Ջեյհուն Բայրամով. ադրբեջանական 5 առաջարկներին Հայաստանն արձագանքել է 6 կետով
Ադրբեջանը դեռ փետրվարին է խաղաղության պայմանագրի 5 բազային սկզբունքների վերաբերյալ առաջարկ արել Հայաստանին, իսկ վերջինս հայտարարել է, որ այդտեղ իր համար որևէ անընդունելի կետ չկա՝ ներկայացնելով 6 կետից կազմված արձագանք։ Այդ մասին ադրբեջանական APA գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
«Սակայն ամենահետաքրքիրն այն է, որ բոլորը տեսան Հայաստանի կողմից ընդունված փաստաթուղթը։ Բայց եթե նայենք այդ փաստաթղթին, ապա դա չի կարելի անվանել առաջարկներ։ Հայկական կողմի ներկայացրած փաստաթուղթը հանդիսանում է ադրբեջանական առաջարկներին արձագանք։ Ես կարող եմ թվարկել այդ արձագանքի 6 կետերից մի քանիսը, և դուք ևս կարող եք ենթադրություններ անել, թե որքանով դա կարելի է առաջարկներ անվանել»։
Ադրբեջանցի նախարարը նշել է, որ կետերից մեկում նշվում էր, որ ադրբեջանական կողմը փետրվարի 21-ից մարտի սկիզբ Հայաստանին պետք է ներկայացնի բազային առաջարկները։
«Ադրբեջանն առաջին օրից նշել է, որ բազային առաջարկները ներկայացվել են միջնորդների միջոցով։ Այդ մասին պետք է հարցնել միջնորդներին։ Եթե Ադրբեջանը նշել է փետրվարի 21-ը, ապա ներկայացրել է հենց այդ օրը։ Հաջորդ կետը կայանում է նրանում, որ Հայաստանը որևէ տարածքային պահանջ չունի Ադրբեջանի նկատմամբ։ Դեռ 1992 թվականին երկու երկրները, լինելով ԱՊՀ անդամներ, ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը։ Եվ դա ինչ-որ չափով Ադրբեջանի բազային սկզբունքի կրկնությունն է»։
Ըստ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի՝ պայմանավորվածություններից մեկը, որը ձեռք է բերվել ապրիլի 6-ին Բրյուսելում Ադրբեջանի նախագահի, Հայաստանի վարչապետի և Եվրոպական խորհրդի նախագահի մասնակցությամբ կայացած հանդիպման ժամանակ, կայանում էր նրանում, որ կստեղծվի սահմանների սահմանազատման հանձնաժողով։
Նա նշել է, որ մինչև ապրիլի վերջ նախատեսվում էր անցկացնել առաջին նիստը։ «Կարող եմ նշել, որ մինչև հանդիպումը երկու հեռախոսազրույց է կայացել իմ և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի միջև, որի ընթացքում Ադրբեջանն իր առաջարկներն է ներկայացրել հանձնաժողովի կազմի վերաբերյալ։ Ադրբեջանի առաջարկը կայանում էր նրանում, որ հանձնաժողովը պետք է ձևավորվի այլ ձևաչափով, այսինքն՝ անձը, որը պետք է գլխավորի հանձնաժողովը, պետք է լինի փոխվարչապետի մակարդակով»,- ասել է Բայրամովը։
Նրա պնդմամբ՝ Արարատ Միրզոյանի հետ դեռ առաջին հեռախոսազրույցի ժամանակ վերջինս ըմբռնմամբ է մոտեցել դրան՝ նշելով, որ Հայաստանում այդ առաջարկի քննարկման համար անհրաժեշտ է լրացուցիչ ժամանակ։ Այնուհետև հայկական կողմը հայտարարել է, որ այդ առաջարկն ընդունելի է իր համար։
«Կա կողմերի միջև պայմանավորվածություն հանձնաժողովի կազմի վերաբերյալ։ Ադրբեջանական կողմն արդեն ապրիլին պատրաստ էր այդ նիստի անցկացմանը։ Այն բանից հետո, երբ հայկական կողմը կկատարի իր ընթացակարգերը, նիստը հնարավոր կլինի անցկացնել»,- հավելել է նախարարը։
Բայրամովը մեկնաբանել է նաև Հայաստանում ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի կազմակերպած բողոքի ցույցերը, որոնք պահանջում են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը։ Ըստ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի՝ նրանք, որոնք Հայաստանում կազմակերպում և անց են կացնում ցույցերը, ապրում են պատրանքներով։ «Բնականաբար, մենք հետևում ենք այդ գործընթացներին։ Նշեմ, որ խոսքը չի գնում ցույցերին հանրային լայն աջակցության մասին։ Մարդկանց թիվը, որոնք հետևում են նրանց, չի գերացանցում 6-7 հազար մարդը։ Եվ դա կրկին վկայում է այն մասին, որ հայ հանրությունը հոգնել է այդ կեղծ խոստումներից ու պատրանքներից»,- եզրափակել է Բայրամովը։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 6-ին Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ կայացել էր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։ 4 ժամից ավելի տևած հանդիպման արդյունքներով Փաշինյանն ու Ալիևն արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել էին սկսել խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների նախապատրաստական աշխատանքները։

Azerbaijani Foreign Minister Says Anti-Government Protesters in Armenia are "Delusional"
Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov today said that Armenia, despite announcing that Azerbaijan’s five principles for a peace agreement are generally acceptable, has made a counteroffer of six points.
"But the interesting point is that everyone has seen the document presented by Armenia. Looking at the document, it seems that these cannot be called proposals. The document of the Armenian side was a reaction to Azerbaijan's proposals. I can list some of the reactions consisting of 6 clauses, and you may conclude to what extent they can be called proposals,” Bayramov told APA.
Bayramov noted that one of the points mentioned is the Azerbaijanan should submit basic proposals to Armenia between February 21 to March.
"Azerbaijan has stated from the first day that the basic proposals were submitted through mediators. The mediators should be asked about that. The next point is that Armenia has no territorial claims on Azerbaijan. Back in 1992, the two countries, being members of the CIS, recognized each other's territorial integrity. And this is, to some extent, a repetition of the basic principle of Azerbaijan,” Bayramov said.
According to Bayramov, one of the agreements reached during a meeting between the President of Azerbaijan, the Prime Minister of Armenia and the President of the European Council in Brussels on April 6 was the establishment of a border demarcation commission.
He noted that the first sitting was planned to be held by the end of April.
"I can mention that before the meeting, two telephone conversations took place between me and the Armenian foreign minister, during which Azerbaijan presented its proposals on the composition of the commission. Azerbaijan's proposal was that the commission should be formed with a different dimension. That is, the person who should head the commission should be at the level of deputy prime minister," Bayramov said.
Commenting on the protests organized by opposition political forces in Armenia, demanding the resignation of Prime Minister Nikol Pashinyan, Bayramov said the protesters live in a world of illusions and that their numbers are a few thousand.
"Naturally, we are following those developments. I should mention that it is not about broad public support for the demonstrations. The number of people who participate doesn’t exceed 6-7 thousand people. This again proves that Armenian society is tired of those false promises and illusions," Bayramov said.