Միլիոնների գույք Դուբայում ու 3 քրեական վարույթ. հետախուզվում է ֆինանսների նախկին փոխնախարարը
Ֆինանսների նախկին փոխնախարար Արթուր Աֆրիկյանին վերաբերող քրեական վարույթով նախաքննությունը դեռեւս ընթացքի մեջ է: Այն նախաձեռնվել է «Հետքի» հրապարակման հիման վրա 2023-ի հուլիսին:
Ընդ որում՝ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյան, որը 1980-ականներից աշխատել է մաքսային ու հարկային մարմիններում, իսկ 2014-2016 թթ. եղել է ֆինանսների փոխնախարար, 2016-ի մարտ-հոկտեմբերին էլ՝ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ, ներգրավված է միանգամից 3 քրեական վարույթներում, որոնցից մեկը, ինչպես ասվեց, «Հետքի» հրապարակման հիման վրա է նախաձեռնվել:
2018-ի նոյեմբերին գրել էինք Դուբայում անշարժ գույք ձեռք բերած հայ պաշտոնյաների ու գործարարների, այդ թվում՝ Արթուր Աֆրիկյանի մասին: Նշել էինք, որ վերջինս 7 միավոր անշարժ գույք է գնել Դուբայում, որոնցից 2-ը հետո վաճառել է:
Հետագայում պարզել էինք, որ նախկին պաշտոնյայի արաբական գույքի չափն ավելի մեծ է. պաշտոնյան ունեցել է ոչ թե 5 (վաճառածները չհաշված), այլ 9 բնակարան: Ավելին՝ մեր առաջին հրապարակումից հետո պարզել էինք, որ Աֆրիկյանի բոլոր 9 տները գրանցվել են նրա կնոջ՝ Ալվարդ Մովսեսյանի անունով, որն էլ օտարել է դրանք:
2023-ի հուլիսին գրել էինք, որ օտարված 9 բնակարանների շուկայական ընդհանուր արժեքն այդ պահին շուրջ 4 մլն դոլար էր:
Օտարվածներից 2-ը, սակայն, գրանցվել էին Հովհաննես Կոբալյանի անունով, որն աշխատում է Դուբայի անշարժ գույքի ոլորտում, ինչպես նաեւ սերտ առնչություն ունի Աֆրիկյան-Մովսեսյան զույգի հետ: Բավական է ասել, որ մեր ձեռքի տակ եղած հին ու նոր տվյալներում հենց նրա էլեկտրոնային փոստն է նշված թե՛ Աֆրիկյանի, թե՛ Մովսեսյանի կոնտակտների մեջ: Կարելի է ենթադրել, որ Հ. Կոբալյանը առնչություն է ունեցել Արթուր Աֆրիկյանի անշարժ գույքի գործարքներին եւ գույքի կառավարմանը:
2023-ի ամռանը գրել էինք, որ օտարված 9 բնակարաններից զատ Ալվարդ Մովսեսյանի անունով գրանցված է 2 բնակարան Palm Jumeirah արհեստական կղզում, ինչպես նաեւ 2 խանութ Դուբայ Մարինա շրջանում:
«Հետքի» այս երկրորդ հրապարակումն ուսումնասիրվել էր Գլխավոր դատախազությունում, ապա ուղարկվել Քննչական կոմիտե, որտեղ նույն ամսում քրեական վարույթ էր նախաձեռնվել փողերի լվացման հոդվածով, ավելի կոնկրետ՝ Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ ու 3-րդ կետերով: Այն է՝ փողերի լվացումը, որը կատարվել է իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով (2-րդ կետ) կամ առանձնապես խոշոր չափերով (3-րդ կետ), պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 6-12 տարի ժամկետով: ՔՕ 296-րդ հոդվածում առանձնապես խոշոր չափ է համարվում 10 մլն դրամը գերազանցող գումարը:
Հետագայում ՔԿ-ից վարույթը փոխանցվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեին: Ընդ որում՝ մինչ օրս, ըստ Գլխավոր դատախազության, վարույթի շրջանակներում որեւէ անձ ներգրավված չէ որպես մեղադրյալ:
Նկատենք նաեւ, որ Ա. Աֆրիկյանն ու նրա ընտանիքի անդամները՝ կինը, դուստրը (Դիանա Աֆրիկյան), նախորդ տարվա օգոստոսին հրավիրվել էին Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչություն՝ ծանոթանալու ենթադրաբար ապօրինի ծագում ունեցող եւ բռնագանձման ենթակա իրենց գույքի վերաբերյալ գործին: Մանրամասներ Գլխավոր դատախազությունը չէր հայտնել:
Ինչպես ասվեց, Արթուր Աֆրիկյանն անցնում է եւս երկու վարույթով:
Դրանցից մեկը նախաձեռնվել է 2017 թ. ապրիլին, եւ այժմ գտնվում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի վարույթում, մյուսը նախաձեռնվել է 2019 թ. փետրվարին ԱԱԾ-ի կողմից, իսկ ավելի ուշ փոխանցվել է Քննչական կոմիտեին (այս վերջինը էլեկտրոնային կողպեքների գործն է, որի մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ այստեղ):
Երկու դեպքում էլ Աֆրիկյանը մեղադրյալ է ներգրավվել նախկին (2003 թ. ընդունված) Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ, պատժվում է 2-6 տարի ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը 3 տարի ժամկետով որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով):
Սակայն Աֆրիկյանը 2018-ի հունիսին՝ Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո, հեռացել է երկրից, եւ ըստ «Հետքի» տվյալների՝ մեկնել է ԱՄՆ: Նրա հանդեպ վերոնշյալ երկու քրեական վարույթներով հայտարարվել է միջազգային հետախուզում, խափանման միջոց է ընտրված կալանավորումը:

Имущество на миллионы долларов в Дубае и три уголовных дела: бывший замминистра финансов объявлен в розыск
Предварительное следствие по уголовному делу бывшего заместителя министра финансов Артура Африкяна до сих пор не завершено. Оно было возбуждено на основании опубликованной в июле 2023 года статьи Hetq.am.
При этом бывший высокопоставленный чиновник, который с 1980-х годов работал в таможенных и налоговых органах, в 2014-2016 гг. занимал должность замминистра финансов, а в марте-октябре 2016-го – должность заместителя председателя Комитета госдоходов, проходит сразу по трем уголовным делам, одно из которых, как уже было сказано выше, инициировано на основании публикации Hetq.am.
В ноябре 2018 года мы рассказали о высокопоставленных армянских чиновниках и предпринимателях, купивших недвижимость в Дубае. Среди них был и Артур Африкян. В статье отмечалось, что он приобрел в Дубае семь единиц недвижимости, две из которых в дальнейшем продал.
В дальнейшем выяснилось, что в Дубае у Африкяна гораздо больше имущества: у него было не 5, а 9 квартир (не включая проданные). Более того, после нашей первой публикации выяснилось, что все девять квартир зарегистрированы на имя его жены Алвард Мовсесян, которая и осуществила сделку по продаже недвижимости.
В июле 2023 г. мы сообщили, что на момент отчуждения 9 квартир их общая рыночная стоимость составляла около 4 млн долларов.
Примечательно, что две из этих квартир были зарегистрированы на имя Ованнеса Кобаляна, который работает в сфере недвижимости в Дубае и тесно связан с супругами. Достаточно сказать, что, согласно оказавшимся в нашем распоряжении данным, в контактах и Артура Африкяна, и Алвард Мовсесян указан именно электронный адрес Кобаляна.
Можно предположить, что Кобалян причастен к сделкам по продаже недвижимости Артура Африкяна и управлению его имуществом.
Летом 2023 года мы рассказали о том, что на имя Алвард Мовсесян, помимо 9 отчужденных квартир, зарегистрированы еще две квартиры на искусственном острове Palm Jumeirah, а также два магазина в районе Дубай Марина.
Генпрокуратура, изучив данную публикацию Hetq.am, направила ее в Следственный комитет, где в том же месяце было инициировано уголовное дело по статье об отмывании денег в особо крупном размере путем использования властных или иных служебных полномочий (пп. 2 и 3 ч.3 ст.296 УК РА). Данное преступление предусматривает лишение свободы на срок от 6 до 12 лет.
В дальнейшем производство дела было передано из СК в Антикоррупционный комитет. Заметим, что, согласно информации Генпрокуратуры, никому не предъявлено обвинение.
В августе прошлого года А.Африкян, его жена Алвард Мовсесян и дочь Диана Африкян были приглашены в управление по делам о конфискации имущества незаконного происхождения Генпрокуратуры РА для ознакомления с делом о конфискации принадлежащего им имущества, имеющего предположительно незаконное происхождение. Другие подробности Генпрокуратура не сообщила.
Как уже было сказано, Артур Африкян проходит обвиняемым еще по двум уголовным делам. Одно из них было возбуждено в апреле 2017 года и в настоящее время находится в производстве Антикоррупционного комитета, второе – в феврале 2019 г. в Службе национальной безопасности, после чего было передано в Следственный комитет (речь идет об уголовном деле об электронных замках, о котором можно прочитать здесь). Оба дела касаются злоупотребления должностными полномочиями, повлекшего по неосторожности тяжкие последствия.
Однако после смены власти в Армении в июне 2018 года Артур Африкян, по сведениям Hetq.am, уехал в США. На основании двух вышеупомянутых уголовных дел бывший высокопоставленный чиновник объявлен в международный розыск. В отношении него мерой пресечения избран арест.