Առնվազն 29 մանկապարտեզ է փակվել Արաբկիրում, Նոր Նորքում, Ավանում և Քանաքեռ-Զեյթունում
«Հետք»-ը շարունակում է Երևանի փակված մանկապարտեզների և դրանց տարածքների սեփականատերերի ուսումնասիրությունը:
Այս անգամ կներկայացնենք Արաբկիր, Քանաքեռ-Զեյթուն, Ավան և Նոր նորք վարչական շրջանների փակված մանկապարտեզների պատմությունը: Բոլոր 4 վարչական շրջաններում էլ ՆՈՒՀ հաճախելու համար մի քանի հարյուր, ընդհուպ մինչև հազար երեխա կա հերթագրված: Նախորդիվ ներկայացրել էինք Կենտրոնում փակված՝ 14, իսկ Մալաթիա-Սեբաստիա, Աջափնյակ, Դավթաշեն վարչական շրջաններում փակված 27 մանկապարտեզի պատմությունները:
Արաբկիր, Քանաքեռ-Զեյթուն, Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջաններում փակվել է 29 մանկապարտեզ: Ի թիվս այլոց, մանկապարտեզների սեփականատեր են դարձել նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին փոխկապակցված անձը, արձակագիր, ռեժիսոր Աղասի Այվազյանի ընտանիքի անդամները, Երևանի նախկին քաղաքապետ Վանո Սիրադեղյանի փաստաբանը, Արաբկիրի առաջին թաղապետի ընտանիքը, օպերային երգիչ Գեղամ Գրիգորյանը, ԱԺ պատգամավոր ընտրվածի (հրաժարվել է մանդատից, խմբ.) ընտանիքը, ԱԱԾ աշխատակցի մայրը, Ավանի թաղապետի նախկին տեղակալի կինը, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, «Գազպրոմ-Արմենիա» ընկերությունը և այլն:
Արաբկիր վարչական շրջան. փակվել է 12 մանկապարտեզ
Արաբկիր վարչական շրջանի նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում 2019 թ.-ի ապրիլի դրությամբ հերթագրված է 846 երեխա: Այս վարչական շրջանում, բացի համայնքապատկան մանկապարտեզներից, փակվել են նաև մի շարք գերատեսչական մանկապարտեզներ: Մանկապարտեզների գույքը հետագայում վաճառվել է: Արաբկիր վարչական շրջանում չկա համայնքապատկան, փակված որևէ մանկապարտեզ, որի տարածքը պատկանում է համայնքին: Այդ տարածքների սեփականատերերը տարբեր մարդիկ են: Այս վարչական շրջանը փակված մանկապարտեզների թվով թերևս զիջում է միայն Կենտրոն վարչական շրջանին:
Նախքան համայնքների ձևավորվելը, նախկին 26 կոմիսարների շրջանի (ներկայում՝ Արաբկիր վարչական շրջան) ենթակայության տակ գտնվող 10 մանկապարտեզ լուծարվել է: Արաբկիր վարչական շրջանից մեր հարցումներին ի պատասխան՝ հայտնել են, որ այդ շրջանում լուծարված մանկապարտեզների որոշումների վերաբերյալ որևէ տեղեկատվության չունեն: Մենք փորձել ենք տարբեր աղբյուրներ օգտագործելով՝ գտնել այդ շրջանում փակված մանկապարտեզների տեղանքները, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, կլինեն մանկապարտեզներ, որոնք հնարավոր չի եղել տեղորոշել:
«Մերգելյան» ինստիտուտի մանկապարտեզները
«Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գործարան» ՓԲԸ-ն Արաբկիր վարչական շրջանում երկու մանկապարտեզ է ունեցել: Մեկը՝ Կոմիտասի պողոտա 1 շենքի առաջին հարկում, մյուսը՝ նույն շենքի բակում: Կոմիտասի պողոտա 1 շենքի անկյունում գործած մանկապարտեզը սեփականաշնորհվել է 1996 թ.-ին: Սեփականատեր է դարձել արձակագիր, ռեժիսոր Աղասի Այվազյանի ընկերությունը՝ «Աղասի Այվազյան» ՍՊԸ-ն: Մանկապարտեզի փոխարեն՝ տարածքում գործել է Աղասի Այվազյանի կնոջ հիմնադրած «Գրետա Վերդիյան մասնավոր դպոց» ՍՊԸ-ն: 2014 թ.-ին այդ ՍՊԸ-ն անվանափոխվել է և դարձել «Մ Վեկտոր» ՍՊԸ-ը: Գրետա Վերդիյանը և նրան փոխկապակցված անձինք դուրս են եկել ՍՊԸ-ի բաժնետերերի ցանկից: Ընկերության 100 տոկոս բաժնետոմսերը 2017 թ.-ից պատկանում է Վարդան Մուսայելյանին: Մինչ օրս տարածքը պատկանում է նշված ՍՊԸ-ին, իսկ այն վարձակալել է «Սմարտ Ստարտ» երեխաների զարգացման միջազգային կենտրոնը: Տեղում այսօր մասնավոր նախակրթարան է գործում:
«Մերգելյան» ինստիտուտին պատկանող մյուս մանկապարտեզը տիպային շենք է ունեցել՝ իր բակային տարածքներով: Մանկապարտեզի շենքը երկու հասցե ունի՝ Հ. Հակոբյան 3 ա և Հ. Հակոբյան 3/16: Երկու հասցեների անշարժ գույքը, այդ թվում՝ մանկապարտեզի շենքը պատկանում է «Վայզբեյբի» ՍՊԸ-ին: Ցանկապատված շենքում այսօր տեղակայված է «Էֆ Էմ Դի Քեյ Էլ Եվրոպա» ՍՊԸ-ի բիոտեխնոլոգիական կենտրոնը: «FMD K&L Europe»-ը չին-ամերիկյան անդրազգային ընկերություն է, Հայաստանում գործում է արդեն 3 տարի, որի ընթացքում մոտ 4 միլիոն դոլարի ներդրումներ է իրականացրել:
Ժամացույցի գործարանի մանկապարտեզները
«Երևանի Ժամացույցների գործարան» ԲԲԸ-ն Արաբկիր վարչական շրջանում 2 մանկապարտեզ է ունեցել, երկուսն էլ առանձին շենքերով: Մեկը եղել է Աղբյուր Սերոբի փողոցում, մյուսը՝ Բաղրամյան 2-րդ նրբանցքի թիվ 8 շենքի տեղում: Աղբյուր Սերոբի 18 հասցեում գտնվող մանկապարտեզը փակվել և վաճառվել է 1998 թ.-ին: Մի քանի սեփականատեր փոխելով՝ այն դարձել է Ռուզաննա Ասուլյանի սեփականությունը: Վերջինս նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի թիկնազորի ղեկավար Բագրատունի Բարսեղյանից 15 հա անտառային տարածք էր գնել: Ծաղկաձորում գտնվող այդ տարածքը մինչ օրս պատկանում է իրեն: Բացի այդ, Ռուզաննա Ասուլյանը Հովիկ Աբրահամյանի ազգական Գագիկ Պողոսյանի հետ «Գոլդեն ՄԿ» ՍՊ ընկերության (լուծարվել է, խմբ.) բաժնետեր է եղել: ՍՊԸ-ի բաժնետոմսերը Գագիկ Պողոսյանի հետ կիսում էին մոսկվաբնակ Միխայիլ Բեզրուկովը եւ Ռուզաննա Ասուլյանը: Վերջինիս պատկանող մանկապարտեզի երկհարկանի շենքն այսօր չի օգտագործվում, դռները փակ են: Միխայիլ Բեզրուկովը նաև «Հովազաձոր» ՍՊԸ-ի հիմնադրին է: Այդ ՍՊԸ-ն նա հիմնել է Կամո Խաչատրյանի հետ, իսկ վերջինիս որդու կնքահայրը նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն է:
«Երևանի Ժամացույցների գործարան» ԲԲԸ-ին պատկանած մյուս մանկապարտեզի շենքն օտարելուց հետո՝ 2005 թ.-ին, քանդվել է: Տեղում «Ռենշին» ՍՊ ընկերությունը բարձրահարկ, բազմաբնակարան շենք է կառուցել:
«Կանազ»-ի մանկապարտեզները
Խորհրդային տարիներին գործող Քանաքեռի ալյումինի գործարանը, որը բնակիչների շրջանում «Կանազ» անունով է հայտնի, ունեցել է 3 մանկապարտեզ: Երկուսը գտնվել են Մամիկոնյանց 34 ա և 34 գ շենքերի առաջին հարկերում, իսկ մյուսը՝ ոչ այնքան հեռու՝ Մամիկոնյանց 17 հասցեում: Առաջին երկու շենքերը եղել են հանրակացարանային շենքեր, որոնք Կառավարության 1998 թ.-ի որոշումով սեփականաշնորհել են այդտեղ ապրող մարդիկ: Այսօր երկու շենքերի առաջին հարկերում էլ հասարակական տարածքներ են, կրպակներ, սննդի կետ, դեղատուն և այլն:
Երրորդ մանկապարտեզի տեղում այսօր «Annabella» անունը կրող հյուրանոցն է: Ճարտարապետական գեղեցիկ լուծումներով մանկապարտեզի նախկին շենքն ունի նաև առանձնացված բակ: Նախկին մանկապարտեզի շենքը պատկանել է «Կանազ» ԲԲԸ-ին, որը շենքը վաճառել է «Ալյումինտեք» ՓԲԸ-ին: Շենքը մինչ օրս պատկանում է նշված ՓԲԸ-ին:
Կոմիտաս 16
Կոմիտաս 16 շենքի առաջին հարկում մինչև 1998 թվականը համայնքային թիվ 186 մանկապարտեզն է գործել, որը հիմա նախակրթարան է դարձել: Մանկապարտեզը փակվելու որոշման մեջ ասված է, որ այնտեղ ջրագծերի վթար է եղել, որից հետո 1,5 տարի տարածքը չի օգտագործվել: Մանկապարտեզի տարածքը 2003 թ.-ին ձեռք է բերել Վանյա Սուքիասյանը, որը հետագայում այն վաճառել է Ջուլիետա Ենգոյանին: Վերջինս այդ տարածքում մասնավոր մանկապարտեզ է շահագործում: Վանյա Սուքիասյանը փաստաբան է, եղել է ՆԳՆ նախկին նախարար Վանո Սիրադեղյանի պաշտպանը:
Կոմիտասի 1/11
«Մերգելյան» ինստիտուտին պատկանած մանկապարտեզներից բացի՝ ևս մեկ մանկապարտեզ է եղել Կոմիտասի 1 շենքի բակում՝ «FMD K&L Europe»-ը ՍՊԸ-ի հարևանությամբ: Կոմիտասի 1/11 հասցեում գործած մանկապարտեզը վերածվել է բնակելի շենքի: Մանկապարտեզի երկհարկանի շենքի վրա ևս 2 հարկ է ավելացել՝ դառնալով քառահարկ, բնակելի շենք:
Տիգրանյան 10
Արաբկիր վարչական շրջանի Տիգրանյան 10 շենքի 1-ին հարկում գործել է համայնքային մանկապարտեզ: 2 առանձին հասցե ունեցող անշարժ գույքերը դարձել են Փեփրոնեհ Խաչատուրյանի և Աիդա Բաբայանսի սեփականությունը:
Կոմիտասի 61 և Կոմիտասի 63
Այս հասցեներում Արաբկիր թաղային համայնքին պատկանող երկու մանկապարտեզ է եղել, երկուսն էլ՝ բազմաբնակարան շենքի բնակարանային տարածքներում: Կոմիտասի 61 շենքի մանկապարտեզը փակվել է Արաբկիրի առաջին թաղապետ Հայկ Հովհաննիսյանի որոշմամբ և դարձել է իր ընտանիքի սեփականությունը: Հայկ Հովհաննիսյանի կինը՝ Զինաիդա Մարգարյանը, 2018 թ.-ին նախկին մանկապարտեզի տարածքը, որն օգտագործում էր որպես բնակարան, վաճառել է: Տեղում այժմ շինարարական աշխատանքներ են ընթանում: Շենքի բնակիչների խոսքով՝ տարածքն ատամնաբուժարանի է վերածվելու: Կոմիտասի 63 շենքի առաջին հարկում նույնպես մանկապարտեզ է գործել, որը փակվել է, իսկ տարածքը վերածվել է բնակարանների:
Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջան. փակվել է 5 մանկապարտեզ
Այս վարչական շրջանում փակվել է համայնքային 5 մանկապարտեզ: ՆՈՒՀ հաճախելու համար հերթագրված երեխաները 562-ն են:
Ներսիսյան 1
Ազատության պողոտայի և Ներսիսյան փողոցի հատման մասում տեղակայված թիվ 1 շենքի առաջին հարկում գործել է համայնքային մանկապարտեզ: Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքի թաղապետ Ռուբեն Սինոյանի 2003 թ.-ի 193 որոշմամբ մանկապարտեզի տարածքից 83.9 քմ-ն 1670 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամով օտարվել է քաղաքացի Էրիկ Վարդանյանին: Այդ տարածքը վերածվել է բնակարանի և այսօր էլ պատկանում է Վարդանյանին: Մանկապարտեզի մյուս մասի տեղում այսօր «Մուսոյան ԱԱԱ» ՍՊԸ-ի գրավատունն է գործում: Տարածքը 2003 թ.-ից մինչ օրս պատկանում է «Կրուիզ-99» արտադրական կոոպերատիվին, որն այժմ գտնվում է սնանկացման գործընթացում:
Դավիթ Անհաղթի 5
Դավիթ Անհաղթի 5 շենքի առաջին հարկում գործել է թիվ 199 մանկապարտեզը, որը Քանաքեռ-Զեյթունի ավագանին, թաղապետ Ռուբեն Սինոյանի առաջարկությունը հավանության արժանացնելով, որոշել է լուծարել: Լուծարումից հետո մանկապարտեզի տարածքն օտարվել է: Այսօր մանկապարտեզի տեղում գործում են ատամնաբուժարան և անշարժ գույքի գործակալություն: Մանկապարտեզի գույքն այժմ երկու հասցե ունի՝ «Դավիթ Անհաղթի 5, 5» և «Դավիթ Անհաղթի 5 շենք 199 մանկապարտեզ»: 2003 թ.-ին մանկապարտեզի 646.6 քմ մակերեսով տարածքի 126 քմ-ն վաճառվել է Ալեքսանդր Ջանյանին, որն էլ հիմնել է «JS» ատամնաբուժարանը, մանկապարտեզի հիմնական հատվածը պատկանում է Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքին:
Հասրաթյան 15
Քանաքեռցու 32 հասցեում գործած մանկապարտեզի տարածքը բաժանվել է երկու առանձին գույքի, իսկ մանկապարտեզը տեղակայվել է մի մասնաշենքում: Գույքերը ստացել են Հասրաթյան 15 և 17 հասցեները. Հասրաթյան 17 հասցեում այսօր գործում է թիվ 159 մանկապարտեզը: Երկհարկանի մյուս մասնաշենքը Երևանի քաղաքապետարանն աճուրդում վաճառել է օպերային երգիչ Գեղամ Գրիգորյանին: Վերջինիս մահից հետո մանկապարտեզի մասնաշենքը դարձել է Գրիգորյանի ժառանգների սեփականությունը: Տարածքում այսօր տեղակայված է Հայ-չինական բարեկամության դպրոցի շինարարական տեխնիկան:
Դրոյի 21 ա
Համայնքի ավագանու որոշմամբ Դրոյի 21, 21 ա շենքերի առաջին հարկում տեղակայված թիվ 147 մանկապարտեզը լուծարվել է, իսկ տարածքի մի մասում ստեղծվել է Մինաս Ավետիսյանի անվան նկարչական դպրոցը: Փակված մանկապարտեզի տարածքի հիմնական մասը բնակարանների է վերածվել: Դրոյի 21 ա շենքի 4/1 և 4/2 հասցեների առաջին սեփականատերը դարձել է «Խիզախ զինվոր» ՍՊԸ-ն: Ընկերության 50% բաժնեմասերի սեփականատերերն են համապատասխանաբար՝ Պետրոս Եղիկյանն ու Կարինե Հակոբյանը, որոնք 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում «Ծառուկյան դաշինքի» ցուցակով պատգամավոր ընտրված, ապա մանդատից հրաժարված Ալիկ Եղիկյանի ծնողներն են: Երկու բնակարանի սեփականատեր դառնալով՝ «Խիզախ զինվոր» ՍՊԸ-ն մեկը հետագայում օտարել է, մյուսի սեփականատերը դարձել է ՍՊԸ-ի բաժնետեր Պետրոս Եղիկյանը:
Մանկապարտեզը՝ մանկատուն
Տիգրանյան փողոցում, բնակիչների փոխանցմամբ, մանկապարտեզ է գործել, սակայն դրա տեղում այսօր մանկատուն է: «Երևանի Մարի Իզմիրլյանի անվան մանկատուն» ՊՈԱԿ-ը գտնվում է Յաղուբյան (նախկինում՝ Արմեն Տիգրանյան) փողոցում: Նախկին մանկապարտեզի տարածքն ընդարձակ է, ունի առանձնացված բակային, կանաչապատ տարածք:
Ավանում փակվել է 4 մանկապարտեզ
Այս վարչական շրջանում ՆՈՒՀ հաճախելու համար հերթագրված երեխաների թիվը, մարտ ամսվա դրությամբ, 374 է: Ավանում լուծարվել է 4 մանկապարտեզ, այժմ գործում է 7-ը:
Ավան 4-րդ փողոց
Ավան վարչական շրջանի 4-րդ փողոցում գործել թիվ 1 մսուր մանկապարտեզը: Այն փակվել է 2002 թ.-ին, իսկ 782.4 քմ մակերեսով շենքը 7 միլիոն 900 հազար դրամով վաճառվել է Քնարիկ Բայրամյանին: Նա ԱԱԾ աշխատակից (այն ժամանակ ԱԱՆ աշխատակից), ԱԺ նախկին նախագահ Կարեն Դեմիրճյանի թիկնապահ Սմբատ Գեղամի Այվազյանի մայրն է: Այվազյանը հոկտեմբերի 27-ի գործով հարցաքննվել է: Մանկապարտեզի տարածքն այժմ պատկանում է նշված անձանց:
Ավան-Առինջ 2-րդ թ. 1/19
Ավան-Առինջ թաղամասի 2-րդ միկրոշրջանում գտնվող նախկին թիվ 8 մսուր մանկապարտեզի տարածքը ավագանու 2002 թ.-ի որոշմամբ վերածվել է բնակարանային ֆոնդի: 2009 թվականին համայնքը տարածքը վաճառել է քաղաքացիներին: Նրանց թվում է եղել, օրինակ, Նազիկ Ղումաշյանը: Ղումաշյանը Ավան վարչական շրջանի ղեկավարի նախկին տեղակալ Սամվել Ղումաշյանի կինն է: Բնակարանը ձեռք բերելուց հետո Նազիկ Ղումաշյանն այն օտարել է այլ անձանց:
Իսահակյան թաղամասում
Նախկին թիվ 289 մանկապարտեզի շենքը հետագայում ծառայել է որպես համայնքի վարչական շենք, իսկ 2004 թ.-ին, համայնքի ավագանու որոշմամբ, օտարվել է: Շինության մակերեսը՝ 3601 քմ և հողատարածքը՝ 5517 քառակուսի մետր մակերեսով, օտարվել են 150 միլիոն դրամով, այժմ տարածքը բնակարանային ֆոնդ է: Մանկապարտեզի նախկին շենքն ամբողջությամբ պարսպապատ է, երկաթե դարպասներ են տեղադրված մուտքում:
Ավան-Առինջ, 1-ին թ.
Թիվ 7 մսուր մանկապարտեզի շենքը համայնքային սեփականություն է: Մանկապարտեզի տիպային շենքն անբարեկարգ է, իսկ տարածքները վարձակալությամբ տրամադրվել են կուսակցությունների, համատիրությունների և այլ կազմակերպությունների: Մանկապարտեզի շենքում տեղակայված են՝ «Նարեկ» համատիրությունը, «Ավան-Առինջ 1» համատիրությունը, «Երքաղլույս»» ՓԲԸ-ի Ավանի մասնաճյուղը, «Գազպրոմ Արմենիա»-ի մասնաճյուղը, ԵԿՄ տարածքային բաժինը, «ՕԵԿ», «ՀՅԴ» կուսակցությունները, «ՓԻլատելփիա» ՀԿ-ն, Գասպարյան պարարվեստի ստուդիան, «Առաքելություն Հայաստանի» բարեգործական կազմակերպությունը և Տարոն Մարգարյանի հետ կապվող «Խութ» հիմնադրամը:
Նոր Նորքում փակվել է 8 մանկապարտեզ
Նոր Նորքի մանկապարտեզներ հաճախելու համար, ապրիլի դրությամբ, հերթագրված է 1015 երեխա:
Լվովյան 3
Նոր Նորքի 1-ին զանգվածի Լվովյան փողոցում գործած, հետագայում՝ փակված թիվ 251 մանկապարտեզի ամբողջ տարածքը վերածվել է բնակարանային ֆոնդի: Տիպային շենք ունեցող նախկին մանկապարտեզի տարածքն ամբողջությամբ բնակեցված է:
Լվովյան 8
Նոր Նորքի 1-ին զանգվածում գործած թիվ 238 մանկապարտեզի տարածքը 650 հազար ԱՄՆ դոլարով գնել է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը: Մանկապարտեզի տեղում ստեղծվել է իրանական «Շահիդ Ֆահմիդե» կրթահամալիրը:
Ստեփանյան 4
Նոր նորքի 2-րդ զանգվածում՝ Կարեն Դեմիրճյանի անվան թիվ 139 դպրոցի հարևանությամբ, գործել է թիվ 250 մանկապարտեզը: Տիպային շենք ունեցող մանկապարտեզը լուծարվել է, իսկ տարածքը՝ սեփականաշնորհվել: Գույքի սեփականատեր Աշոտ Հովսեփյանը նաև Օղակաձև զբոսայգում տարածքներից մեկի վարձակալն է եղել:
Միկոյան 35
Նոր Նորքի 5-րդ զանգվածում՝ Միկոյան 35 հասցեում, տեղակայված թիվ 268 մանկապարտեզը փակվել է, իսկ շենքը՝ փոխանցվել «Շիրակացու ճեմարան միջազգային գիտակրթական համալիր» ՓԲԸ-ին: Համայնքի ավագանին 15.07.98 թվականի որոշմամբ՝ 18 մանկապարտեզը և գույքը (մանկապարտեզը հետագայում դարձել է թիվ 268, խմբ.), 25 տարի ժամկետով որոշվել է տրամադրել Անանիա Շիրակացու անվան ճեմարան-գիտակրթական համալիրի ստեղծման համար: Հետագայում մանկապարտեզի շենքի նվիրաբերության պայմանագրով օտարվել է նույն ՓԲԸ-ին և այն սեփականության իրավունքով գրանցված է «Շիրակացու ճեմարան միջազգային գիտակրթական համալիր» ՓԲԸ-ի անվամբ:
Լյուքսեմբուրգի փողոց
Նոր Նորքի 6-րդ զանգվածում՝ Լյուքսեմբուգի փողոցում, տեղակայված նախկին թիվ 236 մանկապարտեզի շենքը տիպային է, տարածքն ամբողջությամբ ծառապատ է, ցանկապատով առանձնացված: Մանկապարտեզի՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող շենքի մի մասում տեղակայված է շախմատի համայնքային դպրոցը: Մանկապարտեզի մյուս մասն անբարեկարգ է, հիմնանորոգման կարիք ունի:
Հունան Ավետիսյան փողոց
Նոր Նորքի 7-րդ զանգվածում՝ Հ. Ավետիսյան փողոցում, տեղակայված նախկին մանկապարտեզի շենքը չի ծառայում իր նպատակին: Նախ մանկապարտեզում է տեղակայվել Երևանի թիվ 22 պոլիկլինիկան, իսկ շենքի մի մասը վերածվել է բնակարանային ֆոնդի: Այդուհանդերձ, մանկապարտեզի շենքի զգալի մասը անմխիթար վիճակում է:
Մինսկի փողոց
Նոր Նորք վարչական շրջանի աշխատակազմից տեղեկություններ չէին տրամադրել մեզ 8-րդ զանգվածում գտնվող նախկին մանկապարտեզի մասին: Մեզ հաջողվեց պարզել, որ Մինսկի փողոցում տիպային շենք ունեցող մանկապարտեզ է գործել, իսկ հետագայում շենքը սեփականաշնորհվել է: Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեի տվյալներով՝ 2010 թ.-ին շենքը դարձել է «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ի սեփականությունը, իսկ 2012 թ.-ին այն վաճառվել է «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ին պատկանող «Տրանսգազշին» ՍՊԸ-ին: Մինչ օրս շենքը պատկանում է նշված ընկերությանը, իսկ տարածքն անբարեկարգ է:
9-րդ զանգված
Նոր Նորքի 9-րդ զանգվածում գործել է թիվ 104 մանկապարտեզը: Այն լուծարվել է, իսկ շենքն ամբողջությամբ վերածվել է բնակֆոնդի: Մի մասնաշենքի վրա նույնիսկ երրորդ հարկ է կառուցվել: Նշենք նաև, որ Նոր Նորքում՝ մասնավորապես 2-րդ, 4-րդ, 5-րդ զանգվածներում, կան մանկապարտեզներ, որոնք զբաղեցնում են տիպային շենքի ընդամենը մի մասնաշենքը, իսկ մյուս հատվածները վերածվել են բնակարանային ֆոնդի:

Thirty Kindergartens Closed in Yerevan’s Arabkir, Kanaker-Zeytun, Avan and Nor Nork Districts Over the Years
Hetq continues exploring the issue of closed kindergartens in Yerevan and the owners of their sites.
This time, we present the stories of kindergartens closed in the Arabkir, Kanaker-Zeytun, Avan and Nor Nork administrative districts.
In all four administrative districts, there are several hundred, even a thousand children, in queue for kindergartens.
At least 29 kindergartens have been closed in the Arabkir, Kanaker-Zeytun, Avan and Nor Nork administrative districts over the years.
Among others, the list of owners of the former kindergartens includes an affiliate of former prime minister Hovik Abrahamyan, the family of director and writer Aghasi Ayvazyan, former Yerevan mayor Vano Siradeghyan's lawyer, the family of the first head of the Arabkir community, opera singer Gegham Grigoryan, the family of the National Assembly MP who resigned, a mother of an NSS employee, the wife of former deputy head of the Avan community, the Islamic Republic of Iran, Gazprom-Armenia and others.
Arabkir administrative district: 12 closed kindergartens
As of April 2019, 846 children are in queue for pre-school educational institutions in the Arabkir administrative district.
In this administrative district, apart from community kindergartens, a number of departmental kindergartens have also been closed. The property of kindergartens was later sold. Here, there is no closed community kindergarten that would still belong to the community. Various people own the sites.
We tried to use different sources to find the locations of closed kindergartens, but there might be some more kindergartens that could not be located.
Mergelyan Institute’s kindergartens
Yerevan Mathematical Machines Plant CJSC (Mergelyan Institute) had two kindergartens in the Arabkir administrative district. One was on the first floor, 1 Komitas Avenue, and the other was located in the yard of the same building. The kindergarten at 1 Komitas Avenue was privatized in 1996. Aghasi Ayvazyan's company, Aghasi Ayvazyan LLC, has become a proprietor. Greta Verdiyan private school, founded by Aghasi Ayvazyan's wife, operated in the area. In 2014, this LLC was renamed and became M Vector LLC. Greta Verdiyan and her affiliates were no longer on the list of the LLC shareholders. Today, there is a private kindergarten in the area.
The other kindergarten of the Mergelyan institute had a typical building with its yard areas. The building has two addresses: 3a and 3/16 Hakobyan Street. The two addresses belong to Wise Baby LLC. Today, a bio-technology center of FMD K&L Europe is located in the fenced building. It is a Chinese-American transnational company. It has been operating in Armenia for three years, having invested around four million dollars.
Yerevan Clock Factory OJSC kindergartens
Yerevan Clock Factory OJSC had two kindergartens in the Arabkir administrative district, both with separate buildings. One was on Aghbyur Serob Street, the other on Baghramyan 2nd Lane. The kindergarten at 18 Aghbyur Serob was closed and sold in 1998. Changing several owners, it has become Ruzanna Asoulyan's property. She also bought 15 hectares of forest area from Bagratuni Barseghyan, the chief of bodyguards of former prime minister Hovik Abrahamyan. This territory in Tzaghkadzor still belongs to her. Also, Ruzanna Asoulyan used to be a shareholder of Golden MK LLC together with Hovik Abrahamyan's relative Gagik Poghosyan.
In 2005, after the sell of the other kindergarten building owned by Yerevan Clock Factory OJSC, it was destroyed. Instead, Renshin company has built a multi-storey, multi-apartment building.
Kanaz Kindergartens
Kanaker Aluminum Factory, which was famous as Kanaz in the Soviet times, had three kindergartens. Two were based on the first floors of buildings 34a and 34c Mamikonyants Street, and the third one was not far away, at 17 Mamikonyants Street. The first two buildings were dormitory buildings, which were privatized by the government's decision in 1998, and now they house shops, food points, pharmacy, etc.
The third kindergarten is now Hotel Annabella. The former building of the kindergarten with beautiful architectural solutions has a separate yard.
16 Komitas Avenue
Kindergarten #186, which is now a pre-school, operated at 16 Komitas Avenue until 1998. In 2003, Vanya Sukiasyan purchased the kindergarten site and later sold it to Julieta Yengoyan. The latter operates a private kindergarten there. Vanya Sukiasyan is a lawyer, and he was the lawyer of former interior minister Vano Siradeghyan.
1/11 Komitas Avenue
In addition to kindergartens owned by the Mergelyan Institute, there is another kindergarten in the yard of Komitas 1, near the present FMD K & L Europe. The kindergarten at 1/11 Komitas turned into a residential building. The two-storey building of the kindergarten was raised for another two floors, becoming a four-storey building.
10 Tigranyan Street
A community kindergarten used to function on the first floor of 10 Tigranyan Street. Real estate with two separate addresses has become the property of Peproneh Khachaturyan and Aida Babayans.
61 and 63 Komitas Avenue
These two kindergartens belonged to the Arabkir district community, both located in the apartments of the buildings. The kindergarten at 61 Komitas Avenue was closed down by a decision of the first head of Arabkir district Hayk Hovhannisyan, whose family became the owner of the area. Hayk Hovhannisyan's wife, Zinaida Margaryan, sold the former kindergarten's area used as an apartment in 2018. Construction is underway now. According to residents, the site will become a dental clinic. Another one, located at 63 Komitas Avenue, has been turned into apartments since closure.
Kanaker-Zeytun administrative district: five closed kindergartens
The number of children in queue in the Kanaker-Zeytun administrative district is 562.
1 Nersisyan Street
A community kindergarten was functioning on the first floor of the building located on the crossroad of Azatutyan Avenue and Nersisyan street. In 2003, by a decision of Ruben Sinoyan, the head of Kanaker-Zeytun community at the time, 83.9 square meters of the kindergarten site were sold to citizen Erik Vardanyan for $1,670. The area has turned into a flat and still belongs to Vardanyan. The other part of the kindergarten is today the pawnshop of Musoyan AAA LLC. The territory has been owned by Kruiz-99 Production Cooperative since 2003, which now undergoes a bankruptcy process.
5 David Anhaght Street
Kindergarten #199 used to function on the first floor of 5 Davit Anhaght building, liquidated by the joint decision of the council of Kanaker-Zeytun and the district head Ruben Sinoyan. After the liquidation, the territory of the kindergarten was sold. Today, a dental clinic and a real estate agency operate in the site. In 2003, 126 square meters of 646.6 overall territory were sold to Alexander Janyan, who founded the JS dental clinic. However, the main part of the kindergarten site belongs to Kanaker-Zeytun community.
15 Hasratyan Street
The kindergarten which used to operate at 32 Kanakertsi address was divided into two separate premises and the kindergarten is located in one building. The property got two addresses - 15 and 17 Hasratyan Street. Kindergarten #159 operates at 17 Hasratyan street. The two-story building was sold to opera singer Gegham Grigoryan at auction. After the latter's death, the building of the kindergarten became the property of Grigoryan's heirs. Today, the construction equipment of the Armenian-Chinese School of Friendship can be seen in the area.
21a Dro Street
By a decision of the community council, Kindergarten #147, located on the first floors of 21 and 21a Dro Street buildings, was liquidated and Minas Avetisyan Art School was formed in one part of the area. The main part of the closed kindergarten's territory was turned into apartments. The first owner of 4/1 and 4/2 addresses at the 21a Dro building became Brave Soldier LLC. The organization’s shares are divided in half between Petros Yeghikyan and Karine Hakobyan, Alik Yeghikyan’s parents, who was elected an MP of the Tsarukyan Bloc party in the 2017 parliamentary elections and then resigned.
Kindergarten replaced by orphanage
According to residents, a kindergarten used to operate in Tigranyan Street, but today it is replaced by an orphanage. The Yerevan Marie Izmirlian Orphanage SNCO is located in Yaghubyan Street (formerly Tigranyan Street). The former kindergarten is spacious, with a separate yard and green area.
Avan administrative district: four closed kindergartens
The number of children queued in the Avan administrative district, as of March 2019, is 374.
Street 4 of the Avan administrative district
Kindergarten #1 operated on the Street 4 of the Avan administrative district. It was closed in 2002 and the building of 782.4 square meters was sold to Knarik Bayramyan for 7.9 million drams. She is the mother of an employee of the National Security Service, Smbat Ayvazyan, who was the late NA President Karen Demirchyan's bodyguard.
Second micro-district of Avan-Arinj
The former Kindergarten #8 area in the second micro-district of Avan-Arinj was turned into a housing block by a decision of the Council of Elders in 2002. In 2009, the community sold the site to citizens. Nazik Ghumashyan, for example, was among them. Ghumashyan is the wife of former deputy head of Avan administrative district Samvel Ghumashyan. After acquiring the apartment, Nazik Ghumashyan sold it to other people.
Isahakyan district
The former building of Kindergarten #289 later served as an administrative building of the community. In 2004, by the decision of the community council, the area of the building, 3,601 square meters, and the adjacent land plot of 5,517 square meters were sold for 150 million drams. Now the site is a housing block. The former building of the kindergarten is completely fenced, with iron gates installed at the entrance.
Avan-Arinj, 1st district
The building of Kindergarten #7 is a community property. Kindergarten's building is in a bad shape and the premises are rented to different parties, condominiums and other organizations.
Nor Nork administrative district: eight closed kindergartens
As of April this year, the number of children queued in the Nor Nork administrative district is 1,015.
3 Lvovyan Street
The entire territory of Kindergarten #251, which used to operate in Lvovyan Street of Nor Nork, has turned into a housing block and is completely inhabited.
8 Lvovyan Street
The territory of Kindergarten #238 in Nor Nork was sold for $650,000 to the Islamic Republic of Iran. The Iranian Shahid Fahmideh educational complex opened there.
4 Stepanyan Street
In the new Nor Nork 2nd Block, Kindergarten #250 used to function. However, the kindergarten was liquidated and the site was privatized.
35 Mikoyan Street
Kindergarten #268, located at 35 Mikoyan Street, Nor Nork 5th Block, was closed and in 1998 the building was transferred to Shirakatsy Lyceum International Scientific-Educational Complex CJSC for 25 years.
Luxembourg Street
The building of the former Kindergarten #236 located in Nor Nork 6th Block, on Luxemburg street, is a typical one. The territory is completely fenced and full of trees. A chess community school is located in a part of the kindergarten owned by the community. The other part of the kindergarten is in poor condition and needs major repairs.
Hunan Avetisyan Street
Yerevan Polyclinic N 22 was installed in the former kindergarten in Avetisyan street, while part of the building was turned into a housing block. Nevertheless, most of the kindergarten's building is in poor condition.
Minsk Street
A kindergarten with a typical building was built on Minsk Street of the Nor Nork administrative district, and the building was privatized later. In 2010, the building became the property of ArmRosGazprom CJSC, and in 2012 it was sold to Transgasshin LLC, owned by ArmRosGazprom CJSC. To date, the building belongs to the abovementioned company, and the territory is in poor condition.
9th Block of the Nor Nork
Kindergarten #104 used to functioning in the Nor Nork 9th Block. It was liquidated, and the building was completely transformed into a housing block, with the third floor added to the building.
We should also mention that there are kindergartens in the Nor Nork that occupy only one part of the typical building, while other parts have been turned into a housing block.