Արայիկ Հարությունյանը Բաքվում հարցաքննվել է
Արցախի Հանրապետության չորրորդ նախագահ (2020-2023թթ․) Արայիկ Հարությունյանը ադրբեջանցի ուժայինների կողմից հոկտեմբերի 3-ին ձերբակալվել է և տեղափոխվել Բաքու, որտեղ նրան արդեն իսկ հարցաքննել են։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Հարությունյանի փաստաբան նշանակված Ալով Սաֆարալիևը։
«Հարությունյանն արդեն իսկ հարցաքննվել է։ Միայն կարող եմ ասել, որ նրա տված ցուցմունքները կօգնեն գտնել բազմաթիվ հարցերի պատասխաններ»,- նշել է փաստաբանը։ Ալով Սաֆարալիևի խոսքով՝ Արայիկ Հարությունյանը ֆիզիկապես և հոգեպես նորմալ վիճակում է։
«Ես կիրականացնեմ Հարությունյանի պաշտպանությունը Ադրբեջանական Հանրապետության օրենքներին, միջազգային կոնվենցիաների պահանջներին և փաստաբանական էթիկային համապատասխան։ Մի խոսքով, խղճով կկատարեմ իմ մասնագիտական պարտքը»,- նշել է փաստաբանը։
Հիշեցնենք՝ բացի Արայիկ Հարությունյանից, հոկտեմբերի 3-ին ադրբեջանցի ուժայինները ձերբակալել են նաև Արցախի երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանին, երրորդ նախագահ Բակո Սահակյանին և Արցախի ԱԺ վերջին նախագահ Դավիթ Իշխանյանին։
Ավելի վաղ էլ ադրբեջանական կողմը կալանավորել էր ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին և նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին։

Араик Арутюнян допрошен в Баку
Четвертый президент Республики Арцах (2020-2023 гг.) Араик Аруттюнян 3 октября был задержан азербайджанскими силовиками и доставлен в Баку, где его уже допросили. Согласно азербайджанским СМИ, об этом сообщил назначенный Арутюняну адвокат Алов Сафаралиев.
“Арутюнян уже допрошен. Могу только сказать, что его показания помогут найти ответы на многочисленные вопросы”,- отметил Сафаралиев. По его словам, Арутюнян находится в нормальном физическом и душевном состоянии.
“Я буду осуществлять защиту Арутюняна в соответствии с законами Азербайджанской Республики, требованиями международных конвенций и адвокатской этики. Одним словом, я буду по совести выполнять свой профессиональный долг”,- заявил адвокат.
Напомним, что, помимо Араика Арутюняна, 3 октября азербайджанские силовики задержали и доставили в Баку также второго президента Арцаха Аркадия Гукасяна, третьего президента Бако Саакяна и последнего председателя Национального Собрания Давида Ишханяна.
Ранее азербайджанская сторона арестовала бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна, бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна, бывшего заместителя командующего АО Давида Манукяна и бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна.