Դատարանը բավարարել է «Հետք»-ի հայցն՝ ընդդեմ ԲՏԱ նախարարության
Վարչական դատարանը բավարարել է «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի (hetq.am) հայցը և պարտավորեցրել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը «Հետաքննող լրագրողներ»-ին տրամադրել այն կազմակերպությունների ցանկը, որոնք 2022 թվականի դեկտեմբերի 1-ին Կառավարության որոշմամբ ստացել են պետական աջակցություն։
Դատարանը նաև որոշել է ԲՏԱ նախարարությունից հօգուտ «Հետաքննող լրագրողների» բռնագանձել 10 հազար դրամ՝ որպես նախապես վճարված պետական տուրք և 40 հազար դրամ՝ որպես ներկայացուցչի վճարի փոխհատուցում։
2022 թվականի դեկտեմբերի 1-ին Կառավարությունը որոշում ընդունեց պետական աջակցություն տրամադրել ՏՏ ոլորտում գործող կազմակերպություններին։ Աջակցության անհրաժեշտությունը բացատրվեց ընկերությունների կրած վնասներով, որոնք առաջին հերթին դոլարի նկատմամբ ՀՀ դրամի արժևորման հետևանքով են առաջացել։
Դեռևս 2023-ի փետրվարից Կառավարությանն ու ԲՏԱ նախարարությանը ուղարկած հարցումներով «Հետքը» խնդրել է տրամադրել աջակցություն ստացած ընկերությունների ցանկը։ Պատասխանել էին, որ հայտերը դեռևս ուսումնասիրվում են։
Ընդ որում՝ դրան հաջորդել են այլ հարցումներ ևս, որոնց ի պատասխան նախարարությունից այդպես էլ չեն տրամադրել պետական բյուջեի հաշվին աջակցություն ստացած ընկերությունների ցանկը։
- 10 մլրդ դրամը դեռևս չի փոխանցվել ՏՏ ընկերություններին. կառավարություն
- Ժամանակն է ՏՏ ոլորտը փոխանցել Սոցապ նախարարության խնամակալությանը
- ՏՏ ոլորտին տրամադրված 10 մլրդ դրամ աջակցության հետքերով
Նախ պատճառաբանում էին, թե հայտերը դեռևս ուսումնասիրում են, հետո՝ որ ոչ բոլոր ընկերությունների հետ են պայմանագրերը կնքված։ Հարցումներից մեկին ի պատասխան՝ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության գլխավոր քարտուղար Նարեկ Մելքումյանը ուղիղ նշել է, որ ընկերությունների ցանկը և նրանց ստացած աջակցության չափի մասին տեղեկություններն առևտրային գաղտնիք են պարունակում։
Չստանալով անհրաժեշտ տեղեկությունները՝ «Հետք»-ը դատական հայց է ներկայացրել ԲՏԱ նախարարության դեմ։
Այդ ժամանակ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարը Ռոբերտ Խաչատրյանն էր։
Հիշեցնենք, որ չնայած ԲՏԱ նախարարությունը հրաժարվում էր ներկայացնել ցանկը, «Հետք»-ին հաջողվել է բաց աղբյուրից՝ Ֆինանսների նախարարության Armeps համակարգից, որտեղ հրապարկվում են Կառավարության և մյուս պետական մարմինների պայմանագրերը, գնումները և այլ պաշտոնական տեղեկություններ, հավաքագրել այս որոշման շրջանակներում աջակցություն ստացածների պայմանագրերը։
Պարզվել էր, որ աջակցություն են ստացել այնպիսի խոշոր ընկերություններ, ինչպիսիք են «Պիկսարտ»-ը (Pics Art) և «Էներջայզ Գլոբալ Սերվիսիզ»-ը (Energize Global Services) ստացել են յուրաքանչյուրը 400 միլիոն դրամ (1 մլն ԱՄՆ դոլար) աջակցություն։
- Աջակցություն ստացածների ցանկը, որը ԲՏԱ նախարարությունը փորձում էր գաղտնի պահել. Picsart, Krisp, DG և այլն

Armenia’s Administrative Court, in a decision today, has sided with the Investigative Journalists NGO (hetq.am) in a lawsuit filed in February 2023 demanding that the Ministry of High-Tech Industry hand over a list of organizations that received millions of state assistance.
The Investigative Journalists NGO was forced to take the ministry to court after it refused, following several requests, to make the information public.
On December 1, 2022, the Armenian government adopted a decision to provide ten billion drams of state support to organizations operating in the IT sector. The government argued such assistance was necessary due to the losses suffered by the companies that resulted by the devaluation of the Armenian dram against the dollar. ((AMD 10 billion=US$25.8 million at current rate).
The ministry first argued that the applications were still being studied, and then, that not all companies have signed contracts. On May 29, 2023, Narek Melkumyan, Secretary General of the Ministry of High-Tech Industry, told Hetq that the list of companies and the information about the amount of support they received contain “trade secrets”.
Despite the ministry’s refusal to make the list public, Hetq revealed that some of the companies that received government largesse ceased operating soon after or were no longer operating at the time of the grant agreement.
One such example is Eftek Lab LLC, a company founded in 2022 that received 91.5 million AMD (US$210K) in taxpayer money. It went belly-up in January after several months of non-operation.
Equally disturbing is that thirty-three of the forty-seven companies that received state support were founded in 2022, just like Eftek Lab.
See: Armenian IT Company Gets $210K in State Aid; Goes "Belly Up"
Hetq compiled a list of 111 companies that received taxpayer money and the amounts of such largesse. Surprisingly, and seemingly unbeknownst to the Ministry of High-Tech, the data was available on the Ministry of Finance’s Armeps website.
Picsart, a platform offering online photo and video editing services, and Energy Global Services CJSC, received the largest support - 400 million drams (US$1million) each.
Service Titan Arevelk (East), a branch of ServiceTitan, (a US-based all-in-one, cloud-based software for residential home service businesses) received 389.4 million drams.
In December 2023, Armenian PM Nikol Pashinyan dismissed Robert Khachatryan as the country’s high-tech industry minister, replacing him with Mkhitar Hayrapetyan.
Whether his dismissal was connected to the above revelations remains a mystery.
The court today also decided to seize 10,000 drams as a pre-paid state fee and 40,000 drams as legal fee compensation from the Ministry of High-Tech Industry in favor of Hetq.