Իսրայելական արդարադատությու՞ն, թե՞ փարիսեցիություն․ Ադրբեջանի գործընկեր ԱԹՍ արտադրողը՝ քրեական գործի թիրախում
Իսրայելական «Haaretz» օրաթերթը գրել է, որ ԱԹՍ-ների արտադրությամբ հայտնի տեղական «Aeronautics» ընկերությանը եւ դրա 3 ավագ աշխատակիցներին դեկտեմբերի 29-ին մեղադրանք է առաջադրվել, որը վերաբերում է ընկերության նշանակալի հաճախորդներից մեկի հետ գործարքի ժամանակ պաշտպանական արտադրանքի արտահանման մասին օրենքը խախտելուն։ Չնայած իսրայելական դատարանի որոշմամբ՝ արգելվել է մանրամասների հանրայնացումը, հայտնի է, որ այս ընկերությունը Ադրբեջանի գլխավոր մատակարարներից է։
«Haaretz»-ը գրում է, որ վերջին տարիներին «Aeronautics»-ի վերաբերյալ հետաքննություն էր ընթանում։ 2018-ին Իսրայելի արդարադատության նախարարությունը հայտնել էր, որ դատախազությունը մտադիր է մեղադրանք առաջադրել ընկերության աշխատակիցներին ծանրացուցիչ հանգամանքներում խարդախություն կատարելու եւ պաշտպանական արտադրանքի արտահանման մասին օրենքը խախտելու հիմքով։
Այս ամենի հիմքում 2017-ին տեղի ունեցած միջադեպն է, ինչից հետո՝ այդ տարվա օգոստոսին, Իսրայելի ՊՆ-ն հայտարարեց, որ կասեցնում է «Aeronautics»-ի մարտական դրոններից մեկի՝ արտասահմանյան խոշոր գնորդին արտահանելու լիցենզիան։ Դրանից հետո ոստիկանությունը հետաքննություն էր սկսել։ Նույն ամսում հայտնի դարձավ, որ Իսրայելի ՊՆ-ի անվտանգության գործակալությունն է հետաքննություն սկսել մի բողոքի վերաբերյալ, որում նշվել է, որ «Aeronautics»-ի ներկայացուցիչներն Ադրբեջանում ինքնասպան (մահապարտ, կամիկաձե) անօդաչուի փորձարկում են կատարել՝ հարձակվելով հայկական բանակի դիրքերի վրա։
Նկատենք, որ խոսքն «Aeronautics»-ի «Orbiter 1K» դրոնի մասին է։ 2017-ին իսրայելական մամուլը գրել էր, որ այս զենքի գնորդ ադրբեջանցիները իսրայելցի մասնագետներին առաջարկել էին նոր ԱԹՍ-ն փորձարկել Արցախի պաշտպանության բանակի դիրքերի վրա: Չնայած օպերատորները հրաժարվել էին, դա արել էր իսրայելական պատվիրակության ղեկավարությունը, ինչի արդյունքում 2 հայ զինծառայող թեթեւ վիրավորում էր ստացել:
Այն ժամանակ, ինչպես հայտնում է «Haaretz»-ը, մատակարար ընկերությունը հերքել էր իր հասցեին մեղադրանքներն ու հայտարարել, թե ԱԹՍ-ի օպերատիվ կիրառողը գնորդն է եղել, ու հավելել, թե ինքը կենդանի թիրախների վրա երբեք փորձարկում չի անում։
Այդուհանդերձ, ինչպես տեսնում ենք Իսրայելի իրավապահների գործողություններից, «Aeronautics»-ի հայտարարությունները կեղծիք են եղել։ Ենթադրելի է, որ Արցախի ՊԲ դիրքի վրա ինքնասպան դրոնը կիրառած պատվիրակության ղեկավարներն են քրգործով մեղադրյալները։ Բայց այստեղ հետաքրքիր է նաեւ այն, որ մեղադրանքն առաջադրվել է 2017-ի միջադեպից միայն 4,5 տարի անց։ Ի՞նչ է սա․ իսրայելական արդարադատությու՞ն, թե՞ փարիսեցիություն։
Ըստ Ստոկհոլմի խաղաղության հետազոտության միջազգային ինստիտուտի (SIPRI), որը հայտնի է զենքի վաճառքի մասին իր հետազոտություններով ու վիճակագրությամբ, 2011-2020 թթ․ Ադրբեջանի ռազմական գնումների 60,1 %-ը բաժին է հասել Ռուսաստանին (շեշտենք, որ խոսքը ծախսված դրամական միջոցների մասին է, ոչ թե զենքի քանակի): Նույն ընթացքում մեր թշնամու մյուս խոշոր «առաքիչներն» են եղել Իսրայելը (26,6 %), Բելառուսը (7,1 %) եւ Թուրքիան (2,9 %), իսկ այլ երկրների կողմից Ադրբեջանին վաճառած զենքի դրամական ընդհանուր ծավալը եղել է 3,3 %:
Ընդ որում՝ 2011-2020 թթ. Ադրբեջանի ձեռք բերած զենքի (գումարային տեսքով) շուրջ 27 %-ի առաքիչ Իսրայելի մատակարարումները գլխավորապես արվել են 2016-2020 թթ., երբ այդ երկիրը դարձել է Ադրբեջանի գլխավոր ռազմական դոնորը. այդ ընթացքում իսրայելական զենքի համար ծախսված գումարը կազմել է Ալիեւի ռեժիմի ռազմական ներկրումների 69 %-ը:
Այս տարվա ապրիլին հրապարակած հետազոտության մեջ «SIPRI»-ն գրել է, որ չնայած բաց աղբյուրներում բավականաչափ ինֆորմացիա կա Ադրբեջանի կողմից իսրայելական կոնկրետ զինատեսակների ձեռքբերման մասին, իրականում քիչ բան է հայտնի փաստացի առաքված զենքի քանակի մասին: Այդուհանդերձ, հայտնի է, որ Իսրայելը հիմնականում վաճառում է բարաժող ռազմամթերք (խոսքն ինքնասպան ԱԹՍ-ների մասին է, որոնք օդում ինչ-որ ժամանակ թռիչք են իրականացնում, հետախուզում, թիրախավորում, ապա գրոհում), հետախուզական ԱԹՍ-ներ, կառավարվող եւ բալիստիկ հրթիռներ, որոնք կիրառվել են թե՛ 2020 թ. պատերազմում, թե՛ դրանից առաջ տեղի ունեցած սահմանային բախումներում («SIPRI»-ն առաջին հերթին նկատի է ունեցել 2016 թ. քառօրյա պատերազմն ու 2020 թ. ամռանը Տավուշում տեղի ունեցած բախումները):
Դեռ 2016-ի ապրիլյան պատերազմից հետո «Հետքն» անդրադարձել էր Ադրբեջանի իսրայելական մատակարարումներին։ Բայց նույն դրոնների առաքումները դրանից ավելի վաղ էին սկսվել։
Համաձայն «SIPRI»-ի՝ դեռ 2007-2008 թթ. Ադրբեջանն Իսրայելին պատվիրել էր 4 հատ «Aerostar» եւ 10 հատ «Hermes-450» տիպի հետախուզական ԱԹՍ-ներ, որոնցից առաջինի արտադրողը հենց «Aeronautics»-ն է, իսկ երկրորդինը՝ մեկ այլ իսրայելական հայտնի արտադրող՝ «Elbit Systems»-ը։ Ավելին՝ 2009-ին «Aeronautics»-ն ու Ադրբեջանը համաձայնագիր էին կնքել վերջինիս տարածքում ԱԹՍ-ների գործարան կառուցելու մասին: 2011-ի մարտին կայացել էր «AZAD Systems» ձեռնարկության բացումը, որը կոչված էր «Orbiter 2M» եւ «Aerostar» հետախուզական սարքերի մասերի արտադրությանը: Հետագայում այս ձեռնարկությունում սկսեցին արտադրել հետախուզական «Orbiter 3» ԱԹՍ-ն եւ «Orbiter 1K» կամիկաձեի տեղական տարբերակը, որը կոչվում է «Zerbe»։
Իսրայելական արտադրության մյուս ԱԹՍ-ների մասին նախկինում պարբերաբար գրել ենք եւ այստեղ կրկին չենք անդրադառնա, բայց փաստ է, որ դրանք, ինչպես եւ թուրքական «Bayraktar TB2» հարվածային դրոնները, վճռական դեր են խաղացել վերջին տարիներին ռազմական բալանսը Ադրբեջանի կողմը թեքելու եւ 44-օրյա պատերազմում ագրեսորի հաջողության հարցում։
Իսրայելը Ադրբեջանին մատակարարումներ է արել ոչ միայն 44-օրյա պատերազմից առաջ, այլեւ այդ օրերին։ «Հետքն» անցյալ տարի գրել է Թուրքիայից, Իսրայելից, Լիբիայից, Աֆղանստանից եւ Ուկրաինայից դեպի Ադրբեջան բազմաթիվ բեռնատար ու մարդատար թռիչքների մասին, որոնց զգալի մասը կատարվել է Վրաստանի օդային տարածքով (հոդվածների շարքը կարող եք տեսնել այստեղ)։ Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական, տխրահռչակ Հիքմեթ Հաջիեւն էլ պատերազմի առաջին օրերին իսրայելցի լրագրողին հայտնել էր, որ այդ երկրի տեխնոլոգիաներն օգնում են Ադրբեջանին ապահովել սեփական քաղաքացիների անվտանգությունը, եւ իսրայելցի ինժեներներին պետք է շնորհավորել:
Նկատենք նաեւ, որ 2016-ի քառօրյա պատերազմում, երբ թշնամին իսրայելական արտադրության հետախուզական եւ ինքնասպան (կամիկաձե) ԱԹՍ-ներ էր օգտագործում, Արցախում գտնվող «Հետքի» գլխավոր խմբագիրն իրազեկ աղբյուրներից իմացել էր, որ ադրբեջանական զինուժի ԱԹՍ-ների գործարկումը մեծապես ապահովում են իսրայելցի մասնագետները: 44-օրյա պատերազմի ժամանակ էլ հայկական կողմը նշում էր, որ թուրք մասնագետներն են ապահովում «Bayraktar TB2»-ների աշխատանքը։
«Aeronautics» ընկերության գործով մեղադրանքների առաջադրումը 2017-ի միջադեպից 4,5 տարի անց, թվում է, պատահական չէ։ Այս նորությունից քիչ առաջ՝ դեկտեմբերի 28-ին, հայտնի դարձավ, որ Իսրայելում ՀՀ-ն նոր դեսպան է նշանակել Արման Հակոբյանին։ Բնականաբար, դեսպան նշանակելը մեկ օրում չի կատարվում․ այդ պրոցեսը որոշակի ժամանակ է ենթադրում, այդ թվում՝ ընդունող կողմի համաձայնություն։
Հիշեցնենք, որ 2020-ի օգոստոսին Թել Ավիվում սկսել էր գործել ՀՀ դեսպանությունը, որը պաշտոնապես բացվեց պատերազմից առաջ՝ սեպտեմբերին։ Մինչ այդ ՀՀ դեսպանն աշխատում էր Երեւանից։ Ընդ որում՝ մինչ օրս Հայաստանում Իսրայելի դեսպանի նստավայրը իր երկրի ԱԳՆ շենքում է՝ Երուսաղեմում։ Նախորդ տարվա հոկտեմբերի 1-ին, երբ ռազմական ագրեսիան Արցախի ու Հայաստանի շարունակվում էր լայն թափով եւ դրանում ակնհայտ էր նաեւ Ադրբեջանին սատարող Իսրայելի դերը, ՀՀ ԱԳՆ-ն խորհրդակցությունների նպատակով հետ կանչեց այդ երկրում մեր դեսպան Արմեն Սմբատյանին։ Այս տարվա օգոստոսին Սմբատյանը, որը նշանակվել էր 2018-ի մարտին, ազատվեց դեսպանի պաշտոնից։ Եվ փաստորեն նոր նշանակումը եղավ դրանից 4 ամիս անց։
Չի բացառվում, որ նոր դեսպանի նշանակումը եւ իսրայելական կողմի վերոնշյալ քայլը քրեական գործի շրջանակներում անուղղակիորեն փոխկապակցված են, այսինքն՝ իսրայելցի իրավապահների գործողություններում չենք կարող բացառել քաղաքական նրբերանգը։ Այս առումով արժե առանձնացնել նաեւ Հունգարիայի քայլերը, որի հետ Հայաստանը խզեց դիվանագիտական հարաբերությունները 2012-ին այն բանից հետո, երբ այդ երկիրը հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած ու ցմահ դատապարտված մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնեց իր երկրին, որտեղ նրան անմիջապես ներում շնորհեցին։ Երկու օր առաջ՝ դեկտեմբերի 29-ին, ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը հայտնեց, որ Հունգարիայի միջնորդությամբ Ադրբեջանը վերադարձրել է 5 հայ ռազմագերու, իսկ դեկտեմբերի 30-ին առողջապահության նախարարությունը հաղորդեց, որ Հունգարիան 100 հազար դեղաչափ «ԱստրաԶենեկա» պատվաստանյութ է նվիրաբերել Հայաստանին:
Տպավորություն կա, որ Հայաստանի իշխանությունները հարաբերությունները կարգավորելու գործընթաց են սկսել ոչ միայն Թուրքիայի, այլեւ Իսրայելի ու Հունգարիայի հետ, բայց առայժմ շատ բան կատարվում է կուլիսներում։

Правосудие по-израильски или фарисейство? Компания, поставляющая беспилотники Азербайджану, стала фигурантом уголовного дела
29 декабря производящей беспилотные летательные аппараты (БПЛА) известной израильской компании “Aeronautics” и трем ее сотрудникам было предъявлено обвинение в нарушении закона об экспорте оборонной продукции при заключении делки с одним из клиентов. Об этом сообщила местная газета “Haaretz”. И хотя решением суда разглашение подробностей дела запрещено, известно, что эта компания является одним из главных поставщиков вооружения Азербайджану.
Согласно “Haaretz”, в последние годы проводится изучение деятельности “Aeronautics”. В 2018 г. министерство юстиции Израиля сообщило, что прокуратура намерена предъявить сотрудникам компании обвинение в мошенничестве при отягчающих обстоятельствах и нарушении закона об экспорте продукции оборонного характера.
В основе этого дела лежит инцидент, произошедший в 2017 году. А в августе этого года министерство обороны Израиля заявило, что приостанавливает действие лицензии на продажу боевых дронов “Aeronautics” крупному иностранному покупателю. Сразу после этого полиция начала расследование. Тогда же стало известно, что агентство безопасности оборонного ведомства Израиля изучает жалобу, в которой отмечается, что представители “Aeronautics” провели в Азербайджане испытания беспилотника-камикадзе, атаковав позиции армянской армии.
Отметим, что речь идет о дроне “Orbiter 1K” компании “Aeronautics”. В 2017 г. израильская пресса сообщила о том, что закупившие это оружие азербайджанцы предложили израильским специалистам испытать новый БПЛА на позициях Армии обороны Арцаха. И хотя операторы отказались, руководство израильской делегации провело испытание, в результате чего двое армянских военнослужащих получили легкие ранения.
Тогда, по сообщению “Haaretz”, компания-поставщик опровергла обвинения в свой адрес, заявив, что беспилотники применил сам покупатель, и что она никогда не проводит испытания на живых мишенях. Но, как выявили действия израильских правоохранителей, заявления “Aeronautics” оказались лживыми. Можно предположить, что обвиняемыми по уголовному делу являются руководители израильской делегации, применившие дрон-камикадзе против позиций Армии обороны Арцаха. Однако в этом деле примечательно и то, что обвинение было предъявлено лишь спустя 4,5 года после инцидента. Что это – правосудие по-израильски или фарисейство?
Согласно Стокгольскому международному институту иследований проблем мира (SIPRI), который занимается изучением и статистикой продаж оружия, в 2011-2020 гг. 60,1% военных закупок Азербайджана (в стоимостном выражении) пришлись на долю России. Другими крупными поставщиками оружия были Израиль (26,6%), Беларусь (7,1%) и Турция (2,9%). Общая стоимость оружия, проданного Азербайджану другими странами, составила 3,3%.
Большая часть оружия израильского протзводства была экспортирована в Азербайджан в период с 2016 по 2020 гг. Тогда расходы на покупку оружия у Израиля составили 69% от всего объема военного импорта алиевского режима.
В опубликованном в апреле прошлего года исследовании SIPRI отмечалось, что хотя в открытых источниках есть достаточно информации о закупках Азербайджаном конкретных видов израильских вооружений, о количестве фактически поставленного оружия мало что известно. По имеющимся сведениям, Израиль продает в основном барражирующие боеприпасы. Речь идет о БПЛА-камикадзе, которые некоторое время летают, ищут, нацеливаются, а затем атакуют, разведывательных беспилотниках, управляемых и баллистических ракетах, которые использовались как во время войны 2020 года, так и в происходивших до этого столкновениях на границе (SIPRI прежде всего имел в виду 4-дневную войну 2016 г. и столкновения в Тавуше летом 2020 г.).
О поставках израильского оружия Азербайджану Hetq.am писал и после апрельской войны 2016 г. Однако экспорт этих дронов начался гораздо раньше.
Согласно SIPRI, еще в 2007-2008 гг. Азербайджан заказал Израилю 4 разведывательных беспилотника «Aerostar» и 10 беспилотников «Hermes-450». Первую модель выпускает “Aeronautics”, вторую – другой известный израильский производитель «Elbit Systems». Более того, в 2009-ом “Aeronautics” и Азербайджан подписали соглашение о строительстве на территории последнего завода по производству дронов. В марте 2011 г. состоялось открытие предприятия «AZAD Systems», которое должно было выпускать разведывательные дроны «Orbiter 2M» и «Aerostar». В дальнейшем на этом предприятии стали выпускать разведывательный БПЛА «Orbiter 3» и местный вариант дрона-камикадзе «Orbiter 1K» под названием «Zerbe».
Мы уже рассказывали о других беспилотных летательных аппаратах израильского производства, поэтому в данной статье не будем их касаться. Однако факт, что эти БПЛА, как и турецкие ударные дроны «Bayraktar TB2», сыграли решающую роль в достижении агрессором успеха в 44-дневной войне против Арцаха и Армении.
Израиль поставлял оружие Азербайджану не только до 44-дневной войны, но во время нее. В прошлом году Hetq.am писал о многочисленных полетах грузовых и пасажирских самолетов из Турции, Израиля, Ливии, Афганистана и Украины в Азербайджан, значительная часть которых выполнялась через воздушное пространство Грузии (серию этих статей см. здесь). Советник президента Азербайджана, печально известный Хикмет Гаджиев в первые дни войны заявил израильскому журналисту, что технологии его страны помогают Азербайджану обеспечивать безопасность собственных граждан, и что нужно поздравить израильских инженеров.
Отметим также, что во время 4-дневной войны 2016 г., когда Азербайджан использовал разведывательные дроны и дроны-камикадзе, находившемуся в Арцахе главному редактору Hetq.am из достоверных источников стало известно, что применение БПЛА азербайджанской армией в значительной степени обеспечивают израильские специалисты. А во время 44-дневной войны армянская сторона отмечала, что работу «Bayraktar TB2» обеспечивают турецкие специалисты.
Предъявление обвинений по делу компании «Aeronautics» спустя 4,5 года после инцидента 2017 г., кажется, было не случайно. 28 декабря, незадолго до появления этой информации, стало известно, что Арман Акопян назначен новым послом Республики Армения в Израиле. Решение о таком назначении, естественно, появляется не в один день. Этот процесс требует определенного времени, а также согласия принимающей стороны.
Напомним, что посольство РА начало действовать в Тель-Авиве в августе 2020 года, а его официальное открытие состоялось в сентябре, до начала 44-дневной войны. До этого посол РА работал, находясь в Ереване. Отметим также, что по сей день резиденцией посла Израиля в Армении является здание МИД его страны в Иерусалиме. 1 октября 2020 года, когда против Арцаха и Армении осуществлялась широкомасштабная военная агрессия, в ходе которой явно ощущалась роль поддерживающего Азерайджан Израиля, МИД РА отозвал с целью консультаций нашего посла в этой стране Армена Смбатяна. В августе этого года Смбатян, который был назначен послом в Израиле в марте 2018 г., был освобожден от этой должности. А спустя 4 месяца было произведено новое назначение.
Не исключено, что назначение нового посла и шаг израильской стороны в рамках вышеуказанного уголовного дела косвенно связаны между собой. Иными словами, в действиях израильских правоохранителей нельзя исключать политический компонент. В этом плане стоит выделить также действия Венгрии, с которой Армения в 2012 году разорвала дипломатические отношения после того, как эта страна экстрадировала в Азербайджан Рамиля Сафарова. Последний зарубил топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна, за что был приговорен к пожизненному заключению. На родине Сафарова сразу же помиловали. 29 декабря пресс-секретарь МИД РА сообщил, что при посредничестве Венгрии Азербайджан вернул пять армянских военнопленных, а 30 декабря министерство здравоохранения сообщило, что Венгрия передал в дар Армении 100 тысяч доз вакцины “АстраЗенека”.
Складывается впечатление, что власти Армении начали процесс урегулирования отношений не только с Турцией, но также с Израилем и Венгрией. Пока, однако, эти шаги осуществляются в основном за кулисами.