Ազատության հրապարակից քաղաքացիներ են բերման ենթարկվել
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի ԶԼՄ-ների հետ կապերի պատասխանատու Սոս Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է, որ Ազատության հրապարակից բերման են ենթարկվել քաղաքացիներ։
«Ոստիկանության բացարձակ ապօրինի գործողությունների արդյունքում բերման ենթարկվեցին մեր պայքարի մի շարք ընկերներ: Շատ արագ սպասում ենք նրանց՝ մեզ նորից միանալուն»,- գրել է նա։
Հիշեցնենք, որ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը այսօր՝ ապրիլի 17-ին, քաղաքացիներին կոչ էր արել գնալ Ազատության հրապարակ:
«Ես այժմ գտնվում եմ Ազատության հրապարակում և կարծում եմ` եկել է այն կրիտիկական պահը, որ այլևս հոդվածներ գրելով, ելույթներ ունենալով, ֆեյսբուքում ինչ-որ ստատուսներ գրելով որևէ բանի չես կարող հասնել: Վերջին օրերին այս իշխանությունների կողմից արվող արտահայտությունները, մատուցվող տեղեկատվությունը, որ փորձում են հրամցնել մեր ժողովրդին, խոսում է այն մասին, որ նրանք արդեն համակերպվել են Արցախի կորստի հետ ու պատրաստ են Արցախն ամբողջությամբ հանձնել թշնամուն: Եվ հասնում ենք մի հանգրվանի, որ խնդիր ունենք Հայաստանի անվտանգության հետ»,- ասել էր ԱԱԾ նախկին տնօրենը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ։
Վանեցյանը հայտարարեց` չի գնալու տուն, մնալու է Ազատության հրապարակում` կոչ անելով հայրենակիցներին միանալ իրեն:
«Ուզում եմ շփվել յուրաքանչյուրիդ հետ, խոսենք, հասկանանք՝ ինչ պետք է անենք: Հարգելի հայրենակիցներ, ես չեմ գնալու որևէ տեղ, խնդրում եմ եկեք Ազատության հրապարակ: Եկեք միասին համախմբվենք, հզորանանաք ու պայքարենք՝ հանուն Հայաստանի ու Արցախի, հանուն հայ լինելու»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ կառավարության գործունեության զեկույցի խորհրդարանական քննարկմանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, թե միջազգային հանրությունը պահանջում է ԼՂ կարգավիճակում հարցում նշաձողի իջեցում: Այս ելույթից հետո ՔՊ-ական պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանը հայտարարեց, որ 90-ականներին գոյություն ունեցող այն թեզը, որ Արցախն Ադրբեջանի կազմում ապագա չունի, ըստ իրեն, ճիշտ չէ:
Արցախի խորհրդարանը հայտարարության տեսքով արձագանքեց Հայաստանի իշխանություններին` կոչ անելով «հրաժարվել ներկայիս աղետալի դիրքորոշումից»: Խորհրդարանական ընդդիմությունը ողջունեց Արցախի խորհրդարանի հայտարարությունը` ասելով, թե իրենց ժամանակ է պետք՝ հստակ գործողություններ մշակելու համար:

В Ереване полиция подвергла приводу граждан с площади Свободы
Представитель оппозиционного блока “Честь имею” Сос Акопян на своей фейсбуковской странице сообщил о том, что полиция подвергла приводу граждан с площади Свободы.
“В результате абсолютно незаконных действий полиции подвергся приводу ряд наших товарищей по борьбе. Мы ждем их возвращения в ближайшее время”,- написал С.Акопян.
Напомним, что 17 апреля руководитель парламентской фракции “Честь имею”, председатель партии “Родина”, бывший директор Совета национальной безопасности Артур Ванецян призвал граждан придти на площадь Свободы.
“Я сейчас нахожусь на площади Свободы и считаю, что наступил тот критический момент, когда публикацией статей, выступлениями, какими-то статусами в Фейсбуке мы ничего не добьемся. Информация, которую в последние дни пытаются преподнести нашему народу, свидетельствует о том, что они уже смирились с потерей Арцаха и готовы полностью отдать Арцах врагу. И мы уже сталкиваемся с проблемой безопасности Армении”,- заявил в прямом эфире в Фейсбуке А.Ванецян.
Он отметил, что останется на площади Свободы, и призвал соотечественников присоединиться к нему.
“Хочу пообщаться и поговорить с каждым из вас, чтобы понять, что нам делать. Дорогие соотечественники, я никуда отсюда не уйду. Прошу вас придти на площадь Свободы. Давайте объединимся и начнем борьбу во имя Армении и Арцаха”,- подчеркнул Ванецян.
Напомним, что во время обсуждения в парламенте программы деятельности правительства премьер-министр Никол Пашинян заявил, что международная общественность требует понизить планку в вопросе статуса Нагорного Карабаха, после чего депутат властной фракции “Гражданский договор” Виген Хачатрян высказал сомнение в правильности тезиса 90-х годов о том, что Арцах не имеет будущего в составе Азербайджана.
Парламент Арцаха ответил властям Армении призывом “отказаться от нынешней катастрофической позиции”. Оппозиционные депутаты армянского парламента приветствовали заявление своих арцахских коллег, отметив, что им нужно время для разработки четких действий.