«Bayraktar»-ի գերմանական կոլեգաները. ինչպե՞ս է ֆաշիզմի միջով անցած երկիրն արձագանքում իր տեխնոլոգիաներով ագրեսիա իրականացնելուն
Շարունակելով 2020 թ. Արցախյան պատերազմում թուրք-ադրբեջանական ագրեսոր տանդեմի կողմից կիրառված «Bayraktar TB2» դրոնի դետալների թեման՝ այս անգամ կանդրադառնանք դրա գերմանական մասերին:
Հիշեցնենք, որ թուրքական այս ԱԹՍ-ի վրա շեշտադրումը պատահական չենք արել, քանի որ այն վճռական դեր է խաղացել թշնամու ձեռքում: Սակայն դա ամենեւին չի նշանակում, որ չենք անդրադառնալու ադրբեջանցիների գնած ու կիրառած այլ զենքերի՝ ռուսական, իսրայելական, եվրոպական եւ այլն:
Հոկտեմբերի 19-ին Արցախի հակաօդային պաշտպանության կողմից խոցված դրոնի դետալները ուսումնասիրելիս պարզ է դարձել, որ դրանում կիրառվել են գերմանական արտադրության մի քանի սարքեր:
Գերմանական ռադիոբարձրաչափ եւ վառելիքի ֆիլտր՝ թուրքական մարտական դրոնի վրա
Դրանցից մեկը ռադիոբարձրաչափ է (radar altimeter), որից արձակվող ռադիոալիքների միջոցով դրոնը չափում է երկրի մակերեւույթից իր բարձրությունը: «Bayraktar TB2»-ի վրա կիրառվում է գերմանական «s. m. s, smart microwave sensors» ընկերության ռադիոբարձրաչափը:
Դատելով Արցախում խոցված դրոնի վրա հայտնաբերված բարձրաչափի տուփի վրայի նշումից՝ այն ԱԹՍ-ի վրա տեղադրվել է 2020-ի հունվարին:
Թշնամու դրոնի վրա երկրորդ գերմանական տարրը վառելիքի ֆիլտրն է, որն արտադրել է «Hengst» ընկերությունը: Ստորեւ ներկայացված նկարում կարող եք տեսնել ֆիլտրն ու բրիտանական «Andair» ընկերության թողարկած վառելիքի պոմպը:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունվարին «Andair»-ը հայտարարեց, որ Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանությունից համապատասխան տեղեկություններ ստանալուց եւ դրանց իսկության մեջ հավաստիանալուց հետո անմիջապես դադարեցրել է առաքումներն ու «Bayraktar TB2»-ի արտադրող «Baykar» ընկերությունից ստացված բոլոր պատվերների իրականացումը: Արտադրողը նշել էր, թե տեղյակ չի եղել, որ իր պոմպերը կիրառվում են մարտական դրոնների վրա:
Բացի վերոնշյալներից՝ թուրքական դրոնի CMX-15D դիտարկման եւ թիրախավորման համակարգի մեջ, որը կանադական «L3Harris WESCAM» ընկերության արտադրանքն է, օգտագործվում է գերմանական «Faulhaber»-ի թողարկած դետալը (տես լուսանկարի ստորին հատվածում): Կանադան այս ապրիլին հայտարարեց, որ չեղարկում է դեպի Թուրքիա ռազմական արտադրանք արտահանելու բոլոր թույլտվությունները, որոնց մեջ առանցքային տեղ ունեին հենց վերոնշյալ համակարգերը:
«Faulhaber»-ին անդրադարձել էինք մեր նախորդ հոդվածներում, երբ գրել էինք, որ դրա շվեյցարական դուստր ձեռնարկությունը՝ «Faulhaber Minimotor SA»-ն, արտադրում է փոքր էլեկտրաշարժիչներ, որոնք կիրառվում են իսրայելական «Harop» ինքնասպան (կամիկաձե) դրոնների վրա: Ադրբեջանն այսպիսի ԱԹՍ-ներ օգտագործել է թե՛ 2016 թ. ապրիլյան քառօրյա, թե՛ 2020 թ. 44-օրյա պատերազմների ժամանակ:
«Hengst»-ի համար ծիծաղելի է
«Հետքի» լրագրողը «Bayraktar TB2»-ի գերմանական մատակարարներ «s. m. s, smart microwave sensors» եւ «Hengst» ընկերություններին մի քանի անգամ նամակներ է գրել՝ խնդրելով մեկնաբանել իրենց արտադրանքի կիրառումը Արցախի դեմ պատերազմում օգտագործված մարտական դրոնների վրա, որոնք բազմաթիվ ավերածությունների ու զոհերի պատճառ են դարձել:
Գերմանական ձեռնարկությունները գրավոր հարցումներին որեւէ կերպ չեն արձագանքել: Իսկ ահա երբ լրագրողը զանգահարել է վառելիքի ֆիլտր արտադրող «Hengst» ընկերության գրասենյակ եւ խնդիրը ներկայացրել հանրային կապերի բաժնի աշխատակցուհուն (չի ներկայացել, թե ով է), վերջինս լրագրողին լսելուց հետո ծիծաղել է ու անջատել հեռախոսը:
Գերմանիային ապացույցնե՞ր են պետք
Մեր լրագրողը դիմել է նաեւ Գերմանիայի մի շարք դաշնային մարմինների՝ արտգործնախարարությանը, պաշտպանության նախարարությանը, Բունդեսթագին, Ձախերի կուսակցության խորհրդարանական խմբակցությանը եւ դրա անդամ, Բունդեսթագի պատգամավոր Սեւիմ Դաղդելենին, ով ունի թրքական-քրդական ծագում եւ հանդես է գալիս Էրդողանի ռեժիմի դեմ: Դաղդելենը մեկն է այն պատգամավորներից, ովքեր 2016 թ. Բուդեսթագում ընդունել են Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ՝ դառնալով Էրդողանի թշնամի:
«Հետքի» լրագրողի նպատակն էր թուրքական մարտական դրոնի վրա կիրառվող գերմանական տեխնոլոգիաների մասին մեկնաբանություն կամ հարցազրույց վերցնել նշված անձանցից: Այդուհանդերձ, նրանցից լրագրողի հարցմանը պատասխանել են միայն ԱԳՆ-ն եւ ՊՆ-ն: Վերջինիս խոսնակներից Լարս Էբինգերը հայտնել է, որ ՊՆ-ն իրավասու չէ պատասխանել զենքի արտահանմանն ու վերահսկողությանը վերաբերող հարցերին: Խոսնակը հավելել է, որ դրա համար անհրաժեշտ է դիմել ԱԳՆ-ին, չնայած մենք արդել գրել էինք այս նախարարությանը:
Իսկ ԱԳՆ-ի պատասխանը հետեւյալն է. «Գերմանական կառավարությունն իր համար հատկապես խիստ կանոններ է սահմանել ռազմական տեխնիկայի արտահանման մասով: Ուստի, արտահանման թույլտվություն տալու որոշումները կայացվում են յուրաքանչյուր դեպքում մանրակրկիտ գնահատում անելուց հետո՝ հաշվի առնելով արտաքին եւ անվտանգային քաղաքականության նկատառումները, մասնավորապես՝ տվյալ երկրում մարդու իրավունքների վիճակը: Գերմանիան չի արտոնում ռազմական տեխնիկայի արտահանումը, եթե կան բավարար ապացույցներ առ այն, որ այն օգտագործվում է ներքին ճնշումների կամ մարդու իրավունքների սիստեմատիկ խախտումների նպատակով: Կոնկրետ այս երկու ընկերությունների դեպքում, որոնց մասին Դուք նշել եք, Գերմանիայի ԱԳՆ-ն զանգվածային լրատվամիջոցների հաղորդագրություններից դուրս որեւէ ինֆորմացիայի չի տիրապետում»:
Փաստորեն, Գերմանիայի արտաքին գերատեսչությունը պաշտոնապես հայտարարում է, որ Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմում կիրառված գերմանական տեխնոլոգիաների մասին լսել է միայն մամուլից, ինչը, դատելով ԱԳՆ-ի պատասխանից, վերջինիս համար հիմք չէ որեւէ քայլ ձեռնարկելու համար: Մեզ հայտնի չէ, թե այս հարցի շուրջ ինչ հաղորդակցություն է եղել, ասենք, ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանատան եւ մեր ԱԳՆ-ի կամ Գերմանիայում ՀՀ դեսպանության եւ այդ երկրի ԱԳՆ-ի միջեւ: Կամ արդյոք ընդհանրապես եղել է նման շփում: Այդուհանդերձ, ռազմական արտադրանքի արտահանման խիստ վերահսկողության մասին հայտարարող պաշտոնական Բեռլինի համար հաստատ դժվար չէր լինի ստուգել իր անունը շոշափող մամուլի հրապարակումների իսկությունը:
Գերմանիան, այդ երկրի քաղաքացիներն ու ազգությամբ գերմանացիները, թերեւս, ամենալավը գիտեն, թե ինչ կործանիչ հետեւանքներ է ունենում ֆաշիզմն ու նացիզմը ոչ միայն սեփական, այլեւ ուրիշների կյանքի, խաղաղ գոյակցության իրավունքի վրա: Թվում է, թե այս առումով Գերմանիան առաջիններից մեկը պիտի ոտքի կանգներ ու ոչ միայն դատապարտեր թուրք-ադրբեջանական դուետի նացիստական գործողությունները Արցախի ու Հայաստանի դեմ, նաեւ Ալիեւի ռեժիմի ֆաշիստական խրախճանքները, այլեւ գործնական քայլեր ձեռնարկեր՝ գոնե իր անուղղակի մասնակցությունը թուրք-ադրբեջանական ագրեսիային այսուհետ դադարեցնելու համար: Կանադան եւ տարբեր արտադրողներ իրենց համագործակցությունը Թուրքիայի հետ դադարեցրել են, ըստ էության, հենց այս նկատառումով:
Եթե Գերմանիայի պետական ատյաններին, պաշտոնյաներին, հասարակական գործիչներին, լրագրողներին կամ ընդհանրապես հասարակությանը անհերքելի ապացույցներ են անհրաժեշտ առ այն, որ գերմանական ձեռնարկությունների արտադրանքն օգնել է թուրքական մարտական ԱԹՍ-ներին կռվել Արցախի երկնքում, թիրախավորել խաղաղ բնակավայրերն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, ապա այս հոդվածում ներկայացվող լուսանկարները կարող են ընդունել որպես այդպիսին:
Այս առումով հրավիրում ենք նաեւ ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Միխայել Բանցհաֆի ուշադրությունը:

Немецкие коллеги “Bayraktar”: как пострадавшая от фашизма страна реагирует на агрессию с использованием своих технологий
В этой публикации мы продолжаем рассказывать о деталях дрона “Bayraktar TB2”, который использовался турецко-азербайджанским агрессивным тандемом в Арцахской войне 2020 года. На этот раз речь пойдет о немецких деталях турецкого беспилотного летательного аппарата (БПЛА).
Мы неслучайно делаем акцент на “Bayraktar TB2”, поскольку этот дрон сыграл решающую роль в руках врага. Но это не означает, что мы не коснемся использованных азербайджанцами других видов оружия – российского, израильского, европейского и т.д.
При исследовании дрона, сбитого силами ПВО Арцаха 19 октября 2020 г., стало ясно, что на нем установлено несколько деталей немецкого производства.
Немецкий радиовысотомер и топливный фильтр на турецком боевом дроне
Одной из деталей “Bayraktar TB2” является радиовысотомер (radar altimeter), с помощью которого дрон измеряет свою высоту от поверхности земли. На “Bayraktar TB2” используется радиовысотомер немецкой компании “s.m.s, smart microwave sensors”.
Судя по надписи на коробке высотомера, обнаруженном на сбитом в Арцахе беспилотнике, он был установлен на БПЛА в январе 2020 г.
Изготовленной в Германии второй деталью, которая была обнаружена на вражеском дроне, является топливный фильтр компании “Hengst”. На нижнем снимке можно увидеть фильтр и топливный насос производства британской компани “Andair”.
Напомним, что в январе этого года “Andair” заявила, что после получения соответствующих сведений от посольства Армении в Великобритании и проверки их достоверности поставки по всем заказам компании “Baykar”, производящей “Bayraktar TB2”, были прекращены. Как отметил производитель, он не знал, что его насосы устанавливаются на боевых дронах.
Помимо вышеперечисленного, в системе наблюдения и поражения CMX-15D “Bayraktar TB2”, созданной канадской компанией “L3Harris WESCAM”, использована деталь немецкой компании “Faulhaber” (в нижней части снимка). В апреле этого года Канада заявила, что отменяет все разрешения на экспорт военной продукции в Турцию, в которой основное место занимали вышеупомянутые системы.
О компании “Faulhaber” мы писали в предыдущих статьях, в которых рассказали о том, что ее швейцарская дочерняя компания “Faulhaber Minimotor SA” производит маленькие электродвигатели, которые используются на израильских дронах-камикадзе “Harop”. Эти беспилотники Азербайджан использовал и во время 4-дневной апрельской войны 2016 года, и во время 44-дневной войны 2020 г.
“Hengst” смешно
Журналистка Hetq.am отправила несколько писем поставляющим детали для “Bayraktar TB2” немецким компаниям “s. m. s, smart microwave sensors” и “Hengst”. В письмах содержалась просьба прокомментировать наличие своей продукции на использованных в Арцахской войне боевых дронах, которые причинили масштабные разрушения и стали причиной многочисленных жертв.
Немецкие компании никак не отреагировали на наши письменные запросы. Когда же журналистка позвонила в офис производящей фильтры компании “Hengst” и сообщила сотруднице (она не пожелала назвать себя), какой вопрос её интересует, сотрудница рассмеялась и отключила телефон.
Германии нужны доказательства?
Журналистка Hetq.am обратилась и в ряд федеральных органов – министерства иностранных дел, обороны, Бундестаг, парламентскую фракцию Партии левых и ее члену, депутату Бундестага турецко-курдского происхождения Севим Дагделен, которая выступает против режима Эрдогана. Дагделен – одна из тех депутатов, которые в 2016 году приняли в Бундестаге резолюцию о признании Геноцида армян, став врагами Эрдогана.
Журналистке нужно было получить комментарии или интервью о немецких технологиях, применяемых на турецком боевом дроне. На журналистские запросы ответили лишь МИД и Минобороны. Пресс-секретарь МО Ларс Эбингер сказал, что ведомство не уполномочено отвечать на вопросы об экспорте оружия и контроле за ним, посоветовав обратиться в МИД, куда мы уже обращались.
Внешнеполитическое ведомство прислало следующий ответ: “Правительство Германии установило для себя особо строгие правила по части экспорта военной техники. Поэтому в каждом отдельном случае решение о выдаче разрешения на экспорт принимается после тщательного изучения и исходя из внешней политики и вопросов безопасности, в частности состояния прав человека в данной стране. Германия не разрешает экспорт военной техники, если есть достаточные доказательства того, что она используется с целью оказания внутреннего давления или систематического нарушения прав человека. Конкретно в случае двух указанных Вами компаний МИД не обладает какой-либо другой информацией, кроме сообщений средств массовой информации”.
Фактически внешнеполитическое ведомство Германии официально заявило о том, что об использовании немецких технологий в развязанной против Арцаха войне знает только из прессы, что, судя по ответу МИД, не является для данного ведомства основанием для осуществления каких-либо шагов. Нам неизвестно, какие контакты по данному вопросу происходили, скажем, между посольством Армениии в Германии и МИД ФРГ или посольством Германии в Армении и МИД РА, и происходили ли они вообще. Тем не менее, для заявляющего о строгом контроле за экспортом военной продукции официального Берлина наверняка нетрудно было бы проверить подлинность публикаций, в которых есть название Германии.
Германия, граждане этой страны и немцы по национальности, пожалуй, лучше других знают о катастрофических последствиях фашизма и нацизма не только для собственной жизни, но и для жизни других людей, для права на мирное существование. Казалось, в этом плане Германия одной из первых должна была не только осудить нацистские действия турецко-азербайджанского тандема против Арцаха и Армении, но и предпринять практические шаги хотя бы для прекращения своего косвенного участия в турецко-азербайджанской агрессии. По сути, исходя именно из этих соображений Канада и разные производители прекратили сотрудничество с Турцией.
Если в Германии государственным структурам, должностным лицам, общественным деятелям, журналистам и в целом обществу нужны неопровержимые доказательства того, что продукция немецких компаний помогла турецким боевым беспилотникам воевать в небе над Арцахом, наносить удары по мирным населенным пунктам и гражданским инфраструктурам, то таковыми они могут считать приложенные к этой статье фотографии.
Мы также обращаем внимание Чрезвычайного и Полномочного посла Германии в РА Михаэля Банцхафа на изложенные нами факты.