Մասիս քաղաքի գարշահոտը․ ո՞ւր է անհետացել մաքրման կայանը
2022թ․-ի մարտին «Հետքը» հոդված էր հրապարակել Երևանում 2016-ին կառուցված 10․4 մլն եվրո արժողությամբ կեղտաջրերի մաքրման կայանի մասին։ Նորակառույց կայանը մինչ օրս չի գործում։ Կեղտաջրերի մաքրման ցուցանիշով Հայաստանը տարածաշրջանում ամենավատ վիճակում է։
Կեղտաջրերի մոտ 92%-ը առանց մաքրվելու թափվում է շրջակա միջավայր, դրանք լցվում են ջրանցքներ, խառնվում են ստորգետնյա ջրերին։ «Հետքը» ուսումնասիրել է Հայաստանի ողջ տարածքի կեղտաջրերի հեռացման նախկինում գործող մաքրման կայանները։ Պարզել ենք, թե ինչ վիճակում են դրանք և ում են պատկանում։ Այսօր ներկայացնում ենք Մասիս քաղաքի կեղտաջրերի մաքրման կայանի պատմությունը:
Մասիս քաղաքի կենտրոնական մանկապարտեզներից մեկի դիմաց կուտակվել ու ճահճի են վերածվել բնակիչների տներից հոսող կոյուղաջրերը։ Այդտեղից տարածվող գարշահոտը կարելի է զգալ նույնիսկ հեռվից, անգամ մեքենայով անցնելու դեպքում։ Մանկապարտեզի խաղահրապարակը հենց այդ ճահճացած հատվածի կողքին է, որը երկար տարիներ չի մաքրվել։ Թվում է՝ ավելի հեշտ կլինի թե՛ մանկապարտեզը, թե՛ ամբողջ քաղաքը տանել մեկ այլ տեղում կառուցել, քան լուծել Մասիսի կոյուղաջրերի օրեցօր աճող խնդիրը։
Այն, որ քաղաքի կեղտաջրերն արդեն 30 տարուց ավելի է՝ լցվում են քաղաքի միջով անցնող բաց առուներ (դրենաժ), նորություն չէ։ Վերջին տարիներին խնդիրը հատկապես սրվել է, քանի որ ջրային պաշարները նվազել են, և առուների հոսքն այնքան ուժեղ չէ, որ կարողանա քշել-տանել այնտեղ լցվող կոյուղաջրերը, հետևաբար դրանք կուտակվում են, ճահճանում և դառնում մոծակների ու գարշահոտության տարածման պատճառ։
Քաղաքի միջով անցնող դրենաժները նախատեսված են մակերևութային ավելորդ ջրերը՝ անձրևները, սելավները հեռացնելու համար, դրանք երբեք նախատեսված չեն եղել կոյուղաջրերի հեռացման համար։ Այսօր Մասիս քաղաքի շենքերի կոյուղին խողովակաշարով միացված է այդ դրենաժներին, քանի որ այլ տարբերակ առայժմ չկա։ Մասիսում չկա ո՛չ կեղտաջրերի մաքրման կայան, ո՛չ էլ միասնական կոյուղատար, որը կեղտաջրերը կհասցնի կայան։
Մասիսի փոխհամայնքապետ Նորայր Հակոբյանն ասում է, որ երբ ահազանգում են Ջրային կոմիտե կամ պետական այլ կառույց, որ մաքրեն առուներում կուտակված, խցանված կոյուղաջրերը, ասում են, որ դրենաժները ոչ նպատակային ենք օգտագործում, և իրենք պարտավոր չեն մաքրել դրանք կեղտաջրերի նստվածքներից։
««Մելորացիա» ՓԲԸ կա, որի գործառույթը դրենաժների սպասարկումն է, այդ թվում՝ մաքրումը, ապօրինի փակումները բացելը և այլն։ Իրենք իրավացի պահանջ են դնում, ասում են՝ հարգելի՛ համայնք, երբ որ դու ասում ես՝ դրենաժը լցված է, եկե՛ք, մաքրե՛ք, էդ դեպքում կոյուղաջրերի բոլոր խողովակները հանիր դրենաժներից, դա արգելված է։ Բայց այս դեպքում համայնքը հնարավորություն չունի տեղափոխելու և այլ վայրով կեղտաջուրը տանելու։ Հետևաբար մենք էլ ենք լռում, իրենք էլ, բայց սա հարցի լուծում չէ, այլ պարզապես գործնական հարաբերությունների շարունակություն։ Մեծ խնդիրը մնում է»,- ասում է Նորայր Հակոբյանը։
Քաղաքի կոյուղաջրերը դրենաժները լցվելուց հետո, եթե ժամանակ առ ժամանակ ջրի հոսքը առատ է լինում, մասամբ գնում, թափվում են Հրազդան գետ, եթե ոչ՝ վերածվում են տիղմի։ Արարատի մարզպետարանից ստացած տեղեկատվության համաձայն՝ Մասիս համայնքի բոլոր 25 բնակավայրի կոյուղաջրերը լցվում են կա՛մ դրենաժները, կա՛մ գյուղական բնակավայրի դեպքում՝ հորերը։ Մասիսի համար խնդիր են նաև նոր կառուցվող տները, քանի որ սրանք նույնպես միանում են ընդհանուր դրենաժին և ավելացնում կոյուղաջրերի ծավալները։
Նորայր Հակոբյանի խոսքով՝ վերջին շրջանում շինթույլտվություններ տալու ժամանակ հատկապես ուշադրություն են դարձնում սեպտիկ հորերի առկայությանը, որտեղ կկուտակվեն կոյուղաջերը և հետո կմաքրվեն, բայց դրանք շատ քիչ տոկոս են կազմում ընդհանուր համակարգում։
Կենցաղային կեղտաջրերից բացի, մեկ այլ մեծ խնդիր են անասնապահական գործունեության հետևանքները, որոնք ամբողջությամբ լցվում են ոռոգման ջրանցքը՝ առաջացնելով գյուղացիների դժգոհությունը։
Հարակից գյուղերի խոզաբուծարաններից ողջ կոյուղին լցվում է ջրանցքը
Մասիս համայնքի Նոր Կյուրին գյուղի կողքով հոսում է Արտաշատի ջրանցքը, այն կառուցվել է 1930-ական թվականներին ու նախատեսված է եղել Հրազդան գետից Արարատի մարզի գյուղերի հողատարածքներին ջուր մատակարարելու համար։
Համայնքապետարանի կոմունալ բաժնի աշխատակից Առաքել Մինասյանը զայրույթով ցույց է տալիս, թե ինչպես են ջրանցքի հարևանությամբ աշխատող հսկայական խոզաբուծարանից ողջ մեզը և արտաթորանքը լցվում ջրանցքը։ Դրանից մի քանի հարյուր մետր հեռու դաշտերն են, որոնք ոռոգվում են ջրանցքի արդեն աղտոտված ջրերով։
Գյուղացիները դժգոհում են, որ դրա հետևանքով իրենց մշակաբույսերը հաճախ չորանում են, ծախս են անում, ցանքս անում ու այդ ջրով ոռոգելուց հետո կորցնում բույսը։
Այդ խոզաբուծարանի մի մասը պատկանում է «ԷՍ ԷՍ ՋԻ ԷՄ ՍԵՐՎԻՍ» ՍՊԸ-ին, իսկ մյուս կեսը վարձակալությամբ տրվել է «Վասանավի» ՍՊԸ-ին։ Այս ընկերությունը Երևան քաղաքում նաև սպանդանոց ունի։
Մասիսի համայնքապետարանից ասում են, որ բազմիցս դիմել են Շրջակա միջավայրի նախարարություն, ներկայացրել խնդիրը, մատնանշել խոզաբուծարանը, կեղտաջրերը լցվելու վայրը, սակայն նախարարությունից ոչինչ չեն ձեռնարկել։
Կենդանիների թափոնաջրերը շարունակաբար ջրանցքը լցնելով՝ հնարավոր է, որ այն նաև վարակի բռնկման աղբյուր դառնա։ Խոզերի մեզը և արտաթորանքը բացասական ազդեցություն ունեն ինչպես բնության և հատկապես ջրային ռեսուրսների համար, այնպես էլ՝ մարդու օրգանիզմի։ Դրանց մեջ մեծ քանակությամբ պաթոգեններ՝ ախտածին միկրոօրգանիզմներ կան, օրինակ՝ սնկեր, բակտերիաներ, վիրուսներ, որոնք մարդու օրգանիզմի հետ շփվելու դեպքում բազմաթիվ հիվանդություններ կարող են առաջացնել։
Ենթադրենք Մասիսի Ջրաշեն գյուղի դաշտերում (այս գյուղն ամենամոտն է աղտոտման աղբյուրին) գյուղացիները ելակ են մշակում։ Այդ դաշտերից մոտ երկու կիլոմետր վերև խոզաբուծարանից ողջ արտաթորանքը լցվում է ջրանցքը, հետո այդ ջրով գյուղացին ոռոգում է ելակի իր դաշտը ու բերքը տանում շուկա՝ վաճառելու։ Այդպիսի ելակը, որը ոռոգվել է ջրանցքի ջրով, և հետևաբար պտուղը անմիջականորեն շփվել է աղտոտված ջրի հետ, մարդու օրգանիզմում, առանց պատշաճ լվացման հայտնվելու դեպքում, կարող է առաջացնել բազմաթիվ հիվանդություններ։
Համայնքապետարանից ասում են, որ այս խնդրի դեմ իրենք անընդհատ պայքարում են, սակայն ոչ մի տեղից ո՛չ արձագանք են ստանում, ո՛չ էլ լուծման առաջարկներ։
Այս ամենից հետո հարց է առաջանում՝ ինչպե՞ս այս համայնքում ի վերջո կարգավորել կեղտաջրերի մաքրման խնդիրը։
Ինչպե՞ս անհետացավ Մասիս քաղաքի կեղտաջրերի մաքրման կայանը։ Ովքե՞ր են ներկայիս վարձակալները
Մասիս քաղաքում կոյուղաջրերի խնդրի լուծման միակ տարբերակը կեղտաջրերի մաքրման նոր կայանի կառուցումն է։ Այս հարցը, սակայն, համայնքը միայնակ ի զորու չէ լուծելու։ Փոխհամայնքապետ Նորայր Հակոբյանն ասում է, որ եթե նույնիսկ Մասիս համայնքը 10 տարվա իր բյուջեն ուղղի միայն այդ խնդրի լուծմանը, միևնույն է, կկարողանա լուծել խնդրի 10-20%-ը։
Մասիս քաղաքը, սակայն Խորհրդային Միության ժամանակ ունեցել է կեղտաջրերի մաքրման կայան, որը հանրապետությունում իր հզորությամբ եղել է 4-րդը՝ օրական 53 մլն լիտր արտադրողականությամբ։ Կայանը գտնվել է Սայաթ-Նովա գյուղի վարչական տարածքում։ Այնտեղ հոսող կեղտաջրերը մաքրվել են ինչպես մեխանիկական, այնպես էլ կենսաբանական եղանակով, որից հետո լցվել են Հրազդան գետը։
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո առաջացած էներգետիկ ճգնաժամից հետո Մասիսի կայանը դադարել է գործել։ Մոտ 30 տարի կայանը պահպանել է իր ամբողջական տեսքը, տեղում են եղել և՛ շենքերը, և՛ ճաղավանդակները, և՛ ավազանները։ Հետո՝ 2017-ից սկսած, մի քանի ամսվա ընթացքում, կայանի նախկին տեսքից ոչինչ չի մնացել։ Այսօր այդ տարածքում հազիվ թե գտնվի որևէ բան, ինչը կհիշեցնի, որ ժամանակին այդտեղ գործել է կեղտաջրերի մաքրման կայան։
Արբանյակից արված լուսանկարներից երևում է, որ 2018-ին կայանի տարածքում սկսում են փոփոխություններ տեղի ունենալ։ Քանդվում են շենքերը, ապամոնտաժվում են ավազանները, և աստիճանաբար տարածքում կայանից ոչինչ չի մնում։
Թե ովքեր և ինչու են ապամոնտաժել կայանի գույքը, ստույգ պատասխան ստանալ չհաջողվեց։ Մասիսի համայնքապետարանից ասում են, որ սնանկության դատարանից են եկել-տարել գույքը, բայց ավելի հստակ տեղեկություններ չունեն, քանի որ համայնքների խոշորացումից հետո համապատասխան փաստաթղթերը չեն պահպանվել։ Սայաթ-Նովա գյուղի նախկին ղեկավար Ռազմիկ Ալավերդյանը, ում օրոք տեղի է ունեցել կայանի գույքի առգրավումը, հրաժարվում է առհասարակ խոսել և ասում է՝ ցանկացած հարցի դեպքում դիմենք ներկայիս ղեկավարին։
Կայանի տարածքն այժմ մասամբ սեփականաշնորհված և մասամբ վարձակալությամբ է տված «Արհովշին» շինարարական ընկերությանը։ Այս ընկերությունը զբաղվում է ճանապարհաշինարարական, վերանորոգման և շահագործման աշխատանքներով։ Այն պետության հետ կնքած բազմաթիվ պայմանագրեր ունի։ Հիմա կայանի տարածքում գործում է քարի և ասֆալտի արտադրություն։
2021-ին «Արհովշին» ընկերությունը դիմել է Սայաթ-Նովա համայնքին և կառուցապատման իրավունքով վարձակալել կայանի տարածքը՝ տարեկան 1 մլն 23 հզր դրամով։ Ընկերության տնօրեն Միքայել Գրիգորյանը պատմում է, որ երբ ինքը տարածքը վարձակալել էր, կայանի գույքն արդեն գրեթե ամբողջովին ապամոնտաժված էր, մեկ-երկու ավազան է մնացած եղել, դրանք էլ են հանել։
«Ես, երբ պայմանագիր կնքեցի, էդ ժամանակ արդեն համարյա ամեն ինչ քանդել, տարել էին։ Մի հատ շենք կա ստեղ, մի կերպ համոզեցի, որ պահեն։ Ասեցի՝ ինչքան գումար եք էս շենքից հանելու, որ քանդեք։ Ասեցին՝ 2,5 մլն։ 4 մլն դրամ տվեցի, ասեցի՝ շենքին ձեռք չտաք։ Հիմա էդ շենքում քար են կտրում։ Դրա կողքն էլ մի հատ ավելի մեծ շինություն կար, էլի քանդեցին։ Ասում եմ՝ խիղճ ունե՞ք, հսկա շենքը քանդել եք, ինչ ա թե մեջի արմատուրան հանեք, տանեք»,- պատմում է Միքայել Գրիգորյանը։
«Արհովշին» ընկերությունը դեռևս 2017-ին գնել էր Մասիս քաղաքի կեղտաջրերի նախկին կայանի անմիջապես հարևանությամբ գտնվող ասֆալտի գործարանը։ Հետագայում տեսնելով, որ ընդարձակ տարածք կա կողքին՝ հետաքրքրվել էր՝ արդյոք այն ևս կարող է օգտագործել, դիմել էր Սայաթ-Նովա համայնքին ու 2021թ․-ին 25 տարի կառուցապատման իրավունքով վարձակալել տարածքը։ Ի սկզբանե դա մեկ ամբողջական հողակտոր է եղել, բայց նախկին գյուղապետ Ռազմիկ Ալավերդյանի որոշմամբ բաժանվել է երկու մասի։ Դրանցից մեկը՝ տարածքով մեծը, պատկանում է Սայաթ-Նովա բնակավայրին, իսկ մյուս մասը սեփականության իրավունքով տրված է «Արհովշին» ընկերությանը։ Սեփականաշնորհված հատվածում ընկերությունը շինություն է կառուցել։
Կայանի տարածքի անմիջապես կողքին մեծ աղբանոց կա, Միքայել Գրիգորյանի խոսքով՝ իր վարձակալած տարածքից 2 հեկտարի վրա աղբ է լցված, վերցնելուց հետո այլևս թույլ չի տվել, որ այդտեղ աղբ բերեն։
«Հիմա էս տարածքը մենք օգտագործում ենք հումք պահեստավորելու, քարեր մշակելու ու այլ շինարարական գործերի համար»,- ասում է ընկերության փոխտնօրեն Արման Սեյսյանը։
Ջրային կոմիտեից «Հետքի» հարցմանը պատասխանել էին, որ Մասիսի ԿՄԿ-ն վերականգնման կարիք ունի, այնինչ չկա պահպանված որևէ բան, որի հիմքի վրա կարելի է վերակառուցել կայանը։ Ու չնայած այս հանգամանքին՝ Շրջակա միջավայրի նախարարությունում համոզված են, որ Մասիսի ԿՄԿ-ն մասամբ գործում է՝ օրական 5 մլն լիտր արտադրողականությամբ։
Ինչո՞ւ է Շրջակա միջավայրի նախարարությունը համոզված, որ Մասիսի ԿՄԿ-ն մասամբ գործում է
Այն, որ Մասիս քաղաքի կեղտաջրերի մաքրման կայանը չի գործում, համոզվել ենք տեղանք անձամբ այցելության ընթացքում։ Մասիսի փոխհամայնքապետ Նորայր Հակոբյանը ևս հարցազրույցի ժամանակ հաստատեց, որ այն 30 տարուց ավելի է՝ առհասարակ չի գործել։ Մինչդեռ ըստ Կառավարության որոշման՝ կայանը դեռևս մասամբ աշխատում է։
2022թ․ դեկտեմբերի 8-ին Կառավարության՝ Հրազդանի ջրավազանային կառավարման տարածքի 2022-2027թթ․-ի կառավարման պլանը հաստատելու մասին որոշման մեջ նշված է, որ Մասիս քաղաքում գործում է կեղտաջրերի մաքրման կայան, որը կատարում է միայն մեխանիկական մաքրում՝ օրական 5 հզր մ3 արտադրողականությամբ։
«Հետքը» գրավոր հարցմամբ դիմել էր Կառավարություն՝ պարզելու, թե ում կողմից է մշակվել Հրազդանի ջրավազանային կառավարման տարածքի 2022-2027թթ․-ի կառավարման պլանը։ Շրջակա միջավայրի նախարարությունից մեզ հայտնեցին, որ այն մշակվել է «ԵՄ ջրային նախաձեռնություն պլյուս ծրագրի կողմից»։
Նախարարությունից մեր այն դիտարկումներին, որ որոշման մեջ ակնհայտ սխալ տեղեկություններ կան, չեն հերքում։ Հայտնում են, որ վերը նշված որոշման մեջ նախարարությունը նախատեսում է փոփոխություններ կատարել, որի շրջանակներում կճշգրտվեն նաև «Հետքի» հարցերը։
Որոշման մեջ նշված է, որ մինչև 2027թ․-ը նախատեսվում է հին կայանի տեղում կառուցել նորը, միևնույն ժամանակ այն մինչև 2046թ․-ը վարձակալությամբ տրված է «Արհովշին» ընկերությանը։
Ընկերության տնօրեն Միքայել Գրիգորյանին հարցնում ենք՝ եթե կայանի տարածքն անհրաժեշտ լինի նոր մաքրման կայանի կառուցման համար, արդյո՞ք ընկերությունը պատրաստ է հրաժարվել վարձակալությունից և արդեն իսկ կատարած ներդրումներից, տնօրենը պատասխանում է՝ այո։
«Եթե պետությանը էս տարածքը պետք ա, ու որոշել ա, որ նման լավ բան պիտի անի պետության համար, ես նույնիսկ իմ սեփական միջոցներից եմ պատրաստ գումար հատկացնել, որ էդ կայանը կառուցվի։ Ընդհանրապես կապ չունի՝ ես ինչ ներդրում եմ արել էստեղ, կհանեմ, կտանեմ ուրիշ տեղ կշարունակեմ»,- նշում է ընկերության տնօրենը։
Որոշման մեջ կայանի կառուցման համար մոտավոր արժեք սահմանված է 9 մլն դրամը։ Այս թիվը փոխհամայնքապետ Նորայր Հակոբյանին ծիծաղելի թվաց։ Նրա խոսքով՝ միայն 400 բնակչություն ունեցող Սիփանիկ գյուղում մաքրման կայան կառուցելու համար 259 մլն դրամի բյուջե են կազմել և մինչև այս տարվա վերջ կառուցման մրցույթ կհայտարարեն։
«400 բնակիչը դա միայն Մասիսի մեկ փողոցը կամ բարձրահարկ 2 շենքի քանակն է։ Պատկերացրեք՝ ինչ կարժենա ամբողջ Մասիս քաղաքի համար մաքրման կայանի կառուցումը»,- ասում է Նորայր Հակոբյանը։
Նախարարությունից մեզ հայտնում են, որ Մասիսում կեղտաջրերի մաքրման կայանի կառուցման ֆինանսական գնահատականը նախնական է և մաքրման կայանի կառուցման դեպքում կարող է տարբերվել փաստացի անհրաժեշտ գումարից։

Зловоние в Масисе: куда исчезла станция очистки сточных вод?
В марте 2022 г. Hetq.am опубликовал статью о построенной в 2016 году в Ереване станции очистки сточных вод, стоимость которой составила 104 млн евро. Эта станция до сих пор не действует. Отметим, что в Армении показатели очистки сточных вод самые плохие в регионе.
В нашей стране около 92% сточных вод попадает в окружающую среду без прохождения необходимой очистки. Сточные воды сливаются в водоканалы, смешиваются с грунтовыми водами. Hetq.am изучил водоочистные сооружения, действовавшие в прошлом на всей территории Армении. Мы выяснили, в каком состоянии они находятся и кому принадлежат. Сегодня вы узнаете историю станции очистки сточных вод города Масис.
Напротив здания детского сада в центре Масиса можно увидеть небольшое болото, образованное канализационной водой, вытекающей из дома одного из местных жителей. Распространяющееся здесь зловоние чувствуется издалека и даже сидя в машине. Детская игровая площадка находится непосредственно рядом с заболоченным местом, которое давно не расчищалось. Создается впечатление, что легче перенести детский сад и даже весь город Масис в другое место, нежели решить ухудшающуюся с каждым днем проблему сточных вод.
То, что сточные воды уже более 30 лет сливаются в проложенные через город открытые дренажи, не новость. В последние годы эта проблема особенно обострилась, так как водные запасы сократились, и поток воды не настолько сильный, чтобы смывать попадающие в них канализационные воды. Последние начинают скапливаться, что приводит к заболачиванию, становясь причиной появления комаров и распространения зловония.
Проходящие через город дренажи предназначены для отвода поверхностных ливневых вод, селевых потоков, но ни в коем случае не для отвода канализационных вод. Сегодня канализационная система города Масиса соединена трубопроводом с дренажной системой, поскольку другого решения проблемы пока нет. В Масисе нет ни станции очистки сточных вод, ни единой канализационной системы, с помощью которой можно будет доставить воду до станции.
Мэр города Норайр Акопян отметил, что когда они обращаются в Водный комитет или другую госструктуру с просьбой очистить дренажи от засорений, там заявляют, что не обязаны этим заниматься, так как дренажи используются не по назначению.
Обслуживанием дренажней занимается ЗАО “Мелиорация”. В компании справедливо заявляют: уберите из дренажей все канализационные трубы, так как это запрещено. Однако у общины нет возможности выполнить эти работы и направить канализационные воды в другую систему. Поэтому и мы молчим, и они молчат. А в результате проблема остается”,- сказал Н.Акопян.
Попадающие в дренажную систему сточные воды города при сильном течении частично сливаются в реки Зангу и Раздан, если же течение не сильное, они оседают в виде ила. По данным администрации Араратской области, сточные воды всех 25 населенных пунктов общины Масис попадают либо в дренажную систему, либо в случае с сельскими населенными пунктами – в колодцы. Проблемой для Масиса становятся и строящиеся здесь в последнее время дома, которые также подключаются к общей дренажной системе, увеличивая объемы канализационных вод.
По словам Норайра Акопяна, в последнее время при выдаче разрешений на строительство особо учитывается наличие септических ям, в которых должны скапливаться, а затем очищиться канализационные воды. Однако в общей системе эти колодцы составляют очень маленький процент.
Помимо бытовых сточных вод другой серьезной проблемой являются отходы животноводческой деятельности, которые сливаются в оросительный канал, вызывая недовольство фермеров.
Все канализационные воды свиноферм соседних сел сливаются в канал
Рядом с селом Нор Кюрин в общине Масис протекает арташатский канал. Он был построен в 1930-х годах и предусматривался для подачи воды из реки Раздан на земельные участки сел Араратской области. Сотрудник коммунального отдела областной администрации Аракел Минасян с возмущением показывает, как в канал сливаются отходы жизнедеятельности действующей по соседству огромной свиноводческой фермы. А в нескольких сотнях метрах от нее находятся поля, которые орошаются уже загрязненной водой из канала.
Сточные воды свинофермы
Земледельцы жалуются, что после орошения этой водой многие растения погибают.
Часть свинофермы принадлежит ООО “Эс Эс Джи Эм Сервис”, другая часть сдана в аренду ООО “Васанави”. Этой компании также принадлежит скотобойня в Ереване.
В администрации Масиса нам сообщили, что в связи с этой проблемой неоднократно обращались в Министерство окружающей среды, жаловались на свиноферму, указывали место слива сточных вод, однако МОС никаких шагов не предприняло.
Постоянный сброс в канал отходов жизнедеятельности животных может стать причиной появления источника инфекции.
Предположим, в полях села Джрашен (оно ближе всего расположено к источнику загрязнения) фермеры выращивают клубнику. Из свинофермы, которая находится на два километра выше, все отходы сливаются в канал, откуда фермеры берут воду для орошения своей клубники, а полученный урожай продают на рынке. Политая этой водой клубника из-за нетщательного промывания может вызвать у людей различные заболевания.
В администрации общины уверяют, что всячески пытаются решить эту проблему, однако никто не реагирует и не предлагает решения. В этой ситуации напрашивается вопрос: как решить проблему сточных вод в данной общине?
Куда исчезла станция очистки сточных вод города Масис? Кто ее нынешние арендаторы?
Проблему канализационных вод в городе Масисе можно решить только путем строительства новой станции. Однако местные власти не в состоянии сами решить этот вопрос. По словам зампредседателя общины Норайра Акопяна, если даже они направят на решение этой проблемы свой 10-летний бюджет, проблему удастся решить лишь на 10-20%.
Между тем в советское время город Масис имел собственную станцию очистки сточных вод, которая по своей мощности была четвертой в республике. Станция находилась на административной территории села Саят-Нова. Здесь сточные воды очищались и механическим, и биологическим способом, после чего сливались в реку Раздан.
Во время энергетического кризиса, начавшегося после развала СССР, станция прекратила свою работу. На протяжении почти 30 лет она сохранялась в первоначальном виде – оставались и здания, и решетки, и бассейны. Однако начиная с 2017 г. в течение нескольких месяцев от бывшей станции ничего не осталось. Сегодня на этой территории вряд ли можно найти какие-либо следы бывшей станции очистки сточных вод Масиса.
GIF.gif (13.60 MB)
На сделанных со спутника снимках видно, как в 2018 г. на территории станции начали происходить изменения. Сносились здания, демонтировались бассейны. Постепенно от бывшего сооружения ничего не осталось.
Нам не удалось получить точного ответа на вопрос, кто и почему демонтировал имущество станции. В администрации Масиса сказали, что имущество увезли в связи с делом о банкротстве, однако получить более подробную информацию мы не смогли, так как после укрупнения общин соответствующая документация не сохранилась. Бывший руководитель села Размик Алавердян, при котором было изъято имущество станции, отказался говорить на эту тему, посоветовав по всем вопросам обращаться к нынешнему руководителю.
В настоящее время территория станции частично приватизирована и частично сдана в аренду строительной компании “Аровшин”. Последняя занимается работами по строительству, ремонту и эксплуатации дорог. Компания заключила многочисленные договоры с государством. Сейчас на территории бывшей станции действует предприятие по резке камня и производству асфальта.
В 2021 г. “Аровшин” обратилась к общине Саят-Нова для аренды территории бывшей станции с правом застройки. Годовая стоимость аренды составила 1 млн 23 тыс. драмов. Директор компании Микаел Григорян рассказал, что когда он арендовал территорию, имущество станции было почти полностью демонтировано.
“Когда я заключал договор аренды, уже тогда все было вывезено. Осталось лишь одно здание, которое мне с трудом удалось отстоять. За его демонтаж и продажу стройматериалов планировали выручить 2,5 млн драмов. Я дал 4 млн, чтобы здание не трогали. Сейчас в нем находится цех по резке камней”, - рассказал Микаел Григорян.
Компания “Аровшин” еще в 2017 г. купила завод по производству асфальта, находившийся рядом с бывшей станцией очистки сточных вод Масиса, а в дальнейшем арендовала на 25 лет с правом застройки находившуюся рядом территорию. На приватизированной территории компания построила здание.
Непосредственно рядом с территорией станции находится большая мусорная свалка. По словам Григоряна, она занимает два гектара арендованного им участка. Однако сейчас руководитель компании не разрешает привозить сюда мусор.
“Мы используем эту территорию для складирования сырья, обработки камней и других работ”,- отметил замдиректора компании Арман Сейсян.
Из Водного комитета в ответ на запрос Hetq.am сообщили, что масиская станция очистки сточных вод нуждается в реконструкции, между тем от бывшей станции, которую можно было бы восстановить, ничего не осталось. Тем не менее, в Министерстве окружающей среды уверены, что эта станция частично действует, а ее производительность составляет 5 млн литров в сутки.
Почему МОС уверено, что станция очистки воды в Масисе действует?
В том, что станция очистки сточных вод в Масисе не действует, мы убедились, лично побывав на месте. В беседе с нами зампредседателя общины Норайр Акопян тоже подтвердил, что станция не работает больше 30 лет. Между тем, согласно решению правительства, она частично действует.
В принятом 8 декабря 2022 г. решении правительства “Об утверждении плана управления территории Разданского водного бассейна на 2022-2027 гг.” указано, что в городе Масис действует станция очистки сточных вод, выполняющая только механическую очистку, а ее производительность составляет 5 тыс.кубометров в день.
Министерство окружающей среды в ответ на запрос Hetq.am сообщило, что план управления территории Разданского водного бассейна на 2022-2027 гг. был разработан программой “Водная инициатива плюс Европейского Союза”. Ведомство не отрицало наличие в решении ошибочных сведений. Нам сообщили, что Министерство предусматривает внести в вышеупомянутое решение изменения, в рамках которых будут внесены уточнения и в поднятые Hetq.am вопросы.
Решением предусмотрено до 2027 г. построить на месте старой станции новую. В то же время отмечается, что данная территория до 2046 г. арендована компанией “Аровшин”.
Директор компании Микаел Григорян в ответ на вопрос Hetq.am, готовы ли они отказаться от аренды и от уже осуществленных инвестиций, если появится необходимость в строительстве на этой территории новой станции очистки сточных вод, ответил утвердительно. Григорян даже заверил, что готов вложить собственные средства в строительство станции.
В решении приблизительная стоимость строительных работ установлена в размере 9 млн драмов. Эту сумму зампредседателя общины Норайр Акопян назвал смехотворной. По его словам, в селе Сипаник, где проживает всего 400 человек, бюджет строительства станции рассчитан на 259 млн драмов.
Из МОС нам сообщили, что финансовая оценка строительства в Масисе станции очистки сточных вод является предварительной и в процессе строительных работ может измениться.