ՔԿ պաշտոնյայի կողմից Ծաղկաձորում սեփականաշնորհված 2.4 հա անտառը վերադարձվեց պետությանը
Կառավարության այսօրվա նիստում ընդունված որոշման համաձայն՝ պետությանը վերադարձվեց 17 տարի առաջ ապօրինի սեփականաշնորհված անտառային հող։ Կեղծ աճուրդներով 2.4 հեկտար անտառը ձեռք էր բերել Կոտայքի նախկին մարզպետ Կովալենկո Շահգալդյանի խորհրդական Կարեն Մարգարյանը։ Սեփականաշնորհելուց հետո այն վաճառել էր մարզպետի որդուն՝ Չարենցավանի ներկայիս համայնքապետ Հակոբ Շահգալդյանին։ Գույքն առաջինը ձեռք բերած Կարեն Մարգարյանն այժմ զբաղեցնում է Քննչական կոմիտեի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը։
Կառավարության որոշման նախագիծը ներկայացրել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը։ Ըստ նախագծի՝ նախարարությանը դիմել է Գլխավոր դատախազությունը՝ հայտնելով, որ Հակակոռուպցիոն դատարանի վճռով անվավեր է ճանաչվել Հակոբ Կովալենկոյի Շահգալդյանի անվամբ Ծաղկաձոր համայնքի Արտավազ գյուղում գտնվող 2,4 հեկտար մակերեսով հողամասի նկատմամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը։ Նախարարության առաջարկով 47 միլիոն դրամ արժեցող գույքն ամրացվեց Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին։
Ուշագրավ է, որ նախկինում պետական սեփականություն հանդիսացած անտառային հողը ապօրինի սեփականաշնորհումից, ապա պետությանը վերադարձնելուց հետո ոչ թե ամրացվում է, օրինակ, Հայանտառ ՊՈԱԿ-ին, այլ ամրացվում է Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին։ Նախարարությանը ենթակա կոմիտեն զբաղվում է պետական գույքի մասնավորեցմամբ։ Հարց է առաջանում՝ արդյո՞ք այս անտառային հողը նախկին պաշտոնյաներից վերցնելուց հետո կրկին չի վաճառվի, ինչպես, օրինակ, «Գոլդեն Փելիս» հյուրանոցի դեպքում եղավ։
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Կառավարության նիստում ներկայացրեց Ծաղկաձորում ապօրինի սեփականաշնորհված անտառները պետությանը վերադարձնելու գործընթացի նախապատմությունը։ Նրա խոսքով՝ առաջիկայում ևս մեկ անտառային հող (2հա) կամրացվի պետությանը, իսկ դատարանում գտնվող նմանօրինակ գործերով ակնկալում են Դատախազության հայցերի բավարարում, քանի որ այս գործերով արդեն իսկ կա Վճռաբեկ դատարանի նախադեպային որոշում։
Հիշեցնենք, որ Կոտայքի մարզում անտառային հողերի սեփականաշնորհման մասին «Հետքը» 2018թ․ հրապարակեց «Պաշտոնյաները Ծաղկաձորում 50 հեկտար անտառ են սեփականաշնորհել» վերնագրով հետաքննությունը։ Հաջորդիվ քրեական գործ հարուցվեց, որը վաղեմության հիմքով կարճվեց։ Դրանից հետո Դատախազությունը պետշահերի պաշտպանության շրջանակում դիմեց դատարան, որպեսզի անտառները վերադարձվեն պետությանը։
Ապօրինի աճուրդների միջոցով Ծաղկաձորում 2007-2009 թթ․-երին հողամասեր էին ձեռք բերել այդ ժամանակահատվածում պաշտոններ զբաղեցրած հետևյալ անձինք՝ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Մարտուն Մաթևոսյանը, Հրազդան համայնքի ղեկավար Արամ Դանիելյանի կինը՝ Զարիկ Գևորգյանը, Դանիելյանի խորհրդականի որդին՝ Արսեն Արզումանյանը, Կոտայքի մարզպետ Կավալենկո Շահգալդյանի մտերիմ, Չարենցավան քաղաքի «Մշակույթ» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Ռոման Գալուստյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի որդին՝ Արմեն Հովսեփյանը, ԱԺ պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի եղբայրը` Իշխան Վարդանյանը, ԱԺ պատգամավոր Հարություն Ղարագյոզյանի կինը՝ Շամրիկ Գաբրիելյանը, ԱԺ պատգամավոր Ռուբիկ Հակոբյանի կինը, գործարար Սամվել Մայրապետյանը, տարածքային կառավարման նախարար Հովիկ Աբրահամյանի վարորդ Գրիգոր Գևորգյանն ու անվտանգության աշխատակից Բագրատունի Բարսեղյանը, ինչպես նաև՝ բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամի հորեղբայրը՝ Նիկիտա Աբրահամյանը:

Государству возвращен приватизированный чиновником СК лесной участок в Цахкадзоре
На сегодняшнем заседании правительства было принято решение о возвращении государству незаконно приватизированного 17 лет назад лесного участка. 2,4 гектара леса приобрел на фальшивом аукционе советник бывшего губернатора Котайкской области Коваленко Шахгалдяна Карен Маргарян. После приватизации Маргарян продал участок сыну губернатора, нынешнему главе города Чаренцаван Акопу Шахгалдяну. Карен Маргарян в настоящее время занимает должность генерального секретаря Следственного комитета РА.
Проект решения правительства представил министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян. Согласно проекту, министерство обратилось в Генпрокуратуру с сообщением о том, что решением Антиккоррупционного суда госрегистрация права на собственность Акопа Шахгалдяна в отношении земельного участка площадью 2,4 га в селе Артаваз общины Цахкадзор признана недействительной.
По предложению Министерства ТУИ имущество стоимостью 47 млн драмов закреплено за Комитетом по управлению госимуществом.
Примечательно, что являвшийся государственностью собственностью лесной участок после его незаконной приватизации, а затем возвращения государству закрепили за Комитетом по управлению госимуществом, а не передали ГНКО “Армлес”. Подчиняющийся Министерству ТУИ Комитет занимается приватизацией госимущества. Напрашивается вопрос: а не будет ли данный участок леса после его возвращения государству вновь вынесен на продажу, как это произошло с гостиницей “Голден Палас”?
На заседании правительства генпрокурор Анна Вардапетян представила предысторию процесса возвращения государству незаконных лесов в Цахкадзоре. По словам генпрокурора, в ближайшее время государству будет возвращен еще один лесной участок площадью 2 га. Кроме того, ожидается удовлетворение исков прокуратуры по аналогичным делам, которые в настоящее время рассматриваются в судах, поскольку по этим делам уже есть прецедентное решение Кассационного суда.
Напомним, что о приватизации лесных участков в Котайкской области Hetq.am еще в 2018 году опубликовал журналистское расследование под названием “Чиновники приватизировали 60 гектаров леса в Цахкадзоре”, на основании которого было возбуждено уголовное дело. После этого прокуратура обратилась в суд с требованием вернуть лесные участки государству.
В 2007-2009 гг. посредством проведения незаконных аукционов участки леса в Цахкадзоре приобрели директор ГНКО “Армлес” Мартун Матевосян, жена руководителя общины Раздан” Арама Даниеляна Заник Геворкян, сын советника Даниеляна Арсен Арзуманян, близкий друг губернатора Котайкской области Коваленко Шахгалдяна, директор ГНКО “Мшакуйт” в городе Чаренцаван Роман Галустян, сын бывшего генпрокурора Агвана Овсепяна Армен Овсепян, брат депутата Национального Собрания Агвана Варданяна Ишхан Варданян, жена депутата НС Арутюна Карагезяна Шамрик Габриелян, жена депутата НС Рубика Акопяна, предприниматель Самвел Майрапетян, водитель бывшего министра территориального управления Овика Абрамяна Григор Геворкян и сотрудник его охраны Багратуни Барсегян, а также дядя известного боксера Артура Абрахама Никита Абрамян.