Թուրքական դրոնները զրկվեցին եւս մի մատակարարից
Բրիտանական «Andair» ընկերությունը հունվարի 11-ին հաղորդագրություն է տարածել՝ հայտարարելով, որ 2020 թ. նոյեմբերի 2-ին իրեն էր դիմել Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպանությունը եւ խնդրել դադարեցնել մատակարարումները թուրքական «Baykar Makina» ընկերությանը, քանի որ վերջինս «Andair»-ի արտադրանքն օգտագործում է մարտական ԱԹՍ-ների վրա:
Հետաքննություն անցկացնելուց հետո «Andair»-ը պարզել է, որ ներկայացվածը համապատասխանում է իրականությանը, ինչից հետո անմիջապես դադարեցրել է առաքումներն ու «Baykar Makina»-ից ստացված բոլոր պատվերների իրականացումը:
«Baykar Makina»-ն (ներկայում հանդես է գալիս որպես «Baykar Savunma») այն թուրքական ընկերությունն է, որն արտադրում է Արցախի դեմ սանձազերծված վերջին պատերազմում լայնորեն կիրառված «Bayraktar TB2» դրոնները: 1984-ին ընկերությունը հիմնադրել է Օզդեմիր Բայրաքթարը, որի որդիներից Սելչուկ Բայրաքթարը ընկերության տեխնիկական տնօրենն է եւ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի փեսան՝ դստեր ամուսինը:
1994-ից գործող «Andair» ընկերությունն արտադրում է ինքնաթիռների վառելիքի սնուցման համակարգեր:
Հիշեցնենք, որ «Andair»-ից առաջ՝ անցյալ տարվա հոկտեմբերին, թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի պատճառով թուրքական ընկերությանը մատակարարումները դադարեցրել էր Կանադան, որի «L3Harris WESCAM» ընկերությունը, մասնավորապես, «Bayraktar TB2» ԱԹՍ-ների համար առաքում էր «CMX-15D» տիպի օպտիկական տվիչ եւ թիրախի հայտնաբերման համակարգ: Ինչպես արդեն գրել ենք, դա կանադացիների մատակարարումների երկրորդ սառեցումն էր. մինչ այդ Կանադան նման քայլի դիմել էր 2019-ի հոկտեմբերին, քանի որ այդ ժամանակ Սիրիա ներխուժած Թուրքիան քրդական ուժերի դեմ կրկին «Bayraktar TB2» դրոններ էր կիրառել: Շեշտենք, որ համագործակցությունը դադարեցրել է ոչ թե «L3Harris WESCAM»-ը, այլ դա արգելել է Կանադայի կառավարությունը:
Արցախյան վերջին պատերազմի ժամանակ, բացի Կանադայից, ճնշման տակ էին հայտնվել նաեւ ամերիկյան ընկերությունները, որոնք համագործակցում են թուրքերի հետ: Հոկտեմբերի վերջին ամերիկահայերը բողոքի ցույց էին անցկացել ամերիկյան «Viasat» ընկերության դեմ, որը արբանյակային կապ եւ սարքավորումներ է վաճառում Թուրքիային: Ընկերության արտադրանքն ու կապի տեխնոլոգիաները կիրառվում են թուրքական «Bayraktar TB2» եւ «Anka-S» մարտական ԱԹՍ-ների համար: «Viasat»-ը ակցիայի մասնակիցներին հայտնել էր, որ նպատակադրված է դադարեցնել մատակարարումները Թուրքիային եւ մոտ ժամանակները դիմելու է ԱՄՆ պետական կառույցներին՝ պահանջելով քննել, թե ինչպես է Թուրքիան օգտագործում իր տեխնոլոգիաները։ «Viasat»-ի ներկայացուցիչը պնդել էր, թե իրենք տեղյակ չեն, որ իրենց արտադրանքն օգտագործվել է խաղաղ բնակչության դեմ եւ հիվանդանոցներ ռմբակոծելու համար:
Անցյալ աշնանը դեպի Թուրքիա մատակարարումները դադարեցրեց նաեւ ավստրիական «Rotax» ընկերությունը, որը «Bayraktar TB2» դրոնների վրա գործածվող շարժիչներ էր պատրաստում: «Rotax»-ը կանադական «Bombardier Recreational Products»-ի դուստր ընկերությունն է եւ հենց կանդական ձեռնարկության հրահանգով է դադարեցրել թուրքական կողմի հետ համագործակցությունը: Հարկ է նկատել, որ «Rotax»-ի շարժիչներն արտադրվել են թեթեւ ու գերթեթեւ ինքնաթիռների համար՝ ոչ ռազմական նպատակներով, իսկ դրանց վաճառքն իրականացվել է միջազգային միջնորդների կողմից։ Այս դեպքում Թուրքիային մատակարարումներ է կատարել Իտալիան։
Այսպիսով՝ կանադական «WESCAM»-ից ու ավստրիական «Rotax»-ից հետո «Andair»-ը երրորդ ընկերությունն է, որը դադարեցնում է մատակարարումները թուրքական «Baykar»-ին:

Andair, a British company that designs and manufactures precision aircraft components, has stopped supplying products to BAYKAR, a leading Turkish defense company known for its manufacture of the Bayraktar TB2 unmanned aerial vehicle (UAV).
Andair, in a statement released on January 11, said that it had received a request from the Armenian Embassy in the U.K. to stop supplying parts to BAYKAR since the Turkish company was using them to outfit military drones.
Andair said it launched an investigation and revealed that the charge was true.
BAYKAR drones were widely used to deadly effect in the recent war against Artsakh.
The company was founded in 1984 by Özdemir Bayraktar, whose son Selçuk is the company's technical director and Turkish President Erdogan's son-in-law.
This is not the first time that the Turkish company has lost one of its suppliers.
Turkish Bayraktar TB2 drones damaged during the recent Artsakh war were proved to have carried cameras of the Canadian company WESCAM. WESCAM is a subsidiary of the American company L3Harris Technologies.
Even before the Artsakh Defense Army shot down the Bayraktars, there were already reports in early October of last year that Canadian technology was being used on Turkish drones. Canadian Foreign Minister François-Philippe Champagne decided to freeze the supply of military equipment to Turkey and launch an investigation. This caused dissatisfaction in Turkey.
Earlier, Canada took such a step in October 2019, when Turkey, during its invasion of Syria used Bayraktar TB drones against Kurdish forces. It should be noted that the cooperation was not terminated by L3Harris WESCAM but banned by the Government of Canada.
During the recent Artsakh war, in addition to Canada, American companies cooperating with Turkey were also under pressure.
In late October, Armenian-Americans demonstrated outside the American company Viasat, which sells satellite communications and equipment to Turkey. The company's products and communication technologies are used for Turkish Bayraktar TB2 and Anka-S combat UAVs.
Viasat told the protesters that it intended to cut off supplies to Turkey and would soon apply to US government agencies to investigate how Turkey uses its technologies.
A Viasat spokesman said they were unaware that their products had been used against civilians and to bomb hospitals.
In the fall of 2020, the Austrian company Rotax, which makes engines for the Bayraktar TB2 drones, halted supplies to Turkey.
Rotax is a subsidiary of the Canadian Bombardier Recreational Products and stopped cooperating with Turkey on the orders of the parent company. It should be noted that Rotax engines were produced for light and ultralight aircraft for non-military purposes, and their sale was carried out by international intermediaries. In this case, Italy supplied Turkey.