«Ֆլայ Արնայի» առաջին օդանավը մեկնել է Շարժա, երկրորդը դեռ Չեխիայում է
Հայկական «Ֆլայ Արնա» ավիաընկերությունը, որը մայիսի 5-ին ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեից ստացել է օդանավ շահագործողի վկայական, այսօր հայտարարել է, որ ՔԱԿ-ից ստացել է նաեւ կանոնավոր առեւտրային օդային փոխադրումներ իրականացնելու հավաստագիր, ինչն ընկերությանը թույլ է տալիս մեկնարկել չվերթերը բազավորման օդանավակայանից՝ Երեւանի «Զվարթնոցից»։ «Ֆլայ Արնան» նշել է նաեւ, որ թռիչքները մեկնարկելու է 2 հատ «Airbus A320» տիպի ինքնաթիռներով։
Ավիափոխադրողի առաջին օդանավի մասին գրել ենք։ Հիշեցնենք, որ «Ֆլայ Արնան» իռլանդական «SMBC Aviation Capital» լիզինգատու ընկերությունից մինչեւ 2026 թ․ վարձակալել է «Airbus A320-200» տիպի ինքնաթիռ, որն արտադրվել է 2015-ին եւ նախկինում՝ 2015-2021 թթ․, շահագործվել է ինդոնեզական «Batik Air» ընկերության կազմում (ինդոնեզական գրանցումը՝ PK-LAR)։ 2021-ի հոկտեմբերին սեփականատեր «SMBC»-ն օդանավը տեղափոխել էր չեխական Օստրավա։ Ինքնաթիռը ժամանակավոր գրանցվել էր Ավստրիայում (OE-LAP)։ Հայկական կողմից վարձակալվելուց հետո Օստրավայում օդանավը ներկվել էր «Ֆլայ Արնայի» գույներով եւ մայիսի 5-ին գրանցվել ՀՀ օդանավերի ռեգիստրում որպես EK-YRA։
Ավիացիոն տեղեկատուներից իմանում ենք, որ մայիսի 14-ին EK-YRA-ն Օստրավայից թռել է ԱՄԷ-ի Շարժա քաղաք։ Նկատենք, որ «Ֆլայ Արնայի» 49 տոկոսի փաստացի սեփականատեր «Air Arabia»-ն հենց Շարժայում է բազավորվում։
Մայիսի 26-ին «Ֆլայ Արնան» հայտնեց, որ «Airbus A320» ինքնաթիռի օդաչուական կուրսերն ավարտած շրջանավարտները հաջողությամբ անցել են եռամաս ինտենսիվ ուսումնական ծրագիրը, որը գլխավորել են պրոֆեսիոնալ դասավանդողներ եւ քննողներ Շարժայից (ԱՄԷ)։
Այսինքն՝ հայկական ավիաընկերության օդաչուները վերապատրաստում են անցել «Air Arabia»-ում եւ շուտով շահագործելու են «Ֆլայ Արնայի» ինքնաթիռները։
«Ֆլայ Արնայի» երկրորդ ինքնաթիռը, ինչպես տեղեկանում ենք planespotters.net-ից, նույնպես վարձակալվել է իռլանդական «SMBC Aviation Capital»-ից։ Բայց ՀՀ օդանավերի ռեգիստրում, որի տվյալները վերջին անգամ թարմացվել են մայիսի 16-ին, այս ինքնաթիռը դեռ գրանցված չէ։ Այդուհանդերձ, planespotters.net-ն ու այլ աղբյուրներ արդեն հայտնել են դրա հայկական գրանցումը՝ EK-YRB։ Սա եւս «Airbus A320-200» տիպի օդանավ է, արտադրվել է 2016-ին, EK-YRA-ի նման նախկինում՝ 2016-2021 թթ․, շահագործվել է միայն ինդոնեզական «Batik Air»-ի կողմից։ 2021-ի նոյեմբերին Ինդոնեզիայից տեղափոխվել է Չեխիա՝ Պրահա, իսկ այս տարվա փետրվարին ժամանել է Օստրավա, որտեղ գտնվում է այժմ։ Ժամանակավորապես այս ինքնաթիռը եւս գրանցվել է Ավստրիայում որպես OE-LAQ (այս գրանցումը տեսանելի է լուսանկարներում)։
Ենթադրելի է, որ Օստրավայում ներկվելուց հետո օդանավն առաջիկայում կտեղափոխվի Հայաստան։
Անցյալ տարվա դեկտեմբերին կայացած ասուլիսում «Ֆլայ Արնայի» 49 տոկոսի սեփականատեր ԱՆԻՖ-ի (Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ) գործադիր տնօրեն, «Ֆլայ Արնայի» տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիթ Փափազյանը հայտնել էր, որ թռիչքները կսկսեն 2022 թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին, բայց ինչպես տեսնում ենք, ավիաընկերությունը մի փոքր ուշանում է այս հարցում: Փափազյանը նշել էր, որ նախապես ծրագրվում է 2 օդանավով շահագործել 4 ուղղություն, իսկ հետո կմեծանա թե՛ ավիապարկը, թե՛ ուղղությունների քանակը: Ըստ այդմ՝ 5 տարի հետո «Ֆլայ Արնան» կունենա 15 օդանավ:
Գլխավոր լուսանկարում՝ «Ֆլայ Արնայի» երկրորդ օդանավը (չներկված), 23.02.2022, Օստրավա, հեղ․՝ Ռադիմ Կոբլիժկա

Один самолет “Флай Арна” вылетел в Шаржу, второй – все еще находится в Чехии
Армянская авиакомпания “Флай Арна”, получившая 5 мая свидетельство эксплуатанта воздушного судна Комитета гражданской авиации РА, сообщила также о получении лицензии на осуществление воздушных коммерческих перевозок, что позволяет компании приступить к выполнению рейсов с аэропорта базирования “Звартноц” в Ереване. Рейсы будут выполняться двумя самолетами “Airbus A320”.
Напомним, что “Флай Арнa” арендовала до 2026 г. у ирландской лизинговой компании “SMBC Aviation Capital” произведенный в 2015 году самолет “Airbus A320-200”, который в 2015-2021 гг. эксплуатировался индонезийской компанией (номер регистрации PK-LAR). В октябре 2021 г. “SMBC” доставила самолет в город Остраву в Чехии. Самолет был временно зарегистрирован в Австрии (OE-LAP). После аренды армянской стороной борт был покрашен в Остраве в цвета компании “Флай Арна”, а 5 мая зарегистрирован в реестре самолетов РА как EK-YRA.
Согласно авиационным справочникам, 14 мая EK-YRA вылетел из Остравы в Шаржу (Объединенные Арабские Эмираты). Отметим, что именно в Шарже базируется фактический собственник 49% “Флай Арны” – компания “Air Arabia”.
26 мая “Флай Арнa” сообщила о том, что выпускники курсов летчиков самолета “Airbus A320” успешно прошли трехчастную интенсивную учебную программу, которую вели профессиональные преподаватели и экзаменаторы из Шаржи.
Это значит, что пилоты армянской авиакомпании прошли стажировку в “Air Arabia” и в ближайшее время начнут эксплуатировать самолеты “Флай Арны”.
Второй самолет компании, согласно сайту planespotters.net, тоже арендован у ирландской компании “SMBC Aviation Capital”. Однако в реестре самолетов Армении, который в последний раз обновлялся 16 мая, этот самолет пока не зарегистрирован. Тем не менее, planespotters.net и другие источники уже назвали его армянскую регистрацию - EK-YRB. Это тоже “Airbus A320-200”, произведенный в 2016-ом. Как и EK-YRA, этот самолет в 2016-2021 гг. эксплуатировался индонезийской компанией “Batik Air”. В ноябре 2021 года борт был доставлен из Индонезии в столицу Чехии Прагу, а в феврале этого года прибыл в Остраву, где находится по сей день. Этот самолет тоже был временно зарегистрирован в Австрии как OE-LAQ (эта регистрация видна на фото).
Можно предположить, что после перекрашивания в Остраве самолет прибудет в Армению.
На пресс-конференции, которая состоялась в декабре прошлого года, исполнииельный директор Фонда государственных интересов Армении (собственник 49% “Флай Арны”), председатель совета директоров “Флай Арны” Давид Папазян сообщил, что полеты начнут выполняться в апреле-мае 2022 г., но, как видим, авиакомпания несколько запаздывает в этом вопросе. По словам Папазяна, предварительно было запланировано эксплуатировать двумя самолетами четыре направления, а позже увеличить как авиапарк, так и количество направлений. Так что через пять лет у “Флай Арны” будет 15 самолетов.
На главном снимке: второй самолет “Флай Арны” (некрашеный), 23.02.2022, Острава. Автор: Радим Коближка