Թուրք-ադրբեջանական տանդեմը ֆրանսիական տեխնոլոգիաներ է կիրառել Արցախում. պաշտոնական Փարիզը խուսափում է մեկնաբանել
Այն բանից հետո, երբ Կանադան պաշտոնապես չեղարկեց Թուրքիայի համար ռազմական արտադրանք արտահանելու թույլտվությունները, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում էին Արցախյան վերջին պատերազմում կիրառված «Bayraktar TB2» դրոնների կանադական համակարգերին, մենք գրեցինք, որ առաջիկայում շարքով ներկայացնելու ենք թուրքական այդ դրոնների վրա կիրառված արտասահմանյան տեխնոլոգիաները:
Թուրքական այս դրոնի վրա շեշտադրումը պատահական չենք արել, քանի որ այն վճռական դեր է խաղացել թշնամու ձեռքում: Սակայն բացի դրանից՝ առաջիկայում անդրադառնալու ենք նաեւ ադրբեջանցիների գնած ու կիրառած այլ զենքերի՝ ռուսական, իսրայելական, եվրոպական եւ այլն:
Այս հոդվածում կպատմենք «Bayraktar TB2»-ի ֆրանսիական դետալների մասին, բայց մինչ այդ կանդրադառնանք ֆաշիստական վարքագծով աչքի ընկնող Ալիեւի ռեժիմի ձեռքում հայտնված արբանյակին, որը պատերազմի օրերին, ինչպես նաեւ առաջ ու հետո մեծ ծառայություններ է մատուցել մեր թշնամուն:
«Azersky» արբանյակով թշնամին ռազմական խնդիրներ է լուծել
Դեռ 2014-ի հունիսին «Airbus Dеfence and Space»-ը Հնդկաստանի տարածքից ուղեծիր է հանել «Azersky» արբանյակը, որը, ըստ Ադրբեջանի տրանսպորտի, հաղորդակցության եւ բարձր տեխնոլոգիաների նախարարության, ունի կիրառման լայն սպեկտր՝ պաշտպանություն, անվտանգություն, արձագանք արտակարգ իրավիճակներին, բնական ռեսուրսների հետախուզություն, ծովային դիտարկում, շրջակա միջավայրի պաշտպանություն, քաղաքային պլանավորում, քարտեզագրում, գյուղատնտեսություն, տուրիզմ եւ այլն:
«Airbus Dеfence and Space»-ը եվրոպական գիգանտ «Airbus»-ի պաշտպանական եւ օդատիեզերական ստորաբաժանումն է: «Airbus»-ում 10,9 % մասնակցություն ունի նաեւ Ֆրանսիան:
«Azersky» արբանյակի կողմից ստացվում են լավ որակի նկարներ, ավելին՝ «Airbus Dеfence and Space»-ի հետ առկա համաձայնության հիման վրա ադրբեջանցիները կարող են ավելի բարձրորակ պատկերներ ձեռք բերել «Pléiades 1A» եւ «Pléiades 1B» արբանյակներից, որոնք աշխատում են «Azersky»-ի հետ նույն ուղեծրի վրա: «Azersky»-ի շահագործման ժամկետը շուրջ 12 տարի է, այսինքն՝ մոտավոր մինչեւ 2026 թ.:
2015-ի փետրվարին պաշտոնական Բաքուն հայտարարել է, որ «Azersky» նախագիծն արժեցել է 157 մլն եվրո:
2015-ի մայիսին էլ հայտնի դարձավ, որ «Airbus Dеfence and Space»-ի փորձագետները Ադրբեջանի արբանյակային վերգետնյա կառավարման գլխավոր կայանում հանդիպել են տեղի մասնագետների հետ: Սեմինարի նպատակը, ըստ Ադրբեջանի տրանսպորտի, հաղորդակցության եւ բարձր տեխնոլոգիաների նախարարության, եղել է «Azersky»-ի հնարավորությունների ցուցադրությունը, այդ պահին կիրառման ոլորտների եւ հավանական նոր ոլորտներում օգտագործելու հնարավորության քննարկումը: Սեմինարին մասնակցել են Ադրբեջանի ազգային անվտանգության, արտակարգ իրավիճակների, ներքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարությունների, ինչպես նաեւ պետական սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչները:
Արցախյան վերջին պատերազմի օրերին՝ հոկտեմբերի 15-ին, ֆրանսիական «L’Obs» (նախկինում՝ «Le Nouvel Observateur») հայտնի պարբերականը անդրադարձել էր Ֆրանսիայի կողմից Ադրբեջանին կատարվող մատակարարումներին: Պարբերականը նշել էր, որ չնայած Ֆրանսիան Հայաստանին դիտարկում է որպես բարեկամ երկիր, դա չի խանգարում նրան խոշոր գործարքներ կնքել Հայաստանի թշնամի Ադրբեջանի հետ:
Նույն «Azersky»-ի մասին «L’Obs»-ը գրել էր, որ չնայած այն պետք է հետեւեր բացառապես Բաքվի նավթագազային հանքավայրերին, փաստացի աշխատում է նաեւ պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտում: Ֆրանսիական պարբերականը նկատել էր, որ այդ քաղաքացիական արբանյակը թույլ է տալիս Բաքվին հեռակա կարգով ղեկավարել հայերի դեմ գործողությունները։
Այս միտքը պատերազմից հետո՝ 2021-ի հունվարին, հաստատել է Իլհամ Ալիեւը: «Երբ մենք արբանյակները հանեցինք ուղեծիր (Ադրբեջանն ունի 3 արբանյակ, որոնցից երկուսը («Azerspace-1» եւ «Azerspace-2») աշխատում են հեռահաղորդակցության ոլորտում - «Հետք»), ոմանք հարցնում էին, թե ինչ նպատակով է արվում այդ ամենը։ Սակայն կյանքը ցույց տվեց, որ այն մեզ շատ անհրաժեշտ էր։ Արբանյակների օգտագործումը ինչպես պատերազմի ժամանակ, այնպես էլ դրանից հետո մեզ հսկայական առավելություն էր տալիս... Պատերազմի ընթացքում հակառակորդի տեղաշարժին առցանց հետեւելը եւ նրա սադրանքների կանխումը, իհարկե, մեզ լրացուցիչ առավելություն էր տվել»,- հայտարարել է Արցախի ու Հայաստանի դեմ ռազմական ագրեսիա սանձազերծած բռնապետն ու հավելել, թե արբանյակները մեծ նշանակություն ունեն նաեւ պատերազմից հետո իրենց պլաններն իրագործելիս, որոնք կապված են վերականգնողական աշխատանքների, մասնավորապես՝ ականազերծման հետ։ Ըստ Ալիեւի՝ արբանյակից ստացվող տվյալներն ունեն նաեւ հատուկ նշանակություն գյուղատնտեսության, անտառային ֆոնդի, ջրային ռեսուրսների, բնապահպանական իրավիճակի հետագա զարգացման համար:
Ֆրանսիական տեխնոլոգիաները՝ «Bayraktar TB2» դրոնի վրա. «BERINGER» եւ «ASB»
«Հետքի» տրամադրության տակ կան փաստական տվյալներ, որոնք ձեռք են բերվել հոկտեմբերի 19-ին Արցախի պաշտպանության բանակի կողմից խոցված «Bayraktar TB2»-ի դետալների ուսումնասիրության արդյունքում: Այդ դետալները ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների արտադրանք են:
Ըստ այդ տվյալների՝ Արցախյան պատերազմում թշնամու համար էական դեր խաղացած թուրքական դրոնների համար երկու տեսակի դետալ են մատակարարել ֆրանսիացիները:
Առաջին ընկերությունը «BERINGER AERO»-ն է, որը հայտնի է օդանավերի անիվների ու արգելակների արտադրությամբ: Ինչպես կարող ենք տեսնել Արցախում խոցված թուրքական դրոնի օրինակով, ֆրանսիական ընկերությունը «Bayraktar TB2»-ի համար առաքել է արգելակման համակարգի հեղուկի տարաներ (բաքեր):
Այդուհանդերձ, նոյեմբերի 6-ին, երբ դեռ ռազմական գործողություններն ընթացքի մեջ էին, «BERINGER AERO»-ն հայտարարել է, որ կասեցնում է բոլոր մատակարարումները թուրքական ԱԹՍ արտադրողներին այն բանից հետո, երբ պարզել է, որ իր ապրանքները (չի հստակեցված, թե կոնկրետ ինչ տեսականու մասին է խոսքը) տեղադրվել են մարտական ԱԹՍ-ների վրա եւ կիրառվել Լեռնային Ղարաբաղում հայկական ուժերի դեմ (տես ստորեւ): Ընկերությունը նշել է, որ հավատարիմ է մնում իր էթիկական քաղաքականությանը եւ երբեք չի թույլատրել իր արտադրանքն օգտագործել այնպիսի տրանսպորտային միջոցների վրա, որոնք կարող են սպառնալ մարդու կյանքին:
«BERINGER AERO»-ն ընդգծել է, որ Ֆրանսիայում նախագծվող եւ թողարկվող իր արտադրանքը նախատեսված է ընդհանուր նշանակության եւ քաղաքացիական ավիացիայի համար: Ըստ ընկերության՝ այդ ապրանքները վաճառվում են աշխարհով մեկ տարբեր ուղիներով եւ տրանսպորտային միջոցների, այդ թվում՝ ԱԹՍ-ների ստանդարտ կոմպլեկտացիայի մաս են կազմում. սա է պատճառը, որ ԵՄ երկակի նշանակության ապրանքների վերահսկման ցուցակում «BERINGER AERO»-ի արտադրանքը նշված չէ:
Ֆրանսիական երկրորդ մատակարարը «ASB»-ն է, որը ֆրանսիական «ASB Group»-ի դուստր ընկերությունն է: Բայց սա իրականում ոչ թե մատակարարումներ է անում «Bayraktar TB2»-ի համար, այլ դրա վրա կիրառվող ռումբերի: Նկատենք, որ «ASB Group»-ի գործունեության առանցքներից մեկը ջերմային մարտկոցների արտադրությունն է, որոնք օգտագործվում են, մասնավորապես, ռազմական արտադրանքի վրա, ինչպիսիք են հրթիռները, արկերն ու միջուկային զենքը: «ASB Group»-ը ձեւավորվել է ֆրանսիական «Aérospatiale» («Airbus»-ի իրավանախորդներից է) եւ «SAFT» ընկերությունների ջերմային մարտկոցների արտադրությունների միավորման արդյունքում, սեփականատերերն են հենց «Airbus»-ն ու «SAFT»-ը:
«Baykar Defence»-ի արտադրած «Bayraktar TB2»-ի սպառազինության մեջ են մտնում թուրքական մեկ այլ ընկերության՝ «Roketsan»-ի թողարկած «MAM-L» եւ «MAM-C» տիպի գերճշգրիտ ռումբերը, որոնց վրա էլ տեղադրվում են «ASB»-ի ջերմային մարտկոցները:
«ASB Group»-ը ցույց է տալիս ֆրանսիական կառավարության կողմը
Քանի որ «ASB Group»-ը, ի տարբերություն «BERINGER AERO»-ի, հանդես չի եկել որեւէ հայտարարությամբ, «Հետքը» փորձել է կապ հաստատել ֆրանսիական ձեռնարկության հետ՝ հասկանալու, թե ինչպես են մեկնաբանում իրենց արտադրանքի կիրառումը թուրք-ադրբեջանական ագրեսիվ տանդեմի կողմից ընդդեմ հայկական կողմի, ինչը հանգեցրել է քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, բնակավայրերի ու պաշտամունքի վայրերի բազմաթիվ ավերածությունների եւ քաղաքացիական անձանց մահվան:
Մեր լրագրողն արտադրողին է ուղարկել Արցախում խոցված թուրքական դրոնի վրա հայտնաբերված «MAM-L» գերճշգրիտ ռումբի միջից հանված մարտկոցի նկարն ու դրա բնութագրիչները՝ սերիական համար, թողարկման ամսաթիվ (2019 թ. ապրիլ) եւ այլն: Նա մի քանի անգամ գրավոր նամակով խնդրել է մեկնաբանել կամ հարցազրույց տալ վերոնշյալի շուրջ, սակայն «ASB Group»-ը որեւէ կերպ չի արձագանքել նամակներին: Իսկ ահա երբ լրագրողը զանգել է ֆրանսիական ձեռնարկություն, վերջինիս ներկայացուցիչն ասել է, որ չեն կարող քննարկել իրենց հաճախորդներին (նկատի է ունեցել թուրքերին), եւ նշել է, թե այդ հարցով անհրաժեշտ է դիմել Ֆրանսիայի կառավարությանը:
Նախարարությունը չի արձագանքում, դեսպանատունը լռում է
«Հետքի» լրագրողը նմանատիպ նամակներ ուղարկել է նաեւ Ֆրանսիայի Եվրոպայի ու արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակին եւ նրա տեղակալներին՝ խնդրելով մեկնաբանել «ASB Group»-ի մարտկոցների առկայությունը Ադրբեջանի կիրառած թուրքական զենքի վրա: Նախարարության մամուլի պատասխանատուները չեն արձագանքել, լրագրողը նամակ է ուղարկել ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատուն՝ փորձելով մեկնաբանություն կամ հարցազրույց վերցնել դեսպան Ջոնաթան Լաքոտից: Դեսպանատնից գրավոր ու բանավոր հայտնել են, թե իրավասու չեն մեկնաբանել խնդիրը եւ ուղղորդել են նույն տեղը՝ Եվրոպայի ու ԱԳ նախարարության լրատվական ծառայություն, որին մենք գրել ենք մեկից ավելի անգամ, սակայն որեւէ պատասխան չի եղել:
Պետքարտուղար Լըմուանը չի հիշում
Ապրիլի 24-ի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Երեւան էր գործուղել Եվրոպայի ու ԱԳ նախարարության պետքարտուղար Ժան Բատիստ Լըմուանին: «Հետքը» ֆրանսիացի բարձրաստիճան պաշտոնյային հարցրել է, թե ինչ դիրքորոշում ունի Ֆրանսիան ռազմական ագրեսիա իրականացնող Ադրբեջանին ու Թուրքիային այնպիսի տեխնոլոգիաներ վաճառելու վերաբերյալ, որոնք կիրառվել են Արցախում 44-օրյա պատերազմի ժամանակ: Լրագրողը նկատի է ունեցել «Azersky» արբանյակն ու թուրքական դրոնի դետալները: «Ես չեմ հիշում նման դեպք: Քանի որ ես պաշտպանության ոլորտի նախարար չեմ, ինձ համար դժվար է պատասխանել Ձեր հարցին: Ես կարող եմ նշել դիվանագիտական այն ահռելի ջանքերը, որոնք գործադրեց Ֆրանսիան՝ հրադադար հաստատելու համար»,- ասել է Ժան Բատիստ Լըմուանը:
Ֆրանսիացի պաշտոնյայի ասածն առնվազն անկեղծ չէ կամ գոնե տարօրինակ է: Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի բարձրաստիճան դիվանագետը պիտի լավ իմանա, թե ինչպիսի ռազմական համագործակցություն կա իր երկրի եւ հակամարտող կողմերից մեկի միջեւ, առավել եւս, որ այդ հակամարտությունն ամիսներ առաջ վերաճել է լայնամասշտաբ պատերազմի, որում կիրառվել են նաեւ քո երկրի տեխնոլոգիաները:
Երբ նախագահ Մակրոնը պատերազմի ժամանակ՝ հոկտեմբերի 2-ին, հայտարարեց նոր իրողության՝ Թուրքիայի կողմից Ադրբեջան ուղարկվող սիրիացի ծայրահեղականների մասին, նա հիմնվում էր հետախուզական տվյալների վրա: Իսկ պետքարտուղար Լըմուանն անտեղյակ է ձեւանում ֆրանս-թուրքական կամ ֆրանս-ադրբեջանական ռազմական համագործակցության վերաբերյալ, որը տարիների պատմություն ունի:
Այս իրավիճակն առավելագույնս դիպուկ դեռ անցյալ հոկտեմբերին նկարագրել է վերը հիշատակված «L’Obs» պարբերականը, որն անդրադարձել էր Ֆրանսիայի ու Ադրբեջանի ռազմական գործընկերությանը. «Ֆրանսիան բառացիորեն «կիսվում է» իր մեծ հայկական սփյուռքի (ինչպես նաեւ՝ ընդհանուր հայամետ վերաբերմունքի) եւ ադրբեջանական նավթադոլարների ծանր պորտֆելի միջեւ»:
Ովքեր են դադարեցրել մատակարարումները թուրքական դրոնի համար
Արդել գրել ենք այն մասին, որ դեռ անցյալ աշնանը՝ պատերազմի օրերին, դեպի Թուրքիա մատակարարումները կասեցրել է ավստրիական «BRP-Rotax» ընկերությունը, որը «Bayraktar TB2» դրոնների վրա գործածվող շարժիչներ էր պատրաստում (տես ստորեւ): Սա կանադական «Bombardier Recreational Products»-ի (BRP) դուստր ընկերությունն է եւ հենց կանդական ձեռնարկության հրահանգով է դադարեցրել թուրքական կողմի հետ համագործակցությունը:
Հարկ է նկատել, որ «BRP-Rotax»-ի շարժիչներն արտադրվել են թեթեւ ու գերթեթեւ ինքնաթիռների համար՝ ոչ ռազմական նպատակներով, իսկ դրանց վաճառքն իրականացվել է միջազգային միջնորդների կողմից։ Այս դեպքում Թուրքիային մատակարարումներ է կատարել Իտալիան։
Բրիտանական «Andair»-ն իր հերթին այս տարվա հունվարին հայտարարել է, որ Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանությունից համապատասխան տեղեկություններ ստանալուց եւ դրանց իսկության մեջ հավաստիանալուց հետո անմիջապես դադարեցրել է առաքումներն ու «Bayraktar TB2»-ի արտադրող «Baykar» ընկերությունից ստացված բոլոր պատվերների իրականացումը: «Andair»-ը վառելիքի պոմպեր էր առաքում թուրքական կողմին (տես ստորեւ), սակայն, ըստ իր հայտարարության, տեղյակ չի եղել, որ դրանք կիրառվում են մարտական դրոնների վրա:
Մի շարք տարածաշրջաններում ագրեսիա սերմանող եւ այլոց հանդեպ տարածքային հավակնություններ ունեցող բռնապետական Թուրքիային ռազմական մատակարարումները պաշտոնապես դադարեցրել է Կանադան: Այս երկրի «L3Harris WESCAM» ընկերությունը դիտարկման եւ թիրախավորման համակարգեր էր առաքում «Bayraktar TB2»-ի համար (տես ստորեւ):
Բացի նշվածից՝ թուրքական դրոնի վրա կիրառվում են նաեւ կանադական «Microhard Systems Inc.»-ի ռադիոհաղորդիչն (antenna radio transmitter) ու ուժեղացուցիչը (amplifier):
Այդուհանդերձ, հստակ չէ՝ արդյոք այս արտադրանքի արտահանումը Թուրքիա եւս դադարեցվել է Կանադայի կողմից, քանի որ այն կարող է կիրառվել նաեւ քաղաքացիական կարիքների համար:
Մի քանի ամերիկյան ընկերություններ առանձին հայտարարություններ են արել իրենց մատակարարումների մասին, բայց դրանց կանդրադառնանք մեկ այլ հոդվածում:

After Canada formally revoked its military permits for Turkey, which specifically referred to the Canadian Bayraktar TB2 drone systems used in the recent Artsakh war, Hetq wrote that it would soon present those foreign technologies used on the Turkish drones.
The emphasis on this Turkish drone was not accidental, as it played a decisive role in Azerbaijan’s military. Hetq will soon write about other weapons (Russian, Israeli, European, etc.) purchased and used by the Azerbaijanis.
In this article we’ll talk about the French additions to the Bayraktar TB2. First, we will look at the satellite used by Azerbaijan in last year’s war.
Azerbaijan’s Azersky satellite
In June 2014, Airbus Defense and Space launched the Azersky satellite from India, which, according to the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of Azerbaijan, has a wide range of applications: defense, security, emergency response, natural resources. reconnaissance, marine monitoring, environmental protection, urban planning, mapping, agriculture, tourism, etc.
Airbus Defense and Space is the defense and aerospace division of the European giant Airbus. France has a 10.9% stake in Airbus.
The Azersky satellite provides good quality images. Based on the agreement with Airbus Defense and Space, the Azerbaijanis can get higher quality images from Pléiades 1A and Pléiades 1B satellites that operate in the same orbit with Azersky. The service life of Azersky is about twelve years, approximately until 2026.
In February 2015, official Baku announced that its Azersky project cost 157 million euros.
In May 2015, it was reported that Airbus Defense and Space experts met with local experts at the main satellite ground control station in Azerbaijan. The purpose of the seminar, according to Azerbaijan’s Ministry of Transport, Communications and High Technologies, was to demonstrate the capabilities of Azersky, to discuss the areas of application at that time, and the possibility of using them in possible new areas. The seminar was attended by representatives of the Ministries of National Security, Emergency Situations, Interior and Defense, as well as the State Border Guard Service.
During the last Artsakh war, on October 15, the well-known French magazine L'Obs (formerly Le Nouvel Observateur) referred to the supplies supplied by France to Azerbaijan. The newspaper noted that although France views Armenia as a friendly country, this does not prevent it from concluding major deals with Azerbaijan.
L'Obs wrote that although the Azersky satellite was to exclusively monitor oil and gas fields in the Baku area, it’s actually used in the defense and security sectors. The newspaper noted that this civilian satellite allows Baku to remotely direct operations against Armenians.
This was confirmed by Ilham Aliyev in January 2021 after the war.
“When we launched the satellites into orbit (Azerbaijan has three satellites, two of which, Azerspace-1 and Azerspace-2, operate in the telecommunications sector - Hetq), some asked why this was being done. But life showed that we needed it very much. The use of satellites both during and after the war gave us a huge advantage ... Online monitoring of the enemy during the war and prevention of its provocations, of course, gave us an additional advantage," said Aliyev.
He added that the satellites are also of great importance in the implementation of their post-war plans, which are related to rehabilitation works, especially demining. According to Aliyev, the data received from the satellite are also of special importance for the further development of agriculture, forestry, water resources and the environment.
BERINGER and ASB: French technology on the Bayraktar TB2 drone
By examining the fragments of the Bayraktar TB2 damaged by the Artsakh Defense Army on October 19, 2020, Hetq revealed that many of the parts were produced by NATO member countries.
The French supplied two types of parts for the Turkish drones that played an important role for Azerbaijan in the Artsakh war.
BERINGER AERO is known for producing aircraft wheels and brakes. As we can see from the example of the Turkish drone hit in Artsakh, the French company delivered containers of brake system fluid for Bayraktar TB2.
However, on November 6, 2020, while hostilities were still under way, BERINGER AERO announced that it was suspending all supplies to Turkish UAV manufacturers after learning that its products (it was not specified what) were installed on combat UAVs and used against Armenian forces in Nagorno-Karabakh (see below). The company stated that it adheres to its ethical policy and has never allowed its products to be used on vehicles that could be life threatening.
BERINGER AERO stressed that its products designed and sold in France are intended for general aviation and civil purposes. According to the company, these products are sold in different ways around the world and are part of the standard equipment of vehicles, including UAVs. Therefore, BERINGER AERO products are not listed in the EU dual-use control list. (Dual-use items are goods, software and technology that can be used for both civilian and military applications.)
ASB, a subsidiary of the French ASB Group, supplies parts on the bombs fired by the Bayraktar TB2. One of the company’s main products are thermal batteries for military hardware - missiles, ordnance and nuclear weapons.
The Bayraktar TB2 drone, manufactured by Baykar Defense, are outfitted with presision-guided munitions MAM-L and MAM-C made by Roketsan, another Turkish company. The bombs carry ASB thermal batteries.
Since ASB Group, unlike BERINGER AERO, did not make any statement on the issue, Hetq tried to contact the French company for comment on how its products wound up being used in the Artsakh war against non-military targets.
Our reporter sent the manufacturer a picture of the battery removed from the MAM-L precision-guided munition found on a Turkish drone hit in Artsakh, and its characteristics: serial number, release date (April 2019), etc.
ASB Group has failed to respond to our many written inquiries. When we finally contacted the company by phone, a representative said that they could not discuss their clients (the Turks), and noted that it was necessary to apply to the French government.
French ministry, embassy have nothing to say
A Hetq reporter sent similar letters to the spokesperson for the French Ministry of Europe and Foreign Affairs and her deputies, asking them to comment on the presence of ASB Group batteries in Turkish weapons used by Azerbaijan. The press officers of the ministry did not respond. We sent a letter to the French Embassy in Yerevan, trying to get a comment or an interview from Ambassador Jonathan Lacôte. The embassy replied, in writing and orally, that it was not authorized to comment on the matter and referred us to the same Press Service of the Ministry of Europe and Foreign Affairs, which has failed to respond to our inquiries.
French Secretary Lemoyne can’t “recall”
French President Emanuel Macron dispatched Secretary of State for Europe and Foreign Affairs Jean-Baptiste Lemoyne to Yerevan to take part in the April 24 Genocide memorial events. Hetq reporter asked the senior French official to clarify his position on France selling military technology, used during the 44-day war in Artsakh, to Azerbaijan and Turkey. Here, we were referring to the Azersky satellite and parts of the Turkish drone.
"I do not recall such a case. Since I am not the Minister of Defense, it is difficult for me to answer your question. I can note the tremendous diplomatic efforts made by France to establish a ceasefire," said Lemoyne.
What the French official said is insincere at best and puzzling. The high-ranking diplomat of the Minsk Group co-chairing country should be aware of the military cooperation between his country and one of the Karabakh conflicting parties, especially since that conflict recently turned into a large-scale war.
When President Macron announced, during the war on October 2, 2020, about Syrian extremists being sent to Azerbaijan by Turkey, he was relying on intelligence. Are we to believe that Secretary of State Lemoyne is unaware of the facts regarding the decades-old French-Turkish or French-Azerbaijani military cooperation?
This situation was most accurately described last October by the L'Obs magazine, which referred to the military partnership between France and Azerbaijan. "France is literally ‘divided’ between its large Armenian Diaspora (as well as the general pro-Armenian attitude) and the serious portfolio of Azerbaijani petrodollars."
Who stopped the supplies for the Turkish drone?
We have already written that last fall, during the war, supplies to Turkey were suspended by the Austrian company BRP-Rotax, which manufactured engines used on the Bayraktar TB2 drones (see below). It’s a subsidiary of the Canadian Bombardier Recreational Products (BRP) and stopped cooperating with the Turkish side on the orders of the parent company.
It should be noted that BRP-Rotax engines were produced for light and ultralight aircraft for non-military purposes, and their sale was carried out by international intermediaries. In this case, Italy supplied Turkey.
In January, the British company Andair, announced that once it received and verified information from the Armenian Embassy in the United Kingdom, it stopped delivering and fulfilling all orders received from Baykar, the manufacturer of the Bayraktar TB2 drone. Andair was supplying fuel pumps to the Turkish side (see below), but said it was unaware that they were being used on combat drones.
Canada has officially suspended military supplies to dictatorial Turkey, which sows aggression in several regions and has territorial ambitions on others. This country's L3Harris WESCAM company supplied surveillance and targeting systems for the Bayraktar TB2 (see below).
In addition, the Turkish drone also employs the antenna radio transmitter and amplifier of the Canadian Microhard Systems Inc.
It is not clear whether Canada has halted the export of these items to Turkey since they can also be used for civilian needs.
Several American companies have made separate announcements about their supplies, but we will look at them in another article.