Շվեյցարական մեդիան անհանգստացած է Արցախյան պատերազմում սեփական երկրի անուղղակի ներգրավվածությամբ
«Ադրբեջանի իսրայելա-շվեյցարական զենքը». այսպես է վերնագրել իր երեկվա հրապարակումը Շվեյցարիայի «Le Courrier» ֆրանսալեզու օրաթերթը՝ անդրադառնալով Արցախի դեմ վերջին պատերազմում Ադրբեջանի կիրառած իսրայելական ԱԹՍ-ներին եւ դրանցում օգտագործված շվեյցարական տեխնոլոգիաներին:
Արցախի դեմ սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմում թշնամու կիրառած իսրայելական ԱԹՍ-ների, մասնավորապես՝ «Harop» մահապարտ դրոնի եւ դրա դետալների մասին «Հետքի» հրապարակումը արդեն մի քանի շաբաթ լայն քննարկման առարկա է Շվեյցարիայում:
Հիշեցնենք, որ «Հետքի» լրագրողները հոկտեմբերի 18-ին Շուշիի մերձակայքում գտել, ուսումնասիրել եւ լուսանկարել էին հայ հակաօդայինների խոցած թշնամական «Harop» դրոնը, որը հայտնի է նաեւ որպես կամիկաձե՝ ինքնասպան ԱԹՍ։ Այն արտադրում է իսրայելական «Israel Aerospace Industries» (IAI) ընկերությունը։ Մեր հրապարակման մեջ առանձնացրել էինք կամիկաձե դրոնի երկու դետալ՝ շվեյցարական «Faulhaber Minimotor SA» ընկերության արտադրած էլեկտրաշարժիչը եւ ֆրանսիական «Eurofarad» ընկերության թողարկած ռեոստատը, որոնք աշխատեցնում են արձակման ժամանակ «Harop»-ի թեւերը բացելու մեխանիզմը։ «Հետքի» հոդվածը լայն արձագանք գտավ Շվեյցարիայում՝ մի երկրում, որը թղթի վրա հայտնի է իր չեզոքությամբ:
SECO. դրոնի թեւերը բացող էլեկտրաշարժիչը դրա համար չէր արտադրվել
Մի քանի հազար մարդկային կյանքեր խլած պատերազմում կիրառված մահապարտ դրոնների կարեւոր դետալներից մեկի վրա գրված «Swiss Made» («Պատրաստված է Շվեյցարիայում») գրությունը մտահոգության առարկա է դարձել շվեյցարական մեդիայում: Փաստին, որ իրենց երկրի տեխնոլոգիաները կիրառվում են մարդ սպանելու նպատակով, անդրադարձան գերմանալեզու «SRF» հեռուստառադիոհեռարձակող ընկերությունը (տես այստեղ եւ այստեղ) եւ «Die Wochenzeitung» (WOZ) շաբաթաթերթը, ինչպես նաեւ swissinfo.ch բազմալեզու կայքը (տես այստեղ եւ այստեղ):
Սրանցից «SRF»-ը հարցումներ էր ուղարկել Շվեյցարիայի էկոնոմիկայի պետքարտուղարությանը (SECO) եւ դրոնի էլեկտրաշարժիչն արտադրած «Faulhaber Minimotor SA» ընկերության մայր կազմակերպությանը՝ գերմանական «Faulhaber» խմբին: Պետքարտուղարությունը լրատվամիջոցին հայտնել էր, որ նման էլեկտրական սարքերի (էլեկտրաշարժիչների) վրա ապրանքների վերահսկման օրենսդրությունը չի տարածվում, եւ դրանք կարող են արտահանվել առանց թույլտվության։ Ըստ պատասխանի՝ այդպիսի սարքերը կարող են լայնորեն օգտագործվել արդյունաբերության մեջ։ Միաժամանակ էկոնոմիկայի պետքարտուղարությունը հայտարարել էր, որ խնդրո առարկա էլեկտրաշարժիչը կիրառվում է ոչ թե դրոնը վարելու, այլ դրա թեւերի ծալվող մեխանիզմը գործարկելու համար։
Գերմանական խումբն էլ հայտարարել էր, թե ամբողջ աշխարհում իր ապրանքների շարժը կարգավորվում է արտահանման վերահսկողության միջազգային կանոններով, ու կարծիք հայտնել, որ այդ կանոնները գործել են նաեւ իսրայելական ԱԹՍ-ի վրա հայտնված իր դետալի տեղափոխման պարագայում։ Քիչ ավելի ուշ «Faulhaber»-ը հաստատել էր, որ էլեկտրաշարժիչն արտադրվել է Շվեյցարիայում՝ նկատելով, որ սարքն իրենից ներկայացնում է փոխանցման տուփ («Faulhaber Minimotor SA»-ի արտադրանքը քայլային էլեկտրաշարժիչ էր), որը կարող է արտահանվել առանց թույլտվության։ Ըստ գերմանական կազմակերպության՝ ինքն արտադրում է նման սարքեր արդյունաբերության տարբեր ճյուղերի համար եւ արտահանում աշխարհով մեկ։ «Մենք սովորաբար նման բաղադրիչները մատակարարում ենք որպես էլեկտրամեխանիկական հանգույցների մաս, որոնք իրենց հերթին տեղադրվում են վերջնական համակարգերում»,- «SRF»-ի լրագրողին հայտնել էր «Faulhaber»-ը։
Էկոնոմիկայի պետքարտուղարության մամլո խոսնակը «Le Courrier»-ին հայտնել է, թե Արցախում հայտնաբերված էլեկտրաշարժիչները չեն արտադրվել հենց ռազմական նպատակների համար, դրա համար էլ այդ սարքերը չեն ընդգրկված վերահսկման ենթակա արտահանվող ապրանքների մեջ: «Faulhaber» խումբն իր հերթին չի պատասխանել, թե արդյոք պատրաստվում է քայլեր ձեռնարկել, որ կանխի այնպիսի զարգացումները, ինչպիսիք տեղի են ունեցել (հայտնվելով Իսրայելի ձեռքում՝ այդ դետալները դարձել են զենքի մաս ու հետո Ադրբեջանի կողմից կիրառվել հայերի դեմ):
Սեփական տեխնոլոգիաների անօրինական օգտագործումը կանխող գործիքակազմ չկա
Հիշեցնելով «Faulhaber»-ի վարքականոնի առաջին տողում նշված պնդումը, թե այն հարգում է ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, «Le Courrier»-ը միաժամանակ նկատում է, որ շվեյցարական օրենսդրության մեջ չկա գործիքակազմ, որը հնարավորություն կտա կանխել տեղական տեխնոլոգիաների անօրինական օգտագործումը: Ըստ SECO-ի՝ կարող է արգելվել «Faulhaber»-ի միկրոշարժիչների արտահանումն այն երկրներ, որոնց հանդեպ Շվեյցարիան պատժամիջոցներ է կիրառել, կամ էլ կասկածներ կան, որ այդ սարքերը կարող են կիրառվել զանգվածային խոցման զենքերի մեջ:
«WOZ» շաբաթաթերթն էլ գրել էր, որ «Faulhaber Minimotor SA»-ի նման ընկերություններն օգուտ են քաղում վերահսկվող ապրանքների ցուցակներում չներառված արտադրանքի իրացումից։ Թերթի փոխանցմամբ՝ գերմանական «Faulhaber» խումբը 17 դուստր ձեռնարկություն ունի, որոնցից 6-ը գործում են Շվեյցարիայում։ «WOZ»-ը նախկինում անդրադարձել է այս 6-ից երեքին («Faulhaber Precistep SA», «Faulhaber Minimotor SA» եւ «MPS Micro Precision Systems AG»), որոնք չնայած մատակարարում են ռազմական նշանակություն ունեցող ապրանքներ, դրանք որպես այդպիսին զենք չեն համարվում։
Ըստ «WOZ»-ի՝ 2017-ին «Faulhaber»-ի շվեյցարական դուստր ընկերություններն ստացել են ընդհանուր մոտ 4 մլն շվեյցարական ֆրանկ (շուրջ 4,5 մլն դոլար) արժեքով ռազմական նշանակության հատուկ ապրանքներ արտահանելու լիցենզիա։ Ուշագրավ է եղել հատկապես «MPS Micro Precision Systems AG»-ի ստացած պատվերը։ Խոսքը «ռումբեր, տորպեդներ եւ այլ հրթիռներ» կատեգորիայի ավելի քան 850.000 ֆրանկ (մոտ 960.000 դոլար) արժեքով բաղադրիչներ դեպի Իսրայել մատակարարելու մասին է, սակայն հայտնի չէ, թե կոնկրետ ինչ բաղադրիչների մասին է խոսքը։
Պետքարտուղարությունն ասում է, թե օրենքի փոփոխությունը պետք է անել միջազգային մակարդակով
«Այսպես կոչված ուղղող նախաձեռնությունը, որի համար քվերակությունը լինելու է 2022 թ., նախատեսում է զենքի արտահանման արգելք այն երկրներ, որտեղ ընթանում է քաղաքացիական պատերազմ,- գրում է «Le Courrier»-ը,- սակայն այդ օրենքը չպետք է խոչընդոտի միկրոշարժիչների կամ շվեյցարական այլ տեխնոլոգիաների օգտագործմանը, քանի որ դրանք չեն համարվում ռազմական ապրանք»:
Օրաթերթը, հղում անելով էկոնոմիկայի պետքարտուղարությանը, նշում է, որ շվեյցարական օրենսդրությունը հիմնված է միջազգային որոշումների վրա: Ըստ այդմ՝ վերոնշյալ ապրանքների արտահանման վերահսկողություն հաստատելու համար անհրաժեշտ է ընդունել որոշումներ միջազգային մակարդակով՝ արտահանումների միջազգային վերահսկողության շրջանակներում եւ բոլոր անդամ-երկրների կոնսենսուսի հիման վրա: SECO-ի տեղեկացմամբ՝ շվեյցարական խորհրդարանի իրավունքն է ինքնուրույն փոփոխություն կատարել վերահսկողության մասին օրենքում, սակայն դա կնշանակի խախտել այդ օրենքի միջազգային բնույթը:
Իսկ մինչ այդ «մահվան վաճառականները» շարունակում են շահույթ ստանալ
«Հետքի» եւ շվեյցարացի գործընկերների հրապարակումներից հետո քաղաքացիների մի խումբ բողոքի ակցիա էր իրականացրել շվեյցարական Լա Շո դե Ֆոն քաղաքում գործող «Faulhaber Precistep SA» ընկերության դիմաց՝ հայտարարելով. «Պատերազմը բիզնես չէ, աշխատանքից ազատեք ձեր համագործակցող ղեկավարներին»: Քաղաքացիները պաստառներով մտել էին ընկերության գրասենյակ, դատապարտել «Faulhaber»-ի մասնակցությունն Արցախում հայերի դեմ պատերազմին՝ հղում անելով «Հետքի» լուսանկարներին, որոնք, ըստ նրանց, «մերկացնում են մահվան վաճառականներին»:
«Արտահանման ոչ մի սահմանափակում չի տարածվում «երկակի նշանակության» դետալների վրա, քանի որ դրանք ունեն նաեւ ոչ ռազմական կիրառություն: Այս իրավիճակը մեկ անգամ եւս ցույց է տալիս, որ ռազմական տեխնիկայի արտահանումն ընդամենը այն շահույթի այսբերգի գագաթն է, որը Շվեյցարիան ստանում է զինված հակամարտություններից: Հանուն շուկայի ազատականության՝ շվեյցարական կառարությունը պաշտպանում է բոսերին, որոնք հարստանում են արյունոտ առեւտրով»,- հայտարարել էին ակցիայի մասնակիցները:
«Harop»-ի էլեկտրաշարժիչն արտադրող «Faulhaber Minimotor SA»-ն գործում է Շվեյցարիայի իտալախոս Տիչինո կանտոնում, իսկ «Faulhaber Precistep SA»-ն, որի դեմ ակցիա էր կազմակերպվել, գտնվում է ֆրանսախոս Նյոշատել կանտոնում: Վերջինիս ներկայացուցիչն ակտիվիստներին ու «Le Courrier» օրաթերթին հայտնել է, թե Լեռնային Ղարաբաղում հայտնաբերված դետալներն իրենք չեն արտադրել: Հիշեցնելով գերմանական մայր խմբի հայտարարությունը, թե իր արտադրած սարքավորումները կիրառվում են, մասնավորապես, բժշկական, օպտիկական, ավիատիեզերական տեխնիկայում մեջ, «Le Courrier»-ը, հղում անելով «WOZ»-ին, նկատել է, որ, այդուհանդերձ, մեծ թվով շվեյցարական ՓՄՁ-ներ, որոնք մասնագիտացած են գերճշգրիտ տեխնոլոգիաների ոլորտում, շահույթ են ստանում զենքի պատվերներից, որոնք պաշտոնական վիճակագրության մեջ չեն երեւում:
«Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածը ցույց է տալիս Շվեյցարիայի դերը զենքի համաշխարհային բիզնեսում. վերջինս կարեւոր մատակարար է միլիարդներ արժեցող զենքի բիզնեսում։ Մեծաթիվ փոքր եւ միջին ձեռնարկություններ, որոնք մասնագիտացած են ճշգրիտ տեխնոլոգիաներում, շահույթ են ստանում զենքի մատակարարման միլիոններ արժեցող պայմանագրերից,- գրել էր «WOZ»-ը՝ հավելելով, որ այդ արտահանումները պաշտոնական վիճակագրության մեջ չեն երեւում,- ամեն դեպքում, այնպիսի ՓՄՁ-ները, ինչպիսին է «Faulhaber Minimotor SA»-ն, հասարակության կողմից չեն ընկալվում որպես զենք արտադրողներ»։

Швейцарские медиа обеспокоены косвенным участием своей страны в арцахской войне
“Израильско-швейцарское оружие Азербайджана” – под таким заголовком издающаяся в Швейцарии франкоязычная газета “Le Courrier” опубликовала статью, в которой рассказывалось о применении Азербайджаном в последней войне против Арцаха израильских беспилотников и использовании в них швейцарских технологий.
Вот уже несколько недель в Швейцарии широко обсуждается статья Hetq.am, посвященная применению Азербайджаном в войне против Арцаха, которая была развязана 27 сентября этого года, израильских дронов и в частности беспилотника-камикадзе “Harop”. Напомним, что 18 октября журналисты Hetq.am нашли в окрестностях Шуши, изучили и сфотографировали сбитый армянскими силами ПВО вражеский беспилотный летательный аппарат (БПЛА) “Harop”, который известен также как беспилотник-камикадзе. Его производит израильская компания “Israel Aerospace Industries” (IAI). В нашей публикации мы выделили две детали этого дрона: электродвигатель, созданный швейцарской компанией “Faulhaber Minimotor SA”, и реостат французской компании “Eurofarad”, которые в момент запуска приводят в действие механизм раскрытия крыльев “Harop”. Статья Hetq.am нашла широкий отклик в Швейцарии, стране, которая на бумаге известна своим нейтралитетом.
SECO: раскрывающий крылья изральского дрона электродвигатель был произведен не для этой цели
Надпись “Swiss Made” (“Сделано в Швейцарии”) на одной из важных деталей дронов-камикадзе, которые во время войны в Арцахе, отнявшей несколько тысяч человеческих жизней, вызвала серьезную обеспокоенность в швейцарских медиа. На тот факт, что технологии страны используются с целью убийства людей, отреагировали немецкоязычная телерадиовещательная компания “SRF” (см.здесь и здесь) и еженедельник “Die Wochenzeitung” (WOZ), а также мультиязычный сайт swissinfo.ch (см.здесь и здесь).
В частности “SRF” направила запросы в Государственный секретариат по экономике Швейцарии (SECO) и головной офис производящей электродвигатели компании “Faulhaber Minimotor SA” - немецкую Группу компаний “Faulhaber”. Госсекретариат сообщил изданию, что на подобного рода электрические устройства закон о контроле не распространяется, поэтому они могут экспортироваться без разрешения. В ответе отмечалось, что указанные двигатели могут широко применяться в промышленности. В то же время Госсекретариат по экономике заявил, что электродвигатель используется не для управления дроном, а для запуска механизма, складывающего его крылья.
Немецкая Группа компаний заявила, что экспорт ее товаров по всему миру регулируется международными правилами контроля за экспортом, и выразила мнение, что эти правила действовали также в случае экспортом детали, установленной на израильских БПЛА. Позднее “Faulhaber” подтвердила, что электродвигатель произведен в Швейцарии, отметив, что устройство представляет собой коробку передач (продукция “Faulhaber Minimotor SA” является шаговым электродвигателем), которая может экспортироваться без разрешения. Согласно немецкой организации, она производит подобные устройства для различных отраслей промышленности и экспортирует их по всему миру. “Такие двигатели мы обычно поставляем как часть электромеханических узлов, которые в свою очередь устанавливаются на окончательных системах”,- сообщил журналисту “SRF” представитель “Faulhaber”.
Пресс-секретарь Департамента экономики сообщил “Le Courrier”, что найденные в Арцахе электродвигатели не были произведены непосредственно для военных целей, поэтому эти устройства не включены в список подлежащих контролю экспортных товаров.
Группа компаний “Faulhaber” не ответила на вопрос, собирается ли она предпринять шаги по предотвращению имевших место случаев (оказавшись в Израиле, эти детали стали частью оружия, которое Азербайджан потом применил против армян).
В швейцарском законодательстве отсутствует инструментарий для недопущения незаконного использования собственных технологий
Напомнив о содержавшемся в первом пункте Кодекса этики компании “Faulhaber” утверждении о том, что компания уважает принятую ООН Всеобщую декларацию прав человека, “Le Courrier” замечает, что в швейцарском законодательстве нет инструментария, позволяющего предупредить незаконное использование местных технологий. Согласно SECO, экспорт микродвигателей “Faulhaber” в страны, против которых Швейцария ввела санкции или в отношении которых есть подозрение, что они могут использовать эти устройства в производстве оружия массового поражения, может быть запрещен.
В свою очеред еженедельник “WOZ” отметил, что компании, подобные “Faulhaber Minimotor SA”, получают прибыль от реализации продукции, не включенной в списки подлежащих контролю товаров. По сообщению СМИ, Группа компаний “Faulhaber” имеет 17 дочерних предприятий, шесть из которых действуют в Швейцарии. Ранее “WOZ” писала о трех из указанных шести компаний (“Faulhaber Precistep SA”, “Faulhaber Minimotor SA” и “MPS Micro Precision Systems AG”), которые хотя и поставляют товары военного назначения, однако они не считаются оружием.
Как отмечает “WOZ”, в 2017 году швейцарские дочерние предприятия “Faulhaber” получили лицензию на экспорт специальных товаров военного назначения на сумму около 4 млн швейцарских франков (около 4,5 млн долларов). Особенно примечателен заказ для компании “MPS Micro Precision Systems AG”. Речь идет о о поставках в Израиль компонентов категории “бомбы, торпеды и другие ракеты” на сумму свыше 850.000 франков (около 960.000 долларов), однако конкретно о каких компонентах идет речь неизвестно.
В Госсекретариате утверждают, что поправку в закон нужно внести на международном уровне
“Так называемая корректирующая инициатива, голосование по которой должно состояться в 2022 г., предусматривает запрет на экспорт оружия в те страны, где идет гражданская война. Однако этот закон не должен препятствовать использованию микродвигателей и других швейцарских технологий, поскольку они не считаются военными товарами”,- пишет “Le Courrier”.
Газета, ссылаясь на Госсекретариат по экономике, отмечает, что швейцарское законодательство основано на международных решениях. При этом для подтверждения контроля за экспортом вышеупомянутых товаров решения необходимо принимать на международном уровне, в рамках международного контроля за экспортом и на основании консенсуса между всеми странами-членами. По сообщению SECO, швейцарский парламент имеет право самостоятельно внести изменение в закон о контроле, однако в этом случае международный характер данного закона будет нарушен.
Тем временем “торговцы смертью” продолжают получать прибыль
После появления публикаций Hetq.am и наших швейцарских коллег группа граждан провела акцию протеста перед зданием действующей в швейцарском городе Ла-Шо-де-Фон компании “Faulhaber Precistep SA”. “Война – не бизнес. Увольняйте своих сотрудничающих руководителей”,- требовали участники акции. Затем они ворвались в офис компании с плакатами, осуждающими участие “Faulhaber” в войне против армян в Арцахе. Участники акции ссылались на фотографии Hetq.am, которые, по их словам “разоблачают торговцев смертью”.
“Ни одно ограничение в процессе экспорта не распространяется на детали “двойного значения”, поскольку они имеют невоенное применение. Эта ситуация еще раз доказывает, что экспорт военной техники – лишь верхушка айсберга той прибыли, которую Швейцария получает от вооруженных конфликтов. Ради либерализации рынка швейцарское правительство защищает босов, которые обогащаются на кровавой торговле”,- заявил один из участников акции.
Компания “Faulhaber Minimotor SA”, которая производит устанавливаемые на “Harop” электродвигатели, действует в швейцарском италоязычном кантоне Тичино, а “Faulhaber Precistep SA”, против которой была организована акция протеста, - во франкоязычном кантоне Невшатель. Представитель “Faulhaber Precistep SA” сообщил активистам и газете “Le Courrier”, что найденные в Нагорном Карабахе детали производят не они. Напомнив о заявлении немецкой Группы компаний о том, что производимые ими устройства используются в частности в медицинской, оптической, авиакосмической технике, “Le Courrier” со ссылкой на “WOZ” отметила, что, тем не менее, большое число швейцарских предприятий, специализирующихся на сверхточных технологиях, получают прибыль от заказов на производство оружие, которые в официальной статистике не видны.
“То, что произошло в Нагорном Карабахе, показывает роль Швейцарии в мировой торговле оружием. Страна является важным поставщиком в оружейном бизнесе на миллиарды долларов. Многочисленные малые и средние предприятия, которые специализируются на точных технологиях, получают прибыль от миллионных контрактов на поставку оружия”,- пишет “WOZ”, отмечая, что этот экспорт не отражается в официальной статистике. В любом случае такие компании, как “Faulhaber Minimotor SA”, не воспринимаются обществом как производители оружия.
- Нравственность по-канадски: одной рукой вооружать убийц, другой – оказывать незначительную помощь оставшимся в живых
- “Произошедшее в Нагорном Карабахе показывает роль Швейцарии в мировой торговле оружием”: в Швейцарии отреагировали на статью Hetq.am
- Смертоносный бизнес: в израильских беспилотниках, задействованных Азербайджаном в войне против Арцаха, использованы французские и швейцарские технологии