Արցախ, սեպտեմբերի 19․ պատերազմի անզեն զոհերը
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանը լայնամասշտաբ հարձակում սկսեց Արցախի վրա։ Հարձակմանը նախորդել էր Արցախի 9-ամսյա շրջափակումը։ Ռազմական օբյեկտների և մարտական դիրքերի հետ միաժամանակ սկսեցին ռմբակոծվել նաև բնակավայրերը։ Ադրբեջանական հարձակման հետևանքով զոհվեց 223 մարդ, այդ թվում՝ 20 խաղաղ բնակիչ, որոնցից 6-ն անչափահաս էր։
Նվեր և Միքայել Ղազարյաններ
Ղազարյանների յոթ հոգանոց ընտանիքն ապրել է Ասկերանի շրջանի Սառնաղբյուր գյուղում։ Ադրբեջանական հարձակման օրը Զարինե Ղազարյանն Ասկերանում է եղել, իսկ չորս որդիները՝ գյուղում։ Զարինեի ամուսինը՝ Ռուդիկը, դիրքերում է եղել։
«Իմացանք, որ ռուսների միջոցով Հայաստանից սնունդ են բերել։ Գնացինք ուտելիք գնելու, բայց չհասցրինք»,- ասում է Զարինեն։
Երբ արդեն Ասկերան են հասել, Զարինեի սկեսուրը զանգել է ու ասել, որ պատերազմ է սկսվել։ «Զանգեցի գյուղապետին, ասացի՝ Գարիկ, պատերազմ է, երեխաներին գյուղից հանի, ասաց՝ ոչ մի բան չկա, հանգիստ եղիր, պանիկա է»,- պատմում է Զարինե Ղազարյանը։
8-ամյա Նվերին ու 10-ամյա Միքայելին դպրոցից տուն են ուղարկել։ Նրանց 5-ամյա եղբայրը՝ Սեյրանը, տանն է եղել, իսկ նրանց փոքր եղբայրը՝ Կարենը, բարեկամներից մեկի տանն է եղել։ Գյուղապետի հորդորով հարևաններից մեկը երեխաներին տարել է տան մոտի ձորը՝ պատսպարվելու։
«Որ արդեն տեղափոխվել են էդ ձորի մեջ, միանգամից խփել են։ Առաջինը Միքայելն է մահացել, հետո գյուղապետի տղան՝ Դավիթը, հետո՝ Նվերը»,- արցունքներն աչքերին՝ պատմում է Զարինեն։ Պայթյունից զոհվել են նաև գյուղապետի հայրը՝ Ալեքսանդր Ալեքսանյանը և զոքանչը՝ Գոհար Գրիգորյանը, վիրավորվել է15 մարդ։
Գյուղապետն իր մեքենայով վիրավորներին տեղափոխել է սկզբում Ասկերան, հետո՝ Ստեփանակերտ։ Վիրավորների մեջ է եղել նաև Զարինեի 5-ամյա որդին՝ Սեյրանը։
«Սեյրանին որ բերեցին, գլուխը ճղված էր, ասկոլկաները՝ ուղեղի մեջ։ Վիրահատեցին Ստեփանակերտում։ Ինձ ասում էին՝ չգիտենք երեխայի կյանքը կփրկվի, թե ոչ»,- հիշում է նա։
Բժիշկներին հաջողվել է փրկել Սեյրանի կյանքը։ Սակայն հիմա նա լուրջ առողջական խնդիրներ ունի։ Նրա գլխում մնացած բեկորների պատճառով տեսողությունը գնալով վատանում է։ Ընտանիքը ֆինանսական խնդիրների պատճառով չի կարողանում կազմակերպել երեխայի բուժումը։
Միքայելի և Նվերի մարմինները Սառնաղբյուրից դուրս են բերել 4 օր անց՝ սեպտեմբերի 23-ին, Կարմիր խաչի օգնությամբ։ Եղբայրներին հուղարկավորել են սեպտեմբերի 30-ին, Մասիսի գերեզմանատանը։
Գոռ Առուստամյան
Սեպտեմբերի 19-ի առավոտյան 9-ամյա Գոռ Առուստամյանը սովորականի պես գնացել է դպրոց։ Տունդարձի ճանապարհին իրենից մի քանի հարյուր մետր հեռավորության վրա արկ էր պայթել։ Գոռը մահացել է սրտի կանգից։ Բժիշկները հարազատներին ասել են, որ պատճառը, հավանաբար, վախն է եղել՝ արկի պայթյունից։
Էդուարդ Ջանյան
79-ամյա Էդուարդ Ջանյանը ապրել է Ստեփանակերտում։ Նա ուներ 3 երեխա՝ երկու աղջիկ և մեկ տղա։ Նրա որդին զոհվել է 1994 թ․ Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ։ Որդու մահից հետո Էդուարդը ստանձնել է թոռների խնամքը։
«Պապս մեր համար հայր էր», - ասում է թոռը՝ Գայանե Խաչատրյանը:
Սեպտեմբերի 20-ին, երբ քաղաքում սկսել են խոսել, որ ադրբեջանցիները հարձակվել են Հարավ գյուղի դիրքերի վրա, Էդուարդը սկսել է անհանգստանալ աշխարհազորում ծառայող թոռան համար։ Նրանից ոչ մի լուր չունենալով՝ Էդուարդը որոշել է գնալ Հարավ գյուղ։
Էդուարդը թոռան ամուսնու՝ Մհեր Հովհաննիսյանի եւ Վիտալի Համաբարձումյանի հետ մեկնել է Հարավ: Սակայն, որեւէ բան չեն կարողացել պարզել, վերադարձել են: Հարավից Ստեփանակերտ հետդարձի ճանապարհին ադրբեջանցիները կրակել են մեքենայի վրա։ Էդուարդ Ջանյանը զոհվել է, Վիտալի Համբարձումյանը դուրս է թռել մեքենայից և վիրավորվել է, Մհերը ծանր վիրավորվել է․ նա էլ իրեն մեքենայից դուրս է նետել՝ գլորվել ձորը։ Նա մի կերպ կարողացել է հասնել հատուկ ջոկատայինների մոտ, որոնք էլ նրան տարել են քաղաք։ Վիտալին նույնպես ձորերով կարողացել է դուրս գալ:
Գայանե Խաչատրյանը դեպքի օրը Ստեփանակերտի քաղաքապետարանի ապաստարանում է եղել։
«Ամսի 20-ին պապիկս եկել է, որ տեսնի, թե ես որտեղ եմ։ Մթության մեջ մի հատ լապտերի լույս տեսա։ Պապիկս անընդհատ ինձ էր կանչում, իր ձայնը լսելով՝ դուրս եմ եկել ապաստարանից ու տեսել եմ իրեն։ Դա վերջին անգամն էր, որ ես պապիկիս տեսա։ Ոնց որ ինքը եկել էր մեզ հաջող անելու, պահանջեց, որ երեխաներիս էլ տանեմ մոտը, տեսնի» - պատմում է Գայանե Խաչատրյան։
Էդուարդ Ջանյանի մարմինը երկու օր մնացել է դեպքի վայրում։ Նրան հուղարկավորել են Ստեփանակերտում։ Ընտանիքը ցանկություն է հայտնել Էդուարդի մարմինը Հայաստան տեղափոխել, սակայն մինչև օրս դա չի հաջողվել։
Արմեն Մարտիրոսյան
Արմեն Մարտիրոսյանը Շահումյանի շրջանի Չարեքտար գյուղից էր։ Նա երկար տարիներ աշխատել է Չարեքտար դպրոցում որպես պատմության ուսուցիչ։
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Չարեքտարում բնակիչներ չկային։ Արմենը բնակվել է մեծ եղբոր՝ Սամվելի տանը՝ Գետավանում։
«Սեպտեմբերի 19-ին պատերազմը որ սկսվեց, գյուղում էր ու մինչև վերջ մնաց գյուղում»,- պատմում է Սամվել Մարտիրոսյանը։
Ադրբեջանական դիրքերը Գետավան գյուղին շատ մոտ էին և խաղաղ բնակչության համար գյուղում մնալը վտանգավոր է եղել։ Արմենը օգնել է գյուղացիներին տարհանել։ «Տանը փոքր երեխաներ ունեինք, բոլորին ճանապարհել է Ստեփանակերտ, իսկ ինքը մնացել է գյուղում։ Կապ չկար այդ ժամանակ, որ կարողանայինք խոսել հետը, ասեինք, որ դուրս գա», - ասում է Սամվելը։
Արցախյան առաջին պատերազմում զոհվել է Արմենի մեծ եղբայրը՝ Պավել Մարտիրոսյանը։ Նրա և պատերազմի մյուս զոհերի պատվին Գետավանում հուշարձան կար։ Երբ ադրբեջանցիները մտել են գյուղ, փորձել են քանդել այդ հուշարձանը։ Արմենը փորձել է խանգարել նրանց։ Ադրբեջանցի զինվորները սպանել են Արմենին։
Ստեփանակերտ տարհանվելուց մի քանի օր անց Արմենի մյուս եղբայրը՝ Հայկ Մարտիրոսյանը, նրա մահվան մասին իմացել է ռուսական զորակազմի բուժակից։
Բուժակը նաև պատմել է, որ Արմենի մարմինը ռուս խաղաղապահները սկզբում տարել են իրենց բազա, իսկ հետո փոխանցել են Հաթերքի զորամասի զինվորներին, ովքեր էլ Արմենին հուղարկավորել են Հաթերքի զորամասի մոտակայքում։
Արմեն Մարտիրոսյանի հարազատները հստակ չգիտեն, թե որ օրն են սպանել նրան։ Արմենը 51 տարեկան էր, ուներ 2 երեխա՝ դուստր և որդի։
Արմեն Հարությունյան
«Ինքը գնաց՝ չիմանալով՝ փրկվեցինք մենք, թե ոչ։ Մենք փրկվեցինք, բայց ես կիսատ եմ, չհասցրի ոչ հուղարկավորմանը մասնակցել, ոչ էլ գոնե մեկ անգամ գերեզման այցելել», - ասում է Անուշ Հարությունյանը՝ Մաճկալաշենում զոհված Արմեն Հարությունյանի կինը։
Անուշը ամուսնուն վերջին անգամ տեսել է սեպտեմբերի 19-ի առավոտյան՝ մինչև աշխատանքի գնալը։ Երբ սկսել է ադրբեջանական հարձակումը, նա այլևս չի կարողացել ամուսնու հետ կապ հաստատել։
Երբ հրետակոծությունը ինտենսիվացել է, Անուշ Հարությունյանը հղի հարսի՝ Լուսինեի և երկու թոռների հետ փորձել է լքել գյուղը։ Քանի որ իրենց տունը գյուղի վերջում է եղել՝ ադրբեջանական դիրքերի մոտ, չեն կարողացել իրենց մեքենան հանել, ոտքով են գնացել։ Անուշը հարսին ու թոռներին տեղավորել է ճանապարհին հանդիպած մեքենաներից մեկում, իսկ ինքը մնացել հարևանների հետ՝ ոտքով։
Երկար ճանապարհ ոտքով քայլելուց հետո նրանց մեքենա է հանդիպել և տեղափոխել հարևան գյուղ՝ Կոլխոզաշեն, որտեղ նորից հանդիպել է հարսին, թոռներին ու իր համագյուղացիներին։ Երկար փնտրտուքներից հետո նա կարողացել է համագյուղացիներից իմանալ, թե ամուսնուն ինչ է պատահել։
«Պատմեցին, որ գյուղի ծայրում մեկի հետ կանգնած զրուցելիս է եղել, երբ պայթուն է եղել մոտակայքում։ Դրանից հետո բարձրացել է Լուսնյակ կոչվող դիրք, որը նաև սրբատեղի էր, հավանաբար՝ ինչ-որ բանով օգնելու»։
Արմեն Հարությունյանը ծառայության մեջ չի եղել և զենք չի ունեցել։ Նա աշխատել է «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ընկերությունում։
Արմենի մարմինը գյուղում զոհված զինվորների մարմինների հետ տարել են Մարտունու հիվանդանոց։ Սեպտեմբերի 22-ի գիշերը մարմինը տարել են Մաճկալաշեն, որտեղ էլ նրա ընկերներն ու որդին հուղարկավորել են գյուղի գերեզմանատանը։ Անուշը չի կարողացել ամուսնու գերեզմանին այցելել։
«Հիսուներեք տարեկանում երեք պատերազմի է մասնակցել, ցավոք, չորրորդին արդեն զոհ գնաց»,- ասում է Անուշը՝ արցունքները չզսպելով։
Արմենն ու Անուշը երեք երեխա ունեն՝ երկու որդի և մեկ դուստր։
Սեպտեմբերի 25-ին՝ Ստեփանակերտի բենզինի պահեստի պայթունի օրը, Արմեն Հարությունյանի ընտանիքը Ստեփանակերտում է եղել։ Այդ երեկո նրանք իմացել են, որ Հայաստանում գտնվող իրենց 8 ամսական թոռը, ում Կարմիր խաչի միջնորդությամբ տեղափոխել էին բուժվելու, մահացել է։
Հայաստանում Արմենի ընտանիքի հետ կապվել են Արցախի ներկայացուցչությունից, և ասել, որ Արմենի մարմինը Հայաստան տեղափոխելու համար պետք է դիմում գրեն։ Նրա կրտսեր որդին գնացել և դիմում է գրել, սակայն մինչ օրս Արմենի մարմինը Հայաստան չի տեղափոխվել։
Շաբո Գրիգորյան
73-ամյա Շաբո Գրիգորյանը Ասկերանի շրջանի Սարուշեն գյուղից էր։ Սեպտեմբերի 19-ին գյուղի քաղաքացիական բնակչությունը պատսպարվել է ապաստարաններում։
«Հետո որ վիճակը շատ վատացավ, գյուղապետը զգուշացրեց, որ գնանք դեպի գյուղի վերևի մարզադաշտը ու պատսպարվենք, մինչեւ տենանք՝ ինչ է լինում»,- հիշում է Շաբո Գրիգորյանի հարսը՝ Իրինան։
Մարտական գործողությունների սկսվելուց հետո գյուղի տղամարդիկ գնացել էին դիրքեր, գյուղում մնացել են կանայք, երեխաները և ծերերը։ Երբ հասկացել են, որ մնալը վտանգավոր է, որոշել են անտառով գնալ հարևան գյուղ՝ Մսմնա։
«Քանի որ արդեն գյուղացիները բարձրացել էին Մսմնա, ինքն էլ գնաց իր ավտոմեքենայի հետևից։ Ուզում էր մեքենա վերցնի, որ գա կանանց ու երեխաներին տեղափոխի։ Ասեց՝ ոտքով էդքան չեք կարողանա գնալ», - պատմում է Իրինան։
Շաբոն վերցրել է մեքենան և Խաչմաչի ճանապարհով գնացել գյուղացիներին ընդառաջ։ Խաչմաչի խաչմերուկն արդեն ադրբեջանցիների հսկողության տակ է եղել, երբ հասել է խաչմերուկին, կրակել են մեքենայի վրա։ Շաբո Գրիգորյանը տեղում մահացել է։
Շաբո Գրիգորյանի մարմինը Խաչմաչի խաչմերուկից դուրս են բերել երկու օր անց՝ սեպտեմբերի 21-ին։ Մարտական գործողությունների դադարից հետո Սարուշենի գյուղապետ Կարեն Գասպարյանը ռուս և ադրբեջանցի զինվորականների հետ գնացել է և դուրս բերել գյուղի բոլոր զոհերի մարմինները։
Նրա մարմինը Հայաստան են տեղափոխել սեպտեմբերի 29-ին և հուղարկավորել Օշականում։ Շաբոյի կողքին են հուղարկավորված նաև երկու թոռները՝ 24-ամյա Գենադի Գրիգորյանը և 15-ամյա Արեն Գրիգորյանը, որոնք զոհվել են սեպտեմբերի 25-ին բենզինի պահեստի պայթյունից։
Սերգեյ Հովոյան
Սեպտեմբերի 19-ին Հովոյանների ընտանիքը Վանք գյուղում է եղել՝ քահանա Տեր Հովհաննեսի տանը։ Գոհարինե և Վազգեն Հովոյանները իրենց որդիների՝ 16-ամյա Սերգեյի և 13-ամյա Մկրտիչի հետ ապրել են Քոլատակ գյուղում, սակայն հաճախ են եղել Վանքում։
Ժամը 1-ի մոտակայքում, երբ ընտանիքը ճաշելիս է եղել, սկսել է հրետակոծությունը։ Տեր Հովհաննեսի հարևանը՝ Մելսիկ Բաղդասարյանը, այդ պահին գնացել է նրանց մոտ, որ զգուշացնի՝ գնան գյուղի մյուս կողմում գտնվող ապաստարան։ Երբ Մելսիկը դուրս է եկել տնից, բակում պայթել է ադրբեջանական հրթիռ։ Մահացել են Մելսիկ Բաղդասարյանն ու 16-ամյա Սերգեյ Հովոյանը, վիրավորվել՝ Գոհարինե Հովոյանը, Մկրտիչ Հովոյանն և Տեր Հովհաննեսը։
Պայթունից հետո Վազգեն Հովոյանը գյուղի բուժակի հետ ծանր վիրավոր Գոհարինեին և Մկրտիչին տեղափոխել է Վանքի հիվանդանոց, որտեղից էլ տարել են Ստեփանակերտ։
«Ամուսինս եկավ ինձ մոտ, հարցրի՝ ո՞նց են էրեխեքը, ասաց՝ լավ են։ Խնդրեցի, որ գնա, նկարի ու բերի տեսնեմ։ Ամուսինս փոքր տղայիս նկարեց, բերեց, ասացի՝ բա Սերգեյն ո՞ւր ա։ Ամուսինս ասաց, որ նրա վիճակը ծանր է, մոտը մարդ չեն թողնում մտնի։ Նա այդ պահին չէր ուզում ասել, որ Սերգեյը զոհվել է»,- ասում է Գոհարինեն։
Սերգեյ Հովոյանը վիրավորում էր ստացել սրտի հատվածում։ Նա մահացել է Ստեփանակերտի հիվանդանոցի ճանապարհին։
Սեպտեմբերի 24-ին Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Հովոյաններին տեղափոխել են Հայաստան։ Նրանց զգուշացրել են, որ Ադրբեջանը պահանջել է քաղաքացիական զոհերին դագաղով դուրս բերել։ Ընտանիքը մեծ դժվարությամբ կարողացել է դագաղ գտնել։
«Ամուսինս, որտեղ ման էր գալիս, դագաղ չէր գտնում։ Հետո գտավ մի դագաղ, որը չափսերով փոքր էր։ Մեր վերջին հույսն էր դա։ Էդ փոքր դագաղով երեխուն մի կերպ տեղափոխել ենք Գորիս»,- ասում է Գոհարինեն։
Արտյուշա Միքայելյան
Արտյուշա Միքայելյանի՝ հողով ծածկված դիակը գտել են սեպտեմբերի 27-ին, Արցախի Խաչմաչ գյուղի անտառում։ Նրա մահվան պատճառը գլխի վնասվածքն է եղել։
87-ամյա Արտյուշա Միքայելյանը մանկավարժ էր, 42 տարի Արցախի Ներքին Սզնեք գյուղի դպրոցում աշխատել է որպես ռուսաց լեզվի ուսուցիչ։ Արցախյան առաջին պատերազմի տարիներին Ներքին Սզնեքի գյուղապետն է եղել:
Նա ապրել է կնոջ, որդու, հարսի, ավագ որդու այրու ու թոռների հետ։ Ավագ որդին՝ Գրիշա Միքայելյանը, զոհվել էր 1992 թ․ Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ։ 2023 թ. սեպտեմբերի 19-ին՝ ադրբեջանական հարձակման օրը, կրտսեր որդին դիրքերում է եղել։
Առնոդ Չալյան
2023 թ.-ի սեպտեմբերի 19-ին` Արցախի վրա Ադրբեջանի հարձակման ժամանակ, դիրքերից Միշա Չալյանը զանգել է քրոջը՝ Մերիին ու խնդրել ծնողներին տեղափոխել ապաստարան։ «Եղբայրս ասաց՝ իրավիճակը լուրջ է, պետք է գնաք ապաստարան։ «Արցախբանկը» մեր տան մոտ էր, ծնողներիս տարա բանկի նկուղ, ես էլ հագա համազգեստս ու գնացի աշխատանքի»,- պատմում է Մերի Չալյանը։ Նա Փրկարար ծառայությունում է աշխատել եւ ողջ օրվա ընթացքում գործընկերների հետ տարեցներին տեղափոխել են ապաստարաններ։
Առնոդ Չալյանը կնոջ՝ Սիլվայի, դստեր՝ Մերիի և որդու՝ Միշայի հետ ապրել է Մարտունի քաղաքում։ Միշան զինվորական է եղել։ 67-ամյա Առնոդ Չալյանը թոշակառու էր, բայց ընտանիքին օգնելու համար նաև տաքսի է վարել։
Մելսիկ Բաղդասարյան
Մելսիկ Բաղդասարյանին ընկերները հուղարկավորել են իր տան դիմացի այգում: Սեպտեմբերի 22-ին գյուղը տարհանվել է։ Գերեզմանատուն գնալ չեն կարողացել եւ հարազատներն ու ընկերները որոշել են Մելսիկին ժամանակավոր հուղարկավորել այգում: Մելսիկը զոհվել է 2023 թ.-ի սեպտեմբերի 19-ին։
Հայկ Հովսեփյան
Հայկ Հովսեփյանը սպանվել է սեպտեմբերի 20-ի առավոտյան, մեքենայով Արցախի Մարտակերտ քաղաքից Վարդաձոր գյուղ գնալու ճանապարհին: Նա ծնողներին գյուղից դուրս բերելու համար է գնացել:
Հայկը Մարտակերտի շրջանի Վարդաձոր գյուղից էր։ Նա կնոջ՝ Ալվարդի և չորս երեխաների հետ ապրել է Մարտակերտ քաղաքում։ Ծնողները՝ Բերժիկ և Վերա Հովսեփյանները, Վարդաձորում են ապրել։ Հայկն աշխատել է Կաշենի ոսկու հանքում։ Մինչև այդ, 3 տարի պայմանագրային զինծառայող է եղել։
Արեգ և Ժուլետա
Ներքին Հոռաթաղ գյուղի իրենց տանը ադրբեջանական արկից զոհվել են 61-ամյա Ժուլետա Գալստյանը և նրա 9-ամյա թոռը՝ Արեգ Գասպարյանը։
Արթուր Գասպարյանը՝ Արեգի հորեղբայրը, հրետակոծության պահին մոր և Արեգի հետ նույն սենյակում է եղել։ Արթուրի կինը, երկու երեխաները ու եղբոր կինը՝ հարեւան սենյակում։ Երեկոյան 21:00-ի սահմանում արկն ընկել է հենց այն հատվածում, որտեղ Արթուրենք են եղել։ Գասպարյանների տան տանիքն ամբողջությամբ փլվել է, Արեգը և Ժուլիետան մնացել են փլատակների տակ։
2023-ի սեպտեմբերի 24-ին բացվեց Հակարիի կամուրջը, և Արցախի բնակչությունը տեղահանվեց։ Տեղահանության ճանապարհին սննդի և բուժօգնության բացակայության հետևանքով զոհվեց 69 մարդ։
Սեպտեմբերի 25-ին պայթեց Ստեփանակերտի բենզինի պահեստը։ Հումանիտար ճգնաժամը Արցախում ավելի խորացավ։ Պայթյունից զոհվեց 219 մարդ, վիրավորվեց՝ 290-ից ավելին։ 22 մարդ մինչ օրս համարվում է անհետ կորած։
Արցախի հայաթափումից գրեթե մեկ տարի է անցել։ Զոհվածներից ոմանց մարմինները դեռևս գտնվում են Արցախում։ Հարազատների փորձերը՝ աճյունները տեղափոխելու, արդյունք չեն տվել։ Արցախցիների վերադարձի իրավունքը վերականգնելու համար ո՛չ ՀՀ-ն, ո՛չ միջազգային հանրությունը որևէ գործնական քայլ չեն արել։

Арцах, 19 сентября: безоружные жертвы войны
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление на Арцах. Азербайджанской агрессии предшествовала 9-месячная блокада Арцаха. Азербайджанцы наносили ракетные удары не только по военным объектам и боевым позициям, но и по населенным пунктам. Вследствие напаедния Азербайджана на Арцах погибли 223 человека, в том числе 20 мирных жителей, шестеро из них были несовершеннолетние.
Нвер и Микаел Казаряны
Семья Казарянов из семи человек жила в селе Сарнахбюр Аскеранского района. В день нападения Азербайджана на Арцах Зарине Казарян находилась в Аскеране, а четверо ее сыновей – в селе. Муж Зарине Рудик был на боевых позициях. “Нам сообщили, что при посредничестве русских из Армении доставили продовольствие. Мы поехали за продуктами, но не успели…” – вспоминает Зарине.
Зарине Казарян
Как только они приехали в Аскеран, позвонила свекровь Зарине и сообщила, что началась война. “Я сразу позвонила старосте и попросила вывезти детей из села. Он успокоил меня, сказав, что ничего не случилось, что это всего лишь паника”,- рассказывает Зарине Казарян.
Находившихся в школе ее сыновей, 8-летнего Нвера и 10-летнего Микаела, отпустили с занятий. 5-летний Сейран был дома, а самый младший, Карен, - у родственников. По просьбе старосты один из соседей отвел детей в близлежащее ущелье, где им предстояло укрыться от обстрелов. “Но как только они добрались до места, последовал удар. Первым погиб Микаел, затем сын старосты Давид, а потом уже Нвер…”- со слезами на глазах рассказывает Зарине. От взрыва погибли также отец старосты Александр Алексанян и теща Гоар Григорян. 15 человек получили ранения. Староста отвез раненых на своей машине в Аскеран, а оттуда их отправили в Степанакерт. Среди раненых был и 5-летний сын Зарине Сейран.
“Когда Сейрана привезли, у него вся голова была в осколках, они даже в мозг попали. В Степанакерте его прооперировали. Врачи сказали мне, что не знают, смогут спасти ребенка или нет”,- вспоминает Зарине.
Спасти жизнь Сейрана врачам все-таки удалось, но сейчас у него серьезные проблемы со здоровьем. Из-за оставшихся в голове осколков зрение мальчика постепенно ухудшается, он испытывает постоянные головные боли. На лечение ребенка нужны деньги, которых у семьи нет.
Тела Микаела и Нвера удалось вывезти из Сарнахбюра через четыре дня, 23 сентября, при помощи Красного Креста. Братьев похоронили 30 сентября на кладбище города Масис.
Гор Арустамян
Утром 19 сентября Гор Арустамян, как обычно, отправился в школу. На обратном пути в нескольких сотнях метров от него взорвался снаряд. Гор умер от остановки сердца. Врачи сказали родственникам, что причиной смерти, возможно, стал страх от взрыва.
Эдуард Джанян
79-летний Эдуард Джанян жил в Степанакерте. У него было трое детей – две дочери и сын. Последний погиб во время первой арцахской войны в 1994 году. После смерти сына Эдуард взял на себя заботу о внуках.
“Дедушка был для нас отцом”,- говорит внучка Гаяне Хачатрян.
Когда 20 сентября 2023 года стало известно, что азербайджанцы напали на село Арав, Эдуарда охватило беспокойство за служившего в ополчении внука. Не имея о нем никаких известий, Эдуард Джанян решил отправиться в Арав. Туда он  поехал вместе с мужем своей внучки Мгером Ованнисяном и родственником Виталием Амбарцумяном. Им, однако, не удалось узнать что-либо о внуке. На обратном пути в Степанакерт азербайджанцы обстреляли их автомобиль. Эдуард Джанян погиб на месте, Виталий Амбарцумян выпрыгнул из машины, получил травмы. Мгер был тяжело ранен, но сумел выбраться из автомобиля и скатиться в ущелье. Ему кое-как удалось добраться до спецназа, который и доставил его в город. Виталию тоже удалось выбраться из ущелья. В день, когда произошла эта трагедия, Гаяне Хачатрян находилась в убежище мэрии Степанакерта.
“Дедушка пришел 20 числа, чтобы узнать, где я. В темноте я увидела свет от фонарика. Дедушка все время звал меня. Услышав его голос, я вышла из убежища. Это была наша последняя встреча с ним. Он как будто пришел попрощаться с нами, попросил, чтобы я привела детей…” – вспоминает Гаяне Хачатрян.
Тело Эдуарда Джаняна два дня пролежало на месте его гибели. Похоронили его в Степанакерте. Семья хочет перевезти тело Эдуарда в Армению, но ей до сих пор это не удается.
Армен Мартиросян
Армен Мартиросян был родом из села Чаректар Шаумянского района. Долгие годы он работал учителем истории в местной школе.
После 44-дневной войный 2020 г. в Чаректаре не осталось жителей. Армен поселился в доме своего жившего в Гетаване своего старшего брата Самвела.
“Когда 19 сентября началась война, я находился в деревне, где оставался до последнего момента”,- рассказывает Самвел Мартиросян.
Азербайджанские позиции располагалась недалеко от села и для местного населения оставаться там было опасно. Армен помог односельчанам эвакуироваться. “В доме были маленькие дети. Их всех он отправил в Степанакерт, а сам остался. Связи не было, поэтому мы не могли позвонить ему и попросить его уехать оттуда”,- рассказывает Самвел.
Самвел Мартиросян
Во время первой арцахской войны погиб старший брат Армена Павел Мартиросян. В память о нем и других погибших во время войны в Гетаване был установлен памятник. Когда азербайджанцы зашли в село, они решили уничтожить мемориал. Армен попытался помешать им. Тогда азербайджанские солдаты убили его.
Спустя несколько дней после эвакуации гетаванцев в Степанакерт, о смерти Армена сообщил его другому брату Айку фельдшер российского миротворческого контингента. Он также рассказал, что миротворцы сперва привезли тело Армена к себе на базу, после чего передали солдатам воинской части в Атерке, которые и похоронили его на военном кладбище.
Родственники Армена Мартиросяна не знают точную дату его гибели. Армену был 51 год. У него остались сын и дочь.
Армен Арутюнян
“Он ушел, не зная, спаслись мы или нет. Мы спаслись, но я не успела ни принять участие в его похоронах, ни хотя бы побывать на его могиле…” – говори Ануш Арутюнян, жена погибшего в Мачкалашене Армена Арутюняна.
Последний раз Ануш видела мужа утром 19 сентября, до его ухода на работу. После начала азербайджанской агрессии она уже не смогла связаться с мужем.
Когда обстрелы стали более интенсивными, Ануш Арутюнян вместе с беременной невесткой Лусине и двумя внуками попыталась покинуть село. Поскольку их дом находился на окраине села, недалеко от азербайджанских позиций, семье не удалось забрать машину из гаража, поэтому пришлось идти пешком. По дороге Ануш посадила невестку с внуками в попутную машину, а сама вместе соседями пошла пешком. В конце концов их подобрала случайная машина, на которой они доехали до соседнего села, где Ануш и встретила невестку с внуками и своих односельчан. Именно они рассказали ей о том, что случилось с ее мужем. “Армен разговаривал с кем-то на окраине села, когда неподалеку произошел взрыв. После этого он отправился на военный пост “Лусняк”, думая, что сможет чем-то помочь…” Армен Арутюнян не был военным, не имел оружия. Он работал в компании “Карабах Телеком”. Тело Армена вместе с телами погибших в селе солдат отвезли в больницу  Мартуни. В ночь на 22 сентября друзья и сын Армена похоронили его на кладбище села Мачкалашен. Ануш не смогла побывать на могиле мужа.
“К 53 годам он успел принять участие в трех войнах. К сожалению, в четвертой он погиб”,- не скрывая слез, говорит Ануш.
У Армена остались трое детей – два сына и дочь.
25 сентября, в день взрыва склада с горючим в Степанакерте, семья Армена Арутюняна находилась в городе. В тот же вечер они узнали, что их 8-месячный внук, которого во время блокады с помощью Красного Креста эвакуировали в Армению, скончался.
В Армении семье Армена позвонили из представительства Арцаха и сказали, что для его перезахоронения нужно написать заявление. Заявление написали, но тело Армена до сих пор не удается перевезти в Армению.
Шабо Григорян
73-летний Шабо Григорян был родом из села Сарушен Аскеранского района. 19 сентября жители села спустились в убежища. “Когда ситуация ухудшилась, руководитель сельской администрации призвал нас пойти на стадион, который находился на окраине села, и укрыться там”,- рассказывает невестка Шабо Григоряна Ирина.
После начала боевых действий мужчины отправились на боевые позиции. В Сарушене стались только женщины, дети и старики. Когда люди поняли, что оставаться в селе опасно, то решили пробраться через леса в соседнее село Мсмна.
“Поскольку сельчане уже отправились в Мсмну, то он решил взять свою машину, чтобы посадить в нее женщин и детей”,- рассказывает Ирина.
Когда доехали до Хачмачского перекрестка, оказалось, что он уже находился под контролем азербайджанцев. Последние обстреляли машину Шабо Григоряна. Он погиб на месте. Его тело удалось вывезти лишь через два дня, 21 сентября. После прекращения боевых действий староста Сарушена Карен Гаспарян вместе с российскими и азербайджанскими военными отправился на перекресток и вывез оттуда тела всех погибших односельчан.
29 сентября тело Шабо Григоряна перевезли в Армению и похоронили в Ошакане. Рядом с ним захоронены двое его внуков – 24-летний Геннадий Григорян и 15-летний Арен Григорян, которые погибли от взрыва склада с горючим в Степанакерте 25 сентября 2023 года.
Сергей Овоян
19 сентября семья Овоянов находилась в селе Ванк, в доме священника отца Ованнеса. Супруги Гоарине и Вазген Овояны вместе со своими детьми – 16-летним Сергеем и 13-летним Мкртичем – жили в селе Колатак, но часто бывали в Ванке.
Около часа дня, когда семья обедала, начался артобстрел. В это время сосед отца Ованнеса Мелсик Багдасарян собрался идти к Овоянам, чтобы предложить им пойти в убежище, находившееся в другой части села. Не успел он выйти из дома, как во дворе взорвался азербайджанский снаряд. Мелсик и его 16-летний сын Сергей погибли. Гоарине и Мкртич Овояны, а также отец Ованнес получили тяжелые ранения.
Сразу после этого Вазген Овоян вместе с сельским фельдшером доставили раненых в больницу Ванка, откуда их отправили в Степанакерт.
“Когда муж пришел ко мне, я сразу спросила, как дети, он сказал, хорошо. Я попросила сфотографировать их и показать мне фото. Муж сделал только фотографию младшего сына. Я спросила, а где Сергей, муж сказал, что он в тяжелом состоянии, к нему никого не пускают. В тот момент он не хотел сообщить мне о гибели Сергея…” – рассказала Гоарине.
Сергей Овоян получил ранение в области сердца. Мальчик умер по дороге в степанакертскую больницу.
24 сентября при посредничестве Красного Креста Овоянов отправили в Армению. Их предупредили о требовании Азербайджана вывозить тела гражданских лиц в гробах. Семье с большим трудом удалось найти гроб. “Он был маленький по размерам. И в этом гробу мы кое-как привезли ребенка в Горис”,- говорит Гоарине.
Артюша Микаелян
Присыпанное землей тело Артюши Микаеляна нашли 27 сентября в лесу арцахского села Хачма. Причиной его смерти стала травма головы.
87-летний Артюша Микаелян был учителем. Он 42 года преподавал русский язык в школе села Неркин Сзнек, был также главой местной администрации.
Микаелян жил с женой, сыном, невесткой, вдовой и внуками старшего сына. Гриша Микаелян погиб в 1992 году, во время первой арцахской войны, а младший сын в день нападения Азербайджана на Арцах 19 сентября 2023 г. находился на боевых позициях.
Арнод Чалян
19 сентября 2023 г., в день нападения Азербайджана на Арцах, Миша Чалян позвонил сестре Мери и настоятельно попросил отвести родителей в убежище. “Брат сообщил, что ситуация тяжелая, нужно прятаться в убежищах. “Арцахбанк” находился рядом с нашим домом. Я отвела родителей в подвал банка, а сама надела форму и пошла на работу”,- рассказывает Мери Чалян. Она работала в Службе спасения и в тот день вместе со своими коллегами доставляла пожилых людей в убежища.
Жена Арнода Чаляна Сильва вместе с дочерью Мери и сыном Мишей жила в городе Мартуни. Миша был военным. 67-летний Арнод Чалян был уже на пенсии, но чтобы помогать семье, работал также таксистом.
Мелсик Багдасарян
Друзья похоронили Мелсика Багдасарян в саду его дома. 22 сентября жителей села эвакуировали. Пойти на кладбище было невозможно, поэтому родственники и друзья решили временно похоронить Мелсика в саду его дома. Мелсик погиб 19 сентября 2023 года.
Айк Овсепян
Айк Овсепян был убит утром 20 сентября, когда на своей машине ехал из города Мартуни в село Вардадзор. Туда он отправился, чтобы вывезти родителей в безопасное место.
Айк был родом из села Вардадзор. Вместе с женой Алвард и четырьмя детьми он жил в городе Мартакерте, а его родители Бержик и Вера Овсепяны – в Вардадзоре. Айк работал на Кашенском золотоносном руднике. До этого он три года служил по контракту в армии.
Арег и Джульетта
От взрыва азербайджанского снаряда в своем доме в селе Неркин Оратаг погибли 61-летняя Джульетта Галстян и ее 9-летний внук Арег Гаспарян. Дядя Арега Артур Гаспарян в момент обстрела находился в одной комнате с матерью и Арегом, а жена Артура с двумя детьми и женой брата находились в другой комнате. Вечером около  21:00 снаряд попал именно в ту часть дома, где были Артур и его родные. Крыша дома полностью обвалилась, Арег и Джульетта остались под обломками.
24 сентября 2023 г. мост Акари был разблокирован и население Арцаха подвеглось насильственному перемещению. Из-за отсутствия питания и медицинской помощи по дороге в Армению умерли 69 человек.
25 сентября 2023 года в Степанакерте взорвался склад с горючим, в результате чего гуманитарный кризис в Арцахе обострился еще больше. От взрыва погибли 219 человек, свыше 290 получили ранения, 22 человека до сих пор считаются пропавшими без вести.
С момента исхода армян из Арцаха прошел год. Тела некоторых погибших все еще остаются в Арцахе. Все попытки родственников перезахоронить их в Армении не дают результата. Ни Республика Армения, ни международное сообщество не предпринимают каких-либо шагов для восстановления права арцахцев на возвращение на родину.