«Հետքի» հոդվածի հիման վրա քրեական վարույթ է սկսվել փողերի լվացման հատկանիշներով
Ֆինանսների նախկին փոխնախարար, ՊԵԿ նախագահի նախկին տեղակալ Արթուր Աֆրիկյանի կնոջ կողմից Դուբայում շուրջ մեկ տասնյակ բնակարան օտարելու մասին «Հետքի» հրապարակումն ուսումնասիրվել է Գլխավոր դատախազությունում, ապա ուղարկվել Քննչական կոմիտե, որտեղ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել:
Ա. Աֆրիկյանի արաբական անշարժ գույքի մասին առաջին անգամ գրել էինք 2018-ի նոյեմբերին: Հետո պարզել էինք, որ նրա անունով գրանցված գույքի սեփականատեր է դարձել կինը՝ Ալվարդ Մովսեսյանը:
Ըստ մեր ունեցած տվյալների՝ Մովսեսյանի անունով 13 միավոր անշարժ գույք է եղել Դուբայում, 11-ը՝ բնակարան, 2-ը՝ խանութ: Սրանցից 9 բնակարանները Մովսեսյանն օտարել է վերջին տարիներին: Դրանցից 2-ի սեփականատեր է գրանցվել Աֆրիկյան-Մովսեսյան զույգին փոխկապակցված Հովհաննես Կոբալյանը, որն, ըստ էության, առնչվել կամ հիմա էլ առնչվում է նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյայի գործարքներին եւ անշարժ գույքի կառավարմանը: Նկատենք, որ նշված 13 գույքից զատ՝ դեռ 2014 թ. Արթուր Աֆրիկյանը եւս 2 բնակարան էր օտարել Դուբայում:
Այսինքն՝ ըստ մեր ձեռքի տակ առկա տվյալների՝ ընդհանուր առմամբ Աֆրիկյանները Դուբայում ունեցել են առնվազն 15 միավոր գույք, այդ թվում՝ 13 բնակարան, որոնցից 11-ը տարբեր տարիների օտարել են:
Ալվարդ Մովսեսյանի կողմից օտարված 9 բնակարանների ընդհանուր շուկայական արժեքը ներկայում 4 մլն դոլար է:
Արթուր Աֆրիկյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավված դեռեւս նախաքննության փուլում գտնվող 2 քրեական վարույթների շրջանակներում: Դրանցից մեկը նախաձեռնվել է 2017 թ. ապրիլին, եւ այժմ գտնվում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի վարույթում, մյուսը նախաձեռնվել է 2019 թ. փետրվարին ԱԱԾ-ի կողմից: Այս երկրորդ դեպքում Աֆրիկյանը մեղադրյալ է ներգրավվել 2020-ի հունվարին: Սակայն նա 2018-ի հունիսին՝ Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո, հեռացել է երկրից, եւ ըստ «Հետքի» տվյալների՝ մեկնել է ԱՄՆ: Աֆրիկյանի հանդեպ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում, նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրված կալանավորումը:
Գլխավոր դատախազությունը, «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան, հայտնել է, որ մեր հրապարակումն ուսումնասիրելուց հետո ուղարկել է ՔԿ տնտեսական հանցագործությունների եւ մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն, որտեղ էլ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ ու 3-րդ կետերով: Այն է՝ փողերի լվացումը, որը կատարվել է իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով (2-րդ կետ) կամ առանձնապես խոշոր չափերով (3-րդ կետ), պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 6-12 տարի ժամկետով: ՔՕ 296-րդ հոդվածում առանձնապես խոշոր չափ է համարվում 10 մլն դրամը գերազանցող գումարը:
Ըստ Գլխավոր դատախազության՝ քրեական վարույթի շրջանակներում քրեական հետապնդման ենթարկված անձինք այս պահին չկան:
Հիշեցնենք, որ առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման հատկանիշներով եւս մի քրեական վարույթ է նախաձեռնվել ՔԿ-ում մեր այն հրապարակումից հետո, որում անդրադարձել էինք Դուբայում բնակարաններ ձեռք բերած մի քանի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ Երեւանի նախկին քաղաքապետ, տրանսպորտի եւ կապի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանին, նրա եղբորը՝ ԱԺ նախկին պատգամավոր Հակոբ Բեգլարյանին, ԱԺ նախկին պատգամավորներ, Դուբայում հարեւանություն անող Սամվել Ալեքսանյանին եւ Հրանտ Դավթյանին:

На основании статьи Hetq.am возбуждено уголовное производство по признакам отмывания денег
Статья Hetq.am об отчуждении женой бывшего заместителя министра финансов, бывшего заместителя председателя Комитета госдоходов Артура Африкяна около одного десятка квартир в Дубае была изучена в Генпрокуратуре, после чего направлена в Следственный комитет для возбуждения уголовного производства.
Впервые об арабской недвижимости А.Африкяна мы написали в ноябре 2018 г. Потом нам удалось выяснить, что собственником зарегистрированного на имя Африкяна недвижимости стала его жена Алвард Мовсесян.
По имеющимся у нас данным, на имя А.Мовсесян в Дубае было зарегистрировано 13 единиц надвижимости: 11 квартир и два магазина. Девять квартир женщина отчуждила в последние годы. Собственником двух из них стал аффилированный с супругами Ованнес Кобалян, который как раньше, так и сейчас, по сути, имеет отношение к сделкам, а также к управлению недвижимостью бывшего выскопоставленного чиновника. Отметим, что, помимо 13 единиц недвижимости, в 2014 г. Артур Африкян отчуждил еще две квартиры в Дубае.
Таким образом, согласно полученным нами данным, в общей сложности Африкяны имели в Дубае как минимум 15 единиц недвижимости, в том числе 13 квартир, 11 из которых они отчуждили в разные годы.
Общая рыночная стоимость проданных Алвард Мовсесян девяти квартир в настоящее время составляет 4 млн долларов.
Артур Африкян привлечен в качестве обвиняемого к двум уголовным производствам, которые находятся на этапе предварительного следствия. Одно из них было инициировано в апреле 2017 г. и в настоящее время расследуется в Антикоррупционном комитете, второе было инициировано в феврале 2019 г. Службой национальной безопасности. Ко второму уголовному производству Африкян был привлечен в качестве обвиняемого в январе 2020 г. Однако после произошедшей в июне 2018 г. смены власти в Армении он покинул страну и, по сведениям Hetq.am, уехал в США. Артур Африкян объявлен в международный розыск, мерой пресечения в отношении него избран арест.
Генпрокуратура в ответ на запрос Hetq.am сообщила, что после изучения нашей статьи она была передана в Главное управление по экономическим преступлениям и контрабанде Следственного комитета, где инициировано уголовное производство по пп.2 и 3 ч.3 ст.296 УК РА - отмывание денег с использованием служебных полномочий или в особо крупном размере. Наказание за это преступление предусматривает лишение свободы на срок от 6 до 12 лет.
По сообщению Генпрокуратуры, на данный момент лиц, подвергающихся уголовному преследованию в рамках уголовного производства, нет.
Напомним, что еще одно уголовное производство по признакам отмывания денег в особо крупном размере было инициировано в СК после публикации нашей статьи о нескольких бывших высокопоставленных должностных лицах, купивших квартиры в Дубае. Речь идет о бывшем мэре Еревана, бывшем министре транспорта и связи Гагике Бегларяне, его брате, бывшем депутате Национального Собрания Акопе Бегларяне, бывших депутатах НС, ставших соседями в Дубае, Самвеле Алексаняне и Гранте Давтяне.