Որ ուղղություններով է աճում բյուջեն
Հայաստանի պետական բյուջե հավաքագրվող հարկերն այս տարի գերակատարվում են. ծրագրվածից շատ հարկ է հավաքվում։ Սա իշխանության «նախընտրելի» թեմաներից է, որի մասին հաճախ է հիշեցվում, քանի որ դրական արդյունքները տեսանելի են։ Վերջին տվյալներով՝ այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին 1 տրլն 79.2 մլրդ դրամի հարկ է հաշվեգրվել պետբյուջե, որը նշանակում է` 17.7 մլրդ դրամով կամ 1.7 %-ով գերակատարվել է բյուջեով սահմանված և ճշգրտված ծրագիրը։ Այս մասին նախորդ ամիս հայտարարել է Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) նախագահ Դավիթ Անանյանը։
2018 թվականի հունվար-սեպտեմբերի համեմատ հարկերի ծավալն աճել է 191.5 մլրդ դրամով կամ 21.6 %-ով։ Հարկային մարմինների հավաքագրած հարկերն աճել են 157.6 մլրդ դրամով կամ 24.1 %-ով, իսկ մաքսային մարմինների հավաքագրած հարկերն ավելացել են 33.9 մլրդ դրամով կամ 14.6 %-ով։
ՊԵԿ-ի տրամադրած տվյալների հիման վրա փորձել ենք պարզել, թե որ հարկատեսակների հաշվին է գոյանում բյուջեն, և որ ուղղություններով է գրանցվել հարկերի աճը։
Այսպես, հարկերի կազմում առաջին տեղում ավելացված արժեքի հարկն է (ԱԱՀ), որին այս տարվա առաջին ինն ամիսների տվյալներով բաժին է ընկնում հավաքագրված ամբողջ հարկերի մոտ 33 %-ը, հաջորդում են եկամտային հարկն (28 %) ու շահութահարկը (մոտ 14 %)։ Մյուս հարկատեսակների կշիռը էականորեն ավելի ցածր է։ Ամենափոքր ծավալի հարկերը գոյանում են արտոնագրային հարկի գծով (0.6%):
Բացի ինֆոգրաֆիկայում նշված հարկերից, ընդհանուր հարկային եկամուտների և պետական տուրքի ցուցանիշը ստանալու համար հարկավոր է հաշվի առնել հարկերի անցումային գերավճարները (-850.8 մլն դրամ), ինչպես նաև՝ միասնական հաշվի մնացորդը (-9.2 մլրդ դրամ): Ստացվում է, որ ընդամենը վճարված հարկային եկամուտները և պետական տուրքը կազմել են մոտ է 1 տրլն 70 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա հունվար-սեպտեմբերի համեմատ աճել է 16.3 %-ով։
Այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին պետական բյուջե է հաշվեգրվել 356.2 մլրդ դրամի ԱԱՀ։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այն ավելացել է մոտ 51 մլրդ դրամով կամ 16.7 %-ով։
Երկրորդ ամենախոշոր հարկատեսակը, ինչպես նշեցինք, եկամտային հարկն է։ Հունվար-սեպտեմբերին այն կազմել է 304.4 մլրդ դրամ՝ աճելով մոտ 45 մլրդ դրամով կամ 17.3 %-ով։ Ստացվում է, որ միայն ԱԱՀ-ի և եկամտային հարկի գծով մուտքերը միասին ավելացել են մոտ 96 մլրդ դրամով։ Եկամտային հարկի գծով, սակայն, գալիք տարում նվազում է սպասվում՝ պայմանավորված եկամտային հարկի համահարթեցմամբ։ Հարկային փոփոխությունների փաթեթն Ազգային ժողովում ներկայացնելիս ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը հայտարարել է, որ եկամտային հարկի համահարթեցումը կհանգեցնի բյուջեի տարեկան 30 մլրդ դրամի կորստի։
Հարկային մյուս խոշոր ուղղությունը, որով «լցվում է» բյուջեն, շահութահարկն է։ Այս տարվա առաջին ինն ամիսներին հավաքագրվել է 148.6 մլրդ դրամի շահութահարկ, որը նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ աճել է 19.6 մլրդ դրամով կամ 15.2 %-ով։
Ընդհանուր առմամբ, այս տարի հարկերի աճը մեծ մասամբ պայմանավորված է նշված երեք հարկատեսակների գծով հավաքագրված հարկերի ավելացմամբ՝ ԱԱՀ-ի, եկամտային հարկի և ակցիզային հարկի։ Բացի այդ զգալի կրճատվել է նաև անցումային գերավճարների ցուցանիշը. եթե 2018 թվականի հունվար-սեպտեմբերին այն կազմել է 55.2 մլրդ դրամ, ապա այս տարվա նույն ամիսներին՝ 850.8 մլն դրամ։ Սրանք հարկատուների կողմից իրենց պարտավորություններից ավել վճարված հարկերն են, այսինքն՝ նախորդ տարիների աճողական պարտքն է հարկատուների նկատմամբ։ Այս ցուցանիշները հարկերի վիճակագրության մեջ ներկայացվում են մինուսով, քանի որ ընդհանուր հարկային եկամուտների ցուցանիշը ներկայացնելիս այս գերավճարները հանվում են։
Հարկերի աճ է արձանագրվել նաև մյուս հարկատեսակների գծով, բայց խոսքն ավելի փոքր ծավալների մասին է։ Միայն արտոնագրային հարկի ու բնապահպանական հարկի և բնօգտագործման վճարի ծավալներն են նվազել այս տարի։ Մանրամասները ներկայացրել ենք ինֆոգրաֆիկայում։
Մաքսատուրքերի թեմայով վերջին ժամանակահատվածում շատ է քննարկվում, որ ավտոմեքենաների ներմուծման արդյունքում էական գումարներ են մտնում պետական բյուջե, և դրանք նույնքան էական ազդեցություն ունեն բյուջեի ընդհանուր ծավալի աճի վրա։ Ավելի վաղ՝ լրագրողների հետ հանդիպմանը, ՊԵԿ նախագահը տեղեկացրել է, որ այս տարվա սկզբից մինչև հոկտեմբերի 14-ը Հայաստան է ներմուծվել շուրջ 114 հազար ավտոմեքենա։ Ավտոմեքենաների ներմուծումից գանձվել է շուրջ 51 մլրդ դրամի մաքսատուրք, որը 27 մլրդ դրամով ավել է նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանում գանձված մաքսատուրքից։ Այսինքն՝ ավտոմեքենաների ներմուծման արդյունքում, իսկապես, բյուջեն լրացուցիչ գումարներ է ստացել, ակայն չափազանցված են պնդումները, որ մեծ մասամբ հենց ավտոմեքենաների ներմուծմամբ է պայմանավորված հարկերի աճը։
Հարկատուներին վերադարձվել է 87.2 մլրդ դրամ
ԱԱՀ-ի և եկամտային հարկի գծով այս տարվա առաջին 9 ամիսներին հարկատուներին է վերադարձվել 87.2 մլրդ դրամ: Սրանք այն գումարներն են, որոնք հարկատուները հետ են ստանում բյուջեից ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներից, Tax free ծրագրի շրջանակներում, հիպոթեքային ծրագրերից օգտվելիս և այլն։ Նախորդ տարվա միեւնույն ժամանակահատվածի համեմատ վերադարձվող գումարների ծավալն աճել է 19.4 %-ով։ Մասնավորապես, ԱԱՀ-ի գծով հարկատուներին է վերադարձվել 81.7 մլրդ դրամ, իսկ եկամտային հարկի գծով՝ 5.45 մլրդ դրամ։ Հիշեցնենք, որ եկամտային հարկը վերադարձվում է կառուցապատողից գնված բնակարանի կամ տան հիպոթեքային վարկի տոկոսագումարները մարելու նպատակով։

В каких направлениях растет госбюджет
В этом году объем поступающих в госбюджет налогов превысил предусмотренный показатель. Эта тема довольно часто затрагивается властями, поскольку положительные результаты в этой сфере весьма ощутимы. По последним данным, в январе-сентябре этого года сумма перечисленных в госбюджет налогов составила 1 трлн 79.2 млрд драмов, что на 17.7 млрд, или на 1.7 %, больше запланированной бюджетом суммы. Об этом в прошлом месяце заявил председатель Комитета госдоходов (КГД) Давид Ананян.
По сравнению с январем-сентябрем 2018 г. объем налогов вырос на 191.5 млрд драмов, или на 21.6%. Налоговые органы превысили показатель сбора налогов на 157.6 млрд драмов, или на 24.1%, таможенные органы – на 33.9 млрд драмов, или на 14.6%.
На основании предоставленных КГД данных мы попытались выяснить, за счет каких видов налогов образуется госбюджет и в каких направлениях наблюдается рост налогов.
Итак, на первом месте налог на добавленную стоимость (НДС), на долю которого за первые девять месяцев этого года пришлось около 33% от всего объема собранных налогов. Далее следуют подоходный налог (28%) и налог на прибыль (около 14%). Вес других видов налогов значительно меньше.
В этом году по линии НДС в госбюджет поступило 356.2 млрд драмов. Это примерно на 51 млрд драмов, или на 16.7%, больше показателя того же периода прошлого года.
Вторым наиболее крупным видом налога, как уже было отмечено, является подоходный налог. В январе-сентябре его объем составил 304.4 млрд драмов, что на 45 млрд драмов, или на 17.3%, превышает предыдущий показатель. Получается, что только по части НДС и подоходного налога вместе взятых поступления в госбюджет выросли примерно на 96 млрд драмов.
Однако в будущем году ожидается сокращение объема подоходного налога, что обусловлено его уравниванием. При представлении в Национальном Собрании пакета налоговых изменений замминистра финансов Арман Погосян заявил, что это приведет к сокращению поступлений в госбюджет на 30 млрд драмов в год.
Другим крупным налоговым направлением, за счет которого пополняется бюджет, является налог на прибыль. За первые девять месяцев этого года объем собранных налогов на прибыль составил 148.6 млрд драмов, что на 19.6 млрд драмов, или на 15.2%, больше прошлогоднего показателя того же периода. В целом, в этом году рост налогов обусловлен в основном увеличением объема трех видов налогов: НДС, подоходного и акцизного налогов.
Рост зафиксирован и по части других видов налогов, однако в этом случае речь идет о меньших объемах.
По части таможенных пошлин в последнее время много говорится о том, что значительные суммы поступают в госбюджет за счет импорта автомобилей и что они оказывают значительное воздействие на увеличение общего объема бюджета. Ранее на встрече с журналистами председатель КГД сообщил, что с начала года до 14 октября в Армению было ввезено около 114 тыс. автомобилей, благодаря чему объем собранных таможенных пошлин составил около 51 млрд драмов, что на 27 млрд превышает прошлогодний показатель того же периода.
Налогоплательщикам возвращено 87.2 млрд драмов
За первые девять месяцев этого года налогоплательщикам возвращено 87.2 млрд драмов по линии НДС и подходного налога. Это те суммы, которые налоплательщики получают обратно по линии не облагаемых НДС сделок, в рамках программы Tax free, ипотечных программ и т.д. По сравнению с тем же периодом прошлого года объем возврата вырос на 19.4%. В частности, по линии НДС налогоплательщики получили обратно 81.7 млрд драмов, по линии подходного налога – 5.45 млрд драмов. Напомним, что подоходный налог возвращается с целью погашения процентов по ипотечному кредиту, взятому на покупку жилья у застройщика.