Թուրք-ադրբեջանական տանդեմը ֆրանսիական տեխնոլոգիաներ է կիրառել Արցախում. պաշտոնական Փարիզը խուսափում է մեկնաբանել
Այն բանից հետո, երբ Կանադան պաշտոնապես չեղարկեց Թուրքիայի համար ռազմական արտադրանք արտահանելու թույլտվությունները, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում էին Արցախյան վերջին պատերազմում կիրառված «Bayraktar TB2» դրոնների կանադական համակարգերին, մենք գրեցինք, որ առաջիկայում շարքով ներկայացնելու ենք թուրքական այդ դրոնների վրա կիրառված արտասահմանյան տեխնոլոգիաները:
Թուրքական այս դրոնի վրա շեշտադրումը պատահական չենք արել, քանի որ այն վճռական դեր է խաղացել թշնամու ձեռքում: Սակայն բացի դրանից՝ առաջիկայում անդրադառնալու ենք նաեւ ադրբեջանցիների գնած ու կիրառած այլ զենքերի՝ ռուսական, իսրայելական, եվրոպական եւ այլն:
Այս հոդվածում կպատմենք «Bayraktar TB2»-ի ֆրանսիական դետալների մասին, բայց մինչ այդ կանդրադառնանք ֆաշիստական վարքագծով աչքի ընկնող Ալիեւի ռեժիմի ձեռքում հայտնված արբանյակին, որը պատերազմի օրերին, ինչպես նաեւ առաջ ու հետո մեծ ծառայություններ է մատուցել մեր թշնամուն:
«Azersky» արբանյակով թշնամին ռազմական խնդիրներ է լուծել
Դեռ 2014-ի հունիսին «Airbus Dеfence and Space»-ը Հնդկաստանի տարածքից ուղեծիր է հանել «Azersky» արբանյակը, որը, ըստ Ադրբեջանի տրանսպորտի, հաղորդակցության եւ բարձր տեխնոլոգիաների նախարարության, ունի կիրառման լայն սպեկտր՝ պաշտպանություն, անվտանգություն, արձագանք արտակարգ իրավիճակներին, բնական ռեսուրսների հետախուզություն, ծովային դիտարկում, շրջակա միջավայրի պաշտպանություն, քաղաքային պլանավորում, քարտեզագրում, գյուղատնտեսություն, տուրիզմ եւ այլն:
«Airbus Dеfence and Space»-ը եվրոպական գիգանտ «Airbus»-ի պաշտպանական եւ օդատիեզերական ստորաբաժանումն է: «Airbus»-ում 10,9 % մասնակցություն ունի նաեւ Ֆրանսիան:
«Azersky» արբանյակի կողմից ստացվում են լավ որակի նկարներ, ավելին՝ «Airbus Dеfence and Space»-ի հետ առկա համաձայնության հիման վրա ադրբեջանցիները կարող են ավելի բարձրորակ պատկերներ ձեռք բերել «Pléiades 1A» եւ «Pléiades 1B» արբանյակներից, որոնք աշխատում են «Azersky»-ի հետ նույն ուղեծրի վրա: «Azersky»-ի շահագործման ժամկետը շուրջ 12 տարի է, այսինքն՝ մոտավոր մինչեւ 2026 թ.:
2015-ի փետրվարին պաշտոնական Բաքուն հայտարարել է, որ «Azersky» նախագիծն արժեցել է 157 մլն եվրո:
2015-ի մայիսին էլ հայտնի դարձավ, որ «Airbus Dеfence and Space»-ի փորձագետները Ադրբեջանի արբանյակային վերգետնյա կառավարման գլխավոր կայանում հանդիպել են տեղի մասնագետների հետ: Սեմինարի նպատակը, ըստ Ադրբեջանի տրանսպորտի, հաղորդակցության եւ բարձր տեխնոլոգիաների նախարարության, եղել է «Azersky»-ի հնարավորությունների ցուցադրությունը, այդ պահին կիրառման ոլորտների եւ հավանական նոր ոլորտներում օգտագործելու հնարավորության քննարկումը: Սեմինարին մասնակցել են Ադրբեջանի ազգային անվտանգության, արտակարգ իրավիճակների, ներքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարությունների, ինչպես նաեւ պետական սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչները:
Արցախյան վերջին պատերազմի օրերին՝ հոկտեմբերի 15-ին, ֆրանսիական «L’Obs» (նախկինում՝ «Le Nouvel Observateur») հայտնի պարբերականը անդրադարձել էր Ֆրանսիայի կողմից Ադրբեջանին կատարվող մատակարարումներին: Պարբերականը նշել էր, որ չնայած Ֆրանսիան Հայաստանին դիտարկում է որպես բարեկամ երկիր, դա չի խանգարում նրան խոշոր գործարքներ կնքել Հայաստանի թշնամի Ադրբեջանի հետ:
Նույն «Azersky»-ի մասին «L’Obs»-ը գրել էր, որ չնայած այն պետք է հետեւեր բացառապես Բաքվի նավթագազային հանքավայրերին, փաստացի աշխատում է նաեւ պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտում: Ֆրանսիական պարբերականը նկատել էր, որ այդ քաղաքացիական արբանյակը թույլ է տալիս Բաքվին հեռակա կարգով ղեկավարել հայերի դեմ գործողությունները։
Այս միտքը պատերազմից հետո՝ 2021-ի հունվարին, հաստատել է Իլհամ Ալիեւը: «Երբ մենք արբանյակները հանեցինք ուղեծիր (Ադրբեջանն ունի 3 արբանյակ, որոնցից երկուսը («Azerspace-1» եւ «Azerspace-2») աշխատում են հեռահաղորդակցության ոլորտում - «Հետք»), ոմանք հարցնում էին, թե ինչ նպատակով է արվում այդ ամենը։ Սակայն կյանքը ցույց տվեց, որ այն մեզ շատ անհրաժեշտ էր։ Արբանյակների օգտագործումը ինչպես պատերազմի ժամանակ, այնպես էլ դրանից հետո մեզ հսկայական առավելություն էր տալիս... Պատերազմի ընթացքում հակառակորդի տեղաշարժին առցանց հետեւելը եւ նրա սադրանքների կանխումը, իհարկե, մեզ լրացուցիչ առավելություն էր տվել»,- հայտարարել է Արցախի ու Հայաստանի դեմ ռազմական ագրեսիա սանձազերծած բռնապետն ու հավելել, թե արբանյակները մեծ նշանակություն ունեն նաեւ պատերազմից հետո իրենց պլաններն իրագործելիս, որոնք կապված են վերականգնողական աշխատանքների, մասնավորապես՝ ականազերծման հետ։ Ըստ Ալիեւի՝ արբանյակից ստացվող տվյալներն ունեն նաեւ հատուկ նշանակություն գյուղատնտեսության, անտառային ֆոնդի, ջրային ռեսուրսների, բնապահպանական իրավիճակի հետագա զարգացման համար:
Ֆրանսիական տեխնոլոգիաները՝ «Bayraktar TB2» դրոնի վրա. «BERINGER» եւ «ASB»
«Հետքի» տրամադրության տակ կան փաստական տվյալներ, որոնք ձեռք են բերվել հոկտեմբերի 19-ին Արցախի պաշտպանության բանակի կողմից խոցված «Bayraktar TB2»-ի դետալների ուսումնասիրության արդյունքում: Այդ դետալները ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների արտադրանք են:
Ըստ այդ տվյալների՝ Արցախյան պատերազմում թշնամու համար էական դեր խաղացած թուրքական դրոնների համար երկու տեսակի դետալ են մատակարարել ֆրանսիացիները:
Առաջին ընկերությունը «BERINGER AERO»-ն է, որը հայտնի է օդանավերի անիվների ու արգելակների արտադրությամբ: Ինչպես կարող ենք տեսնել Արցախում խոցված թուրքական դրոնի օրինակով, ֆրանսիական ընկերությունը «Bayraktar TB2»-ի համար առաքել է արգելակման համակարգի հեղուկի տարաներ (բաքեր):
Այդուհանդերձ, նոյեմբերի 6-ին, երբ դեռ ռազմական գործողություններն ընթացքի մեջ էին, «BERINGER AERO»-ն հայտարարել է, որ կասեցնում է բոլոր մատակարարումները թուրքական ԱԹՍ արտադրողներին այն բանից հետո, երբ պարզել է, որ իր ապրանքները (չի հստակեցված, թե կոնկրետ ինչ տեսականու մասին է խոսքը) տեղադրվել են մարտական ԱԹՍ-ների վրա եւ կիրառվել Լեռնային Ղարաբաղում հայկական ուժերի դեմ (տես ստորեւ): Ընկերությունը նշել է, որ հավատարիմ է մնում իր էթիկական քաղաքականությանը եւ երբեք չի թույլատրել իր արտադրանքն օգտագործել այնպիսի տրանսպորտային միջոցների վրա, որոնք կարող են սպառնալ մարդու կյանքին:
«BERINGER AERO»-ն ընդգծել է, որ Ֆրանսիայում նախագծվող եւ թողարկվող իր արտադրանքը նախատեսված է ընդհանուր նշանակության եւ քաղաքացիական ավիացիայի համար: Ըստ ընկերության՝ այդ ապրանքները վաճառվում են աշխարհով մեկ տարբեր ուղիներով եւ տրանսպորտային միջոցների, այդ թվում՝ ԱԹՍ-ների ստանդարտ կոմպլեկտացիայի մաս են կազմում. սա է պատճառը, որ ԵՄ երկակի նշանակության ապրանքների վերահսկման ցուցակում «BERINGER AERO»-ի արտադրանքը նշված չէ:
Ֆրանսիական երկրորդ մատակարարը «ASB»-ն է, որը ֆրանսիական «ASB Group»-ի դուստր ընկերությունն է: Բայց սա իրականում ոչ թե մատակարարումներ է անում «Bayraktar TB2»-ի համար, այլ դրա վրա կիրառվող ռումբերի: Նկատենք, որ «ASB Group»-ի գործունեության առանցքներից մեկը ջերմային մարտկոցների արտադրությունն է, որոնք օգտագործվում են, մասնավորապես, ռազմական արտադրանքի վրա, ինչպիսիք են հրթիռները, արկերն ու միջուկային զենքը: «ASB Group»-ը ձեւավորվել է ֆրանսիական «Aérospatiale» («Airbus»-ի իրավանախորդներից է) եւ «SAFT» ընկերությունների ջերմային մարտկոցների արտադրությունների միավորման արդյունքում, սեփականատերերն են հենց «Airbus»-ն ու «SAFT»-ը:
«Baykar Defence»-ի արտադրած «Bayraktar TB2»-ի սպառազինության մեջ են մտնում թուրքական մեկ այլ ընկերության՝ «Roketsan»-ի թողարկած «MAM-L» եւ «MAM-C» տիպի գերճշգրիտ ռումբերը, որոնց վրա էլ տեղադրվում են «ASB»-ի ջերմային մարտկոցները:
«ASB Group»-ը ցույց է տալիս ֆրանսիական կառավարության կողմը
Քանի որ «ASB Group»-ը, ի տարբերություն «BERINGER AERO»-ի, հանդես չի եկել որեւէ հայտարարությամբ, «Հետքը» փորձել է կապ հաստատել ֆրանսիական ձեռնարկության հետ՝ հասկանալու, թե ինչպես են մեկնաբանում իրենց արտադրանքի կիրառումը թուրք-ադրբեջանական ագրեսիվ տանդեմի կողմից ընդդեմ հայկական կողմի, ինչը հանգեցրել է քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, բնակավայրերի ու պաշտամունքի վայրերի բազմաթիվ ավերածությունների եւ քաղաքացիական անձանց մահվան:
Մեր լրագրողն արտադրողին է ուղարկել Արցախում խոցված թուրքական դրոնի վրա հայտնաբերված «MAM-L» գերճշգրիտ ռումբի միջից հանված մարտկոցի նկարն ու դրա բնութագրիչները՝ սերիական համար, թողարկման ամսաթիվ (2019 թ. ապրիլ) եւ այլն: Նա մի քանի անգամ գրավոր նամակով խնդրել է մեկնաբանել կամ հարցազրույց տալ վերոնշյալի շուրջ, սակայն «ASB Group»-ը որեւէ կերպ չի արձագանքել նամակներին: Իսկ ահա երբ լրագրողը զանգել է ֆրանսիական ձեռնարկություն, վերջինիս ներկայացուցիչն ասել է, որ չեն կարող քննարկել իրենց հաճախորդներին (նկատի է ունեցել թուրքերին), եւ նշել է, թե այդ հարցով անհրաժեշտ է դիմել Ֆրանսիայի կառավարությանը:
Նախարարությունը չի արձագանքում, դեսպանատունը լռում է
«Հետքի» լրագրողը նմանատիպ նամակներ ուղարկել է նաեւ Ֆրանսիայի Եվրոպայի ու արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակին եւ նրա տեղակալներին՝ խնդրելով մեկնաբանել «ASB Group»-ի մարտկոցների առկայությունը Ադրբեջանի կիրառած թուրքական զենքի վրա: Նախարարության մամուլի պատասխանատուները չեն արձագանքել, լրագրողը նամակ է ուղարկել ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատուն՝ փորձելով մեկնաբանություն կամ հարցազրույց վերցնել դեսպան Ջոնաթան Լաքոտից: Դեսպանատնից գրավոր ու բանավոր հայտնել են, թե իրավասու չեն մեկնաբանել խնդիրը եւ ուղղորդել են նույն տեղը՝ Եվրոպայի ու ԱԳ նախարարության լրատվական ծառայություն, որին մենք գրել ենք մեկից ավելի անգամ, սակայն որեւէ պատասխան չի եղել:
Պետքարտուղար Լըմուանը չի հիշում
Ապրիլի 24-ի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Երեւան էր գործուղել Եվրոպայի ու ԱԳ նախարարության պետքարտուղար Ժան Բատիստ Լըմուանին: «Հետքը» ֆրանսիացի բարձրաստիճան պաշտոնյային հարցրել է, թե ինչ դիրքորոշում ունի Ֆրանսիան ռազմական ագրեսիա իրականացնող Ադրբեջանին ու Թուրքիային այնպիսի տեխնոլոգիաներ վաճառելու վերաբերյալ, որոնք կիրառվել են Արցախում 44-օրյա պատերազմի ժամանակ: Լրագրողը նկատի է ունեցել «Azersky» արբանյակն ու թուրքական դրոնի դետալները: «Ես չեմ հիշում նման դեպք: Քանի որ ես պաշտպանության ոլորտի նախարար չեմ, ինձ համար դժվար է պատասխանել Ձեր հարցին: Ես կարող եմ նշել դիվանագիտական այն ահռելի ջանքերը, որոնք գործադրեց Ֆրանսիան՝ հրադադար հաստատելու համար»,- ասել է Ժան Բատիստ Լըմուանը:
Ֆրանսիացի պաշտոնյայի ասածն առնվազն անկեղծ չէ կամ գոնե տարօրինակ է: Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի բարձրաստիճան դիվանագետը պիտի լավ իմանա, թե ինչպիսի ռազմական համագործակցություն կա իր երկրի եւ հակամարտող կողմերից մեկի միջեւ, առավել եւս, որ այդ հակամարտությունն ամիսներ առաջ վերաճել է լայնամասշտաբ պատերազմի, որում կիրառվել են նաեւ քո երկրի տեխնոլոգիաները:
Երբ նախագահ Մակրոնը պատերազմի ժամանակ՝ հոկտեմբերի 2-ին, հայտարարեց նոր իրողության՝ Թուրքիայի կողմից Ադրբեջան ուղարկվող սիրիացի ծայրահեղականների մասին, նա հիմնվում էր հետախուզական տվյալների վրա: Իսկ պետքարտուղար Լըմուանն անտեղյակ է ձեւանում ֆրանս-թուրքական կամ ֆրանս-ադրբեջանական ռազմական համագործակցության վերաբերյալ, որը տարիների պատմություն ունի:
Այս իրավիճակն առավելագույնս դիպուկ դեռ անցյալ հոկտեմբերին նկարագրել է վերը հիշատակված «L’Obs» պարբերականը, որն անդրադարձել էր Ֆրանսիայի ու Ադրբեջանի ռազմական գործընկերությանը. «Ֆրանսիան բառացիորեն «կիսվում է» իր մեծ հայկական սփյուռքի (ինչպես նաեւ՝ ընդհանուր հայամետ վերաբերմունքի) եւ ադրբեջանական նավթադոլարների ծանր պորտֆելի միջեւ»:
Ովքեր են դադարեցրել մատակարարումները թուրքական դրոնի համար
Արդել գրել ենք այն մասին, որ դեռ անցյալ աշնանը՝ պատերազմի օրերին, դեպի Թուրքիա մատակարարումները կասեցրել է ավստրիական «BRP-Rotax» ընկերությունը, որը «Bayraktar TB2» դրոնների վրա գործածվող շարժիչներ էր պատրաստում (տես ստորեւ): Սա կանադական «Bombardier Recreational Products»-ի (BRP) դուստր ընկերությունն է եւ հենց կանդական ձեռնարկության հրահանգով է դադարեցրել թուրքական կողմի հետ համագործակցությունը:
Հարկ է նկատել, որ «BRP-Rotax»-ի շարժիչներն արտադրվել են թեթեւ ու գերթեթեւ ինքնաթիռների համար՝ ոչ ռազմական նպատակներով, իսկ դրանց վաճառքն իրականացվել է միջազգային միջնորդների կողմից։ Այս դեպքում Թուրքիային մատակարարումներ է կատարել Իտալիան։
Բրիտանական «Andair»-ն իր հերթին այս տարվա հունվարին հայտարարել է, որ Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանությունից համապատասխան տեղեկություններ ստանալուց եւ դրանց իսկության մեջ հավաստիանալուց հետո անմիջապես դադարեցրել է առաքումներն ու «Bayraktar TB2»-ի արտադրող «Baykar» ընկերությունից ստացված բոլոր պատվերների իրականացումը: «Andair»-ը վառելիքի պոմպեր էր առաքում թուրքական կողմին (տես ստորեւ), սակայն, ըստ իր հայտարարության, տեղյակ չի եղել, որ դրանք կիրառվում են մարտական դրոնների վրա:
Մի շարք տարածաշրջաններում ագրեսիա սերմանող եւ այլոց հանդեպ տարածքային հավակնություններ ունեցող բռնապետական Թուրքիային ռազմական մատակարարումները պաշտոնապես դադարեցրել է Կանադան: Այս երկրի «L3Harris WESCAM» ընկերությունը դիտարկման եւ թիրախավորման համակարգեր էր առաքում «Bayraktar TB2»-ի համար (տես ստորեւ):
Բացի նշվածից՝ թուրքական դրոնի վրա կիրառվում են նաեւ կանադական «Microhard Systems Inc.»-ի ռադիոհաղորդիչն (antenna radio transmitter) ու ուժեղացուցիչը (amplifier):
Այդուհանդերձ, հստակ չէ՝ արդյոք այս արտադրանքի արտահանումը Թուրքիա եւս դադարեցվել է Կանադայի կողմից, քանի որ այն կարող է կիրառվել նաեւ քաղաքացիական կարիքների համար:
Մի քանի ամերիկյան ընկերություններ առանձին հայտարարություններ են արել իրենց մատակարարումների մասին, բայց դրանց կանդրադառնանք մեկ այլ հոդվածում:

Турецко-азербайджанский тандем использовал в Арцахе французские технологии. Официальный Париж избегает комментариев
После того, как Канада официально отменила разрешения на экспорт в Турцию военной продукции, в частности использованных в последней Арцахской войне канадских систем для беспилотников “Bayraktar TB2”, мы сообщили, что в ближайшее время опубликуем статьи и о других иностранных технологиях, которые использовались при создании турецких беспилотных летательных аппаратов.
Мы не случайно сделали акцент на этом турецком дроне, поскольку он сыграл решающую роль в руках врага. Вместе с тем в ближайшее время мы расскажем о приобретенных и использованных азербайджанцами видах оружия, которые были произведены российскими, израильскими, европейскими и другими компаниями.
В этой статье речь пойдет о французских деталях “Bayraktar TB2”. Но сейчас мы хотим представить оказавшийся в руках фашистского режима Алиева спутник, который как в дни войны, так и до нее оказал огромную услугу врагу.
Военные проблемы враг решал с помощью спутника “Azersky”
Еще в июне 2014 года компания “Airbus Dеfence and Space” вывела на орбиту с территории Индии спутник “Azersky”, который, согласно Министерству транспорта, коммуникаций и высоких технологий Азербайджана, имеет широкий спектр применения – оборона, безопасность, реагирование на чрезвычайные ситуации, исследование природных ресурсов, морской мониторинг, защита окружающей среды, городское планирование, картография, сельское хозяйство, туризм и т.д.
“Airbus Dеfence and Space” – оборонное и воздушно-космическое подразделение европейского гиганта “Airbus”, в котором участие Франции составляет 10,9 %.
Со спутника “Azersky” поступают снимки хорошего качества, более того, на основе договоренности с “Airbus Dеfence and Space” азербайджанцы могут получать и более качественные изображения со спутников “Pléiades 1A” и “Pléiades 1B”, которые работают на одной орбите с “Azersky”. Срок эксплуатации “Azersky” составляет около 12 лет, то есть этот спутник будет использоваться примерно до 2026 года.
В феврале 2015 года официальный Баку заявил, что проект “Azersky” обошелся в 157 млн евро. В мае того же года стало известно, что эксперты “Airbus Dеfence and Space” встречались в Азербайджане с местными специалистами. Целью семинара, согласно сообщению Минтранспорта, коммуникаций и высоких технологий Азербайджана, была демонстрация возможностей “Azersky” в потенциально новых сферах. В семинаре участвовали представители министерств национальной безопасности, чрезвычайных ситуаций, внутренних дел и обороны, а также Государственной пограничной службы Азербайджана.
15 октября 2020 года, то есть в дни последней Арцахской войны, известная французский журнал “L’Obs” (в прошлом “Le Nouvel Observateur”) коснулся поставок Франции Азербайджану. Издание отметило что хотя Франция рассматривает Армению как дружественную страну, это не мешает ей заключать крупные сделки с ее врагом – Азербайджаном. Об “Azersky” “L’Obs” сообщила, что хотя спутник должен был следить исключительно за нефтегазовыми месторождениями Баку, он фактически работает и для сфер обороны и безопасности. Согласно газете, гражданский спутник позволяет Баку дистанционно руководить действиями против армян.
Эту мысль подтвердил после войны, в январе 2021 года, и Ильхам Алиев. “Когда мы вывели спутники на орбиту (у Азербайджана три спутника, два из которых –“Azerspace-1” и “Azerspace-2”– работают в телекоммуникационной сфере. – Hetq.am) некоторые спрашивали, с какой целью все это делается. Жизнь, однако, показала, что для нас это было очень необходимо. Использование спутников как во время войны, так и после нее дает нам огромное преимущество… В ходе войны слежение в онлайн-режиме за передвижениями противника и предотвращение его провокаций, конечно же, дали нам дополнительное преимущество”,- заявил развязавший военную агрессию против Арцаха и Армении диктатор, добавив, что спутники имеют большое значение и для реализации их послевоенных планов, которые связаны с восстановительными работами, в частности с разминированием. По словам Алиева, поступающие со спутника данные имеют особое значение для дальнейшего развития сельского хозяйства, лесного фонда, водных ресурсов, экологической ситуации.
Французские технологии на “Bayraktar TB2”: “BERINGER” и “ASB”
В распоряжении Hetq.am имеются фактические данные, которые были получены в результате исследования деталей дрона “Bayraktar TB2”, сбитого 19 октября Армией обороны Арцаха. Эти детали изготовлены в странах-членах НАТО.
Согласно полученным данным, две детали турецких дронов, сыгравших существенную роль для врага в Арцахской войне, были поставлены французами.
Первая компания – BERINGER AERO, которая известна производством шасси и тормозов для самолетов. Как можно увидеть на примере сбитого в Арцахе турецкого дрона, французская компания поставила для “Bayraktar TB2” баки для тормозной жидкости.
Тем не менее, 6 ноября, когда военные действия еще продолжались, компания “BERINGER AERO” заявила о прекращении всех поставок производителям турецких БПЛА, поскольку узнала о том, что ее продукция (не уточняется, какая) была установлена на боевых беспилотниках, которые использовались против армянских сил в Нагорном Карабахе (см.ниже). Компания заявила, что остается верна своей политике и никогда не позволила, чтобы ее продукция использовалась на таких транспортных средствах, которые могут угрожать жизни людей.
“BERINGER AERO” подчеркнула, что проектируемая и выпускаемая во Франции ее продукция предназначена для общей и гражданской авиации. Согласно компании, эти детали продаются во всем мире и составляют часть стандартных комплектующих для транспортных средств, в том числе для БПЛА. Вот почему в списке подлежащих контролю товаров двойного назначения ЕС продукция “BERINGER AERO” не указана.
Вторая французская компания-поставщик – “ASB”, дочерняя компания французской ASB Group. Последняя в действительности осуществляет поставки не для “Bayraktar TB2”, а для устанавливаемых на ней бомб. Отметим, что одним из основных видов деятельности “ASB Group” является производство тепловых батарей, которые используются в частности для военной продукции – ракет, артиллерийских снарядов, ядерного оружия.
“ASB Group” сформировалась в результате объединения производства тепловых батарей французскими компаниями “Aérospatiale” (один из правопреемников “Airbus”) и “SAFT”. Владельцами являются”Airbus” и “SAFT”.
В состав производимых “Baykar Defence” боеприпасов для “Bayraktar TB2” входят сверхточные бомбы “MAM-L” и “MAM-C” другой турецкой компании “Roketsan”, на которых также устанавливаются тепловые батареи “ASB”.
“ASB Group” отсылает к французскому правительству
Поскольку “ASB Group” в отличие от “BERINGER AERO” не выступила с каким-либо заявлением, Hetq.am попытался связаться с этим французским предприятием, чтобы понять, как они комментируют использование турецко-азербайджанским агрессивным тандемом своей продукции против армянской стороны, что привело к разрушениям многочисленных гражданских инфраструктур, населенных пунктов, объектов религиозного поклонения, гибели гражданских лиц.
Наш журналист отправил производителю фото батареи, изъятой из сверхточной бомбы “MAM-L”, которая была обнаружена на сбитом в Арцахе турецком дроне, и ее характеристики: серийный номер, дату призводства (апрель 2019 г.) и др. Он несколько раз обращался с письменной просьбой дать комментарий или интервью по этому вопросу, однако компания “ASB Group” никак не отреагировала на эти письма. Тогда журналист позвонил на французское предприятие, представитель которого сказал, что они не могут обсуждать своих клиентов (то есть турок), и порекомендовал обратиться в правительство Франции.
Правительство не реагирует, посольство молчит
Аналогичные письма журналист Hetq.am направил также пресс-секретарю Министерства Европы и иностранных дел Франции и её заместителям, попросив их прокомментировать наличие батарей “ASB Group” на использованном Азербайджаном турецком оружии.
Представители пресс-службы министерства не отреагировали на эти обращения. После этого журналист обратился в посольство Франции в Армении, пытаясь получить комментарий или взять интервью у посла Джонатана Лакота. Посольство в письменной и устной форме сообщило, что не правомочно комментировать проблему и порекомендовало обратиться опять-таки в пресс-службу Министерства Европы и иностранных дел, куда мы неоднократно обращались, но никакого ответа не получили.
Госсекретарь Лемуан не помнит
Президент Франции Эммануэль Макрон командировал в Ереван для участия в мероприятиях по случаю 24 апреля госсекретаря Министерства Европы и ИД Жана-Батиста Лемуана. Hetq.am поинтересовался у высокопоставленного должностного лица, какую позицию занимает Франция в вопросе продажи развязавшим военную агрессию Азербайджану и Турции технологий, которые были использованы во время 44-дневной войны в Арцахе. Журналист имел в виду спутник “Azersky” и детали для турецкого дрона. “Я не помню такой случай. Поскольку я не являюсь министром обороны, то мне трудно ответить на Ваш вопрос. Я могу отметить те огромные дипломатические усилия, которые приложила Франция для прекращения огня”,- сказал Жан-Батист Лемуан.
Слова французского чиновника могут показаться неискренними, в крайнем случае – странными. Высокопоставленный дипломат страны-сопредседателя Минской группы должен хорошо знать, какое военное сотрудничество установлено между его страной и одной из сторон конфликта, тем более, что несколько месяцев назад этот конфликт перерос в полномасштабную войну, в которой были использованы и французские технологии.
Когда 2 октября, то есть в дни войны, президент Макрон заявил о новой реалии – доставке Турцией в Азербайджан сирийских намеников, он основывался на разведывательных данных. Между тем госсекретарь Лемуан притворяется несведущим в вопросах французско-турецкого или французско-азербайджанского военного сотрудничества, которому уже много лет.
Эту ситуацию очень точно охарактеризовала в октябре прошлого года вышеупомянутий журнал “L’Obs”. Касаясь военного партнерства Франции и Азербайджана, газета написала: “Франция буквально “разрывается” между своей большой армянской диаспорой (и в целом проармянским отношением) и тяжелым азербайджанским портфелем с нефтедолларами”.
Кто прекратил поставки для турецких дронов
Мы уже писали о том, что еще прошлой осенью, в дни Арцахской войны, производившая двигатели для дронов “Bayraktar TB2” австрийская компания “BRP-Rotax” прекратила поставки в Турцию (см.ниже). Это дочерняя компания канадской компании “Bombardier Recreational Products” (BRP), и сотрудничество с турецкой стороной было прекращено именно по распоряжению канадского предприятия.
Следует также отметить, что двигатели “BRP-Rotax” предназначены для легких и сверхлегких самолетов в невоенных целях, а их продажа осуществляется международными посредниками. В данном случае поставки Турции осуществляла Италия.
В свою очередь британская “Andair” в январе этого года заявила, что после получения соответствующих сведений от посольства Армении в Великобритании и подтверждения их достоверности немедленно прекратила поставки и отменила все заказы, поступившие от производителя “Bayraktar TB2” компании “Baykar”.
“Andair” поставляла турецкой стороне насосы для топлива (см.ниже), но, согласно своему заявлению, не знала о том, что они используются на боевых дронах.
Канада тоже официально прекратила военные поставки диктаторской Турции, которая развязала агрессию в ряде регионов и проявляет территориальные претензии в отношении других стран. Канадская компания “L3Harris WESCAM” отправляла для “Bayraktar TB2” системы наблюдения и поражения (см.ниже).
Помимо вышеперечисленного, на турецком дроне используются также радиоприемник (antenna radio transmitter) и усилитель (amplifier) канадской компании “Microhard Systems Inc.”.
Тем не менее, непонятно, прекратила ли Канада экспорт этой продукции в Турцию, поскольку указанные детали используются и на гражданские нужды.
С заявлениями о своих поставок выступили и несколько американских компаний, но об этом мы расскажем в другой статье.