Ապօրինի աբորտ, ՄԻԱՎ-ի վարակ և օրգանների վաճառք. վերջին 5 տարում հարուցված քրեական գործերը
«Հետք»-ը վերջերս ուսումնասիրել է բժշկական սխալի թեմայով վերջին 5 տարում հարուցված քրեական գործերը։ Պարզվել է, որ դրանց ընդամնեը 3,6 %-ն է հասնում դատարան, մեծամասնությունը կամ կարճվում, կասեցվում է, կամ՝ արդարացվում։
Թեև առողջապահական ոլորտի վերաբերյալ հարուցված քրեական գործերի 95 %-ը վերաբերում է բժշկական սխալին, այնուամենայնիվ հազվադեպ, բայց հարուցվում են քրեական գործեր նաև ապօրինի աբորտ կատարելու, ՄԻԱՎ-ով, սեռավարակով վարակելու, օգնություն ցույց չտալու, վտանգի մեջ թողնելու և այլ դեպքերի առթիվ:
Ինչպես բժշկի սխալով պայմանավորված քրեական գործերը, այնպես էլ վերը նշված թեմաներով հարուցված գործերը հիմնականում կարճվում կամ կասեցվում են:
Ապօրինի աբորտ կատարելը
Հոդված 122. Ապօրինի աբորտ կատարելը
1. Համապատասխան բժշկական բարձրագույն կրթություն ունեցող անձի կողմից ապօրինի աբորտ կատարելը՝ պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի առավելագույնը հարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը մեկ ամիս ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով: 3. Սույն հոդվածի երկրորդ մասով նախատեսված արարքը, որը կատարվել է՝ 1) երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ, 2) անչափահասի նկատմամբ, 3) ակնհայտ հղի կնոջ նկատմամբ՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երեքից ութ տարի ժամկետով:
2. Համապատասխան բժշկական բարձրագույն կրթություն չունեցող անձի կողմից ապօրինի աբորտ կատարելը՝ պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի առավելագույնը երկու հարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ մեկից երեք ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:
Հայաստանում հղիության արհեստական ընդհատումը թույլատրվում է միայն մինչև 12 շաբաթական ժամկետներում: Դրանից հետո աբորտ կատարելն արգելվում է և քրեորեն պատժելի է:
2017թ.-ին քրեական գործ էր հարուցել Պաշտպանության նախարարության ենթակայության տակ գտնվող զինվորական հոսպիտալում ապօրինի աբորտ կատարելու դեպքի առթիվ: Մասնավորապես, Պաշտպանության նախարարության ռազմաբժշկական և ՊՆ համապատասխան զորամասի պաշտոնատար անձինք, «չարաշահել են իրենց պաշտոնեական դիրքը և բժշկական բարձրագույն կրթություն, մասնագիտական գործունեության և շարունակական մասնագիտական զարգացման հավաստագիր չունեցող՝ նույն վարչության արտահաստիքային կոնսուլտանտ Տ․ Թ.-ին զորամասում հատկացրել են համապատասխան աշխատասենյակ, վերջինս էլ, խախտելով «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» օրենքի դրույթները, 2015-2017 թվականների ընթացքում մանկաբարձական և գինեկոլոգիական ծառայություններ մատուցելու համապատասխան լիցենզիա չունեցող զորամասի կնախտաբանական բաժանմունքում բազմիցս կատարել է ապօրինի աբորտ»:
Դատախազության՝ «Հետք»-ին տրամադրած տեղեկության համաձայն՝ 2017թ. հարուցված քրեական գործը կասեցվել է, քանի որ հայտնի չի եղել այնձը, որը պետք է գործով ներգրավվի՝ որպես մեղադրյալ (ՔԴՕ 31մ1կ1):
Ընդհանուր առմամբ՝ 2015-2019թթ ընթացքում ապօրինի աբորտ կատարելու դեպքերի առթիվ հարուցվել է ընդամենը 3 քրեական գործ՝ 1-ը 2017թ.-ին, 2-ը՝ 2019թ.: Առաջին դեպքում քրեական գործը հարուցվել է բժշկի դեմ, իսկ մնացած երկու դեպքերում՝ մեղադրյալը մասնագիտությամբ բժիշկ չի եղել:
2019թ. գործերից մեկը կարճվել է, քանի որ «անձը Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի ընդհանուր մասի դրույթների ուժով ենթակա է ազատման քրեական պատասխանատվությունից» (ՔԴՕ 35մ1կ12): Մյուսը եղել է քննության համար ժամկետներն անցած:
ՄԻԱՎ-ով վարակելը
Հոդված 123. Մարդու իմունային անբավարարության վիրուսի հարուցիչով վարակելը
1. Այլ անձին մարդու իմունային անբավարարության վիրուսի հարուցիչով վարակելու ակնհայտ վտանգի ենթարկելը՝ պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երկու հարյուր հիսնապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով:
2. Այլ անձին մարդու իմունային անբավարարության վիրուսի հարուցիչով դիտավորությամբ կամ ինքնավստահությամբ վարակելն այն անձի կողմից, ով գիտեր իր մոտ այդ հիվանդության առկայության մասին՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով:
2019թ. հոկտեմբերին քրեական գործ է հարուցվել անչափահաս երեխային ՄԻԱՎ-ով վարակելու դեպքի առթիվ:
Քննչական կոմիտեի հաղորդագրության համաձայն՝ «2019թ. հոկտեմբերի 16-ին ոստիկանության Արաբկիրի բաժնում ստացվել է քաղաքացու՝ գլխավոր դատախազին հասցեագրված դիմումն այն մասին, որ 2019թ. օգոստոսի կեսերից մինչև հոկտեմբերի 11-ն ընկած ժամանակահատվածում անչափահաս թոռնուհին ստացիոնար բուժման մեջ է գտնվել «Արաբկիր» բժշկական կենտրոնում, որտեղ վերջինիս մոտ հայտնաբերվել է ՁԻԱՀ, որով երեխան մինչ այդ վարակված չի եղել»:
Նշանակվել են մի շարք դատաբժշկական փորձաքննություններ: Նախաքաննությունը շարունակվում է:
Վերջին 5 տարում ՄԻԱՎ-ով վարակելու դեպքերի առթիվ հարուցվել է 5 քրեական գործ, որից 3-ն ուղարկվել է դատարան, մեկը եղել է քննության համար ժամկետանց, իսկ մեկը դեռ քննության փուլում է:
ՄԻԱՎ-ով վարակելու դեպքերից երկուսը հարուցվել է դիտավորությամբ վարակելու մասով:
Սեռավարակով վարակելը
Հոդված 124. Վեներական հիվանդությամբ կամ այլ սեռավարակներով վարակելը
1. Այլ անձին վեներական հիվանդությամբ կամ այլ սեռավարակներով վարակելն այն անձի կողմից, ով գիտեր իր մոտ այդ հիվանդության առկայության մասին՝ պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երկու հարյուրապատիկից չորս հարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ մեկից երեք ամիս ժամկետով:
2. Նույն արարքը, որը կատարվել է՝
1) երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ,
2) անչափահասի նկատմամբ,
3) ակնհայտ հղի կնոջ նկատմամբ՝ պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեք հարյուրապատիկից հինգ հարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:
Չնայած Հայաստանում սեռավարակների թվի աճին՝ դրանց առթիվ հազվադեպ են հարուցվում քրեական գործեր:
Վերջին 5 տարիների ընթացքում ընդամենը մեկ քրեական գործ է հարուցվել մարդուն վերենարական հիվանդություններով կամ այլ սեռավարակներով վարակելու հատկանիշով՝ 2018թ.-ին, որը, սակայն, եղել է քննության համար ժամկետանց:
Վանաձորում վեներական հիվանդությունների մասին լռում են՝ չայցելելով բժշկի. վերարտադրողական առողջության խնդիրները Վանաձորում
Մեռելածնություն, անպտղություն, քաղցկեղ. ինչ հետեւանքներ են թողնում սեռավարակները
Սեռավարակներ, ուշացած բուժում և գիտելիքի պակաս. վերարտադրողական առողջության խնդիրներն Ալավերդիում
Վտանգի մեջ թողնել և օգնություն ցույց չտալ
Վտանգի մեջ թողնելու հոդվածով (ՔՕ հոդված 128) 2015-2019թթ. հարուցվել է 8 քրեական գործ, որից 4-ը՝ 2019թ.-ին:
Քրեական գործերից 4-ը եղել է կյանքի համար վտանգավոր դրության մեջ գտնվող անձին անհրաժեշտ և ակնհայտ անհետաձգելի օգնություն ցույց չտալու կամ օգնություն ցույց տալու անհրաժեշտության մասին համապատասխան մարմիններին չհաղորդելու դեպքերի առթիվ:
Գործերից միայն մեկն է մտել դատարան, մեկը կարճվել է՝ համաներմամբ, մեկը՝ կասեցվել, մյուսը գտնվում է քննության մեջ:
2 քրեական գործ հարուցվել է կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր վիճակում գտնվող և ինքնապահպանության միջոցներ ձեռնարկելու հնարավորությունից զրկված անձին անօգնական վիճակում թողնելու համար, որից մեկն ուղարկվել է դատարան, մեկը կարճվել է:
2019թ. հարուցված 2 քրեական գործերը եղել են մահվան ելքով. վտանգի մեջ թողնելը հանգեցրել է մահվան: Դրանցից 1-ն ուղարկվել է դատարան, մյուսը գտնվում է քննության ժամկետների մեջ:
Հիվանդին օգնություն ցույց չտալու դեպքերով (ՔՕ հոդված 129) 2015-2019թթ հարուցվել է 4 քրեական գործ: Բոլոր դեպքերում էլ օգնություն ցույց չտալը հանգեցրել է հիվանդի մահվան: Գործերից 2-ը կարճվել է՝ արդարացման հիմքերով, մեկը կասեցվել է, քանի որ հայտնի չի եղել այնձը, որը պետք է գործով ներգրավվի՝ որպես մեղադրյալ (ՔԴՕ 31մ1կ1):
4-րդ գործը հարուցվել է 2018թ.-ին և դեռևս քննության փուլում է:
Օրգանների ապօրինի շրջանառություն և փոխպատվաստման վիրահատություն կատարելու կանոնների խախտում
Հոդված 125.1. Մարդու օրգանների (և) կամ հյուսվածքների ապօրինի շրջանառությունը
1. Մարդու օրգանների (և) կամ հյուսվածքների ապօրինի ձեռքբերումը, փոխանցումը, ինչպես նաև իրացումը` պատժվում է ազատազրկմամբ` չորսից վեց տարի ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով կամ առանց դրա:
2019թ. հոկտեմբերին ոստիկանությունը բացահայտել է, որ Հայաստանի Հանրապետության երկու քաղաքացի ներգրավվել են օրգանների ապօրինի շրջանառության մեջ։ Քրեական գործի շրջանակներում այդ անձանցից մեկը ոստիկանությունում ցուցմունք է տվել, որ «իրոք, երիկամի առուվաճառքի շուրջ խոսակցություններ է վարել այդպիսի առաջարկով իրեն դիմած մարդու հետ»: Սա ՔՕ 125 պ1 հոդվածով 2019թ. հարուցված միակ դեպքն է, որ մինչ այժմ գտնվում է քննության փուլում:
Փոխպատվաստման վիրահատություն կատարելու կանոնները խախտելու գործով (ՔՕ հոդված 125) 2015-2019թթ հարուցվել է միայն 1 քրեական գործ՝ 2018թ.-ին, որը վերաորակավորվել է՝ որպես ՔՕ 325 հոդված, այն է՝ «փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր, տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշներ կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը» և կարճվել է համաներմամբ:
Նույն հոդվածով 2019թ. հարուցվել է ևս 1 քրեական գործ՝ մարդու օրգանների և հյուսվածքների ապօրինի շրջանառության վերաբերյալ (ՔՕ 125պ1մ1 ), որը դեռևս քննության փուլում է:

Illegal Abortions, Organ Trafficking, Transmitting the HIV; Criminal Cases in Armenia Rarely Prosecuted
A recent Hetq investigation of medical malpractice cases in Armenia shows that a mere 3.6% of them reached the courts, the majority either being dismissed, suspended or acquitted.
Although 95% of criminal cases in the health sector are related to medical error, criminal cases are also filed, albeit rarely, for illegal abortions (Article 122 of Armenia’s Criminal Code), for infecting someone with the AIDS virus or sexually transmitted diseases (STDs) (Articles 123, 124), the failure to help a patient (Article 129), abandonment in danger (Article 128), among others.
As with medical malpractice cases, the latter mentioned cases are generally terminated or suspended.
Illegal Abortions
Article 122 of Armenia’s Criminal Code reads:
- Illegal abortion by a person with a relevant medical education shall be punishable by a fine in the amount of at least one hundred times the minimum wage or by imprisonment for up to one month, with a maximum term of three years. 3. The action envisaged in part 2 of this Article committed: 1) against two or more persons; 2) a minor;
- Illegal abortion by a person with no relevant medical higher education shall be punishable by a fine of up to two hundred times the minimum wage, or by imprisonment for the term of up to three months, or by imprisonment for the term of up to two years.
Abortion is only allowed in Armenia until the twelfth week of pregnancy. After that, abortions are banned and criminally punishable.
In 2017, a criminal case was filed in connection with illegal abortion at a military hospital operated by the Ministry of Defense.
It seems that the hospital hired a medically non-qualified individual who, between 2015-2017, performed several illegal abortions.
According to the information Hetq received from the Prosecutor's Office, the criminal case initiated was suspended “because it was not known who would be involved in the case as a defendant.”
In total, there were only 3 criminal cases initiated in 2015-2019 for illegal abortion: 1 in 2017 and 2 in 2019. In the first case the criminal case was brought against a doctor, and in the other two cases the accused was not a doctor by profession.
One of the 2019 cases was dismissed because "the person is subject to be free of criminal liability under the provisions of the general part of the Criminal Code of the Republic of Armenia.”
The other case was dropped because the statute of limitations had expired for launching an investigation.
Infecting with the AIDS virus
Article 123 of Armenia’s Criminal Code reads:
- Subjecting another person to the obvious danger of infection with AIDS is punishable by a fine of up to two hundred and fifty times the minimum wage, or imprisonment for the term of up to two months, or imprisonment for the term of up to one year.
- Inadvertently infecting another person with the intentional or self-confident virus of a human immunodeficiency virus is punishable by up to five years in prison.
In October 2019, a criminal case of infecting a child with HIV was launched.
According to the Investigative Committee's report, On October 16, 2019, the Arabkir Police Department received a citizen's application addressed to the Prosecutor General stating that from mid-August to October 11, a minor granddaughter, who had been hospitalized at Yerevan’s Arabkir Medical Center, was later diagnosed with AIDS.
The preliminary investigation in the above case is ongoing. In the last five years, five criminal of HIV infection have been launched, three of which have been sent to court. One is still under investigation. The other was dropped due to an expired statute of limitations/
In two of the cases, the virus was transmitted intentionally.
Infecting with Venereal or Other Sexually Transmitted Diseases
Article 124 of the Criminal Code reads:
- Infecting another person with venereal disease or other STDs by a person who knew about the disease is punishable by a fine in the amount of two hundred to four hundred times minimal salaries or by imprisonment for the term of one to three months.
- The same action committed:
1) against two or more persons;
2) to a minor;
3) against an obviously pregnant woman, is punished with a fine in the amount of 300 to 500 times minimal salaries, or with imprisonment for the term of up to 2 years.
Despite the increase in the number of STD cases in Armenia, criminal proceedings are rarely launched.
In the last five years, only one criminal case was initiated for infecting a person with a venereal disease or other STD. That was in 2018. The case was later dropped because the statute of limitations had expired.
Illegal trafficking of organs and breach of organ transplant rules
Article 125.1. Illegal circulation of human organs (and) or tissues
- The unlawful acquisition, transfer, or sale of human organs (s) or tissues, as well as the sale thereof, is punishable by imprisonment for a term of up to six years, deprivation of the right to hold certain posts or engage in certain activities, for up to three years or without this.
In October 2019, police discovered that two citizens of the Republic of Armenia had been involved in the illegal trafficking of organs. In the course of the criminal case, one of the suspects testified to the police that he had been negotiating a kidney sale This is the only case initiated in accordance with Article 125 Pt 1. It is still being investigated.
Only one criminal case was launched in between 2015 and 2019 for the breach of transplant surgery rules (Article 125).
The 2018 case was later refiled under Article 325 of the Criminal Code - Forgery, sale or use of forged documents, stamps, seals, letterheads, vehicle license plates. The case was dropped under an amnesty ruling.