ՀԴՄ-ների գնման Կառավարության գաղտնի որոշումները գաղտնազերծվել են․ 10-օրյա ժամկետում դրանք կհրապարակվեն
Պետական եկամուտների կոմիտեն գաղտնազերծել է ՀԴՄ սարքերի գնման գործընթացի կազմակերպումը, դրա արդյունքում՝ պայմանագրերի կնքումը կարգավորող Կառավարության գաղտնի որոշումները։ Այս մասին «Հետք»-ին գրությամբ հայտնել է կոմիտեն։
ՊԵԿ-ից պարզաբանեցին, որ գաղտնազերծված որոշումները «Հետք»-ին կտրամադրեն 10-օրյա ժամկետում։ Որոշումները գաղտնազերծվել են Կառավարության նիստում, գաղտնի ընթացակարգով, ենթադրաբար սեպտեմբերի 5-ին, քանի որ միայն այդ նիստին է ՊԵԿ-ը գաղտնի որոշման նախագծեր ներկայացրել, որոնք անգամ անվանում չեն ունեցել։
ՀԴՄ-ների ձեռքբերման պայմանագրերի տրամադրման մերժումը ապրիլի 15-ին «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն բողոքարկել էր դատական կարգով` հայցադիմում էր ներկայացրել Վարչական դատարան՝ ընդդեմ Պետական եկամուտների կոմիտեի։ Օգոստոսի 6-ին Վարչական դատարանը որոշեց ՊԵԿ-ին պարտավորեցնել տրամադրել չինական «Պաքս Թեքնոլոջի» և թայվանական «Միտաք Ինֆորմեյշն Թեքնոլոջի» ընկերությունների հետ կնքված բոլոր պայմանագրերի պատճենները՝ փակելով այն տեղեկությունները, որոնք, ըստ Կառավարության որոշման, համարվում են գաղտնի։
Այնինչ օրեր առաջ ՊԵԿ-ը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել Վարչական դատարանի՝ օգոստոսի 6-ին հօգուտ «Հետաքննող լրագրողներ»-ի կայացրած վճռի դեմ։ Կոմիտեն մասնավորապես բողոքարկման հայցադիմում հայտնել է, որ դատարանը բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ չի վերլուծել այս գործի քննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցները։
Պետական եկամուտների կոմիտեի իրավաբանական վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նաիրա Ավանեսյանը, ում կողմից երեկ «Հետքը» ստացել է այս գրությունը, հայտնել է, որ վերաքննիչ բողոքի պատճառը Վարչական դատարանի որոշ մեկնաբանությունների անհամաձայնությամբ է պայմանավորված։

Конфиденциальные решения правительства о закупке ККА рассекречены и будут опубликованы в течение 10 дней
Комитет госдоходов рассекретил процесс организации закупки контрольно-кассовых аппаратов, а также секретные решения правительства, регулирующие заключение договоров. Об этом сообщалось в направленном Hetq.am ответе КГД. Ведомство также разъяснило, что рассекреченные решения будут предоставлены Hetq.am в речение 10 дней.
Решения были рассекречены на заседании правительства предположительно 5 сентября, поскольку только на этом заседании Комитет госдоходов представил проекты конфиденциального решения.
Напомним, что Комитет госдоходов, сославшись на закон РА “О государственной и служебной тайне”, отказался предоставить копии договоров о закупках контрольно-кассовых аппаратов. Было отмечено, что эти документы содержат сведения, публикация которых может иметь тяжелые последствия для безопасности Армении.
15 апреля общественная организация “Журналисты-расследователи” обжаловала в судебном порядке договор приобретения ККА, подав в Административный суд иск против КГД. 6 августа Административный суд принял решение обязать Комитет госдоходов предоставить копии всех договоров, заключенных с китайской компанией “Пакс Текнолоджи” и тайваньской компанией “Митак Информейшн”, закрыв в них те сведения, которые,. согласно решению правительства, считаются конфиденциальными.
Суд обязал КГД предоставить “Журналистам-расследователям” договоры закупки контрольно-кассовых аппаратов.
Между тем, за несколько дней до этого КГД подал апелляционную жалобу на принятое 6 августа Административным судом решение в пользу ОО ”Журналисты-расследователи”.
В своем иске КГД в частности сообщил, что суд не провел разностороннее и объективное исследование полученных доказательств.
КГД обжаловал договоры закупки контрольно-кассовых аппаратов
Временно исполняющая обязанности начальника юридического управления КГД Наира Аванесян, чью записку вчера получил Hetq.am, сообщила, что жалоба обусловлена несогласием с некоторыми комментариями Административного суда.