворе своего дома
Мартик Аветисян с женой и тремя детьми жил в селе Тох Гадрутского района Арцаха. Супруги занимались земледелием и животноводством. Во время арцахской войны 2020 года Мартик перевез семью в Степанакерт, а сам вернулся в Тох. 21 октября 2020 года ворвавшиеся в село вооруженные силы Азербайджана убили 57-летнего Мартика Аветисяна во дворе его собственного дома.
Мартик родился в 1963 году в селе Тох.Он долгое время жил и работал в России, однако в последние годы часто бывал в родном селе, обрабатывал землю, занимался животноводством. В 2003 году он женился на Эвелине, которая была родом из села Ухтадзор Гадрутского района.
В беседе с Hetq.am Эвелина рассказала, что когда азербайджанцы, заняв в Гадрутском районе ряд населенных пунктов, оказались в нескольких километрах от их села, староста пришел к ним и предупредил, что нужно эвакуироваться. В тот момент Мартик и его старший сын, 16-летний Норайр, работали в своем саду, который находился довольно далеко от их дома. Эвелина сообщила мужу о необходимости уехать из Тоха, но он не захотел покидать родное село.
“Я сказала мужу, что турки приближаются, что они уже вошли в Гадрут. Он не поверил, сказал, что турки не могут придти сюда. Я попросила, чтобы он хотя бы ребенка отправил домой, а потом уже будем решать, что делать. В конце концов мне удалось привезти мужа и сына домой. На следующий день позвонила моя сестра и сказала: “Детей жалко. Уговори мужа, уезжайте оттуда”. Я ответила, что у Мартика нет бензина. Тогда сестра позвонила нашему старосте, и тот сказал, что Мартик может взять бензин у него, только пусть вывезет детей и жену”,- рассказала Эвелина.
Руководитель общины Тох Вардан Григорян сообщил нам, что эвакуация из села женщин и детей началась 28 сентября, а после 10 октября, когда стало известно, что азербайджанцы уже захватили райцентр Гадрут, в Тохе осталось мало людей.
Староста дал Мартику бензин, и 13 октября он отвез жену и детей в Степанакерт, а сам вернулся в село. После этого Вардан Григорян больше не видел Мартика, но знал, что дома он почти не бывает, все время работает в саду.
“Мартик Аветисян и его семья уехали с большим трудом. Они хотели остаться в селе, не представляли, что с ними может случиться. Только после того, как я 3-4 раза побывал у них, мне удалось уговорить их уехать. Я дал Мартику бензин, и он на своей машине отвез семью в Степанакерт, но сам потом вернулся”,- рассказал нам В.Григорян.
По словам Эвелины, в Степанакерте Мартик нашел знакомого, посадил семью в его машину и отправил в село Корнидзор Сюникской области. Перед отъездом Эвелина пыталась убедить мужа не возвращаться в Тох, но он был непреклонен.
“Он говорил: “Мне будет стыдно бежать, когда туда войдут турки. Я свое село не оставлю, со мной ничего не случится”,- вспоминала слова мужа Эвелина.
В последний раз она разговаривала с Мартиком 20 октября. Он спрашивал, как они устроились, как себя чувствуют. Рассказал, что ситуация уже тяжелая, азербайджанцы приближаются к селу. На вопрос жены, почему не уезжает оттуда, Мартик Аветисян сказал, что никуда из своего дома не уедет. После этого Эвелина пыталась получить сведения о муже от своих знакомых в Арцахе, но никто ничего о нем не знал.
21 октября вооруженные силы Азербайджана атаковали Тох, а вечером село перешло под контроль азербайджанцев.
19 декабря 2020 г. во время поисковых работ тело Мартика Аветисяна с огнестрельным ранением в голову было найдено во дворе его собственного дома. Спустя несколько дней его похоронили в Ереване.
С сентября прошлого года 42-летняя Эвелина вместе с детьми – 18-летним Норайром, 12-летней Наташей и 9-летним Димой – живет в однокомнатной квартире в городе Чаренцаван.
Во время 44-дневной войны в селе Тох азербайджанцы, кроме Мартика Аветисяна, убили также 83-летнего Радика Степаняна.