Վաչե Գաբրիելյան. «Ռուսաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունների էական խաթարումները ծանր գին կունենան մեր էկոնոմիկայի համար»
«Հետք»-ի զրուցակիցն է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Բիզնեսի և տնտեսագիտության քոլեջի դեկան, նախկին փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը։
2023 թվականի նոյեմբերից սկսած Հայաստանի արդյունաբերության ոլորտում «տպավորիչ» աճեր են գրանցվում։ «Հետք»-ի ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ դա մեծ մասամբ ոսկերչության ոլորտում գործող մեկ ընկերության ներկայացրած ռեկորդային արտադրանքով է պայմանավորված։ Ոսկերչության ոլորտի այդ աճն էլ իր հերթին տնտեսական աճի վրա է էական ազդեցություն թողնում։ Հիմնավոր համարու՞մ եք վարկածը, որ սա ընդամենը դրսից եկած և վերաարտահանված արտադրանք է։ Եվ այդ դեպքում ինչու՞ է այն որպես տեղական արտադրանք հրամցվում։
Ես տեղյակ չեմ, որ Հայաստանի ոսկերչության ոլորտում որևէ գործարան ունի այնպիսի հզորություններ կամ տեխնոլոգիաներ, որոնք այդքան արտադրանքի աճի թողարկման կարողություն ունենան։ Որպեսզի դու կարողանաս 10-14 անգամ ավելի շատ արտադրանք տալ, պետք է քո հզորություններն առնվազն այդքանով մեծացած լինեին, աշխատակիցների թիվը կտրուկ ավելացած լիներ։ Քանի որ այս ամենը չի երևում այլ ցուցանիշներում, նշանակում է՝ վերաարտահանում է։
Եթե իսկապես աշխատանք է արվում այդ ոսկերչական արտադրանքի վրա, ռեսուրս է ծախսվում, և ավելացված արժեք է ստեղծվում, ապա դա կարող է ներառվել տեղական արտադրանքի մեջ։ Բայց դրան զուգահեռ պետք է այդ ոլորտի աշխատակիցների և հզորությունների ծավալը ավելացած լիներ նույնքան կտրուկ։
Այս առումով, վերջին տարիներին դիպուկ օրինակ է ավտոմեքենաների վերաարտահանումը։ Տվյալների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ Հայաստանը ներմուծում է ավելի էժան ավտոմեքենաներ, այստեղի վարպետները դրանց վրա աշխատում են, ծառայություններ են մատուցում՝ այդ ընթացքում նաև նոր հմտություններ ձեռք բերելով և ավելի թանկ գնով արտահանում են։ Սա կարող է հաշվարկվել մեր ծառայությունների ծավալում, քանի որ հավելյալ արժեք է ստեղծվում։
Ոսկու, ոսկերչական իրերի, ավտոմեքենաների, ադամանդի և տեխնիկայի մեծ քանակով վերաարտահանումները դեպի Ռուսաստան որքանո՞վ են ռիսկային Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով, որ այդ ապրանքները բերվում են Եվրոպայից և Արևմուտքից, որոնք տնտեսական պատժամիջոցներ են սահմանել Ռուսաստանի նկատմամբ։ Հաճախ ընթերցողները մեր հոդվածների մեկնաբանություններում հարցնում են՝ ի՞նչ վատ բան կա, երբ հայ գործարարը կարողանում է օգտվել իրավիճակից։
Իմ կարծիքով՝ Հայաստանի գործարարների մեծամասնությունը վարում է հնարավորինս զգուշավոր քաղաքականություն, որ չխախտի պատժամիջոցները։
Մենք մինչև հիմա ունենք երկու դեպք, որ հայկական ընկերությունները անձամբ են հայտնվել պատժամիջոցների տակ։ Բայց դա զանգվածային չէ և էական չէ այս հոսքերի մեջ։ Առայժմ, հիմքեր չեմ տեսնում, որ Հայաստանը ևս կհայտնվի արևմտյան երկրների պատժամիջոցների տակ, բայց ոչ թե այն պատճառով, որ դրանք անհնար են, այլ դա միանգամից տեղի չի ունենա, եթե անգամ այդպիսի զարգացումներ լինեն։
Ի վերջո, ինչպես այլ երկրների մոտ, մեր սպասարկած հոսքերի ավելի մեծ հատված է հայտնվելու ուշադրության կենտրոնում։ Արևմուտքը հետևողականորեն խստացնելու է բոլոր սահմանափակումները։ Պարզապես, այդ ամբողջ գործընթացում մենք առաջնային դերակատարում չունենք։ Եվ այստեղ խնդիրը չի վերաբերում միայն նրան, որ հայերը ավելի խելոք են կամ ավելի զգուշավոր, այլ տնտեսության մասշտաբների հարցն է։
Փոքր երկրների դեպքում այդ վերաարտահանումները ծավալով մեծ չեն։ Թուրքիան, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Ղազախստանը ևս դա անում են և ավելի մեծ չափերով։ Նրանք ևս ունեն իրենց սահմանափակումները, բայց, ի տարբերություն Հայաստանի, աշխատում են մեծ ծավալներով։
Օրինակ՝ խոշոր երկիրը տարեկան 100 միավորի ներմուծում է անում, եթե վերաարտահանման արդյունքում իր 100-ը դառնում է 120, որից 20-ն ուղարկում է Ռուսաստան, իր ընդհանուր ծավալում դա էական կշիռ չի ունենում։ Բայց եթե երկիրը 1 միավորի ներմուծում է անում և այդ 1-ը դառնում է 4-ը, որից 3-ը արտահանում է, դա իր ընդհանուր ծավալում մեծ տեղ է զբաղեցնում և հարաբերականորեն «աչք է ծակում», ինչպես Հայաստանի դեպքում է։ Սակայն, դրսից դիտարկվող ընդհանուր հոսքերի մեջ դա բնավ էական չէ։
Որպես կանոն, Հայաստանին արգելված չէ արտահանել այդ ապրանքները Ռուսաստան։ Դա, իհարկե, չի նշանակում, որ սահմանափակումներ չկան, որ մեր մասին մոռացել են, որ պատժամիջոցների վտանգ չկա։
Վտանգ միշտ կա, որը պետք է և՛ Կառավարության, և՛ ֆինանսական համակարգի, և՛ մաքսային ծառայության ուշադրության կենտրոնում լինի։
Խոսքը, մասնավորապես, երկակի նշանակության ապրանքների մասին է, որ հետագայում Ռուսաստանը կարող է օգտագործել ռազմարդյունաբերության մեջ։
Ի՞նչ պետք է անեն Ձեր նշած կառույցները, որ այդ վտանգները մի օր Հայաստանին էլ պատժամիջոցներին չմոտեցնեն, որից հետո կզրկվենք այն ապրանքներից, որոնք օգտագործում ենք, օրինակ, մեր պաշտպանության ոլորտում։ Մեր բանկային համակարգը ևս լայն թափով սպասարկում է ռուսաստանցիներին, որն ի դեպ վերջին երկու տարիներին բանկերի ռեկորդային շահույթի հիմքն է։ Այստեղ ռիսկեր կա՞ն։
Սկսենք ֆինանսական համակարգից։ Հայաստանյան բանկերն այսօր անարգել սպասարկում են ռուսաստանցիներին, քանի որ որևէ արգելք չկա նրանց մատուցվող ծառայությունների մասով։ Անգամ, եթե հայկական բանկը փորձի արգելված ծառայություններ մատուցել ռուսաստանցիներին, թղթակից բանկերը՝ եվրոպական, ամերիկյան և այլն, չեն ընդունի այդ գործարքները։ Վառ օրինակը «Միր» քարտերի սպասարկումների դադարեցումն է։ Հայկական բանկերը ստիպված էին դադարեցնել այդ քարտերի սպասարկումը, քանի որ թղթակից բանկերը այդ համակարգը սպասարկող բանկերի հետ այլ հարաբերություններ կունենան։
Ինչ վերաբերում է առևտրային հոսքերին, այդտեղ հիմնական գործիքը մաքսային հսկողությունը պետք է լինի։ Կրկին կարևորագույն խնդիր է երկակի նշանակության ապրանքերի վերահսկումը։ Օրինակ, Հայաստանը մեծ քանակությամբ չիպեր չէր ստանում ու էապես ավելացված ծավալներ չի արտահանում, այդքան մեծ ռիսկեր չկան, բայց այդ հարցը պետք է ուշադրության կենտրոնում լինի։
Ինչ-որ մի տնտեսվարող կարող է դա անել, բայց քանի որ ցանկացած գործարք ուղեկցվում է ֆինանսական բաղադրիչով, ապա այդ գործարքին սպասարկող փոխանցումներ բանկերը կարող են չանել։ Սակայն, տնտեսական հոսքերից դատելով՝ նման բան չկա։
Բիզնեսի կենսունակության տեսակետից վերաարտահանումը դրական երևույթ է։ Ոսկերչությունը խիստ սպեցիֆիկ է։ Խոսքը վերաբերում է ավելի շատ ծառայությունների ոլորտին, այդ թվում՝ ֆինանսական ծառայություններին։
Կան գորշ զոնաներ, որոնցում արգելք չկա։ Նույն տրամաբանությամբ՝ եվրոպացիները շատ լավ գիտակցում են, որ Ադրբեջանից գնում են ռուսական գազ։ Ադրբեջանն ունի, դիցուք, 100 միավոր գազ արդյունահանելու ռեսուրսներ, որից 50-ը սպառում է տեղական շուկայում, մյուս 50-ը՝ արտահանում դուրս։
Հիմա որքան որ արդյունահանում է՝ 100 միավորը, այդքանն էլ վաճառում է եվրոպացիներին։ Այդ դեպքում ինքն իր պահանջարկը ինչպե՞ս է բավարարում, եթե ամբողջն արտահանում է։ Իրականում, ինքը մնացած 50-ը գնում է Ռուսաստանից։ Ստացվում է, որ Եվրոպան Ռուսաստանից միջնորդավորված գազ է գնում։ Երբ այդ մասին հարցնում ես եվրոպացիներին, պատասխանում են, որ իրենք ուղիղ միջոցներով գումարներ չեն փոխանցում Ռուսաստանին, և իրենց համար դա է կարևորը։
Եվրոպայում բոլորը գիտեն, որ իրենց Ադրբեջանը ռուսական գազ է վաճառում, բայց աչք են փակում, որովհետև իրենց ձեռնտու է այդպես։ Ասում են՝ դա վատ է, բայց մենք անում ենք, որովհետև չունենք այլընտրանք։
2022 թվականի ապրիլից Հայաստանի տնտեսությունը երկնիշ տեմպով աճում է։ 2023-ին և այսօր տեմպերի որոշակի դանդաղում է նկատվում, բայց աճ, ամեն դեպքում կա։ Փաստերով ապացուցված է, որ ռուսաստանցիների ներհոսքը, Ռուսաստանից Հայաստան դրամական փոխանցումներն ու վերաարտահանումները այդ աճի հիմնական շարժիչ ուժն են։ Մի կողմից, կարծես, անմտություն կլիներ իրավիճակից չօգտվել, մյուս կողմից՝ մտավախություն չկա՞, որ մենք արդեն իսկ կախվածություն ենք ձեռք բերել այս արտաքին գործոններից և մի օր «դատարկ» տնտեսության առաջ ենք կանգնելու, երբ այդ գործոնները այլևս չլինեն։
Վատ է արդյոք, որ որոշակի կոնկրետ հատվածում, դրսևորելով օպորտունիստական վարքագիծ (պատեհապաշտ) լավ իմաստով, հայ տնտեսավարողները և հայկական տնտեսությունը օգուտներ են քաղել։ Այս առումով՝ ոչ, քանի որ եթե հնարավորություն կա, պետք է օգտագործել։ Որոշ տնտեսավարողներ աշխատել են մեծ գումար։ Դրա հետևանքով նրանք նաև հարկեր են վճարել։ Սա այս տեսակետից դրական երևույթ է, քանի որ կան տնտեսավարողներ, որոնք ի վիճակի են կարճաժամկետ երևացող հնարավորություններից օգտվել և դրանով, եթե թափանցիկ են աշխատում, պետական ֆինանսներին աջակցել հարկերի տեսքով։
Այսինքն՝ օպորտունիստական աճը բացառել պետք չէ, պետք է տրված հնարավորությունները օգտագործել։ Դա Խորհրդային միության տարիներին վատ բառ էր։ Պետք չէ օպորտունիզմին նայել միայն բացասական տեսակետից։ Այն բացասական է, եթե դարձել է հիմնական կենսակերպ։
Երկարատև առումով մենք հետաքրքրված չենք օպորտունիստական աճով։ Մեզ մոտ, կարծում եմ, դա դեռևս չի դարձել հիմնական կենսակերպ, բայց տնտեսական աճը մենք ունենք դրա հաշվին, որովհետև տնտեսական աճը չէր կարող 2-3 անգամ գերազանցել մեր տնտեսական աճի ներուժը (պոտենցիալը)։
Հայաստանի տնտեսական աճի պոտենցիալի գնահատականը Հայաստանի կառավարությունը տվել է 2021 թվականի սեպտեմբերին պետական բյուջեի նախագիծը ներկայացնելիս։ Այն կազմում էր 4-5%։ Դրանից հետո 2022 թվականին Հայաստանում տնտեսական աճը կազմեց 12.6%, 2023-ին՝ 8.7%:
Հնարավոր չէր, որ ձեր գնահատականները 2.5 անգամ շեղվեին։
Այդ տեսակետից կա պահային իրավիճակով ձևավորված տնտեսական աճ, որը ավելի է, քան մեր կարողությունն է։ Աճը գնում է մարման ցիկլի։ Որովհետև այլևս նման աճ՝ գեոպոլիտիկական և այլ պայմաններից ելնելով, չի շարունակվելու: Գագաթը, որը ունեցանք 2022 թվականին, 2023-ին արդեն իջնում է, 2024-ին կշարունակի իջնել։
Հիմա մի կողմից առկա հնարավորությունները օգտագործելը լավ է, մյուս կողմից եթե այդ հնարավորությունները չեն օգտագործվում կարողությունները կուտակելու վրա, դա լավ չէ։
Եվ այստեղ ամենակարևորը այս հարցն է՝ մենք կարողություններ կուտակե՞լ ենք, թե՞ ոչ։
Ինչպե՞ս գնահատել՝ կարողություններ կուտակե՞լ ենք, թե՞ ոչ։ Օրինակ՝ եթե ռեստորանի սեփականատերը, որի բիզնեսը ռուսաստանցիների գալուն պես ծաղկեց, քանի որ ռեստորանների նկատմամբ պահանջարկը կտրուկ բարձրացավ, այդ պահանջարկից ելնելով՝ բացում է երկրորդ և երրորդ ռեստորանը։ Սա համարու՞մ ենք ռեսուրսների կուտակում։
Կարողությունների կուտակման արդյունքները դեռևս չեն երևում։ Դրանք չէին կարող շատ արագ երևալ, որովհետև կարճ ժամանակ է անցել։ Կապիտալ ներդրումների արդյունքների համար մի քանի տարի է պետք։ Պետության կողմից խթանումներ եղել են բավականաչափ, բայց դրանց վերաբերյալ համակարգային հետազոտություն, որը ցույց կտա, թե ներդրված գումարները ուր են գնացել և ինչպես են ծախսվել, չկա։
Հենց այդ համակարգն էր, որը պետք է ներդրվեր և հետազոտությունները, որոնք պատճառ դարձան էկոնոմիկայի նախարարությունում բազմաթիվ խնդիրների։
Եթե նայում ենք ներդրումների տեսակետից, Կառավարությունը բազմաթիվ քայլեր է արել, որ խթանի ներդրումները տեխնոլոգիաների մեջ և այլն։ Էկոնոմիկայի նախարարության բյուջեն 7-8 անգամ մեծացել է, որպեսզի արդյունաբերական քաղաքականություն իրագործվի։ Եվ դա այն ճանապարհներից մեկն է, որ ուղղորդում է տնտեսավարողին՝ օպորտունիստական իրավիճակում ստեղծված հնարավորություններով կուտակել կարողություններ։
Հիմա մենք գիտենք, թե ինչքան է ծախսվել, բայց արդյունքն առայժմ չափել չենք կարող։
Այն գործողությունները, որոնք մենք իրականացրինք, որ հնարավորությունները դառնան կարողություններ, դեռևս արդյունք չեն տվել։ Անհնար է դատել՝ վա՞տն են եղել գործառույթները, թե՞ դեռևս ժամանակը չէ։ Դրա վերաբերյալ հստակ տվյալների առկայություն, հաշվետվություններ, հետազոտություններ չկան։
Այս պահին ես կուտակված կարողություններ չեմ տեսնում։ Չեմ ասում, որ այդ ուղղությամբ առհասարակ ջանքեր չեն գործադրվել, Էկոնոմիկայի նախարարության բյուջեն 12 մլրդ դրամից դարձել է ավելի քան 80 մլրդ դրամ։ Դա նշանակում է, որ գոնե ծախսային մասով ջանքեր գործադրվել են։
Խնդիր է, թե ովքեր են շահառուները, և որքանով է դա արդյունավետ։ Եթե համատարած բոլորի վրա չի տարածվում արդյունքը, և շահառուները միշտ լինում են որոշակի շրջանակի մարդիկ, ուրեմն արդյունքները գոհացնող լինել չեն կարող։
Որտե՞ղ է մեր տնտեսական աճը այսօր։ Առաջին հերթին՝ ծառայությունների ոլորտում։ Հիմա այս ոլորտը կուտակե՞լ է կարողություններ, մենք չգիտենք։ Ձեր բերած օրինակով, երբ ռեստորանի սեփականատերը նոր ռեստորաններ է բացվում, դա չենք կարող համարել կարողությունների կուտակում, քանի որ պահանջարկի բացակայության պայմաններում դա սեփականատիրոջը չի փրկելու։ Այդ նոր բացված ռեստորաններն այցելուներ չեն ունենալու։ Կարողությունների կուտակում կլիներ, երբ սեփականատերը վերապրոֆիլավորվեր և իր ստացած շահույթի մի մասը այլ բիզնեսում դներ, օրինակ՝ արտահանելի արտադրության մեջ։
Դուք ունե՞ք կանխատեսումներ՝ այս տնտեսական աճը որքա՞ն երկար կտևի և ի՞նչ տեմպեր կունենա։
Այս պահի դրությամբ դատողություններ անել տնտեսության վերաբերյալ՝ կտրվելով անվտանգային և արտաքին գործոններից, անշնորհակալ գործ կլինի։
Այսօր ունենք աճի նվազող տեմպ, բայց իմ կարծիքով՝ 2024-ին դեռևս կունենանք աճ։ Որովհետև երևույթը, որը տնտեսական աճ է բերել Հայաստան, նպաստել ծառայությունների արտահանմանն ու ապրանքների վերաարտահանմանը, դեռևս մոտ չէ մարելուն, տեմպը ընկել է, բայց դեռ ազդում է մեր տնտեսության վրա։
Այս տարի չենք ունենա բարձր աճ, բայց աճ, ամեն դեպքում, կլինի։ Հնարավորությունների բազմությունը շատ է։
Բիզնեսի համար հնարավորություններ կլինեն նաև 2024-ին, 2025-ին էլ, բայց ավելի քիչ, քան 2022-2023-ին։
Ելնելով հայ-ռուսական խիստ տատանողական հարաբերություններից՝ հստակորեն կանխատեսել, ենթադրենք, 4% կամ 5% տնտեսական աճ, նման պատասխանատվություն չեմ կարող վերցնել։ Ռուսաստանը մեր խոշորագույն տնտեսական գործընկերն է, արտահանման, ներմուծման, էներգակիրների, հիմնական արդյունաբերական ապրանքների գծով մեր մեծագույն շուկան։ Ռուսաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունների էական խաթարումները ծանր գին կունենան մեր էկոնոմիկայի համար։ Դա ավելի ծանր կլինի, քան եթե տեսականորեն մենք խզենք դիվանագիտական և առևտրատնտեսական հարաբերությունները, ասենք, Պարսից ծոցի բոլոր երկրների հետ։

В.Габриелян: “В случае существенного ухудшения экономических отношений с Россией наша экономика заплатит очень высокую цену”
Собеседник Hetq.am – декан Колледжа бизнеса и экономики Американского университета Армении, бывший вице-премьер Ваче Габриелян
Начиная с ноября 2023 г. в сфере промышленности Армении фиксируется “впечатляющий” рост. Как показало изучение Hetq.am, это обусловлено главным образом рекордными объемами производства одной из ювелирных компаний. В свою очередь рост в этой отрасли оказывает существенное влияние на рост экономики в целом. Считаете ли Вы, что в данном случае следует говорить об импортированной извне и реэкспортированной продукции? И почему в таком случае эти цифры представляются в качестве роста объемов производства местной продукции?
Я не знаю о существовании в ювелирной отрасли Армении какого-либо завода с такими мощностями или технологиями, которые могли бы способствовать такому росту продукции. Чтобы увеличить объемы производства в 10-14 раз и даже больше, необходимо по меньшей мере во столько же раз увеличить производственные мощности и число работников. Но поскольку такие показатели не представлены, то, значит, речь идет о реэкспорте. Если в ювелирной отрасли действительно проводится большая работа, тратятся ресурсы, создается добавленная стоимость, то все это можно направить в местное производство. Но вместе с тем столь же резко следует увеличить число работников и объем производственных мощностей.
В этом плане наиболее наглядным примером последних лет может служить реэкспорт автомобилей. Анализ данных показывает, что Армения импортирует дешевые авто, которые наши мастера приводят в порядок, то есть оказывают услуги, после чего экспортируют по более высоким ценам. И это может быть включено в объем наших услуг, так как создается добавленная стоимость.
Какие риски для Армении содержит реэкспорт в РФ большого количества золота, ювелирных изделий, автомобилей, алмазов и техники, учитывая то обстоятельство, что эти товары поставляются из Европы и западных стран, которые ввели экономические санкции против России? Очень часто наши читатели спрашивают: что плохого в том, что армянские предприниматели могут воспользоваться этой ситуацией?
Мне кажется, большинство армянских предпринимателей проводят максимально осторожную политику, чтобы не нарушить санкции. До сих пор лишь две армянские компании оказались под санкциями, однако такие случаи не носят массовый характер. Пока я не вижу оснований к тому, чтобы Армения также оказалась под западными санкциями, но не потому, что это невозможно, а потому, что это не произойдет сразу, даже если такой процесс будет запущен. Запад будет постепенно ужесточать все ограничения, просто в этом процессе мы не играем ведущую роль. В данном случае вопрос в масштабах экономики страны. Как правило, Армении не запрещено экспортировать эти товары в Россию. Это, конечно, не означает, что нет ограничений, что о нас забыли и что не существует угрозы введения санкций.
Риски есть всегда, и они должны находиться в центре внимания и правительства, и финансовой системы, и таможенной службы.
Речь идет, в частности, о товарах двойного назначения, которые Россия в дальнейшем может использовать в военной промышленности.
Какие шаги должны предпринять указанные Вами структуры для того, чтобы эти риски не привели к санкциям против Армении, в результате чего мы лишимся тех товаров, которые используем, в частности, в оборонной сфере? Наша банковская система тоже в массовом порядке обслуживает россиян, что, кстати, послужило основой для получения банками рекордной за последние два года прибыли. В этом случае есть риски?
Начнем с финансовой системы. Сегодня армянские банки беспрепятственно обслуживают россиян, так как нет никаких препятствий по части оказываемых им услуг. Даже если армянские банки попытаются оказать россиянам запрещенные услуги, то банки-корреспонденты – европейский, американский и др. – не признают эти сделки. Яркий пример – прекращение обслуживания банковских карт “Мир”. Армянские банки были вынуждены прекратить их обслуживание, так как банки-корреспонденты установили бы с обслуживающими эту систему банками иные отношения.
Что касается торговых потоков, то здесь основным инструментом должен быть таможенный контроль. И опять важнейшей задачей является контроль за товарами двойного назначения. Например, Армения не получает в большом количестве чипы и не экспортирует их в существенно увеличившихся объемах. Таких рисков нет, однако этот вопрос должен находиться в центре внимания. Какой-нибудь хозяйствующий субъект может пойти на подобный шаг, но поскольку любая сделка сопровождается финансовым компонентом, то банки могут не осуществить обслуживающие эту сделку переводы. Но, судя по финансовым потокам, ничего такого нет.
Нужно сказать и о наличии серых зон, в которых не действуют запреты. Например, европейцы хорошо осознают, что из Азербайджана поступает российский газ. Предположим, ресурсы Азербайджана позволяют добывать 100 единиц газа, 50 из которых потребляется на местном рынке, 50 – экспортируется. В этих условиях все 100 единиц, которые добывает Азербайджан, он продает европейцам. В таком случае за счет чего эта страна удовлетворяет местные потребности? В действительности остальные 50 единиц Азербайджан покупает у России. Получается, что Европа покупает газ, который опосредованно поступает из РФ. Когда я спрашивают об этом европейцев, они отвечают, что для них важно то, что они не перечисляют деньги напрямую России.
В Европе все знают, что Азербайджан продает им российский газ, но закрывают на это глаза, поскольку им это выгодно. Они говорят: это плохо, но мы идем на это, так как не имеем альтернативы.
С апреля 2022 года экономика Армении растет двузначными числами. Сегодня, как и в 2023 году, наблюдается определенное замедление темпов, но в любом случае рост есть. Факты свидетельствуют о том, что основной движущей силой такого роста являются приток россиян, денежные переводы из РФ в Армению и реэкспорт. С одной стороны вроде глупо не воспользоваться создавшейся ситуацией, а с другой – нет ли опасения, что мы уже попали в зависимость от этих внешних факторов, и когда их не будет, мы можем столкнуться с упадком экономики
Разве плохо, что в конкретном секторе армянские хозяйствующие субъекты и экономика страны, проявив оппортунистическое в хорошем смысле поведение, получили выгоду? В этом плане – нет, так как если есть возможность, надо ею воспользоваться. Некоторые хозяйствующие субъекты заработали крупные суммы, благодаря чему заплатили также налоги. С этой точки зрения данное явление можно считать положительным. Однако в долгосрочном плане мы не заинтересованы в оппортунистическом подходе. Экономического роста мы достигли за счет этого, так как экономический рост не может в 2-3 раза превышать наш экономический потенциал. Оценку потенциалу нашего экономического роста правительство Армении дало при представлении проекта госбюджета в сентябре 2021 г. Он составлял 4-5%. После этого, в 2022 году, экономический рост в Армении составил 12.6%, в 2023-ем – 8.7%. Невозможно отклонение от этих оценок в 2,5 раза.
Таким образом, можно говорить о сформировавшемся в сиюминутной ситуации экономическом росте, который превышает наши возможности. Рост переходит в цикл погашения, поскольку в силу геополитических и других условий такой рост не сохранится. Его пик пришелся на 2022 год, в 2023-ем уже наблюдался спад, который будет продолжаться и в 2024-ом.
С одной стороны хорошо, что существующие возможности используются, но с другой – плохо, если они не накапливаются. И здесь самый важный вопрос – мы накопили эти ресурсы или нет?
А как понять, накоплены ресурсы или нет? Например, если владелец ресторана, чей бизнес с приездом россиян начал процветать, открывает второй и третий рестораны, он накапливает ресурсы?
Результаты накопления ресурсов пока не видны, так как прошло мало времени. Для того, чтобы увидеть результаты вложения капитальных инвестиций, требуется несколько лет.
С точки зрения инвестиций правительство предприняло многочисленные шаги для стимулирования вложения инвестиций в технологии и т.д. Бюджет Министерства экономики увеличился в 7-8 раз с тем, чтобы осуществлять политику в сфере промышленности.
Сегодня мы знаем, сколько денег было потрачено, но измерить результат пока не можем. Я пока не вижу признаков накопления ресурсов.
Вы можете спрогнозировать, как долго продлится этот экономический рост и каковы будут его темпы?
На данный момент высказывать суждения об экономики, не учитывая внешние факторы и вопрос безопасности, дело неблагодарное. Сегодня мы наблюдаем снижение темпов экономического роста. Но, на мой взгляд, в 2024 году рост все еще сохранится, так как явление, которое привело к росту экономики и способствовало увеличению экспорта услуг и реэкспорта товаров, пока не вступает в стадию погашения. Темпы упали, но влияние на нашу экономику все еще сохраняется.
В этом году высокого роста не будет, но в любом случае рост сохранится.
Возможности для бизнеса будут также в 2024-ом и 2025-ом, но меньше, чем в 2022-2023 гг.
С учетом нестабильности в армяно-российских отношениях точно предсказать уровень экономического роста – 4% или 5% - я не возьмусь. Россия – наш крупнейший экономический партнер, огромный рынок для экспорта и импорта энергоносителей, нашей основной промышленной продукции.
В случае существенного ухудшения экономических отношений с Россией наша экономика заплатит очень высокую цену. Это будет чревато большими трудностями, чем если бы мы разорвали наши дипломатические и торгово-экономические отношения, скажем, со всеми странами Персидского залива.