Շվեյցարական մեդիան անհանգստացած է Արցախյան պատերազմում սեփական երկրի անուղղակի ներգրավվածությամբ
«Ադրբեջանի իսրայելա-շվեյցարական զենքը». այսպես է վերնագրել իր երեկվա հրապարակումը Շվեյցարիայի «Le Courrier» ֆրանսալեզու օրաթերթը՝ անդրադառնալով Արցախի դեմ վերջին պատերազմում Ադրբեջանի կիրառած իսրայելական ԱԹՍ-ներին եւ դրանցում օգտագործված շվեյցարական տեխնոլոգիաներին:
Արցախի դեմ սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմում թշնամու կիրառած իսրայելական ԱԹՍ-ների, մասնավորապես՝ «Harop» մահապարտ դրոնի եւ դրա դետալների մասին «Հետքի» հրապարակումը արդեն մի քանի շաբաթ լայն քննարկման առարկա է Շվեյցարիայում:
Հիշեցնենք, որ «Հետքի» լրագրողները հոկտեմբերի 18-ին Շուշիի մերձակայքում գտել, ուսումնասիրել եւ լուսանկարել էին հայ հակաօդայինների խոցած թշնամական «Harop» դրոնը, որը հայտնի է նաեւ որպես կամիկաձե՝ ինքնասպան ԱԹՍ։ Այն արտադրում է իսրայելական «Israel Aerospace Industries» (IAI) ընկերությունը։ Մեր հրապարակման մեջ առանձնացրել էինք կամիկաձե դրոնի երկու դետալ՝ շվեյցարական «Faulhaber Minimotor SA» ընկերության արտադրած էլեկտրաշարժիչը եւ ֆրանսիական «Eurofarad» ընկերության թողարկած ռեոստատը, որոնք աշխատեցնում են արձակման ժամանակ «Harop»-ի թեւերը բացելու մեխանիզմը։ «Հետքի» հոդվածը լայն արձագանք գտավ Շվեյցարիայում՝ մի երկրում, որը թղթի վրա հայտնի է իր չեզոքությամբ:
SECO. դրոնի թեւերը բացող էլեկտրաշարժիչը դրա համար չէր արտադրվել
Մի քանի հազար մարդկային կյանքեր խլած պատերազմում կիրառված մահապարտ դրոնների կարեւոր դետալներից մեկի վրա գրված «Swiss Made» («Պատրաստված է Շվեյցարիայում») գրությունը մտահոգության առարկա է դարձել շվեյցարական մեդիայում: Փաստին, որ իրենց երկրի տեխնոլոգիաները կիրառվում են մարդ սպանելու նպատակով, անդրադարձան գերմանալեզու «SRF» հեռուստառադիոհեռարձակող ընկերությունը (տես այստեղ եւ այստեղ) եւ «Die Wochenzeitung» (WOZ) շաբաթաթերթը, ինչպես նաեւ swissinfo.ch բազմալեզու կայքը (տես այստեղ եւ այստեղ):
Սրանցից «SRF»-ը հարցումներ էր ուղարկել Շվեյցարիայի էկոնոմիկայի պետքարտուղարությանը (SECO) եւ դրոնի էլեկտրաշարժիչն արտադրած «Faulhaber Minimotor SA» ընկերության մայր կազմակերպությանը՝ գերմանական «Faulhaber» խմբին: Պետքարտուղարությունը լրատվամիջոցին հայտնել էր, որ նման էլեկտրական սարքերի (էլեկտրաշարժիչների) վրա ապրանքների վերահսկման օրենսդրությունը չի տարածվում, եւ դրանք կարող են արտահանվել առանց թույլտվության։ Ըստ պատասխանի՝ այդպիսի սարքերը կարող են լայնորեն օգտագործվել արդյունաբերության մեջ։ Միաժամանակ էկոնոմիկայի պետքարտուղարությունը հայտարարել էր, որ խնդրո առարկա էլեկտրաշարժիչը կիրառվում է ոչ թե դրոնը վարելու, այլ դրա թեւերի ծալվող մեխանիզմը գործարկելու համար։
Գերմանական խումբն էլ հայտարարել էր, թե ամբողջ աշխարհում իր ապրանքների շարժը կարգավորվում է արտահանման վերահսկողության միջազգային կանոններով, ու կարծիք հայտնել, որ այդ կանոնները գործել են նաեւ իսրայելական ԱԹՍ-ի վրա հայտնված իր դետալի տեղափոխման պարագայում։ Քիչ ավելի ուշ «Faulhaber»-ը հաստատել էր, որ էլեկտրաշարժիչն արտադրվել է Շվեյցարիայում՝ նկատելով, որ սարքն իրենից ներկայացնում է փոխանցման տուփ («Faulhaber Minimotor SA»-ի արտադրանքը քայլային էլեկտրաշարժիչ էր), որը կարող է արտահանվել առանց թույլտվության։ Ըստ գերմանական կազմակերպության՝ ինքն արտադրում է նման սարքեր արդյունաբերության տարբեր ճյուղերի համար եւ արտահանում աշխարհով մեկ։ «Մենք սովորաբար նման բաղադրիչները մատակարարում ենք որպես էլեկտրամեխանիկական հանգույցների մաս, որոնք իրենց հերթին տեղադրվում են վերջնական համակարգերում»,- «SRF»-ի լրագրողին հայտնել էր «Faulhaber»-ը։
Էկոնոմիկայի պետքարտուղարության մամլո խոսնակը «Le Courrier»-ին հայտնել է, թե Արցախում հայտնաբերված էլեկտրաշարժիչները չեն արտադրվել հենց ռազմական նպատակների համար, դրա համար էլ այդ սարքերը չեն ընդգրկված վերահսկման ենթակա արտահանվող ապրանքների մեջ: «Faulhaber» խումբն իր հերթին չի պատասխանել, թե արդյոք պատրաստվում է քայլեր ձեռնարկել, որ կանխի այնպիսի զարգացումները, ինչպիսիք տեղի են ունեցել (հայտնվելով Իսրայելի ձեռքում՝ այդ դետալները դարձել են զենքի մաս ու հետո Ադրբեջանի կողմից կիրառվել հայերի դեմ):
Սեփական տեխնոլոգիաների անօրինական օգտագործումը կանխող գործիքակազմ չկա
Հիշեցնելով «Faulhaber»-ի վարքականոնի առաջին տողում նշված պնդումը, թե այն հարգում է ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, «Le Courrier»-ը միաժամանակ նկատում է, որ շվեյցարական օրենսդրության մեջ չկա գործիքակազմ, որը հնարավորություն կտա կանխել տեղական տեխնոլոգիաների անօրինական օգտագործումը: Ըստ SECO-ի՝ կարող է արգելվել «Faulhaber»-ի միկրոշարժիչների արտահանումն այն երկրներ, որոնց հանդեպ Շվեյցարիան պատժամիջոցներ է կիրառել, կամ էլ կասկածներ կան, որ այդ սարքերը կարող են կիրառվել զանգվածային խոցման զենքերի մեջ:
«WOZ» շաբաթաթերթն էլ գրել էր, որ «Faulhaber Minimotor SA»-ի նման ընկերություններն օգուտ են քաղում վերահսկվող ապրանքների ցուցակներում չներառված արտադրանքի իրացումից։ Թերթի փոխանցմամբ՝ գերմանական «Faulhaber» խումբը 17 դուստր ձեռնարկություն ունի, որոնցից 6-ը գործում են Շվեյցարիայում։ «WOZ»-ը նախկինում անդրադարձել է այս 6-ից երեքին («Faulhaber Precistep SA», «Faulhaber Minimotor SA» եւ «MPS Micro Precision Systems AG»), որոնք չնայած մատակարարում են ռազմական նշանակություն ունեցող ապրանքներ, դրանք որպես այդպիսին զենք չեն համարվում։
Ըստ «WOZ»-ի՝ 2017-ին «Faulhaber»-ի շվեյցարական դուստր ընկերություններն ստացել են ընդհանուր մոտ 4 մլն շվեյցարական ֆրանկ (շուրջ 4,5 մլն դոլար) արժեքով ռազմական նշանակության հատուկ ապրանքներ արտահանելու լիցենզիա։ Ուշագրավ է եղել հատկապես «MPS Micro Precision Systems AG»-ի ստացած պատվերը։ Խոսքը «ռումբեր, տորպեդներ եւ այլ հրթիռներ» կատեգորիայի ավելի քան 850.000 ֆրանկ (մոտ 960.000 դոլար) արժեքով բաղադրիչներ դեպի Իսրայել մատակարարելու մասին է, սակայն հայտնի չէ, թե կոնկրետ ինչ բաղադրիչների մասին է խոսքը։
Պետքարտուղարությունն ասում է, թե օրենքի փոփոխությունը պետք է անել միջազգային մակարդակով
«Այսպես կոչված ուղղող նախաձեռնությունը, որի համար քվերակությունը լինելու է 2022 թ., նախատեսում է զենքի արտահանման արգելք այն երկրներ, որտեղ ընթանում է քաղաքացիական պատերազմ,- գրում է «Le Courrier»-ը,- սակայն այդ օրենքը չպետք է խոչընդոտի միկրոշարժիչների կամ շվեյցարական այլ տեխնոլոգիաների օգտագործմանը, քանի որ դրանք չեն համարվում ռազմական ապրանք»:
Օրաթերթը, հղում անելով էկոնոմիկայի պետքարտուղարությանը, նշում է, որ շվեյցարական օրենսդրությունը հիմնված է միջազգային որոշումների վրա: Ըստ այդմ՝ վերոնշյալ ապրանքների արտահանման վերահսկողություն հաստատելու համար անհրաժեշտ է ընդունել որոշումներ միջազգային մակարդակով՝ արտահանումների միջազգային վերահսկողության շրջանակներում եւ բոլոր անդամ-երկրների կոնսենսուսի հիման վրա: SECO-ի տեղեկացմամբ՝ շվեյցարական խորհրդարանի իրավունքն է ինքնուրույն փոփոխություն կատարել վերահսկողության մասին օրենքում, սակայն դա կնշանակի խախտել այդ օրենքի միջազգային բնույթը:
Իսկ մինչ այդ «մահվան վաճառականները» շարունակում են շահույթ ստանալ
«Հետքի» եւ շվեյցարացի գործընկերների հրապարակումներից հետո քաղաքացիների մի խումբ բողոքի ակցիա էր իրականացրել շվեյցարական Լա Շո դե Ֆոն քաղաքում գործող «Faulhaber Precistep SA» ընկերության դիմաց՝ հայտարարելով. «Պատերազմը բիզնես չէ, աշխատանքից ազատեք ձեր համագործակցող ղեկավարներին»: Քաղաքացիները պաստառներով մտել էին ընկերության գրասենյակ, դատապարտել «Faulhaber»-ի մասնակցությունն Արցախում հայերի դեմ պատերազմին՝ հղում անելով «Հետքի» լուսանկարներին, որոնք, ըստ նրանց, «մերկացնում են մահվան վաճառականներին»:
«Արտահանման ոչ մի սահմանափակում չի տարածվում «երկակի նշանակության» դետալների վրա, քանի որ դրանք ունեն նաեւ ոչ ռազմական կիրառություն: Այս իրավիճակը մեկ անգամ եւս ցույց է տալիս, որ ռազմական տեխնիկայի արտահանումն ընդամենը այն շահույթի այսբերգի գագաթն է, որը Շվեյցարիան ստանում է զինված հակամարտություններից: Հանուն շուկայի ազատականության՝ շվեյցարական կառարությունը պաշտպանում է բոսերին, որոնք հարստանում են արյունոտ առեւտրով»,- հայտարարել էին ակցիայի մասնակիցները:
«Harop»-ի էլեկտրաշարժիչն արտադրող «Faulhaber Minimotor SA»-ն գործում է Շվեյցարիայի իտալախոս Տիչինո կանտոնում, իսկ «Faulhaber Precistep SA»-ն, որի դեմ ակցիա էր կազմակերպվել, գտնվում է ֆրանսախոս Նյոշատել կանտոնում: Վերջինիս ներկայացուցիչն ակտիվիստներին ու «Le Courrier» օրաթերթին հայտնել է, թե Լեռնային Ղարաբաղում հայտնաբերված դետալներն իրենք չեն արտադրել: Հիշեցնելով գերմանական մայր խմբի հայտարարությունը, թե իր արտադրած սարքավորումները կիրառվում են, մասնավորապես, բժշկական, օպտիկական, ավիատիեզերական տեխնիկայում մեջ, «Le Courrier»-ը, հղում անելով «WOZ»-ին, նկատել է, որ, այդուհանդերձ, մեծ թվով շվեյցարական ՓՄՁ-ներ, որոնք մասնագիտացած են գերճշգրիտ տեխնոլոգիաների ոլորտում, շահույթ են ստանում զենքի պատվերներից, որոնք պաշտոնական վիճակագրության մեջ չեն երեւում:
«Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցածը ցույց է տալիս Շվեյցարիայի դերը զենքի համաշխարհային բիզնեսում. վերջինս կարեւոր մատակարար է միլիարդներ արժեցող զենքի բիզնեսում։ Մեծաթիվ փոքր եւ միջին ձեռնարկություններ, որոնք մասնագիտացած են ճշգրիտ տեխնոլոգիաներում, շահույթ են ստանում զենքի մատակարարման միլիոններ արժեցող պայմանագրերից,- գրել էր «WOZ»-ը՝ հավելելով, որ այդ արտահանումները պաշտոնական վիճակագրության մեջ չեն երեւում,- ամեն դեպքում, այնպիսի ՓՄՁ-ները, ինչպիսին է «Faulhaber Minimotor SA»-ն, հասարակության կողմից չեն ընկալվում որպես զենք արտադրողներ»։

On January 10, the French language daily Le Courrier in Switzerland published an article entitled “The Israeli-Swiss Weapon of Azerbaijan”, referring to the Israeli UAVs, outfitted with Swiss electric motors, used by Azerbaijan in the recent war against Artsakh.
Le Courrier cites Hetq for discovering the fact that Israeli Harop drones (known as kamikaze, suicide drones) were outfitted with electric motors produced by the Swiss company Faulhaber Minimotor SA (a subsidiary of the German company Faulhaber) and the potentiometer made by the French company Eurofarad (a part of the Exxelia group).
This revelation has been widely discussed in Switzerland of late.
On October 18, Hetq journalists found, studied, and photographed an Azerbaijani Harop drone downed by Artsakh anti-aircraft guns near Shushi. The UAV is manufactured by the Israeli company Israel Aerospace Industries (IAI).
On December 3, 2020, Hetq published its findings on foreign-made drones used by Azerbaijan in an article entitled: The Killing Business: Israeli “Kamikaze” Drones Used by Azerbaijan Utilized French and Swiss Technologies.
Hetq's article was widely covered in Switzerland, a country known for its alleged neutrality.
SECO: Electric motor that operates drone’s wings was not made for that purpose
The inscription "Swiss Made", written on one of the most important sections of the suicide drones used in the war that took several thousand lives, has been widely reported in the Swiss media.
The fact that Swiss technologyis used to kill people was covered by the German-language TV and radio company SRF (see here and here) and the weekly Die Wochenzeitung (WOZ), as well as the multilingual website swissinfo.ch (see here and here).
SRF sent inquiries to the Swiss State Department of Economy (SECO) and the parent company of Faulhaber Minimotor SA, the manufacturer of the drone’s electric motor, to the German Faulhaber Group. SECO told the media that the legislation on the control of goods does not apply to such electrical devices (electric motors) and they can be exported without permission. Thus, such devices can be widely used in industry. SECO announced that the electric motor in question is not used to fly the drone, but to operate the folding mechanism of its wings.
The German group also stated that the movement of its goods around the world is regulated by international rules on export control, adding thatthese rules also apply to the transfer of its parts on the Israeli UAVs. Shortly afterwards, Faulhaber confirmed that the electric motor was manufactured in Switzerland, noting that the device was a gearbox (Faulhaber Minimotor SA was a stepper motor) that could be exported without permission. According to the German company, it produces such devices for different branches of industry and exports them all over the world. "We usually supply such components as part of electromechanical components, which in turn are installed in end systems," Faulhaber told an SRF reporter.
A SECO spokesman told Le Courrier that the electric motors found in Artsakh were not manufactured for military purposes and thus not subject to export control. The Faulhaber group did not say whether it would take steps to prevent the militarization of its technologies by third parties (in this case Israel and Azerbaijan).
No tool to prevent the illegal use of private technologies
Regarding Faulhaber's Code of Conduct according to which it respects the UN Universal Declaration of Human Rights, Le Courrier notes that there is no set of tools in Swiss law that can prevent the illegal use of local technology. According to the SECO, the export of Faulhaber micro-engines to countries to which Switzerland has imposed sanctions may be banned, or when there is reason to believe that these devices could be used in weapons of mass destruction.
WOZ weekly wrote that companies like Faulhaber Minimotor SA benefit from the sale of products not included in the lists of controlled products. According to the newspaper, the German Faulhaber group has 17 subsidiaries, 6 of which operate in Switzerland. WOZ has previously referred to three of these six (Faulhaber Precistep SA, Faulhaber Minimotor SA, and MPS Micro Precision Systems AG) that, while supplying military goods, are not considered weapons.
According to WOZ, the Swiss subsidiaries of Faulhaber received a license in 2017 to export special military goods worth some 4 million Swiss Francs (US$4.5 million). The order received by MPS Micro Precision Systems AG was particularly of note.The order included the supply of components worth more than 850,000 francs ($960,000) categorized as "bombs, torpedoes and other missiles" to Israel. The specific nature of the components isn’t known.
SECO says the law needs to be changed on a global basis
"The so-called correctional initiative, a vote of which will take place in 2022, provides for a ban on arms exports to countries where civil war is raging," writes Le Courrier. “But the law should not hinder the use of micromotors or other Swiss technologies since they are not considered military products.”
The newspaper quotes SECO as saying that Swiss legislation is based on international determinations. Accordingly, to control the export of the above-mentioned goods, it is necessary to make decisions at the international level, within the framework of international export control and based on the consensus of all member states. According to SECO, the Swiss parliament has the right to amend the law on oversight, but this would violate the international nature of the law.
Meanwhile, "death merchants" continue making a profit
Following the publications of Hetq and its Swiss counterparts, a group of citizens staged a protest in front of Faulhaber Precistep SA in La Chaux-de-Fonds, Switzerland. They chanted “War is not a business, fire your collaborating leaders." They stormed the company's office carrying placards denouncing Faulhaber's involvement in the war against Armenians in Artsakh and cited Hetq photos they said, "expose the death dealers."
The protesters argued that the lack of export restrictions on dual-use parts, given that they may or may not be used fort military usage, is a convenient loophole allowing Switzerland to profit from global armed conflicts.
The Harop electric motor manufacturer Faulhaber Minimotor SA operates Switzerland’s Italian-speaking canton of Ticino, and Faulhaber Precistep SA is in the French-speaking canton of Neuchâtel.
The latter's representative told the protesters and the Le Courrier that the company did not produce the parts Hetq found in Nagorno Karabakh. Recalling the statement of the German parent group that its equipment is used, in particular, in medical, optical, aerospace equipment, Le Courrier, referring to WOZ, noted that, nevertheless, a large number of Swiss SMEs who specialize in high-precision technology make money from weapons orders that are not found in official statistics.
"What happened in Nagorno Karabakh shows the role of Switzerland in the global arms trade. The latter is an important supplier in the arms trade worth billions. Many small and medium-sized enterprises specializing in precision technology benefit from multimillion-dollar arms contracts," WOZ wrote, adding that these exports are not included in official statistics. "In any case, the public does not perceived SMEs like Faulhaber Minimotor SA as weapons manufacturers."